Domů     Děčínský zámek stráží z vrcholu skaliska soutok řek
Děčínský zámek stráží z vrcholu skaliska soutok řek
od 28.7.2019
1

Kdysi slavná historie děčínského sídla málem úplně zmizela kvůli desetiletím stráveným v obležení armády.

Dnes ale opět připomíná vznešené a slavné hosty, kteří se procházeli jeho komnatami, ať už šlo o rakouského císaře Františka Josefa I., nebo skladatele Fryderika Chopina.

Kde se nachází?: v Děčíně, Ústecký kraj

GPS souřadnice: 50°46’44,45″N, 14°12’33,07″E

Web: www.zamekdecin.cz

Skoro šedesát let byl děčínský zámek v podstatě odříznutý od světa. Jeho těžká brána byla zavřená pro kohokoli nepovolaného, neboť celý areál sloužil vojákům. Od třicátých let minulého století se v impozantním areálu vystřídalo hned několik armád.

Od české přes německou až po tu ruskou. Když pak na začátku devadesátých let poslední uniforma zámek opustila, ukázalo se, kolik je toho potřeba udělat, aby bylo možné ceněnou památku zachránit.

Nakonec se to povedlo a jedinečné barokní sídlo opět zdobí Děčín stejně jako před staletími.

Prastaré základy

Skála nad soutokem Labe a Ploučnice byla svědkem opravdu dávné historie, vždyť první hradiště tu stálo už někdy před tisícem let a postupně se pak proměnilo na velký královský hrad, který připadl mocnému rodu Vartenberků.

Přímo v Děčíně se pak narodil Zikmund I. z Vartenberka, který v 15. století proslul svým pokrytectvím, když se za husitských válek dokázal střídavě přidat k oběma válčícím stranám. Dlouho mu to bylo ku prospěchu a získal tak také značné bohatství.

To ovšem vzbudilo rozhořčení a také závist ostatních šlechticů. Aby se ho zbavili, podali novému králi Albrechtovi falešné informace o tom, že vlivný Zikmund proti němu chystá spiknutí.

Zikmund skončil v žaláři a kdysi obávaný politik pak pár měsíců po svém zatčení zemřel potupně hlady v hladomorně jindřichohradeckého hradu.

Sídlo Thun-Hohensteinů

Za svou současnou podobu ovšem vděčí zámek poslednímu mocnému rodu, který se usadil na skalnatém výběžku nad soutokem řek.

Hraběcímu rodu Thun-Hohensteinů patřilo panství dlouhá tři staletí, a proto není divu, že si jej přizpůsobili svým představám a původní hrad přestavěli ve velký a luxusní zámek.

Už v 17. století nechali při první přestavbě vybudovat takzvanou Dlouhou jízdu, tedy skoro 300 metrů dlouhou příjezdovou cestu do zámku vytesanou ve skále.

Na skalní terase byla pak hned vedle příjezdové cesty vybudována takzvaná růžová zahrada s barokním rosariem. Na druhé straně pak vyrostla barokní jízdárna pro ustájení skoro dvou tuctů koní. Už o sto let později se ale dočkal další významné přestavby.

Starší gotické a renesanční paláce byly strženy a nové zarovnány do stejné výše a vyzdobeny jednotnou fasádou. Na straně k řece pak vyrostla štíhlá hodinová věž.

Panovníci i umělci

Přestavěný zámek pak hostil celou řadu velmi prominentních hostů – jeho majitelé totiž zastávali důležité a vysoké úřady. Franz Thun byl například dvakrát místodržitelem v Čechách a byl dokonce předsedou rakouské vlády.

Roku 1854 se proto v Děčíně konal třeba diplomatický kongres panovníků, kam dorazili panovníci Rakouska – František Josef I., Pruska – Bedřich Vilém IV. a Saska – Bedřich August II. Častým hostem na zámku byl i následník rakousko-uherského trůnu arcivévoda František Ferdinand d’Este, který byl dokonce s děčínskými Thuny spřízněn.

Po sarajevském atentátu pak byly na děčínském zámku vychovávány i jeho osiřelé děti, Max, Ernst a Sophie. V zámeckých síních však bylo možné potkat i významné vědce a umělce. Thunové se setkávali s Josefem Dobrovským, Františkem Palackým či Josefem Mánesem.

Zřejmě nejznámějším návštěvníkem zámku však byl hudební skladatel Fryderik Chopin, který zde pobýval v září roku 1835 a Děčínu věnoval i jeden svůj valčík.

Záchrana před zánikem

Když však Thunové zámek v roce 1932 prodali státu a do areálu se nastěhovali vojáci, období slávy skončilo. Kasárna tu vydržela celých šest desetiletí, a když vojáci odešli, bývalý lesk významného sídla nepřipomínalo vůbec nic.

Hlavní nábřeží sloužilo jako běžecký ovál, komnaty byly vymalovány budovatelskými hesly, nábytek zničený. Poté, co se začalo s opravami, se navíc zřítilo celé jihovýchodní nároží zámku.

I to se ale podařilo opravit a k osmdesátému výročí prodeje zámku státu byla dokončena i rekonstrukce hlavní zámecké budovy, která patří k největším v České republice.

Do původní podoby byly uvedeny i zahrady a jednotlivé zámecké komnaty, které byly zrekonstruovány podle dobových fotografií. Nyní patří děčínský zámek k největším turistickým lákadlům kraje.

Co nesmíte minout při návštěvě Zámku Děčín?

ZOO Děčín – Zoologická zahrada v Děčíně chová přibližně 450 kusů zvířat ve vícero než 150 druzích. Záměrem přitom není množství zvířat, ale chov vzácných a málo známých druhů, se kterými se v Česku jinde nesetkáte.

Zahrada patří k menším, nicméně díky lesnímu prostředí také k nejkrásnějším u nás.

Rozhledna Děčínský Sněžník – Rozhledna na Děčínském Sněžníku stojí na nejvyšší stolové hoře v České republice. Samotná věž měří 33 metrů a na otevřenou vyhlídkovou plošinu vede 153 schodů.

Z vrcholu je nádherný výhled na Lužické hory a Českosaské Švýcarsko. Pokud budete mít štěstí na počasí, můžete zahlédnout třeba Špičák, Sokolí vrch, Bukovou horu s vysílačem či Milešovku.

