Domů     Hrad Landštejn: Strážce České Kanady
Hrad Landštejn: Strážce České Kanady

Hrad Landštejn už sice dávno není onou pevností střežící důležitou zemskou hranici, ale i dnes se majestátně vypíná nad stejnojmennou osadou uprostřed romantického území zvaného Česká Kanada.

Strategické místo na pomezí Čech, Moravy a Rakouska vždycky přímo svádělo k vybudování opevněného hradu, který by střežil nejen frekventovanou zemskou stezku, ale také důležitou hranici.

Český král Přemysl Otakar I. na počátku 13. století rozhodl o vybudování pevnosti, která dostala jméno Landštejn. Jak rostl význam hradu, stoupala i důležitost jeho držitelů.

Zejména Vilém z Landštejna měl dokonce blízko k samotnému císaři Karlu IV., který ho pověřoval význačnými diplomatickými úkoly a nakonec ho v roce 1351 jmenoval pražským purkrabím.

Bohužel ani intervence samotného panovníka nedokázala zabránit krvavému souboji, v němž Vilém podlehl svému odvěkému nepříteli ze sousedního panství Jindřichovi z Hradce.

Loupežníci z landštejnských lesů

Smrtí váženého majitele jako by symbolicky začal nenápadný úpadek hradu. Původní hrad noví vlastníci přebudovali na pohodlnější sídlo s prostorným palácem a horkovzdušným topením, ani to ale cestu Landštejna do zapomnění nezastavilo.

A když pak v roce 1771 uhodil do velké věže blesk a následný požár celý hradní areál zničil, nikdo už nepřišel, aby dal kdysi pyšné sídlo do pořádku. Z hradu se stala sýpka a také levný zdroj stavebního materiálu pro domy široko daleko.

Na kopci s nadmořskou výškou 650 metrů se tyčila už jen romantická zřícenina. Tu si zamiloval například německý básník Friedrich von Schiller, který právě sem umístil děj svého dramatu Loupežníci.

Až v roce 1972 začala rozsáhlá a dlouhá rekonstrukce, díky níž se podařilo hrad v roce 1990 zpřístupnit veřejnosti. Součástí oprav bylo například zajištění zvětralého zdiva včetně zpevnění základů injektáží. Při rekonstrukci byla také vyšší věž upravena jako vyhlídka.

FOTO: Fojsinek - CC BY-SA 4.0
FOTO: Fojsinek – CC BY-SA 4.0

Živá škola architektury

Landštejn patří k nejpozoruhodnějším stavbám svého druhu v českých zemích, ostatně je jedním z pouhých tří dochovaných románských hradů v České republice a zároveň jednou z nejvýznamnějších románských památek ve střední Evropě.

Je to také proto, že zdejší fortifikační systém je dobře zachovalý a jeho koncepce paláce vestavěného mezi dvě obranné věže ojedinělá.

A protože pozdější majitelé rozšířili hrad také o gotické opevnění s obytnou věží donjonem či o čtyřpatrový palác s renesančním opevněním a barokními baštami, může Landštejn sloužit i jako praktická ukázka proměnlivosti stavebních stylů během historie architektury. Cenná je rovněž románská kaple s panskou tribunou a zbytky původní výmalby.

Studna plná dělových koulí

Landštejn je sedmou nejnavštěvovanější památkou jižních Čech, takže těžko můžeme počítat, že se nám poštěstí zůstat v jeho zdech osamoceni.

Na jeho prohlídku máme ale dostatek času, protože po zaplacení vstupného v první bráně už nejsme vázáni na žádného průvodce a můžeme hradem procházet podle libosti.

Minout bychom neměli expozici o dějinách hradu a za pozornost stojí i cenné archeologické nálezy včetně mincí z různých dob a koutů Evropy dokládajících intenzitu obchodu a styků majitelů se světem.

