Domů     Helfštýn: Hrad vyznavačů boha ohně
Helfštýn: Hrad vyznavačů boha ohně

Majestátní hrad Helfštýn v historii odolal obléháním a nikdy se ho nepodařilo dobýt. Za jeho pevné hradby se ale my dnes můžeme dostat velice snadno. Stále tu řinčí železo jako v dobách slavných bitev, ale my se rozhodně bát nemusíme.

Svým založením se hrad Helfštýn vlastně ani příliš chlubit nemůže. Rytíř Friduš z Linavy si ho ve 13. století postavil na pozemku cizího panství a ještě ho využíval k loupeživým výpadům do okolí.

Nakonec mu to zatrhnul až sám král Václav II., který mu hrad zabavil. Pánové z Kravař, kteří ho pak získali, už se naštěstí chovali spořádaně.

Skončilo dlouhé čekání na věž

Od chvíle, kdy byl hrad Helfštýn nedaleko Týna nad Bečvou založen, majitelé neúnavně pokračovali v jeho vylepšování a rozšiřování, takže dnes ho můžeme směle zařadit mezi nejrozsáhlejší hrady na našem území.

První verze Helštýna, kterou zvolil Friduš z Linavy, měla ještě slabší hradby, i když chráněné vodním příkopem, a zástavba uvnitř byla většinou dřevěná kromě malého obytného paláce.

Když se na Helfštýně usadili páni z Kravař, samozřejmě jim to nestačilo, a tak se pustili do stavebních prací. Nové hradby měly najednou tloušťku dvou metrů a chránila prostor šedesát metrů dlouhý a třicet široký.

Už na konci 14. století se ale hrad roztáhl do šířky i do délky, protože hradby byly obehnány parkánem – dalším opevněním vně stávajících hradeb. Podle nejnovějších výzkumů Helfštýn v těch dobách kupodivu ještě neměl věž.

Zato postupně přibylo předhradí a hrad se nakonec dominanty stejně dočkal – takzvaná Trubačská věž byla nad bránou do hradního jádra vystavěna někdy v období husitských válek. A v hradním jádře se mohli majitelé pohodlně ubytovat v novém hradním paláci s kaplí.

Nejdelší hradby v Čechách

Ve zvětšování hradu pak pokračoval rod Pernštejnů, vyrůstaly bašty s palebným postavením pro děla v přízemí a střílnami pro obránce s ručními zbraněmi v patře, nové předhradí a také hranolová věž v severozápadním nároží, poněkud vysunutá ven z hradeb, což umožňovalo ostřelování útočníků z boku ve chvíli, kdy se dostali až k samotným hradbám.

Později se hradní jádro rozrostlo o renesanční palác a velká pozornost se stále věnovala obraně, o čemž svědčí nová štítová zeď široká až deset metrů a vysoká 13,5 metru. Helfštýnské hradby jsou dnes považovány za nejdelší v Čechách.

Až příliš nedobytný hrad

Herlfštýn byl veliký a jeho provoz, natož pak neustálé přestavby, to všechno bylo nesmírně finančně náročné. Není divu, že se Pernštejnové tak vydali z peněz, že nakonec museli hrad prodat.

Přes několik dalších majitelů nakonec skončil v rukou proslulého Petra Voka z Rožnmberka. Ten hrad změnil v místo konání opulentních hostin, ale i on se ho nakonec zbavil.

Za třicetileté války se Helfštýn marně pokoušela dobýt dánská vojska generála Mansfelda, i když takový úspěch se mohutné kamenné pevnosti málem nevyplatil.

Zemská vláda tehdy v době turecké invaze vážně uvažovala o tom, že takhle nedobytný hrad by se měl raději zbourat, aby nepadl nájezdníkům do rukou a nestal se jejich opěrným bodem. Helfštýn to přečkal, ale své postavení přece jen pomalu ztrácel.

Celý hrad pro jednoho myslivce

Už v polovině 19. století tehdejší majitelé začali uvažovat, že objekt zpřístupní návštěvníkům.

Pro ně tu vyrostl empírový altán, zřízena byla hospoda a kuželna, nechyběl taneční parket.

Podnikání se ale příliš neujalo, a tak téměř po celou druhou polovinu 19. století obrovský hradní komplex obýval jediný člověk – myslivec, který měl byt ve věži nad druhou hradní branou.

Posledním soukromým majitelem byl ještě po skončení druhé světové války Michal Karel z Althannu, ale tomu Helfštýn zabavil stát. Postupně připadl Klubu českých turistů, sokolům nebo ministerstvu školství.

Tak tohle je nejlepší rekonstrukce

K rekonstrukci se na Helfštýně dospělo až na konci 70. let minulého století, a nutno přiznat, že stejně jako opravy provedené o desetiletí předtím tyto úpravy hradu příliš nepomohly.

Zásahy totiž většinou nikdo nekonzultoval s památkáři, a tak se nenávratně ztrácela původní historická podoba hradu i předhradí. Ale Helfštýn je naštěstí tak odolný a tak rozsáhlý, že se ho vážně poničit nepodařilo. Naopak – dnes je chloubou celého regionu.

Novější opravy už jsou promyšlenější a rekonstrukce hradu dokonce v roce 2001 získala Českou cenu za architekturu.

Loupežník si stále hlídá poklad

Friduš byl možná tak trochu loupežník, ale zanechal po sobě nesmazatelnou stopu i v legendách.

Takzvanou Čertovu studnu pro něj prý vykopal sám ďábel, po kterém ostatně u studny zůstal mechem obrostlý kámen řečený Čertův, a dodnes je prý na hradě možné potkat velkého černého psa, v němž přebývá převtělený duch samotného Friduše, který si tu stále hlídá své dobře ukryté naloupené bohatství.

Bůh Héfaistos by byl pyšný

Pokud jsme v úvodu psali o řinčení kovu na Helfštýně, měli jsme na mysli každoroční setkání uměleckých kovářů s názvem Hafaiston.

Jméno dostalo podle antického boha ohně a kovářství Héfaista a koná se na hradě od roku 1982. Nejúspěšnější ročníky zaznamenají účast kolem 500 kovářů a kovotepců z dvaceti zemí. Ve dnech 26. 8. – 28. 8. letošního roku nás čeká už 40. ročník sympozia.

K vidění bude deset pracovišť včetně historické hradní kovárny na třetím nádvoří, výstava exponátů pod širým nebem, kovářské soutěže i přednášky na druhém nádvoří.

Hefaistonu předchází 34. ročník Kovářského fóra, během něhož největší mistři vytvářejí svá díla před očima návštěvníků. Kováři pracují přímo v hradním areálu a jejich výtvory se pak stávají součástí zdejší sbírky, Ta už k dnešnímu dni činí přes 1300 exponátů.

Foto: Shutterstock, Creative Commons
Související články
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
epochalnisvet.cz
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Sklenice plné dobrot
panidomu.cz
Sklenice plné dobrot
Začalo ono krásné období plné chutí a vůní, většinou tak krátké a pomíjející. Ale co si trochu uložit do skleniček na horší časy? Jahodový džem s květy z černého bezu (4 sklenice 250 ml) 1 kg zralých sladkých jahod, 200–250 g cukru, 20 g jablečného pektinu, 100 g květů černého bezu (10–12 květenství) 1) Květy
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
historyplus.cz
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
Faraon Thutmose III. je inteligentní a velkorysý, jedná s rozvahou. Jestli ale něco nesnáší, je to neúspěch. Jeho vojevůdce Džehuti dobře ví, že svého pána nesmí zklamat. Když hrozí, že se obléhání blízkovýchodního města Joppa potáhne příliš dlouho, musí vymyslet lest. Řadu let vyrůstal ve stínu své nevlastní matky, královny Hatšepsut (vláda v letech asi
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz