Domů     Helfštýn: Hrad vyznavačů boha ohně
Helfštýn: Hrad vyznavačů boha ohně

Majestátní hrad Helfštýn v historii odolal obléháním a nikdy se ho nepodařilo dobýt. Za jeho pevné hradby se ale my dnes můžeme dostat velice snadno. Stále tu řinčí železo jako v dobách slavných bitev, ale my se rozhodně bát nemusíme.

Svým založením se hrad Helfštýn vlastně ani příliš chlubit nemůže. Rytíř Friduš z Linavy si ho ve 13. století postavil na pozemku cizího panství a ještě ho využíval k loupeživým výpadům do okolí.

Nakonec mu to zatrhnul až sám král Václav II., který mu hrad zabavil. Pánové z Kravař, kteří ho pak získali, už se naštěstí chovali spořádaně.

Skončilo dlouhé čekání na věž

Od chvíle, kdy byl hrad Helfštýn nedaleko Týna nad Bečvou založen, majitelé neúnavně pokračovali v jeho vylepšování a rozšiřování, takže dnes ho můžeme směle zařadit mezi nejrozsáhlejší hrady na našem území.

První verze Helštýna, kterou zvolil Friduš z Linavy, měla ještě slabší hradby, i když chráněné vodním příkopem, a zástavba uvnitř byla většinou dřevěná kromě malého obytného paláce.

Když se na Helfštýně usadili páni z Kravař, samozřejmě jim to nestačilo, a tak se pustili do stavebních prací. Nové hradby měly najednou tloušťku dvou metrů a chránila prostor šedesát metrů dlouhý a třicet široký.

Už na konci 14. století se ale hrad roztáhl do šířky i do délky, protože hradby byly obehnány parkánem – dalším opevněním vně stávajících hradeb. Podle nejnovějších výzkumů Helfštýn v těch dobách kupodivu ještě neměl věž.

Zato postupně přibylo předhradí a hrad se nakonec dominanty stejně dočkal – takzvaná Trubačská věž byla nad bránou do hradního jádra vystavěna někdy v období husitských válek. A v hradním jádře se mohli majitelé pohodlně ubytovat v novém hradním paláci s kaplí.

Nejdelší hradby v Čechách

Ve zvětšování hradu pak pokračoval rod Pernštejnů, vyrůstaly bašty s palebným postavením pro děla v přízemí a střílnami pro obránce s ručními zbraněmi v patře, nové předhradí a také hranolová věž v severozápadním nároží, poněkud vysunutá ven z hradeb, což umožňovalo ostřelování útočníků z boku ve chvíli, kdy se dostali až k samotným hradbám.

Později se hradní jádro rozrostlo o renesanční palác a velká pozornost se stále věnovala obraně, o čemž svědčí nová štítová zeď široká až deset metrů a vysoká 13,5 metru. Helfštýnské hradby jsou dnes považovány za nejdelší v Čechách.

Až příliš nedobytný hrad

Herlfštýn byl veliký a jeho provoz, natož pak neustálé přestavby, to všechno bylo nesmírně finančně náročné. Není divu, že se Pernštejnové tak vydali z peněz, že nakonec museli hrad prodat.

Přes několik dalších majitelů nakonec skončil v rukou proslulého Petra Voka z Rožnmberka. Ten hrad změnil v místo konání opulentních hostin, ale i on se ho nakonec zbavil.

Za třicetileté války se Helfštýn marně pokoušela dobýt dánská vojska generála Mansfelda, i když takový úspěch se mohutné kamenné pevnosti málem nevyplatil.

Zemská vláda tehdy v době turecké invaze vážně uvažovala o tom, že takhle nedobytný hrad by se měl raději zbourat, aby nepadl nájezdníkům do rukou a nestal se jejich opěrným bodem. Helfštýn to přečkal, ale své postavení přece jen pomalu ztrácel.

Celý hrad pro jednoho myslivce

Už v polovině 19. století tehdejší majitelé začali uvažovat, že objekt zpřístupní návštěvníkům.

Pro ně tu vyrostl empírový altán, zřízena byla hospoda a kuželna, nechyběl taneční parket.

Podnikání se ale příliš neujalo, a tak téměř po celou druhou polovinu 19. století obrovský hradní komplex obýval jediný člověk – myslivec, který měl byt ve věži nad druhou hradní branou.

Posledním soukromým majitelem byl ještě po skončení druhé světové války Michal Karel z Althannu, ale tomu Helfštýn zabavil stát. Postupně připadl Klubu českých turistů, sokolům nebo ministerstvu školství.

Tak tohle je nejlepší rekonstrukce

K rekonstrukci se na Helfštýně dospělo až na konci 70. let minulého století, a nutno přiznat, že stejně jako opravy provedené o desetiletí předtím tyto úpravy hradu příliš nepomohly.

Zásahy totiž většinou nikdo nekonzultoval s památkáři, a tak se nenávratně ztrácela původní historická podoba hradu i předhradí. Ale Helfštýn je naštěstí tak odolný a tak rozsáhlý, že se ho vážně poničit nepodařilo. Naopak – dnes je chloubou celého regionu.

Novější opravy už jsou promyšlenější a rekonstrukce hradu dokonce v roce 2001 získala Českou cenu za architekturu.

Loupežník si stále hlídá poklad

Friduš byl možná tak trochu loupežník, ale zanechal po sobě nesmazatelnou stopu i v legendách.

Takzvanou Čertovu studnu pro něj prý vykopal sám ďábel, po kterém ostatně u studny zůstal mechem obrostlý kámen řečený Čertův, a dodnes je prý na hradě možné potkat velkého černého psa, v němž přebývá převtělený duch samotného Friduše, který si tu stále hlídá své dobře ukryté naloupené bohatství.

Bůh Héfaistos by byl pyšný

Pokud jsme v úvodu psali o řinčení kovu na Helfštýně, měli jsme na mysli každoroční setkání uměleckých kovářů s názvem Hafaiston.

Jméno dostalo podle antického boha ohně a kovářství Héfaista a koná se na hradě od roku 1982. Nejúspěšnější ročníky zaznamenají účast kolem 500 kovářů a kovotepců z dvaceti zemí. Ve dnech 26. 8. – 28. 8. letošního roku nás čeká už 40. ročník sympozia.

K vidění bude deset pracovišť včetně historické hradní kovárny na třetím nádvoří, výstava exponátů pod širým nebem, kovářské soutěže i přednášky na druhém nádvoří.

Hefaistonu předchází 34. ročník Kovářského fóra, během něhož největší mistři vytvářejí svá díla před očima návštěvníků. Kováři pracují přímo v hradním areálu a jejich výtvory se pak stávají součástí zdejší sbírky, Ta už k dnešnímu dni činí přes 1300 exponátů.

Foto: Shutterstock, Creative Commons
Související články
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se samozřejmě všeobecně ví. V centru pozo
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky. Protože ona sama nevěděla, kterému dát předn
Městečko Chřibská leží už hodně blízko u německých hranic, ale odsunutí na okraj našeho zájmu si rozhodně nezaslouží. Vždyť třeba zdejší výjimečné vodopády jezdí obdivovat turisté z celé republiky. Vodopády si většinou představujeme jako proudy vody, stékající a poskakující po prudkém svahu, často plném balvanů a proláklin, které způsobují pěnění vody. Navštívíme-li pozoruhodné vodopády u městečk
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nejdříve jsem běžela do kostela!
skutecnepribehy.cz
Nejdříve jsem běžela do kostela!
Byla to potvora. Svedla mého muže a neváhala k tomu použít kouzla a čáry. Musela jsem jí oplatit stejnou mincí, aby byl Venca zase jen můj! Od první chvíle, kdy jsem tu ženskou viděla, mi bylo jasné, co je zač. Přistěhovala se do našeho sousedství původně s partnerem. Byl to takový neduživý chudáček, nemluva, kterého měla místo psa. Jen
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
iluxus.cz
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
Chivas Regal, ikona skotské whisky, navazuje globální spolupráci s Charlesem Leclercem – jezdcem Formule 1 a jednou z nejvýraznějších osobností týmu Scuderia Ferrari. Spojuje je vášeň pro mistrovst
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
nasehvezdy.cz
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
Chtěl si zajistit bezstarostná tzv. stará kolena. Většinu svých peněz, více než třináct milionů korun, proto vložil do investičních fondů. Místo šestiprocentního úroku, který očekával a který mu neb
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
enigmaplus.cz
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
V soudní síni je mrazivé ticho. Pohledy všech přítomných se upínají na teprve devatenáctiletou ženu oblečenou do vězeňského oblečení. „Říkám vám, že ubodán být neměl. Můj manžel ho měl pouze uškrtit,“
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
historyplus.cz
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští
Výběr žárovky je trochu věda
panidomu.cz
Výběr žárovky je trochu věda
V každé domácnosti spotřebujeme za rok mnoho kilowatt elektrické energie, a tak je namístě přemýšlet nad tím, kolik z toho bychom mohli uspořit. A není to ani nijak těžké… Tajemství tkví v tom, jaké „šetřicí“ žárovky do svého bytu zvolíme, zda si pořídíme senzor pohybu a také zda přemýšlíme nad správnou intenzitou osvětlení. Proč už
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
epochalnisvet.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivost se může rozvinout během života a poukazovat na jiné zdravotní problémy. Přitom krevní srážlivost, zdokonalovaná evolucí po miliony let, je klíčová pro přežití
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
21stoleti.cz
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění o
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
epochaplus.cz
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné,
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Citronová rýže s kešu ořechy
nejsemsama.cz
Citronová rýže s kešu ořechy
Rýži na indický způsob podávejte samotnou či jako přílohu k masu. Ingredience: 150 g basmati rýže 1 citron 1 lžíce olivového oleje máslo 1 menší chilli paprička 1 lžička kurkumy ½ lžičky římského kmínu 30 g kešu oříšků ½ granátového jablka sůl hrst čerstvé koriandrové natě Postup: Rýži propláchněte a uvařte podle návodu v osolené
Zapečené žampiony se sýrem
tisicereceptu.cz
Zapečené žampiony se sýrem
A čím žampiony naplníte? Vepřovým masem s trochou voňavé majoránky a tymiánu. Surovina 250 g vepřového mletého masa 1 žlutá cibule 1/2 lžičky sušeného tymiánu 1/2 lžičky sušené majoránky 3 ž
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz