Domů     Doupě hazardu, sídlo papeže, středověký ráj… Znáte evropské ministáty?
Doupě hazardu, sídlo papeže, středověký ráj… Znáte evropské ministáty?

Na mapě je sotva najdeme, mají ale nesmírný význam. Každý z nich je něčím unikátní. Vypravte se na vzrušující a inspirativní cestu po nejmenších státech Evropy!

Vatikán – Papežský stát

Hlavní město: Citta del Vaticano

Rozloha: 0,44 km2

Počet obyvatel: 842

Jazyk: italština, latina

Vznik: 1929

Vatikán je nejmenší stát v Evropě, který se ukrývá uprostřed Říma, hlavního města Itálie. Jedná se o církevní stát, kterému vládne papež. Vlastní území zahrnuje několik významných památek, jako je bazilika sv.

Petra, Svatopetrské náměstí, Apoštolský palác nebo Vatikánská muzea. Součástí Apoštolského paláce je i známá Sixtinská kaple s obrovskou malbou Posledního soudu geniálního umělce Michelangela.

Historie: Název Vatikán pochází od pahorku Vaticanus Mons, který znamená v překladu Pahorek věštců.

Za prvopočátek církevního státu lze považovat výstavbu křesťanské svatyně u hrobu svatého Petra, který zde dal postavit ve 4. století císař Konstantin. Hlavním sídlem papežů se ale stal až v roce 1378, kdy se sem papežové vrátili z vyhnanství v Avignonu.

Samotný stát vznikl roku 1929 na základě Lateránských smluv, které podepsali kardinál Pietro Gasparri a tehdejší předseda vlády Benito Mussolini.

Zajímavosti:

Jedním ze symbolů Vatikánu je Švýcarská garda – vojenská jednotka Svatého stolce, která zodpovídá za osobní bezpečí papeže. Jejich barevné uniformy navrhl sám Michelangelo.

Vatikán má poměrně vysokou kriminalitu (asi 20x vyšší než ostatní území Itálie).

Má vlastní banku, a dokonce i bankomat s instrukcemi v latině.

Vatikán má vlastní malé nádraží, sloužící k přepravě nákladů.

Vlastní jednu z nejbohatších světových uměleckých sbírek.

Vatikán vlastní svůj rozměrný teleskop, který se nachází ve Spojených státech.

Monako – město hazardu

Hlavní město: Monaco-Ville

Rozloha: 2,04 km2

Počet obyvatel: 36 950

Jazyk: francouzština, italština, monacký dialekt

Vznik: 1419

Monacké knížectví se nachází na středomořském pobřeží francouzské Riviéry, na tzv. Azurovém pobřeží.  Proslavilo se především jako město plné kasin a jako vyhledávaný daňový ráj. Ne vždy ale oplývalo bohatstvím.

K velkému zlomu došlo v roce 1848, kdy přišlo o 95 % svého území a potýkalo se s těžkou ekonomickou situací. Monacký kníže Karel III. (1818–1889) se tehdy rozhodl situaci řešit a v roce 1856 vybudoval přímořské lázně s kasinem.

K rozkvětu Monaka přispěl i německý kancléř Otto von Bismarck (1815-1898), který nechal v tehdejším Německu zavřít všechna kasina, a Monako tak získalo monopol na hazard. Místo natolik zbohatlo, že se kníže rozhodl oprostit místní obyvatele od daní.

Historie: První zmínky o Monaku se datují už do 5. stol. př. n. l., kdy byla v těchto místech založena fénická obchodní stanice. Zlomový byl rok 1215, když zde Janované založili pevnost, která měla chránit jejich sklady.

V roce 1292 se ale na místo dostal janovský šlechtic Francois Grimaldi (†1309) vyhnaný z Janova, který se svými kumpány všechny místní pozabíjel.

Od té doby rod Grimaldiů pronásleduje monacká kletba, která spočívá v tom, že žádný z rodu nemá zažít manželské štěstí.

Většina z nich se ale opravdu rozvedla nebo o své partery tragicky přišla, včetně knížete Rainiera III., jehož manželka, americká herečka Grace Kellyová, zemřela při autonehodě.

Zajímavosti:

Monako nemá vlastní armádu, pouze policii a gardu.

V kasinu mohou jako krupiéři pracovat pouze obyvatelé Monaka, ti ale zároveň nesmějí v kasinu hrát.

Oproštění od daní má svá pravidla – čistý trestní rejstřík, majetek přesahující několik set tisíc eur a vlastnictví nebo pronájem nemovitosti, v níž osoba stráví alespoň 3 měsíce.

Důležitou událostí je Velká cena Monaka, která se jezdí od roku 1929. V roce 1950 se okruh stal součástí mistrovství světa Formule 1.

San Marino – nejstarší republika na světě

Hlavní město: San Marino

Rozloha: 61,19 km2

Počet obyvatel: 32 471

Jazyk: italština

Vznik: 301

San Marino je malý jihoevropský stát, ze všech stran obklopený Itálií. Leží na hoře Monte Titano, jež má tři vrcholy, přičemž na každém z nich se tyčí jedna pevnost.

Malý státeček vyniká hlavně tím, že je nejstarší dodnes existující republikou na světě, přičemž výkonnou moc drží v rukou dva regenti z různých politických stran, kteří mají vzájemné právo veta.

Tento stát ještě donedávna patřil k těm ekonomicky nejstabilnějším, nyní se potýká s bankovní krizí.

Historie: Město bylo údajně založeno v roce 301 kameníkem jménem Marinus. Kvůli své poloze spadalo pod Římskou říši a v roce 1253 se stalo nezávislou republikou. O pár století později, konkrétně v roce 1797, sem dorazila napoleonská armáda.

Sám Napoleon (1769-1821) se rozhodl zemi garantovat samostatnost. Ostatní státy navázaly se San Marinem oficiální styky po Vídeňském kongresu v roce 1815.

Zajímavosti:

Nachází se zde mnoho muzeí. Oblíbené je Muzeum historických vozidel, kde jsou k vidění starodávné kousky i novodobé formule.

V čele země dosud stanulo více žen než kdekoli jinde na světě.

Jedná se o nejstarší nepřetržitě existující suverénní stát a nejstarší konstituční republiku.

Je zde více automobilů než lidí. Na tamních 33 tisíc obyvatel je registrováno 42 tisíc vozidel.

Sanmarinská ústava vznikla už v 16. století a je zakotvená v šesti knihách, psaných latinsky

Lichtenštejnsko – země kontrastů

Hlavní město: Vaduz

Rozloha: 160 km2

Počet obyvatel: 36 476

Jazyk: němčina

Vznik: 1806

Lichtenštejnsko patří mezi ty nejbohatší a nejluxusnější země na světě, na druhé straně je to země plná přírodních krás, jelikož leží na svazích Alp i v údolí řeky Rýna.

Jedná se konstituční monarchii, jejíž hlavou je lichtenštejnský kníže, který zastupuje stát v mezinárodních záležitostech. Za většinu politických záležitostí ale zodpovídá Švýcarsko.

Nejvíce tato země prosperuje z bankovního sektoru – finančnictví vytváří přibližně čtvrtinu hrubého domácí produktu. Zdejší bankovní domy zaměstnávají asi 1700 zaměstnanců.

Historie: Tato země dostala název od šlechtického rodu Lichtenštejnů, kteří své jméno odvozují od hradu Lichtenštejna v Dolních Rakousích. Lichtenštejnské knížectví bývalo v 6. století součástí Chursko-rétského vévodství.

Moderní Lichtenštejnsko vzniklo až na přelomu 17.–18. století, kdy rod Lichtenštejnů v roce 1719 jednotlivá panství sloučil a vyhlásil jejich samostatnost v rámci Svaté říše římské.

Poté, co toto impérium padlo, se v roce 1815 země začlenila do Německého spolku. Jako suverénní stát bylo uznáno v roce 1806. Specifické byly vztahy s Československem, jelikož veškerý majetek Lichtenštejnů byl na základě Benešových dekretů vyvlastněn. Mezi jejich pozemky patřily Lednice a Valtice, Břeclav nebo Šternberk.

Zajímavosti:

Je to jedna z mála zemí s nulovým státním dluhem.

Za 2. světové války museli Lichtenštejnové prodávat své umělecké dědictví včetně portrétu Ginevry de´Benci od Leonarda da Vinci.

Vzniká zde nejvíce zubních protéz na světě.

Má sjednocené zdanění se Švýcarskem.

Malta – ostrov plný historie

Hlavní město: Valetta

Rozloha: 316 km2

Počet obyvatel: 452 515

Jazyk: maltština, angličtina, italština

Vznik: 1964

Malta je hustě obydlený ostrov ve Středozemním moři, plný historických památek, ale také krásných pláží obklopených průzračným mořem. Na území ostrova se nacházejí záhadné prehistorické chrámy Tarxien, které se skládají ze čtyř megalitických staveb.

Tento komplex vznikl kolem roku 3500 př. n. l. a dodnes se nepodařilo zjistit, jak tehdejší obyvatelé dokázali tyto stavby postavit.

Historie: V průběhu dějin byla Malta v područí Féničanů, Kartága, Říma, Byzantské říše, nebo později Francouzů a Britů.

Zlomový rok pro tento ostrov nastal v roce 1530, kdy jej získal křesťanský vojenský řád johanitů (maltézských rytířů), kteří měli chránit Evropu před vpádem Osmanů. V roce 1798 ji obsadil Napoleon, ale již o dva roky později padla do područí Britů.

I v průběhu 2. světové války byla Malta důležitým strategický bodem, jelikož umožňovala britskému letectvu napadat zásobovací konvoje Afrikakorpsu (Německého afrického sboru).

Zajímavosti:

Malta má silně omezené zásoby sladké vody. Ta je dodávána potrubím ze Sicílie.

Malta si užívá více než 300 slunečných dní v roce.

Řekové založili dnešní Valletu, Féničané město Mdina.

Valletta drží titul nejopevněnějšího města světa.

Má nejvíce klášterů a největší počet mnichů a mnišek vzhledem k počtu obyvatel.

Andorra – přírodní skvost

Hlavní město: Andorra la Vella

Rozloha: 468 km2

Počet obyvatel: 77 281

Jazyk: katalánština, francouzština, španělština

Vznik: 1278

Andorra je knížectví ležící mezi Francií a Španělskem, které lemují hřebeny Pyrenejí. Do Andorry přijíždějí turisté (ročně až 15 milionů) hlavně kvůli lyžování a nakupování.

Krajina země se pyšní velkým množstvím tyrkysových jezer, malebnými údolími a horskými loukami, ale také středověkými románskými kostelíky a kamennými domky. Ve městě Les Escales zase vyvěrají horké termální prameny s vysokým obsahem síry.

Historie: První zmínky o této zemi existují už z doby vlády Karla Velikého, který ji osvobodil zpod nadvlády muslimských Maurů.

Samotný počátek knížectví se datuje do 13. století, kdy se o území přeli biskupové ze Seu d´Urgell a francouzská hrabata z Foix. V roce 1278 se jejich spor o nástupnictví vyřešil smlouvou, podle níž měli spravovat území společně.

Od té doby tak funguje diarchie (vláda dvou lidí). Dnes je to francouzský prezident a biskup z jedné ze španělských diecézí.

Zajímavosti:

Andorra nemá žádnou armádu, pouze vojenského náčelníka, kterým je francouzský prezident.

Neplatí se tu žádné přímé daně, ale pouze 4% daň z přidané hodnoty.

Hlavní město Andorra la Vella je nejvýše položené hlavní město Evropy.

Knížectví nedisponuje žádným letištěm ani železnicí.

Andorra nikdy neměla svou vlastní měnu.

Nemá ani vlastní poštovní služby.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Lokalita:
Související články
Největším pokladem a turistickým lákadlem jsou různobarevné vulkanické pláže. Na Santorini najdete Bílou oblázkovou pláž, Rudou pláž nebo Černou s jemným sopečným pískem hebkým jako samet. Nepříliš velký ostrov, který má pouhých deset tisíc obyvatel,  je ve skutečnosti do moře propadlá sopka, na jejímž vrcholu se jako malé drahokamy třpytí modrobílé domečky. Její sopečný původ není nijak daleko
Pokud nesnášíte velká vedra, nebo vám v létě na dovolenou nezbyl čas, nic není ztraceno. Menorka vám ráda otevře svou náruč. Název pochází z latinského Insula minor (Menší ostrov), který se používal pro odlišení od sousední Mallorky. Oba ostrovy patří k španělskému souostroví Baleáry. Od Mallorky se ostrov liší nejen velikostí, ale také rytmem života. Zatímco větší sestru už dávno ve dne v noci o
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část světa jsou naprosto fasc
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko do paměti. Největším magnetem
Navštivte jedno z nejkrásnějších měst severní Evropy a zároveň jedno z nejstarších v Polsku. A až se ho nabažíte, pokračujte za krmením tuleňů a na polskou Saharu. Rádi o dovolené odpočíváte na pláži u moře nebo se procházíte malebnými uličkami plnými kaváren a stylových krámků se suvenýry? Obdivujete kostely, chrámy a historické budovy? Líbí se vám spíš aktivní dovolená plná dobrodružství? Láká
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kávovo-banánové smoothie
tisicereceptu.cz
Kávovo-banánové smoothie
Snídaně, která vás nasytí a spolehlivě probere k životu. Potřebujete 4 lžičky mleté kávy 4 banány 4 lžíce medu 600 ml mléka 4 lžíce čerstvě nastrouhaného kokosu nebo kokosových vloček Na
Pátrání po stopách minulosti: Před stavbou okruhu je třeba trocha archeologie
21stoleti.cz
Pátrání po stopách minulosti: Před stavbou okruhu je třeba trocha archeologie
Je to hotový archeologický poklad. Odborníkům se podařilo objevit tisíce artefaktů, pocházejících z různých časových období. Z dávných sídlišť a pohřebišť. A za pár let? Po stejné zemi, která v sobě j
Moqueca rybí guláš
nejsemsama.cz
Moqueca rybí guláš
Brazilská moqueca (čti: mokéka) na první pohled guláš možná nepřipomíná, navíc je v ní ryba, v překladu jde ale o přípravu dušením stejně jako guláše – a chutná prostě báječně. Tak ji vyzkoušejte. Potřebujete: ✿ 500 g filetů tresky ✿ 2 lžíce olivového oleje ✿ 1 cibuli ✿ 3 stroužky česneku ✿ 1 žlutou papriku ✿ 1 červenou papriku ✿ 1 rajče
Měsíček lékařský je malý zázrak
panidomu.cz
Měsíček lékařský je malý zázrak
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A
Starý strom varoval před nebezpečím
skutecnepribehy.cz
Starý strom varoval před nebezpečím
Ten dům byl jako prokletý, svým obyvatelům přinášel jen trápení. A přitom stačilo tak málo! Podívat se na stromy, které rostou v jeho okolí. Už mnoho let se zabývám prací s ener­giemi, zejména objevováním léčivých míst, která působí na lidský organismus. Vybudovala jsem si ve svém okolí celkem dobrou pověst. Lidé se na mě často obracejí s prosbou o pomoc.
Karma: Osud v našich rukou, nebo jen starověký mýtus?
enigmaplus.cz
Karma: Osud v našich rukou, nebo jen starověký mýtus?
Pojem karma slyšel snad každý, ale co přesně znamená? Je to jen mystický koncept z východních filozofií, nebo skutečný zákon příčiny a následku, který ovlivňuje naše životy? Karma je často spojována s
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Tajemný milenec Žilkové odhalen?
nasehvezdy.cz
Tajemný milenec Žilkové odhalen?
Jedna z největších záhad našeho showbyznysu je možná odhalena! Kdo je tolik utajovaným novým partnerem herečky Veroniky Žilkové (63)? Hvězda seriálu ZOO se snažila mlžit, jak mohla. „To je tajný,“ o
Od kartonových opic po jedovaté pavouky: Skryté zvláštnosti světových měst
epochaplus.cz
Od kartonových opic po jedovaté pavouky: Skryté zvláštnosti světových měst
V indickém Dillí se bojuje s opicemi pomocí kartonových atrap, zatímco v Singapuru můžete dostat pokutu za nespláchnutý záchod. Věděli jste, že Helsinky jsou domovem jedovatých pavouků, nebo že v Seattlu žije víc psů než dětí? Prozkoumejte s námi ty nejbizarnější a nejméně známé aspekty světových metropolí, které vás zaručeně pobaví i překvapí. Svět je
Poslední šance: Xiaomi nabízí nejlepší telefony za letošní nejnižší ceny
iluxus.cz
Poslední šance: Xiaomi nabízí nejlepší telefony za letošní nejnižší ceny
Pouze do 21. července můžete využít slevy na chytré telefony, ventilátory, hodinky, náramky a další výrobky Xiaomi. Nejlevnější špičkový telefon Redmi Note 14 stojí jen 3 599 Kč. Oficiální e-shop spol
Italská sekta Beati Paoli: Chránila, nebo vykořisťovala?
epochalnisvet.cz
Italská sekta Beati Paoli: Chránila, nebo vykořisťovala?
Ve dne putují od kostela ke kostelu v mnišském rouchu a v noci se zase scházejí v podzemí Palerma a spřádají temné plány. Jsou odhodláni mstít se za bezpráví, jehož se vlivní bohatí dopouštějí na chudých a slabých obyvatelích města. Alespoň tak společenství Beati Paoli líčí některé pověsti. Existovalo vůbec? A bylo jejich cílem skutečně
Holil Mussoliniho lazebník i nohy jeho milence?
historyplus.cz
Holil Mussoliniho lazebník i nohy jeho milence?
Mladý holič si právě ostří břitvu, kterou má za chvíli oholit italského fašistického vůdce, když vtom z vedlejšího pokoje zaslechne, jak duceho milenka telefonuje. Ač neúmyslně, z hovoru se dozví, že Mussolini měl dát svou první ženu i syna zabít injekcí. Co teď? Pokud někdo zjistí, co právě slyšel, kulka ho nemine. Zalehne proto do
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz