Domů     Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
od 21.9.2021
1

Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu.

Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím.

Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část světa jsou naprosto fascinující.

Pro mnoho lidí je ale Čína především symbolem vynikající kuchyně, nekonečnou přehlídkou historických památek a ne zcela pozitivně proslulým politickým systémem. Co je však ve spojitosti s Čínou velmi často opomíjeno? Přírodní bohatství, kterého má země plné truhlice.

Siguniangshan - NP Čtyři dívky - Údolí dvou mostů
Siguniangshan – NP Čtyři dívky – Údolí dvou mostů

Specifická, přesto krásná

Nikoho asi nepřekvapí, že mocná Říše středu je místem, kde panují velmi přísná pravidla a vše má svůj pevný řád.

Nenechte se ale mýlit, pravidla, na která jsou zvyklí Evropané, v Číně většinou neplatí a sami budete překvapeni, jak odlišná kulturní specifika v ní panují. Snad nejlépe to ilustruje veřejná doprava.

Nejdřív je nutné dodat, že v Číně je nutný čínský řidičský průkaz, mezinárodní nestačí. Proto veřejnou dopravou a vlaky určitě nepohrdnete. Opravdový zážitek vám poskytnou čínská stravovací zařízení, ve kterých se podávají trochu jiné pokrmy, než jsme zvyklí.

Stálá hrozba hladu naučila Číňany jíst vše, co se v nejbližším okolí vyskytovalo.

Terakotová armáda
Terakotová armáda

Snaha zužitkovat všechny poživatelné suroviny dala vzniknout neuvěřitelnému množství pokrmů a kuchařských postupů. Dokonce se říká, že šikovný kuchař dokáže při vaření využít opravdu všeho – snad kromě měsíčního svitu na hladině.

Lákat musí nejen chuť, vůně a barva pokrmů, nýbrž i jejich forma a konzistence. Chuť na ně musí vzbudit už i samotné podávání na ušlechtilém porcelánu a poetické pojmenování.

Každý kreativní kuchař se snaží o to, aby dostál výroku „Sto pokrmů chutná stokrát jinak“. Liší se i způsob stolování. Číňané si nikdy neobjednávají jen jednu porci výhradně pro sebe.

Naopak, vždy je objednáno více pokrmů, které se postaví doprostřed stolu a labužníci mohou degustovat, na co mají zrovna chuť.

Peking
Peking

TIP REDAKCE

Kromě lahodného jídla ochutnejte i čaj, který je po celé Asii považován za jeden z čínských pokladů. Již od samého počátku byl čaj spojován se zdravím a uznáván pro svou schopnost zahánět únavu, stimulovat psychické síly a zvyšovat hladinu energie. 

Lijiang
Lijiang

Krůček od Tibetu

Jedním z míst, které poutá pozornost cestovatelů, je Tibet. Pro ty, kdo se mu chtějí přiblížit, Číňané nabízejí řešení. Je jím Li-ťiang, malé město v krásném údolí na samé hranici „střechy světa”. Stará část města láká turisty z celého světa.

Nejkrásnější stavbou starého města je palác rodiny Mu, rozsáhlý areál nádvoří a zahrad, v němž sídlil po pět set let rodinný klan vládnoucí Li-ťiangu. Z údajně nejvyšší dřevěné stavby v Číně, věže Wan-ku-lou, zase budete mít staré město Li-ťiangu jako na dlani.

Kdyby vám tato ukázka tibetské kultury nestačila, můžete podstoupit poměrně náročný proces udělení povolení pro cestu do srdce Tibetu – podmínkou je, aby součástí vaší výpravy byly alespoň 4 osoby z téže země.

Ja-ting
Ja-ting

Čína nejsou jen památky

Říše středu je nevyčerpatelnou studnicí skvostných památek, připomínajících její slávu. Kdo by neznal Velkou čínskou zeď a koho by nelákalo přijít na kloub tajemství terakotové armády? Čína toho však nabízí mnohem víc.

Právě zde, navzdory přeplněným městům, moderním metropolím a technickému pokroku, najdete kouty panenské přírody, jež vám vyrazí dech.

Dlouhá zeď
Dlouhá zeď

Kam pokrok nesmí

Ohlušující zvuk ticha sem tam protne máchnutí ptačích křídel. V dálce se třpytí hladina jednoho z mnoha ledovcových jezer a nad ním se majestátně dme horský vrchol pokrytý běloskvoucí sněhovou čepicí, od níž se odráží sluneční paprsky.

Kolem jezera jsou natěsnány stromy, jejichž koruny rozehrávají úchvatnou podzimní hru.

Poslední neposkvrněné místo na zemi – přesně tak v roce 1931 popsal přírodní rezervaci Ja-ting americký botanik a dobrodruh Joseph F. Rock v článku pro National Geographic. Její jedinečnost si velmi dobře uvědomují i místní obyvatelé.

Ti zase o rezervaci, nacházející se na jihozápadě provincie Sečuán, hovoří jako o ztraceném ráji. Ten doplňují tři posvátné hory zasvěcené soucitu, moudrosti a síle – Sien-naj-ž‘, Jang-maj-jung a Sien-nuo-tuo-ťi, kolem nichž se klikatí poutní stezka.

Šanghaj
Šanghaj

Fauna i flora na dosah ruky

Přírodních perel však Provincie Sečuán ukrývá mnohem víc. Další z nich je S’-ku-niang-šan neboli Pohoří čtyř dívek. O nádherné výhledy zde není nouze a právě díky nim je oblast často označována jako Alpy Orientu.

Husté lesy však slibují ještě dobrodružnější podívanou a při troše štěstí se návštěvníkům představí výjimeční zástupci zvířecí říše, jako třeba leopard sněžný či obláčkový a další výjimeční tvorové.

Navíc zde – i když opět s notnou dávkou štěstí – můžete spatřit i vzácnou volně žijící pandu velkou.

Snad jen blázen by nezkusil všechny možné taje čínské gastronomie.
Snad jen blázen by nezkusil všechny možné taje čínské gastronomie.

TIP REDAKCE

I v České republice najdete spoustu bister se zaručeně čínskou kuchyní. Pokrmy, na které jsme zvyklí, ale při poznávání Číny rozhodně nečekejte.

I když vám budou povědomé názvy jídel, jejich chuť i provedení se budou lišit – budou rozhodně pikantnější a mnohem chutnější.

Foto: CK China Tours – specialista na poznávací cesty do Asie

Foto:
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a zážitků zorientovat, co vybrat a co třeba pro nedostate
První, co se nám obvykle vybaví, když se řekne Švýcarsko, je čokoláda a sýr, pak ještě hory, hodinky a banky. My dnes zůstaneme u těch prvních dvou. Čokoláda, jak ji známe a konzumujeme dnes, se ve Švýcarsku opravdu zrodila a mnozí podnikaví muži ji tady postupně vypiplali až do dnešní lahůdkové pochoutky, které sami Švýcaři zkonzumují 12 kilogramů ročně na osobu. Na své čokoládě jsou natolik záv
Kam vyrazit s těmi nejmenšími, aby si i ve sněhu užili spoustu zábavy? Skvělým tipem pro rodinný výlet je lyžařský areál Serfaus-Fiss-Ladis, nacházející se na náhorní plošině nad tyrolským údolím řeky Inn. Pohádková zima v Serfaus-Fiss-Ladis! Věřte nebo ne, ale překrásná oblast je nejslunnějším místem celého Tyrolska! Absolutním rájem je Bertina dětská zem ve Fissu, kde si děti pod dozorem
Jeden z alpských divů objevíte u lyžařského střediska Cervinia-Breuil, nalézajícího se pod úpatím hory Matterhorn v severozápadním italském údolí Valle d'Aosta. Ledová podívaná u Matterhornu Ledové jeskyně, které jsou jedny z nejvyšších v Evropě, dosahují téměř 4000 metrů nad mořem. Ze švýcarské strany k nim vyjedete lanovkou Piccolo Cervino, přičemž vystoupíte přímo u padesáti metrového tunelu
Když se k zemi začnou snášet první sněhové vločky, promění se horská oblast kolem Dachsteinu ve skutečný zimní ráj. Kromě četných možností sportovního vyžití zde na hosty čeká vřelé přijetí hostitelů a vynikající kuchyně. Region Schladming-Dachstein, který je součástí oblasti Ski amadé, nabízí deset lyžařských středisek a více než 230 km perfektně upravených sjezdovek v nadmořské výšce až 2700 m
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
epochaplus.cz
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.