Domů     Děčínský zámek stráží z vrcholu skaliska soutok řek
Děčínský zámek stráží z vrcholu skaliska soutok řek
od 28.7.2019
1

Kdysi slavná historie děčínského sídla málem úplně zmizela kvůli desetiletím stráveným v obležení armády.

Dnes ale opět připomíná vznešené a slavné hosty, kteří se procházeli jeho komnatami, ať už šlo o rakouského císaře Františka Josefa I., nebo skladatele Fryderika Chopina.

Kde se nachází?: v Děčíně, Ústecký kraj

GPS souřadnice: 50°46’44,45″N, 14°12’33,07″E

Web: www.zamekdecin.cz

Skoro šedesát let byl děčínský zámek v podstatě odříznutý od světa. Jeho těžká brána byla zavřená pro kohokoli nepovolaného, neboť celý areál sloužil vojákům. Od třicátých let minulého století se v impozantním areálu vystřídalo hned několik armád.

Od české přes německou až po tu ruskou. Když pak na začátku devadesátých let poslední uniforma zámek opustila, ukázalo se, kolik je toho potřeba udělat, aby bylo možné ceněnou památku zachránit.

Nakonec se to povedlo a jedinečné barokní sídlo opět zdobí Děčín stejně jako před staletími.

Prastaré základy

Skála nad soutokem Labe a Ploučnice byla svědkem opravdu dávné historie, vždyť první hradiště tu stálo už někdy před tisícem let a postupně se pak proměnilo na velký královský hrad, který připadl mocnému rodu Vartenberků.

Přímo v Děčíně se pak narodil Zikmund I. z Vartenberka, který v 15. století proslul svým pokrytectvím, když se za husitských válek dokázal střídavě přidat k oběma válčícím stranám. Dlouho mu to bylo ku prospěchu a získal tak také značné bohatství.

To ovšem vzbudilo rozhořčení a také závist ostatních šlechticů. Aby se ho zbavili, podali novému králi Albrechtovi falešné informace o tom, že vlivný Zikmund proti němu chystá spiknutí.

Zikmund skončil v žaláři a kdysi obávaný politik pak pár měsíců po svém zatčení zemřel potupně hlady v hladomorně jindřichohradeckého hradu.

Sídlo Thun-Hohensteinů

Za svou současnou podobu ovšem vděčí zámek poslednímu mocnému rodu, který se usadil na skalnatém výběžku nad soutokem řek.

Hraběcímu rodu Thun-Hohensteinů patřilo panství dlouhá tři staletí, a proto není divu, že si jej přizpůsobili svým představám a původní hrad přestavěli ve velký a luxusní zámek.

Už v 17. století nechali při první přestavbě vybudovat takzvanou Dlouhou jízdu, tedy skoro 300 metrů dlouhou příjezdovou cestu do zámku vytesanou ve skále.

Na skalní terase byla pak hned vedle příjezdové cesty vybudována takzvaná růžová zahrada s barokním rosariem. Na druhé straně pak vyrostla barokní jízdárna pro ustájení skoro dvou tuctů koní. Už o sto let později se ale dočkal další významné přestavby.

Starší gotické a renesanční paláce byly strženy a nové zarovnány do stejné výše a vyzdobeny jednotnou fasádou. Na straně k řece pak vyrostla štíhlá hodinová věž.

Panovníci i umělci

Přestavěný zámek pak hostil celou řadu velmi prominentních hostů – jeho majitelé totiž zastávali důležité a vysoké úřady. Franz Thun byl například dvakrát místodržitelem v Čechách a byl dokonce předsedou rakouské vlády.

Roku 1854 se proto v Děčíně konal třeba diplomatický kongres panovníků, kam dorazili panovníci Rakouska – František Josef I., Pruska – Bedřich Vilém IV. a Saska – Bedřich August II. Častým hostem na zámku byl i následník rakousko-uherského trůnu arcivévoda František Ferdinand d’Este, který byl dokonce s děčínskými Thuny spřízněn.

Po sarajevském atentátu pak byly na děčínském zámku vychovávány i jeho osiřelé děti, Max, Ernst a Sophie. V zámeckých síních však bylo možné potkat i významné vědce a umělce. Thunové se setkávali s Josefem Dobrovským, Františkem Palackým či Josefem Mánesem.

Zřejmě nejznámějším návštěvníkem zámku však byl hudební skladatel Fryderik Chopin, který zde pobýval v září roku 1835 a Děčínu věnoval i jeden svůj valčík.

Záchrana před zánikem

Když však Thunové zámek v roce 1932 prodali státu a do areálu se nastěhovali vojáci, období slávy skončilo. Kasárna tu vydržela celých šest desetiletí, a když vojáci odešli, bývalý lesk významného sídla nepřipomínalo vůbec nic.

Hlavní nábřeží sloužilo jako běžecký ovál, komnaty byly vymalovány budovatelskými hesly, nábytek zničený. Poté, co se začalo s opravami, se navíc zřítilo celé jihovýchodní nároží zámku.

I to se ale podařilo opravit a k osmdesátému výročí prodeje zámku státu byla dokončena i rekonstrukce hlavní zámecké budovy, která patří k největším v České republice.

Do původní podoby byly uvedeny i zahrady a jednotlivé zámecké komnaty, které byly zrekonstruovány podle dobových fotografií. Nyní patří děčínský zámek k největším turistickým lákadlům kraje.

Co nesmíte minout při návštěvě Zámku Děčín?

ZOO Děčín – Zoologická zahrada v Děčíně chová přibližně 450 kusů zvířat ve vícero než 150 druzích. Záměrem přitom není množství zvířat, ale chov vzácných a málo známých druhů, se kterými se v Česku jinde nesetkáte.

Zahrada patří k menším, nicméně díky lesnímu prostředí také k nejkrásnějším u nás.

Rozhledna Děčínský Sněžník – Rozhledna na Děčínském Sněžníku stojí na nejvyšší stolové hoře v České republice. Samotná věž měří 33 metrů a na otevřenou vyhlídkovou plošinu vede 153 schodů.

Z vrcholu je nádherný výhled na Lužické hory a Českosaské Švýcarsko. Pokud budete mít štěstí na počasí, můžete zahlédnout třeba Špičák, Sokolí vrch, Bukovou horu s vysílačem či Milešovku.

Foto: Mapy.cz, Wikipedia
reklama
Související články
Některé hrady jsou dnes už jen hromadami kamení, jiné ani v rozvalinách neztratily svou atmosféru a úctyhodnost. Přesně takový je Krašov, jehož kouzlo nevyprchalo ani téměř po tisíci letech od jeho založení. Málokterý český hrad se může pochlubit tak dlouhou historií jako Krašov, vypínající se na skalním ostrohu nad řekou Berounkou. Založil ho už někdy kolem roku 1232 rod Hroznatovců a měl nejen
Zámek ve Veltrusích bývá označován za jedno z vrcholných barokních děl na našem území. Možná si při prohlídce této úžasné stavby a okolního parku ani neuvědomíme, že celý areál vlastně stojí na ostrově. Na počátku 18. století začal nápadně vzrůstat vliv rodu Chotků, příslušníků staré české rytířské šlechty. Zvláště Václav Antonín Chotek, císařský komoří a postupně hejtman hned několika krajů, poz
25.5.2023
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Projedeme-li třebíčskou ulicí U Větrníku, už zdálky uvidíme důvod jejího pojmenování. Na mírném návrší se tu vypíná stavba, kterou bychom očekávali spíš v Holandsku, domovině větrných mlýnů. Ale tenhle větrný mlýn je místní a má dlouhou historii. Na počátku 19. století bychom v Třebíči našli mnoho řemeslníků, ale docela velkou část z nich tvořili koželuhové. Poptávka po jejich produktech stále ro
Památkově chráněných objektů od gotiky po baroko bychom v Kutné Hoře našli na tři stovky. Jeden si zaslouží ale přece jen ještě o něco větší pozornost. Chrám svaté Barbory patří k nejcennějším architektonickým dílům v Čechách a snad každý Čech ho už podle siluety okamžitě pozná. Kutná Hora byla od svého počátku spojena s těžbou stříbra. Byla dokonce tak významná, že ve středověku zajišťovala celo
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tají herečka Anežka Rusevová partnera?
nasehvezdy.cz
Tají herečka Anežka Rusevová partnera?
Proslýchá se, že se ANEŽKA RUSEVOVÁ (36) bláznivě zamilovala. Jejím vyvoleným má být ale ženáč! Není žádným tajemstvím, že Anežka Rusevová (36) před časem opravdu rapidně zhubla. Sama herečka se pak
Pečené plněné brambory s brynzou
tisicereceptu.cz
Pečené plněné brambory s brynzou
Jednoduchý recept si vás získá kombinací chutí brambor, brynzy nebo tvarohu a vypečené slaniny. Potřebujete 1 kg velkých brambor 200 g brynzy 100 g slaniny 100 g bílého jogurtu 50 g tvrdého
Strašidelný osud Marie Bartošové: Spolkly ji tunely pod Brnem?
epochalnisvet.cz
Strašidelný osud Marie Bartošové: Spolkly ji tunely pod Brnem?
Brno jako druhé největší české město ukrývá samozřejmě spoustu pozoruhodných a tajemných míst. Mnoho z nich souvisí s údajnou spletí podzemních chodeb a starých katakomb, které se pod povrchem mají na
Biosenzory jako nástroj veřejného zdraví?
21stoleti.cz
Biosenzory jako nástroj veřejného zdraví?
Tým vědců z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR zveřejnil výsledky rozsáhlého výzkumu v oblasti veřejného zdraví – jeho cílem bylo mapování výskytu viru SARS-CoV-2 v prostředcích pražské hromadné dopra
Jako mravenci! Nejrušnější křižovatku světa najdeme v tokijské čtvrti Šibuja
epochaplus.cz
Jako mravenci! Nejrušnější křižovatku světa najdeme v tokijské čtvrti Šibuja
Lidé netrpělivě čekají a hypnotizují červeného panáčka. Najednou cvakne zelená a široké prostranství se zaplní. Nikdo do sebe nenaráží, všichni si uctivě uhýbají a působí to jako organizovaný chaos. P
Roman Vojtek (51): Jeho život jsou vzlety a pády
nasehvezdy.cz
Roman Vojtek (51): Jeho život jsou vzlety a pády
Lámal ženám srdce. Daniela Šinkorová (50) se po rozchodu s ním oblékala jen do černé a pila, v šoku byla i první manželka, tu opustil ze dne na den krátce před porodem. Cesta vsetínského rodáka k d
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Digestoř vyčistí vzduch
panidomu.cz
Digestoř vyčistí vzduch
Dnes už se staly nepostradatelnou součástí domácnosti, zejména v městských bytech, ale službu udělají i v domech a na chalupách. Odsají páru, ale i vůni různých jídel, která by se jinak šířila po celém bytě. A vyrábějí se stále nové a dokonalejší. Jenže na trhu je jich tolik, že není snadné se v nabídce zorientovat. Takže pokud
Dvě nové vůně u Issey Miyake
iluxus.cz
Dvě nové vůně u Issey Miyake
L'Eau d'Issey Pivoine a l'Eau d'Issey pour Homme Vétiver vyprávějí příběh této vonné legendy s lyričností, která je pro Issey Miyakeho typická. Příběh o tom, co se stane, když se voda, čistá a ryzí es
Záhada Ostrova prince Edvarda: Kde měla kotviště fantomová plachetnice?
enigmaplus.cz
Záhada Ostrova prince Edvarda: Kde měla kotviště fantomová plachetnice?
Hlavním městem kanadského Ostrova prince Edvarda je Charlottetown. Právě jeho obyvatelé poprvé spatřili na oceánu přízračnou loď s hořícími plachtami a stěžni. Fantomová loď se zjevovala znovu a znovu
Co jsem si navařila, to si musím sníst!
skutecnepribehy.cz
Co jsem si navařila, to si musím sníst!
Své děti jsem vychovala dobře, byly to hodné a slušné dcery. Nevím, po kom se nevydařil můj jediný vnuk? Asi jsem ho rozmazlila! Když chodil vnuk Pepíček na základní školu, dostala se dcera do problémů. S manželem se doma hádali a vypadalo to na rozvod. Nechtěla jsem, aby v tom můj vnuk vyrůstal, a tak jsem si ho vzala k sobě.
FESTIVAL NÁRODŮ PODYJÍ.
epochanacestach.cz
FESTIVAL NÁRODŮ PODYJÍ.
Pilířem sobotního programu je prezentace až dvaceti národních kuchyní etnik dosídlených v oblasti Podyjí, provázená celodenním programem, na kterém se vystřídá kolem tuctu hudebních a tanečních skupin a to nejlepší ze současné české indies produkce. Nedílnou součástí sobotního programu je také položení věnců obětem národnostní nesnášenlivosti v Pohořelicích, Drasenhofenu a Poysdorfu za účasti zástupců města,