Domů     Hrad Landštejn: Strážce České Kanady
Hrad Landštejn: Strážce České Kanady

Hrad Landštejn už sice dávno není onou pevností střežící důležitou zemskou hranici, ale i dnes se majestátně vypíná nad stejnojmennou osadou uprostřed romantického území zvaného Česká Kanada.

Strategické místo na pomezí Čech, Moravy a Rakouska vždycky přímo svádělo k vybudování opevněného hradu, který by střežil nejen frekventovanou zemskou stezku, ale také důležitou hranici.

Český král Přemysl Otakar I. na počátku 13. století rozhodl o vybudování pevnosti, která dostala jméno Landštejn. Jak rostl význam hradu, stoupala i důležitost jeho držitelů.

Zejména Vilém z Landštejna měl dokonce blízko k samotnému císaři Karlu IV., který ho pověřoval význačnými diplomatickými úkoly a nakonec ho v roce 1351 jmenoval pražským purkrabím.

Bohužel ani intervence samotného panovníka nedokázala zabránit krvavému souboji, v němž Vilém podlehl svému odvěkému nepříteli ze sousedního panství Jindřichovi z Hradce.

Loupežníci z landštejnských lesů

Smrtí váženého majitele jako by symbolicky začal nenápadný úpadek hradu. Původní hrad noví vlastníci přebudovali na pohodlnější sídlo s prostorným palácem a horkovzdušným topením, ani to ale cestu Landštejna do zapomnění nezastavilo.

A když pak v roce 1771 uhodil do velké věže blesk a následný požár celý hradní areál zničil, nikdo už nepřišel, aby dal kdysi pyšné sídlo do pořádku. Z hradu se stala sýpka a také levný zdroj stavebního materiálu pro domy široko daleko.

Na kopci s nadmořskou výškou 650 metrů se tyčila už jen romantická zřícenina. Tu si zamiloval například německý básník Friedrich von Schiller, který právě sem umístil děj svého dramatu Loupežníci.

Až v roce 1972 začala rozsáhlá a dlouhá rekonstrukce, díky níž se podařilo hrad v roce 1990 zpřístupnit veřejnosti. Součástí oprav bylo například zajištění zvětralého zdiva včetně zpevnění základů injektáží. Při rekonstrukci byla také vyšší věž upravena jako vyhlídka.

FOTO: Fojsinek - CC BY-SA 4.0
FOTO: Fojsinek – CC BY-SA 4.0

Živá škola architektury

Landštejn patří k nejpozoruhodnějším stavbám svého druhu v českých zemích, ostatně je jedním z pouhých tří dochovaných románských hradů v České republice a zároveň jednou z nejvýznamnějších románských památek ve střední Evropě.

Je to také proto, že zdejší fortifikační systém je dobře zachovalý a jeho koncepce paláce vestavěného mezi dvě obranné věže ojedinělá.

A protože pozdější majitelé rozšířili hrad také o gotické opevnění s obytnou věží donjonem či o čtyřpatrový palác s renesančním opevněním a barokními baštami, může Landštejn sloužit i jako praktická ukázka proměnlivosti stavebních stylů během historie architektury. Cenná je rovněž románská kaple s panskou tribunou a zbytky původní výmalby.

Studna plná dělových koulí

Landštejn je sedmou nejnavštěvovanější památkou jižních Čech, takže těžko můžeme počítat, že se nám poštěstí zůstat v jeho zdech osamoceni.

Na jeho prohlídku máme ale dostatek času, protože po zaplacení vstupného v první bráně už nejsme vázáni na žádného průvodce a můžeme hradem procházet podle libosti.

Minout bychom neměli expozici o dějinách hradu a za pozornost stojí i cenné archeologické nálezy včetně mincí z různých dob a koutů Evropy dokládajících intenzitu obchodu a styků majitelů se světem.

Zajímavé nálezy poskytla také hradní studna, zasypaná už v období renesance a odkrytá teprve nedávno. Na jejím dně bylo objeveno šedesát kamenných dělových koulí z dob, kdy hrad dobývali husité.

Druhá brána. FOTO: Fojsinek - CC BY-SA 4.0
Druhá brána. FOTO: Fojsinek – CC BY-SA 4.0

Koule jsou dnes vystaveny hned za první bránou. Otevřeno je od dubna do října a hrad se může pochlubit vynikající dostupností – parkoviště je přímo pod hradem a cyklisté zase uvítají před bránou uzamykatelné boxy na kola.

Nejdůležitější je ale vystoupit na ochoz vyhlídkové věže, která nabízí skvělý výhled na široké okolí České Kanady. Pokud budeme chtít prohlédnout si hrad opravdu pečlivě, musíme si na něj vyhradit nejméně hodinu.

Čeká nás množství dřevěných schodů, které propojují jednotlivé prostory paláců a věží. Hrad se uzavírá nejpozději v půl páté, a tak sotva dostaneme příležitost zaslechnout hrůzostrašné kvílení, které se prý v hradu za větrných nocí ozývá.

Trápí se tu totiž duchové krutého majitele Viléma a jeho nešťastné manželky Markéty, kteří dodnes nenalezli klidu a tajemství jejich vysvobození dosud nikdo nedokázal odhalit.

Úvodní foto: Kralpilot – CC BY-SA 3.0

Foto:
Související články
Výstavný klášter Zlatá Koruna patří k nejlépe zachovaným gotickým areálům svého druhu v Čechách a vzhledem ke svému umístění v sevřeném vltavském údolí si do dnešních dnů zachoval i svou dispozici. A také atmosféru, která na návštěvníka dýchne na každém kroku. Na počátku zbožného kláštera byla krutá válka. Jak praví legenda, když se český král Přemysl Otakar II. v červenci 1260 vypravoval do bitv
Hrad s bohatou historií, opředený pověstmi a doslova napěchovaný unikátními sbírkami vzdělaného rodu Berchtoldů, takový je monumentální Buchlov, který se na kopci nad Buchlovicemi tyčí už osm století. Hrad Buchlov byl už od svého založení na počátku 13. století významný. Ležel na strategickém bodě v krajině, a tak byl nejen obrannou pevností, ale i přirozeným správním centrem širokého okolí. Jeho
Většinu kostelů najdeme na hlavních náměstích, tenhle ale leží trochu stranou městského ruchu. O to je ovšem zajímavější na pohled a také jeho historie se běžným představám o církevních svatostáncích poněkud vymyká. Tím, co znamenal Baťa pro Zlín, byla na přelomu 19. a 20. století firma Johann Liebieg & Co pro Liberec. Ve čtvrti zvané Perštýn se dokonce zrodilo takzvané Liebiegovo městečko –
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hvězda fotoreportéra se zrodila z podvodu
epochalnisvet.cz
Hvězda fotoreportéra se zrodila z podvodu
Kulky mu sviští kolem hlavy a i on mačká spoušť. Nikoli však na zbrani, ale u svého fotoaparátu. Válečný fotograf Robert Capa je vždy tam, kde se něco děje…   Jeho rodným městem je Budapešť. Kdyby měl pokračovat v rodinných tradicích, nejspíš by pracoval v oděvním obchodě své matky. Doba však mladému, svobodomyslnému člověku nepřeje.
Bratr se dokázal změnit, je z něj slušný člověk
skutecnepribehy.cz
Bratr se dokázal změnit, je z něj slušný člověk
Byla to černá ovce naší rodiny. Všichni jsme nad ním postupně zlomili hůl. Odešel do světa, a když se po letech vrátil, byl z něho někdo úplně jiný. O tom, že se člověk může změnit, jsem přesvědčená. Dokázal mi to můj mladší bratr Štěfan. Od dětství s ním byly jen samé problémy, ve škole se pral, odmlouval a byl neposlušný.
Podivné stvoření jménem mantikora: Z ocasu střílí smrtící šípy!
enigmaplus.cz
Podivné stvoření jménem mantikora: Z ocasu střílí smrtící šípy!
Početná flotila sumatránského prince Sang Nila Utamy (†1347) přiráží k písčitým břehům neznámého ostrova. Plachty většiny lodí jsou roztrhané na cáry a visí z ráhnoví. [gallery ids="152898,152895,
7 snadných kroků, jak na pedikúru
nejsemsama.cz
7 snadných kroků, jak na pedikúru
Kůže na chodidlech je každý den vystavena velké zátěži, proto byste ji měla pravidelně ošetřovat. Pouhé mazání krémem ale nestačí. Zanedbaná péče o chodidla totiž může vést k nepříjemným následkům, jako jsou bolestivé praskliny, záděry nebo zarůstající nehty. Jakou péči byste měla svým nožkám věnovat? 1) Relaxační koupel Základem každé pedikúry je změkčení pokožky chodidel, které lze
Cesta od formule E k výkonnému DS N° 8
iluxus.cz
Cesta od formule E k výkonnému DS N° 8
Společnost DS Automobiles je již deset let aktivním účastníkem šampionátu ABB FIA Formule E, ve kterém se stala lídrem nejen díky sportovním výsledkům, ale především díky intenzivnímu přenosu technolo
Bohdalová otevřeně promluvila o své tajné lásce…
nasehvezdy.cz
Bohdalová otevřeně promluvila o své tajné lásce…
O svém milostném životě hovoří Jiřina Bohdalová (93) jen zřídkakdy. Tentokrát ale udělala výjimku a otevřeně se rozpovídala o své tajné lásce, kterou nebyl nikdo jiný než nedávno zesnulý Alois Švehl
Hrozí nová nemoc od klíšťat?
21stoleti.cz
Hrozí nová nemoc od klíšťat?
Nejen, že hrozí, pravděpodobně už tu je, jak ukazují terénní výzkumy z jiných evropských zemí, včetně sousedního Německa. Takže otázkou spíš je, natolik je tato infekce nebezpečná.   V dub
Co rozhodně nepatří do myčky
panidomu.cz
Co rozhodně nepatří do myčky
Myčka je užitečný pomocník, který si poradí nejen s nádobím, ale vyčistí i řadu dalších předmětů. Přesto někdy nadělá víc škody než užitku. Co do myčky rozhodně nepatří? Olovnatý křišťál a dekorativní sklo Těm může myčka ublížit stejně jako sklu ručně malovanému nebo známému jako vysoký smalt. Příliš horká voda a některé chemické látky totiž
Mamutí mládě ze zmrzlé Sibiře
epochaplus.cz
Mamutí mládě ze zmrzlé Sibiře
Skupina vědců v bílých pláštích opatrně zkoumá výsledky nedávného pokusu. V univerzitní laboratoři v japonském městečku Kindai vládne napětí. Je slyšet dech, hučení počítačů. „Je to tu,“ ozve se nakonec radostný výkřik. „Máme pět živých buněk!“ Není to kdoví jaký zázrak, ale přesto – je to další významný krok k oživení mamutů. Příběh tohohle objevu začíná deset let předtím,
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Habsburkové si vynutili českou korunu zastrašováním a úplatky
historyplus.cz
Habsburkové si vynutili českou korunu zastrašováním a úplatky
Čeští a moravští páni roztrpčeně hledí jeden na druhého. „Ten si snad z nás dělá legraci,“ honí se jim hlavami. Římský král mezitím symbolicky předává českou korunu nejen svému synovi Rudolfovi – nedávno zvolenému českému králi, nýbrž i svým dalším synům. To je proti všem zárukám, které jim slíbil! Mnozí šlechtici začínají pochybovat, zda-li se
Minimalistická vila v zalesněné krajině
rezidenceonline.cz
Minimalistická vila v zalesněné krajině
Zelené údolí, na jehož svahu by člověk spíše očekával srub, svítí bílá vila. Některé její linie kopírují terén, což přispívá k tomu, že se stává harmonickou součástí neporušené přírody. V přívětivé krajině Dolního Rakouska, kterou po tisíciletí modeloval tok Dunaje, si mladý manželský pár zvolil svůj prostor pro život. Blízko Klosterneuburgu, nedaleko Vídně, a přesto vzdálený od
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz