Domů     Historické jádro Telče: Město s pohádkovým náměstím
Historické jádro Telče: Město s pohádkovým náměstím
od 26.5.2020
1

Jako byste se ocitli v pohádkovém světě. Kolem dokola na vás shlížejí barevné domky s malebnými podloubími. Nikdo by nehádal, že patřily prostým měšťanům a nejsou součástí zámku, k němuž tento nevšední prostor bezprostředně přiléhá.

Plameny stoupající vysoko k nebi zachvátily roku 1530 starobylé město Telč. Nenasytný požár zničil většinu převážně dřevěných domů na náměstí od gotického kostela sv. Jakuba až po masné krámy, ušetřena nebyla ani radnice.

Většinu měst by taková katastrofa navždy odsoudila k úpadku a zapomnění. Lidé by se odstěhovali, obchod by ustrnul a urození představitelé obce by se rychle poohlíželi po jiném sídle.

Jenže Telč nejčernější den ve své historii překonala a dnes patří k nejúžasnějším památkám na našem území. Především díky Zachariáši z Hradce, muži, který tenkrát stál v čele telčského panství.

Odhodlal se k velkolepé přestavbě obce v renesančním stylu a zanechal tak dalším generacím unikátní kolekci staveb, která je dnes městskou památkovou rezervací a je zapsána v Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Oslava s příliš velkým ohňostrojem

Přitom Telč ani předtím rozhodně nebyla nějakým bezvýznamným městečkem. Jeho část zvaná Staré město vznikla už ve 13. století, malebná obec se pak rozvíjela a stávala se centrem celého regionu.

Stál tu gotický hrad, získala právo pořádat trhy, právo hrdelní či neméně důležité právo várečné a vystavěla takřka nedobytné hradby. Samozřejmě nepanovaly vždycky slunné časy.

Jeden rozsáhlý požár přišel už na sklonku 14. století, o pár desítek let později město zdevastovali husité a život v Telči hodně poznamenala také tragická exploze na radnici roku 1499. Radní tehdy v suterénu uložili sud střelného prachu připraveného pro ohňostroj na obecní slavnost a jakýsi nešikovný lokaj se ve stejnou dobu vypravil do sklepa pro víno. Planoucí louč si odložil na vedlejší sud, v němž ovšem víno nebylo…

K zámku nás spolehlivě přivede zužující se náměstí. Přes všechny úžasné památky však není Telč skanzenem, ale živým městem.
K zámku nás spolehlivě přivede zužující se náměstí. Přes všechny úžasné památky však není Telč skanzenem, ale živým městem.

Skromné bydlení za skvostnou fasádou

Zachariáš z Hradce byl osvícený muž, který na opravách svého vyhořelého města nešetřil. Město dostalo vodovod a nemocnici, byly založeny rybníky, řemeslníci se začali organizovat do cechů.

Hodně úsilí věnoval opravě zámku, který za krátkou dobu proměnil v honosné reprezentační sídlo v renesančním slohu.

Pozval si k tomu osvědčené a zkušené italské stavitele, kteří se současně zapojili i do renovace náměstí a pomáhali měšťanům budovat z požárem zdevastovaných gotických příbytků nové úhledné renesanční domy, mnohem výstavnější než kdysi.

Měly už zpravidla v přízemí romantická podloubí, přibývaly bohatě zdobené barevné štíty a atiky. Většina majitelů zvolila podobné řešení – jednopatrový dům s navenek bohatým průčelím, ale podstatně skromnějším interiérem.

Z mázhausu čili hlavní přízemní síně určené především k provozování majitelova řemesla se vcházelo tunelem do dvora, odkud teprve vedl vstup do samotného domu.

Kolem komory v mezipatře se pak vstupovalo do patra, v němž byly zpravidla dvě obytné místnosti a další komora.

Míry si můžete ověřit na radnici

Památkové rezervace Telč si vážili dokonce i představitelé dob nedávno minulých, kteří jinak bez velkých cavyků budovali nevzhledné moderní panelové krabice v těsné blízkosti historických památek. V Telči se městské panoráma podařilo zachovat nedotčené.

Kromě zámku a úchvatného náměstí Zachariáše z Hradce Telč nabízí třeba vyhlídka z pozdně románské věže kostela sv. Ducha – nejstarší stavby na území Telče z poloviny 13. století.

Hranolová stavba z velikých kvádrů je vysoká 496 metrů a nahoru vede z vnější strany 97 dřevěných schodů. Velkou cenu má také Mariánský sloup z roku 1720 nebo farní kostel sv. Jakuba Staršího.

Ten pochází ze 14. století a patří k němu věž vysoká 60 metrů, na niž je možné vystoupat po 40 kamenných a 105 dřevěných schodech. Vyhlídka na město ovšem dá záhy na únavu zapomenout. Nad hlavami nám přitom budou viset dva vzácné zvony.

Jakub pochází z roku 1602, Marie je dokonce ještě o půl století starší. Na náměstí bychom neměli přehlédnout ani radnici s dokonalými renesančními liniemi a atikou zakončenou cimbuřím.

Vedle vstupních vrat si pozorný návštěvník povšimne železné míry s vyznačením délky jednoho sáhu i jednoho lokte a také značky nadmořské výšky města 522,5 metru.

Měšťanské domy dostaly po středověkém požáru nové fasády. Pýchou každého majitele bylo mít tu svou co nejhonosnější.
Měšťanské domy dostaly po středověkém požáru nové fasády. Pýchou každého majitele bylo mít tu svou co nejhonosnější.

Obdiv si zaslouží zdola i shora

Prostor náměstí zdobí také dvě kašny. jedna zobrazuje Siléna s Bakchem, ta starší pak svatou Markétu. Právě tato kašna původně z roku 1616 byla o století později přestavěna s odůvodněním, že svatá Markéta svými tvary nelahodí lidskému oku.

Zajímavostí města je také Telčský dům – expozici o historii a legendách města v jednom z nejlépe zachovalých domů na náměstí. Svého času získal cenu za nejlépe zrekonstruovanou historickou stavbu.

V něm si hodně užijí i děti, které potěší figurky postav z lidových pověstí nebo herna s vláčky. Za pěkného počasí stojí za to užít si i projížďku na loďce a nevšední pohled na město z hladiny rybníka.

Při krátkém výletu za město bychom pak neměli zapomenout na rozhlednu Oslednici, k níž nás dovede žlutá turistická trasa od nádraží.

Kovová konstrukce s ochozem ve výši 31 metrů je ovšem novodobá, postavena byla až roku 2000. Ale pohled na historické centrum Telče z ní stojí za to.

Pokud nám to nedošlo už při procházce pohádkovým náměstím, z výšky si rozhodně uvědomíme, jakou nevšední krásu tu dávní předkové dnešních obyvatel Telče dokázali vybudovat. Jednoho z velkých úspěchů se ale Telč dočkala až v době zcela nedávné.

Parlament totiž v roce 1995 udělil městu právo užívat vlastní vlajku. Na červeném podkladu září bílé, naležato orientované písmeno T .

Co nesmíte minout při návštěvě Telče?

Zámek Telč

Zámek patří mezi klenoty renesanční architektury a jeho interiéry se dochovaly ve skvělém stavu. Zámecký areál uzavírá užší stranu náměstí a jeho sgrafitová fasáda se odráží v hladině rybníka.

Prohlídky zahrnují především reprezentační prostory s kazetovými stropy, například Rytířský nebo Zlatý sál, a také kapli Všech svatých s mramorovým náhrobkem Zachariáše z Hradce a jeho manželky Kateřiny z Valdštejna. Zvenčí zaujme renesanční zahrada s arkádami a park se skleníkem.

Zavítat můžeme i do i historického podzemí patřícího ještě k původnímu gotickému hradu.

Telčské podzemí

Pod zem můžeme sestoupit také přímo z náměstí. Část středověkých sklepení a chodeb zpřístupněná v září 2014 je dlouhá 150 metrů a je pojata jako interaktivní multimediální expozice.

Na návštěvníky vybavené baterkami čekají projekce s animací vzniku telčských domů, akustická chodba, v níž zní hudba vzniklá v Telči a také telčské pověsti, interaktivní je i podlaha znázorňující proměny města v dějinách a dotykový stůl s databází všech exponátů, map a videí mohou ovládat sami návštěvníci. Podle legendy někde odtud vedla tajná chodba až na nedaleký hrad Roštejn.

Foto: Shutterstock
Štítky:
reklama
Související články
27.9.2023
Herecké osobnosti první velikosti na jednom jevišti nabízí vyhlášené Divadlo Kalich, které je vedle precizně provedených muzikálů vyhlášené také svým výběrem výborně napsaných komedií, do kterých zve ty největší české hvězdy. Díky tomu si Divadlo Kalich rychle vybudovalo pověst elitního hereckého klubu, v jehož komediích se vždy potkáte s nejoblíbenějšími hereckými tvářemi. Činoherní repertoár
25.9.2023
Údolí mezi úpatím Sněžky a Pecí pod Sněžkou vzniklo v důsledku působení ledovce v období čtvrtohor a patří mezi nejkrásnější a zároveň přírodně nejcennější místa v Krkonoších. Až sto metrů silný ledovec tu údolí vymodeloval do tvaru písmene U. V minulosti se Obří důl už v 15. století stal místem těžby barevných kovů, třeba železa, mědi či arzénu, ostatně u bývalé boudy Kovárna je dodnes stejnoj
Pro věřící v naší republice není mnoho míst, která by byla stejně významná jako poutní areál ve Velehradě. Lidé sem přicházejí už po staletí a Velehradu se v minulosti dostalo nejedno uznání i od papežů. Přestože lidová tradice řadí vznik obce Velehrad až kamsi do období Velkomoravské říše na přelomu 9. a 10. století, spolehlivé historické záznamy o takovém stáří nemáme. Osada Veligrad se připomí
9.9.2023
Naše země se může pochlubit spoustou jedinečných památek i přírodních krás. Vyznáte se v nich dobře? Cestujete rádi nejen do zahraničí, ale i po naší vlasti? Podrobte své znalosti zábavnému testu! 1 Které české město se mohlo pochlubit prvním městským elektrickým osvětlením? Uvedeno do provozu bylo v roce 1888. a) Jindřichův Hradec b) Plzeň c) Hodonín 2 Největším náměstím Česk
8.9.2023
Ve Fryštátě, který je dnes centrální historickou částí města Karviná, na knížecím zámku údajně kdysi sídlil mocný a velice bohatý hrabě. Na svých pozemcích vykopal mnoho jam, ze kterých pak těžil uhlí, a tak ještě více zbohatl... V sousedním fryštátském zámku Ráj žil baron, který by si pro tolar nechal vrtat koleno. Nebyl zlý, avšak toužil po větším bohatství, a tak stále pokukoval po penězích pa
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
epochalnisvet.cz
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
Jako jedno z prvních vás připraví o schopnost se dorozumět, posléze také o orientační smysl, a nakonec o vlastní „já“. Ačkoli účinný lék stále neexistuje, vědci nepřestávají pátrat   Což
Domácí pasta na terase
iluxus.cz
Domácí pasta na terase
Terasa U Prince disponuje jedním z 15. nejkrásnějších výhledů na celém světě. Pražský klenot na Staroměstském náměstí prolíná historii s novodobou gastronomií. Díky vyhřívání a zastřešení terasy je zd
Aby dobře kynulo
panidomu.cz
Aby dobře kynulo
Existuje spousta prostředků, které kynutí pomohou či nakypří těsto. Někdy jsme ovšem na rozpacích, jaký vybrat. Použít můžeme prášek do pečiva, jedlou sodu, vinný kámen nebo droždí, a to jak sušené, tak čerstvé. Droždí Potřebujeme je do všech kynutých těst. V těch nám různé kypřicí prášky moc nepomohou. Droždí totiž zachovává v kynutých těstech šťavnatost a jemnost,
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
enigmaplus.cz
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
Na světě jich najdeme stovky, hoří na povrchu i pod ním, mnohdy už tisíce let. Většinou je pohání podzemní uhlí, plyny či ropa, ale ne všude je to tak jednoduché. Pro některé věčné ohně nemá vysvětlen
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
nasehvezdy.cz
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
Herečke ze seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 Lucie Zedníčková (54) v posledních třech letech tvořila pár se sympatickým zvukařem a osvětlovačem Miroslavem Ollém. K nám do redakce se ovšem dostaly i
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
epochaplus.cz
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
Johann Strauss a Josef Lanner jsou každý jiný. Johann je melancholik se sklonem ke smutným náladám, zatímco Josef se rád baví ve společnosti. Možná právě proto se skvěle doplňují a orchestru se daří. Johann Strauss starší (1804–1849) doplní v roce 1819 trio houslisty Josefa Lannera (1801–1843). Dá se říci, že spolu s bratry Karlem a Janem Drahánkovými tvoří
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
21stoleti.cz
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
O pavoučím hedvábí, což je proteinové vlákno z výměšků pavouků rodu Argiope a Nephila, se jako o materiálu budoucnosti hovoří již dlouho. Zhotovení textilie z něj je však extrémně nákladné a zdlouhavé
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
skutecnepribehy.cz
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
Pořád jsem si to nechtěla připustit a jakoukoli pomoc odmítala, ale teď už nemohu dál. Moje nezlomná hrdost se mi málem vymstila. Vždycky jsem byla přesvědčená o tom, že se dokážu o sebe postarat. Celý život jsem na tom poctivě pracovala. Nikdy jsem nelenošila. Dovedla jsem se postarat o domácnost, pět dětí, manžela i hospodářství. Jeden čas jsem měla u sebe
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Skončila zase sama?
nasehvezdy.cz
Skončila zase sama?
Rusovlasá herečka ze seriálu Dobré zprávy Natálie Halouzková (22) strávila několik posledních týdnů na Srí Lance. Cestovala tam sama, nejspíš to brala jako velkou výzvu. Těžko ale říct, jaký to měl