Místo, kde je podle pověsti dosud ukryt tajemný poklad loupeživého rytíře, ale také sídlo králů a oblíbený cíl významných osobností naší historie. Hrad Potštejn nad stejnojmennou obcí je dominantou celého kraje.
Obec Potštejn nedaleko Vamberka začala vznikat někdy v polovině 14. století, to už ale nad ní dávno stál gotický hrad. Už tehdy si stačil pořídit docela divokou minulost.
Sloužil zřejmě jako opětný bod rodu Drslaviců, do dějin se ovšem zapsal až pozdější majitel Procek z Potštejna, přesněji řečeno jeho syn Mikuláš. Ten se totiž vydal na dráhu loupeživého rytíře a podle pověsti také na hradě ukryl své nahromaděné bohatství.
Dlouho si ho ale neužil. Stal se pro okolí natolik velkým nebezpečím, že proti němu vytáhl sám markrabě Karel, pozdější král Karel IV. Po devíti týdnech obležení byl Potštejn dobyt a pobořen a sám Mikuláš přitom přišel o život.
Tajemné hlučné dveře do podzemí
Po svém nástupu na trůn se Karlu IV. Potštejna zželelo, ruinu odkoupil a pustil se do obnovy hradu.
Asi se mu podařila, protože podle kronik se pak Potštejn stal několikrát objektem zástavy a vlastnila ho například manželka krále Václava IV. Žofie Bavorská nebo králové Zikmund Lucemburský a Jiří z Poděbrad.
Později se hrad změnil v luxusní rezidenci Pernštejnů, kteří se a postarali také o podstatné vylepšení opevnění, ale po různých majetkových peripetiích se nakonec ocitl v rukou jezuitů Ti Potštejn vlastnili celé století, ale jeho chátrání nezastavili.
K němu ostatně přispěl i jeden z dalších majitelů zdejšího panství hrabě Jan Ludvík Harbuval Chamaré, který sice v městečku pod hradem vybudoval zámek, ale hrad poničila jeho vášeň pro hledání bájného Mikulášova pokladu.
Kopat na hradě se prý pokoušel pětatřicet let a legenda praví, že téměř uspěl, když odhalil tajemný vchod do podzemí. Na dveřích se prý ale náhle objevil nápis „Ještě není čas!“ a kopáče z hradu rychle vyprovodil děsivý řev. Chamaré tak prý tajemné dveře raději zase zazdil.
Cíl slavných výletníků
Na počátku 19. století shlížel Potštejn na úplně jiný svět. Městečko se totiž stalo vyhledávaným letoviskem, kde si dveře podávaly i známé osobnosti od Tomáše Garrigua Masaryka až po básníky Josefa Václava Sládka a Jaroslava Vrchlického.
Hosté využívali nově zřízené říční lázně a navštěvovali pravidelně pořádané koncerty a divadelní představení. Z těch dob také pochází řada výstavných vil, které městečko krášlí v kontrastu s dochovanými lidovými roubenkami.
Od empírového kostela sv. Vavřince v Potštejně vede k hradu křížová cesta pocházející z roku 1754, na jejímž konci stojí kaple Svatých schodů, dnes nejdochovanější objekt na hradě.
Hrad Potštejn je veřejnosti přístupný od roku 1994 a stará se o něj skupina místních dobrovolníků.