Domů     Děčínský zámek stráží z vrcholu skaliska soutok řek
Děčínský zámek stráží z vrcholu skaliska soutok řek
od 28.7.2019
1

Kdysi slavná historie děčínského sídla málem úplně zmizela kvůli desetiletím stráveným v obležení armády.

Dnes ale opět připomíná vznešené a slavné hosty, kteří se procházeli jeho komnatami, ať už šlo o rakouského císaře Františka Josefa I., nebo skladatele Fryderika Chopina.

Kde se nachází?: v Děčíně, Ústecký kraj

GPS souřadnice: 50°46’44,45″N, 14°12’33,07″E

Web: www.zamekdecin.cz

Skoro šedesát let byl děčínský zámek v podstatě odříznutý od světa. Jeho těžká brána byla zavřená pro kohokoli nepovolaného, neboť celý areál sloužil vojákům. Od třicátých let minulého století se v impozantním areálu vystřídalo hned několik armád.

Od české přes německou až po tu ruskou. Když pak na začátku devadesátých let poslední uniforma zámek opustila, ukázalo se, kolik je toho potřeba udělat, aby bylo možné ceněnou památku zachránit.

Nakonec se to povedlo a jedinečné barokní sídlo opět zdobí Děčín stejně jako před staletími.

Prastaré základy

Skála nad soutokem Labe a Ploučnice byla svědkem opravdu dávné historie, vždyť první hradiště tu stálo už někdy před tisícem let a postupně se pak proměnilo na velký královský hrad, který připadl mocnému rodu Vartenberků.

Přímo v Děčíně se pak narodil Zikmund I. z Vartenberka, který v 15. století proslul svým pokrytectvím, když se za husitských válek dokázal střídavě přidat k oběma válčícím stranám. Dlouho mu to bylo ku prospěchu a získal tak také značné bohatství.

To ovšem vzbudilo rozhořčení a také závist ostatních šlechticů. Aby se ho zbavili, podali novému králi Albrechtovi falešné informace o tom, že vlivný Zikmund proti němu chystá spiknutí.

Zikmund skončil v žaláři a kdysi obávaný politik pak pár měsíců po svém zatčení zemřel potupně hlady v hladomorně jindřichohradeckého hradu.

Sídlo Thun-Hohensteinů

Za svou současnou podobu ovšem vděčí zámek poslednímu mocnému rodu, který se usadil na skalnatém výběžku nad soutokem řek.

Hraběcímu rodu Thun-Hohensteinů patřilo panství dlouhá tři staletí, a proto není divu, že si jej přizpůsobili svým představám a původní hrad přestavěli ve velký a luxusní zámek.

Už v 17. století nechali při první přestavbě vybudovat takzvanou Dlouhou jízdu, tedy skoro 300 metrů dlouhou příjezdovou cestu do zámku vytesanou ve skále.

Na skalní terase byla pak hned vedle příjezdové cesty vybudována takzvaná růžová zahrada s barokním rosariem. Na druhé straně pak vyrostla barokní jízdárna pro ustájení skoro dvou tuctů koní. Už o sto let později se ale dočkal další významné přestavby.

Starší gotické a renesanční paláce byly strženy a nové zarovnány do stejné výše a vyzdobeny jednotnou fasádou. Na straně k řece pak vyrostla štíhlá hodinová věž.

Panovníci i umělci

Přestavěný zámek pak hostil celou řadu velmi prominentních hostů – jeho majitelé totiž zastávali důležité a vysoké úřady. Franz Thun byl například dvakrát místodržitelem v Čechách a byl dokonce předsedou rakouské vlády.

Roku 1854 se proto v Děčíně konal třeba diplomatický kongres panovníků, kam dorazili panovníci Rakouska – František Josef I., Pruska – Bedřich Vilém IV. a Saska – Bedřich August II. Častým hostem na zámku byl i následník rakousko-uherského trůnu arcivévoda František Ferdinand d’Este, který byl dokonce s děčínskými Thuny spřízněn.

Po sarajevském atentátu pak byly na děčínském zámku vychovávány i jeho osiřelé děti, Max, Ernst a Sophie. V zámeckých síních však bylo možné potkat i významné vědce a umělce. Thunové se setkávali s Josefem Dobrovským, Františkem Palackým či Josefem Mánesem.

Zřejmě nejznámějším návštěvníkem zámku však byl hudební skladatel Fryderik Chopin, který zde pobýval v září roku 1835 a Děčínu věnoval i jeden svůj valčík.

Záchrana před zánikem

Když však Thunové zámek v roce 1932 prodali státu a do areálu se nastěhovali vojáci, období slávy skončilo. Kasárna tu vydržela celých šest desetiletí, a když vojáci odešli, bývalý lesk významného sídla nepřipomínalo vůbec nic.

Hlavní nábřeží sloužilo jako běžecký ovál, komnaty byly vymalovány budovatelskými hesly, nábytek zničený. Poté, co se začalo s opravami, se navíc zřítilo celé jihovýchodní nároží zámku.

I to se ale podařilo opravit a k osmdesátému výročí prodeje zámku státu byla dokončena i rekonstrukce hlavní zámecké budovy, která patří k největším v České republice.

Do původní podoby byly uvedeny i zahrady a jednotlivé zámecké komnaty, které byly zrekonstruovány podle dobových fotografií. Nyní patří děčínský zámek k největším turistickým lákadlům kraje.

Co nesmíte minout při návštěvě Zámku Děčín?

ZOO Děčín – Zoologická zahrada v Děčíně chová přibližně 450 kusů zvířat ve vícero než 150 druzích. Záměrem přitom není množství zvířat, ale chov vzácných a málo známých druhů, se kterými se v Česku jinde nesetkáte.

Zahrada patří k menším, nicméně díky lesnímu prostředí také k nejkrásnějším u nás.

Rozhledna Děčínský Sněžník – Rozhledna na Děčínském Sněžníku stojí na nejvyšší stolové hoře v České republice. Samotná věž měří 33 metrů a na otevřenou vyhlídkovou plošinu vede 153 schodů.

Z vrcholu je nádherný výhled na Lužické hory a Českosaské Švýcarsko. Pokud budete mít štěstí na počasí, můžete zahlédnout třeba Špičák, Sokolí vrch, Bukovou horu s vysílačem či Milešovku.

Foto: Mapy.cz, Wikipedia
reklama
Související články
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Gotická Vlkova věž v centru města Znojma je místem zasvěceným vínu. Platí to již 12 let a za tu dobu si zde vína s označením VOC Znojmo zvykli ochutnávat a nakupovat nejen místní, ale i četní turisté, kteří do našeho města zavítají často právě kvůli vínu. Již od 1. dubna, kdy Informační centrum VOC Znojmo zahajuje 12. sezónu, Vlkova věž opět vítá své návštěvníky, ať už jde o jednotlivce, kteří z
Kolonáda Maxima Gorkého je se svými 180 metry je nejdelší lázeňskou kolonádou v republice a na rozdíl od mnoha jiných není kamenná, ale litinová. Neobarokní konstrukce na sklonku 19. století nahradila původní starší kolonádu, její jednotlivé části byly odlity v železárnách Blansko a montovány přímo na místě. Mariánské Lázně: Procházka za zpěvu fontány O vybudování kolonády podle projektu víd
Podle pověsti získal Zbiroh své jméno, když se do zdejších lesů vydala na lov šlechtická družina, zabloudila a byla nucena venku přenocovat. Když se lovci ráno probudili, všude kolem ležely jelení parohy, které pán nařídil sesbírat. A tak se zrodil Zbiroh. Jestli je na dávné pověsti něco pravdy, už asi nezjistíme, zvěře ale v okolních brdských lesích pobíhá stále dost a dost. Samotný zámek Zbiroh
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína  Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za nimi můžeme do sklepení, v němž j
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Našel si mě v parku snad duch studenta?
skutecnepribehy.cz
Našel si mě v parku snad duch studenta?
Seděla jsem na lavičce a učila se na zkoušku. Najednou mě oslovil mladík a celou látku mi vysvětlil během chvíle. Pak se po něm slehla zem. Jako studentka vysoké školy jsem se ráda učila v parku nedaleko domova. Měla jsem tam svou oblíbenou lavičku, kde byl klid i hezký rozhled po parku. Cítila jsem se tam v bezpečí, i když musím říct,
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
nejsemsama.cz
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
Záněty močových cest patří k častým onemocněním, která dokážou znepříjemnit život. Trpí jimi především ženy. Zvláště v jarních měsících může obyčejné prochladnutí skončit bolestmi a pálením při močení, zvýšenou teplotou a krví v moči. Jak se proti infekci účinně a jednoduše bránit? Buďte v teple Prostydnutí patří mezi rizikové faktory vzniku zánětu močových cest, proto si dejte pozor na prochladnutí zejména
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
historyplus.cz
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
Velkorysé ubytování, dobré jídlo, spousta času ke studiu. Na první pohled si Karel Ludvík Napoleon nemůže na pobyt v severofrancouzské pevnosti Ham stěžovat. Až na to, že zde má jako vězeň strávit celý zbytek života. S tím se však nehodlá smířit. Ve chvíli, kdy v pevnosti probíhají rekonstrukční práce, převleče se za zedníka a uteče! Ve vězení skončí
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
panidomu.cz
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
epochalnisvet.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
enigmaplus.cz
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
V březnu 2011 se v malé pohraniční vesnici Dulali v nigerijském státě Bauchi odehrává něco neuvěřitelného. Několik stovek tamních obyvatel bezprostředně po ranní modlitbě v místní mešitě na obloze spa
Svádí Tomešovou během natáčení?
nasehvezdy.cz
Svádí Tomešovou během natáčení?
Roztomilá herečka Michaela Tomešová (32) má mnoho tajných ctitelů. A to nejen mezi sledujícími na sociálních sítích, ale nejspíš i v hereckých řadách. Zakoukat se do ní dokonce měl i pohledný herec
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
epochaplus.cz
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
iluxus.cz
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
České zastoupení značky Hennessy, ve spolupráci s iniciativou Sázíme Česko, nedávno prokázala, že udržitelnost je pro ně více než jen fráze. Během akcí, které se konaly 12. a 13. dubna, dokončila skup
Vzácná fosilie je podvod
21stoleti.cz
Vzácná fosilie je podvod
Sto let vzbuzuje italská zkamenělina plaza úžas, zejména svou výjimečně zachovalou kůží, která se u fosilií starých 280 milionů let takřka nevidí. Psalo se o ni v knihách i článcích, až nyní ji ale vě