Muzejní a galerijní centrum Kulturního zařízení města Valašského Meziříčí díky rozvolnění otevře dveře svým návštěvníkům 11. května, a přivítá je mimo jiné i putovní výstavou Fenomén IGRÁČEK.
Výstava potrvá do 13. června tohoto roku. Centrum se nachází v jižním křídle barokního zámku Žerotínů v historickém jádru Valašského Meziříčí. To expozici beze sporu dodává kouzelný nádech tajemného objevování.
Na výstavě pro celou rodinu čekají návštěvníky kromě historických a moderních podob IGRÁČKŮ i dva neprodejné unikáty v podobě ženy a muže v tradičním valašském kroji.
Autoři připravili v rámci výstavy také sekci, která představí hrdinu dnešních dní – IGRÁČKA s rouškou, díky němuž bylo v rámci projektu Pomáhej s IGRÁČKEM vybráno již přes 1,3 milion korun.
Z prodeje limitované edice IGRÁČKŮ totiž putuje patnáct korun na nákup ochranných pomůcek pro zdravotníky, záchranné složky či charity.
Putovní výstavu připravil český výrobce her a hraček, firma EFKO-karton s. r. o., ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně a Inspirací Zlín.
„V Muzejním a galerijním centru mohou lidé navštívit také stálou expozici, věnovanou historii města a zámku, nebo dva galerijní prostory s dočasnými výstavami. Kromě toho jsou zde pořádány přednášky, besedy, workshopy a další doprovodné programy.
Naším cílem je připravovat návštěvníkům všech věkových kategorií kvalitní a pestrý kulturní program,“ uvádí Kateřina Vojkůvková, programový pracovník Muzejního a galerijního centra.
„Výstava Fenomén IGRÁČEK obsahuje i nejstarší IGRÁČKY, kteří se vyráběli v tehdejším Československu ve Výrobním družstvě Igra.
Návštěvníci tak uvidí nejen úplně první vyrobenou postavičku zedníka z roku 1976, ale také např. paní učitelku, motorkáře, sestřičku nebo příslušníka veřejné bezpečnosti.
Na své si přijdou rodiče dnešních dětí, kteří si staré IGRÁČKY pamatují ze svého dětství,“ uvádí Mgr. Věra Stojarová, kurátorka výstavy.
„Výstavou přibližujeme nejenom hračku IGRÁČKA jako takovou, ale i tradice dané oblasti a její zvyky.
Ve Valašském Meziříčí je to formou unikátních figurek Valacha a Valašky v dobových krojích, které jsme nechali vyrobit u historika a modeláře pana Svobody“, uvádí Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO-karton s.r.o. z Nového Veselí.
„Na výstavě bude také k vidění IGRÁČEK v autíčcích Superkart na staronová české autodráze Ites, kterou jsme jako firma převzali v roce 2020 pod svoje křídla.
Podobně jako před lety IGRÁČKA. Netuším, zda by se našel jiný nadšenec, který by investoval tolik času, úsilí a financí do obnovy a zachování tradičních českých hraček. Já osobně v tom spatřuji poslání a velkou zodpovědnost.
IGRÁČEK se na trhu uchytil, dětem se líbí, a proto jsem rád, že nemusela být jeho výroba zastavena a my ho můžeme i nadále přinášet novým generacím dětí.
To samé přeji i modernizované autodráze Ites, určené starším dětem“, dodává k nově zařazenému prvku výstavy Miroslav Kotík.
Stálá expozice
Zámecké patro Muzejního a galerijního centra ve Valašském Meziříčí nabízí exkurz do historie místního zámku a jeho okolí. V současné době je expozice rozdělena do čtyř částí, které na sebe volně navazují.
V první části můžete navštívit zámecké pokoje tak, jak vypadaly v době největší slávy zámku v 17. až 18. století, a freskový sál s pozůstatky původních fresek evangelistů. Druhá část je věnována počátkům města a středověkému osídlení regionu.
Ve třetí části – Reditus Leonina – je představen příběh mocných Žerotínů a čtvrtá je věnována J. I. Sadlerovi, významnému baroknímu malíři, který je mimo jiné autorem nedávno zrekonstruované zámecké kaple Smrtelných úzkostí Ježíše Krista.
Galerie
Dvě patra galerijních prostor fungují na principu dočasných výstav, které jsou tematicky i obsahově velmi různorodé.
Je zde snahou oslovit co nejširší spektrum návštěvníků, proto se zde objevují expozice např. historické, dětské, herní, výstavy místních umělců či lokálních spolků.
Kromě stálé expozice a výstav jsou zde pořádány různé doprovodné programy, přednášky, besedy, workshopy, lektorské programy. Aktuální nabídku můžete najít na stránkách nebo na Facebooku Muzejního a galerijního centra.
Společnost EFKO
Český výrobce her a hraček, působí na českém trhu od roku 1993. Po celou dobu se zaměřuje kromě výroby také na charitativní akce. Podporuje sponzorskými dary řadu mateřských školek, základních a zvláštních škol, dětských domovů a kojeneckých ústavů.
Společnost EFKO se zařadila do projektu KLOKÁNEK na podporu týraných a opuštěných dětí. Těm již od roku 2006 pravidelně přiváží vánoční dárky a pomáhá tak jejich malým svěřencům prožít radostnější Vánoce.
Za své výrobky získalo EFKO řadu ocenění – FOR TOYS 2010 – cena GRAND PRIX za IGRÁČKA. V roce 2011 obdrželo čestné uznání v rámci projektu VIZIONÁŘI 2011. Ocenění bylo uděleno za oživení tradičních dětských hraček IGRÁČEK a uvedení na trh nové série, která využívá nejnovějších poznatků z oblasti didaktiky a dětské psychologie.
Projekt VIZIONÁŘI organizuje sdružení Czech Inno pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu.
V roce 2012 společnost EFKO získala ocenění v soutěži „Českých 100 nejlepších“ za strategickou hru ABAKU, kterou doporučuje rovněž Mensa ČR, Jednota českých matematiků a fyziků a Univerzita Karlova.
Kreativní stavebnice ROTO START, získala ocenění „Správná hračka“ za rok 2013. Populární rodinná společenská hra Jožin z bažin se chlubí hned dvěma oceněními; „Správná hračka 2013“ a „Nejlepší novinka 2013“ v kategorii Hry, puzzle a karty.
V roce 2014 získal označení „Správná hračka“ 2014 soubor oblíbených her Moje první hry, v roce 2018 edukativní hra „Vyprávěj“ a konstrukční stavebnice ROTO ABC. Poslední ocenění „Správná hračka“ získala společnost Efko v roce 2019 za sety nákladních aut Multigo FIRE set a Multigo BUILD set a za deskovou hru Picasso. Více na www.efko.cz.
Technické muzeum v Brně (TMB) je příspěvkovou organizací se samostatnou právní subjektivitou, je přímo řízeno Ministerstvem kultury České republiky.
Svůj sbírkový fond prezentuje formou muzejních expozic a výstav, které pořádá samostatně nebo ve spolupráci s jinými institucemi včetně zahraničních. Pořádá konference a přednášky. Rozvíjí ediční činnost.
Věnuje soustavnou pozornost práci s veřejností, především s dětmi a mládeží. Plnění vědeckých cílů dosahuje původním výzkumem v oblastech vědeckotechnického vývoje a muzejní dokumentací v oborech své sbírkotvorné činnosti.
Vypracovává odborné posudky a doporučení, vědecké rešerše a expertizy. Napomáhá při odborné výchově studentů formou odborných praxí a vedení absolventských a závěrečných prací.
Ve spolupráci s vysokými školami a dalšími odbornými pracovišti zajišťuje výuku v oborech muzeologie a konzervování – restaurování.
Vydává osvědčení k vývozu předmětů kulturní hodnoty podle příslušného zákona a eventuálně podává návrhy na prohlášení těchto předmětů za kulturní památku. Zapůjčuje sbírkové předměty k účelům studijním a výstavním.
Zajišťuje činnost dobrovolných spolupracovníků muzea, zejména prostřednictvím Kruhu přátel TMB.
Foto: Tisková zpráva