Foto: Mapy.cz, Wikipedia
reklama
Související články
Chrám na křižovatce pozitivní energie... Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě
„Ta jižní Morava je jistě krásná zem, osázená vinohradem.“ Refrén známé lidové písně trefně vystihuje kraj, o kterém bude řeč na následujících stránkách. Jižní Morava je známá pro svoje výborné víno, tradiční hody, slunečné počasí a překrásnou přírodu s mnoha historickými památkami. Na jižní Moravě naleznete všechno, na co si jen vzpomenete. Brno je zlatá loď Bývalým hlavním městem Moravy je Brn
Je největší z deseti židovských obcí v České republice a její historie sahá více než tisíc let do minulosti. Od roku 1215 žili pražští židé v ghettu, které se nacházelo na území dnešního Josefova. Vedle Starého židovského hřbitova a několika dochovaných synagog, které slouží jako expozice Židovského muzea, jsou nejvýznamnějšími památkami na kdysi tajemné židovské město Staronová synagoga a přile
Město ve středních Čechách je dobře dostupné autem i vlakem a jeho návštěva vás určitě nezklame Tak například bývalá židovská čtvrť patří k nejcennějším památkám svého druhu na území Čech. V Kolíně se dochovala část židovského ghetta se synagogou a dva židovské hřbitovy. Starý, kde se pochovávalo do roku 1887 a najdeme zde téměř 2 700 náhrobků, a nový, kde se pohřbívá dodnes, s 1 000 náhrobky.
Město s historií sahající do 12. století vzniklo na zemské stezce přes řeku Ohři. Od počátků bylo vnímáno jako významné kulturní a hospodářské středisko. Nebylo proto žádným překvapením, že o století později byla Kadaň panovníkem Přemyslem Otakarem II. povýšena na královské město. Samotné centrum dodnes představuje jednu z nejmalebnějších památkových zón u nás. Dominanty města Kadaň P
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vášnivý románek s kolegou?
nasehvezdy.cz
Vášnivý románek s kolegou?
Pohledná herečka ze seriálu Ulice Kristýna Hrušínská (38) je sice vdaná za režiséra Matěje Balcara (32), ovšem už delší dobu se povídá, že mají velkou krizi. Právě to byl nejspíš důvod, proč se ta
Být pouze sami se sebou…
panidomu.cz
Být pouze sami se sebou…
Umíte jen tak sedět, vypnout myšlenky a jen „být“? I když se to na první pohled nezdá, je to docela těžké, ale pro duševní rovnováhu nesmírně důležité. Neustálý tok informací, pracovní vytížení, lidé kolem nás, povinnosti, koníčky, zábava… To všechno nás neustále obklopuje a zahlcuje naše vědomí. Myšlenky pracují na plné obrátky a soustředí nás
Jak se moje máma bála, že zůstanu na ocet
skutecnepribehy.cz
Jak se moje máma bála, že zůstanu na ocet
Bylo mi pětadvacet a moje máma se proměnila v dohazovačku. Naháněla mi ženichy ze všech stran. Její intriky mi ale přinesly jen samou ostudu. Když jsem byla mladá, nebylo zvykem, aby byla holka na vesnici ještě v pětadvaceti svobodná. A přesně to jsem byla já, neprovdaná, a navíc nezadaná. Pro moji mámu katastrofa. Propadla panice, že zůstanu na ocet, a došla
Snaží se Vydra zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Snaží se Vydra zachránit manželství?
V poslední době se v médiích spekulovalo o tom, že si herec Václav Vydra (67) našel mladší milenky. Podle našeho tajného zdroje z blízkého okolí herce se to měla jeho manželka Jana Boušková (69) d
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
epochanacestach.cz
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
Která místa navštívit ve Švýcarsku? Není nic snazšího než si přečíst naše doporučení. Máte chuť na pravý alpský sýr z horských pastvin? Jste na správném místě. Jenom je lepší si ho koupit na trhu. A čokoláda hořká i mléčná také patří k této zvláštní horské zemi. Můžete se i projet čokoládovým expresem až do firmy
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Děsivá předpověď Isaaca Newtona: Skončí svět v roce 2060?
enigmaplus.cz
Děsivá předpověď Isaaca Newtona: Skončí svět v roce 2060?
Zákon všeobecné gravitace, zákony pohybu a mnoho dalších nejen fyzikálních objevů, to je monumentální odkaz, který po sobě zanechal Sir Isaac Newton. Zabýval se ale i nadpřirozenem a v jeho textech se
Nová éra kosmických stanic: Starlab a Evropa si potřásly rukou
21stoleti.cz
Nová éra kosmických stanic: Starlab a Evropa si potřásly rukou
Mezinárodní vesmírná stanice stárne, k odchodu na odpočinek jí zbývá několik posledních let. Svět tak přijde o unikátní laboratoř, která nemá na Zemi/orbitě obdoby. Není ale všem dnům mikrogravitačníh
Svět v číslech: Pohádkové adventní trhy
epochaplus.cz
Svět v číslech: Pohádkové adventní trhy
K adventu neodmyslitelně patří také trhy. Někde sázejí na klasiku, jinde zvolí originálnější pojetí. Ale každé místo a akce má své neopakovatelné kouzlo. 1298 Vánoční trhy se konají už od pozdního středověku v německy mluvících částech Evropy a v mnoha částech bývalé Svaté říše římské. Zřejmě nejstarší zmínka pochází z roku 1298 a týká se
Suzuki představuje zcela nový Swift
iluxus.cz
Suzuki představuje zcela nový Swift
Suzuki představuje zcela nový Swift v jeho již čtvrté novodobé globální generaci. Ikonický model značky Suzuki se vyvinul v chytrý kompaktní vůz s ostrým designem, nejpokročilejšími bezpečnostními fun
Ukrajinský boršč s hovězím masem
tisicereceptu.cz
Ukrajinský boršč s hovězím masem
Věděli jste, že skvělý boršč je ve skutečnosti nikoliv ruskou, ale ukrajinskou specialitou! Je dokonce zapsán jako dědictví UNESCO. Můžete si jej připravit třeba tímto způsobem. Suroviny 200 g z
Vražedná mlha si vyžádala 12 000 obětí
epochalnisvet.cz
Vražedná mlha si vyžádala 12 000 obětí
Zima roku 1952 je neobvykle tuhá. Lidé v Londýně jsou nuceni neustále topit, uhelné elektrárny jednou naplno, před pár dny navíc proběhla výměna elektrických tramvají za dieselové autobusy. Ráno 5. pr