Zajímavé nálezy poskytla také hradní studna, zasypaná už v období renesance a odkrytá teprve nedávno. Na jejím dně bylo objeveno šedesát kamenných dělových koulí z dob, kdy hrad dobývali husité.

Druhá brána. FOTO: Fojsinek - CC BY-SA 4.0
Druhá brána. FOTO: Fojsinek – CC BY-SA 4.0

Koule jsou dnes vystaveny hned za první bránou. Otevřeno je od dubna do října a hrad se může pochlubit vynikající dostupností – parkoviště je přímo pod hradem a cyklisté zase uvítají před bránou uzamykatelné boxy na kola.

Nejdůležitější je ale vystoupit na ochoz vyhlídkové věže, která nabízí skvělý výhled na široké okolí České Kanady. Pokud budeme chtít prohlédnout si hrad opravdu pečlivě, musíme si na něj vyhradit nejméně hodinu.

Čeká nás množství dřevěných schodů, které propojují jednotlivé prostory paláců a věží. Hrad se uzavírá nejpozději v půl páté, a tak sotva dostaneme příležitost zaslechnout hrůzostrašné kvílení, které se prý v hradu za větrných nocí ozývá.

Trápí se tu totiž duchové krutého majitele Viléma a jeho nešťastné manželky Markéty, kteří dodnes nenalezli klidu a tajemství jejich vysvobození dosud nikdo nedokázal odhalit.

Úvodní foto: Kralpilot – CC BY-SA 3.0

Foto:
Související články
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se samozřejmě všeobecně ví. V centru pozo
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky. Protože ona sama nevěděla, kterému dát předn
Městečko Chřibská leží už hodně blízko u německých hranic, ale odsunutí na okraj našeho zájmu si rozhodně nezaslouží. Vždyť třeba zdejší výjimečné vodopády jezdí obdivovat turisté z celé republiky. Vodopády si většinou představujeme jako proudy vody, stékající a poskakující po prudkém svahu, často plném balvanů a proláklin, které způsobují pěnění vody. Navštívíme-li pozoruhodné vodopády u městečk
Obec Kuželov na severním svahu hřebene Bílých Karpat stojí v krásné krajině, ale vodními toky, a tedy ani vodními mlýny, okolí právě neoplývá. V roce 1842 se tak obec problémy s mletím obilí rozhodla vyřešit jednou provždy. Kuželovitá stavba větrného mlýna holandského typu v našich krajích není právě obvyklá, ale funkci mlýn rozhodně plnil. Jeho stavba si vyžádala 300 koňských fůr kamene. Mlýn s
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plachým machrem už Václav Kopta není
nasehvezdy.cz
Plachým machrem už Václav Kopta není
Když měl v roce 1982 premiéru film Sněženky a machři, mnoho mladých divaček se zakoukalo do představitele Radka, kterým nebyl nikdo jiný než Václav Kopta (59). Jenže jak sám o sobě říká, nejenže b
Z fotografie přítele mé dcery jsem měla těžký šok
nejsemsama.cz
Z fotografie přítele mé dcery jsem měla těžký šok
Svět je malý a lidé se kvůli tomu občas dostanou do neřešitelné situace. Štěstí mi v životě přineslo až druhé manželství. To první znamenalo pouze krátkou epizodou, ve které jsme já i Lukáš brzy zjistili, že jde o oboustranný omyl. Po půl roce hádek a napětí přišel rozvod. Druhé manželství trvá dodnes. Narodila se nám
Objevte kouzlo slovinského pobřeží
iluxus.cz
Objevte kouzlo slovinského pobřeží
Slovinsko často stojí ve stínu svých přímořských sousedů, přitom se může pochlubit nádhernými plážemi, které překvapí svou malebností i čistotou. A pokud se chystáte na dovolenou a chcete, aby byla ne
Winston Churchill předpověděl svět rozdělený železnou oponou
epochaplus.cz
Winston Churchill předpověděl svět rozdělený železnou oponou
Politik, který dokáže strhnout Brity. Neváhá dělat odvážná rozhodnutí. Svému národu slibuje pot, krev a slzy. Přesto ho dlouho po jeho smrti zvolí největším Anligčanem všech dob. V roce 1938 se ostře staví proti Hitlerově politice vůči Československu. „Rozdělení Československa pod tlakem Velké Británie a Francie znamená úplnou kapitulaci západních demokracií před nacistickou hrozbou síly… Není
První athénský tyran si vylepšoval image pořádáním her
epochalnisvet.cz
První athénský tyran si vylepšoval image pořádáním her
Vyhodíte ho dveřmi, vrátí se oknem. Tak by se dala charakterizovat politická kariéra Řeka Peisistrata, který se teprve na třetí pokus prosadil a stal se v období antiky historicky prvním athénským tyranem.   Píše se rok 546 př. n. l., když se Peisistratos rozhodne chopit moci v Athénách – už potřetí. Jeho předchozí dva pokusy
Neznámý tvor z Amazonie: Co se skrývá za označením holadeira?
enigmaplus.cz
Neznámý tvor z Amazonie: Co se skrývá za označením holadeira?
Brazilská mytologie je zaplněna podivnými kreaturami. Mnoho bájných příběhů se týká povodí Amazonky. Není divu, protože tato oblast je stále v centru pozornosti zoologů a spoléhají na ni i kryptozoolo
V duchu eklektismu i funkce
rezidenceonline.cz
V duchu eklektismu i funkce
Dokonalá rovnováha namixovaných stylů, stejně jako sofistikovaný přístup se stopou neočekávaného. Když k tomu připočítáte maximální funkčnost a doslova nadoblačný výhled, je jasné, že tento městský interiér je víc než originální. První, co vás na této realizaci zaujme, jsou různě stylizované prostory k sezení, které ovšem spojují výrazné prvky jako barvy, úpravy povrchů, nábytkové a
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Rozdělený Berlín: Pokazila poválečnou idylku Praha?
historyplus.cz
Rozdělený Berlín: Pokazila poválečnou idylku Praha?
Je červenec 1945. Druhá světová válka skončila před dvěma měsíci a obyvatelé Berlína se snaží vrátit do starých kolejí. Na pozadí vybombardovaného Reichstagu a rozstřílené Braniborské brány lze na ulicích potkat ženu s kočárkem nebo hrající si děti. Na takovém Alexanderplatzu už jsou k vidění i názvy ulic v azbuce. Pokořená metropole právě získává zcela
Klimatická krize jako hnací motor Trumpova zájmu o Grónsko a Panamský průplav
21stoleti.cz
Klimatická krize jako hnací motor Trumpova zájmu o Grónsko a Panamský průplav
Donald Trump dlouhodobě popírá existenci klimatické krize a označuje ji za "obrovský podvod". Je tak do značné míry ironií, že právě změna klimatu je jednou z hlavních hybných sil jeho snahy ovládnout
Magická past číhala v horách
skutecnepribehy.cz
Magická past číhala v horách
Na rozcestí se rozdělili a zamířili na vrchol. Po hodině čekání začali být všichni nervózní. Kam se poděli jejich kamarádi? Tento pozoruhodný příběh se stal mojí starší sestře Ireně a jejím přátelům, když chodili na vysokou školu a o víkendech pořádali s partou výpravy do hor. Já jejich vyprávění ale pevně věřím, protože Irena stála vždy nohama pevně na zemi. Nějaké fantazie nebo výmysly k ní nikdy
Rizoto s houbami a bílým vínem
tisicereceptu.cz
Rizoto s houbami a bílým vínem
Speciální arborio rýže se vaří pouze na skus, ne zcela doměkka. Ingredience na 4 porce 300 g arborio rýže 200 ml bílého vína 1 litr zeleninového vývaru 200 g hub (žampiony, hříbky) 1 cibule
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz