Domů     Hrad Sloup: Skalní hnízdo, odkud poustevníci shlíželi do kraje
Hrad Sloup: Skalní hnízdo, odkud poustevníci shlíželi do kraje

Strmá a nedostupná skála uprostřed roviny vždycky lákala k osídlení, protože poskytovala bezpečí a dokonalý úkryt. A když je navíc z materiálu, v němž se snadno kutá, může se za staletí proměnit v neopakovatelné bludiště místností a chodeb.

Přestože v názvu této nevšední památky nacházíme většinou slovo „hrad“, těžko bychom se dopátrali přesného data jeho založení, jako tomu u podobných staveb bývá.

Na třicetimetrové pískovcové skále dlouhé sto metrů vypínající se nad krajinou plnou rybníků se totiž usazovali lidé už před čtyřmi tisíci lety. Představovala pro ně přirozené útočiště, protože s tehdejšími zbraněmi byla prakticky nedobytná.

Všichni si skálu přizpůsobovali, všichni v ní kutali, aby si vyrobili prostory potřebné k životu.

A protože naprostá většina staveb, která na vrcholu Sloupu v průběhu staletí vyrůstaly, bývala dřevěná, zůstaly nám po nich jen vytesané prohlubně v pískovci a zřetelné kapsy určené k uložení střešních trámů.

Při prohlídce Sloupu se nemůžeme těšit ani na dobové interiéry se starým nábytkem a sbírkovými předměty. Prostory ve Sloupu jsou pusté, a přesto nebo právě proto se objekt jako celek může pochlubit zvláštní atmosférou přitahující další a další návštěvníky.

Socha poustevníka Görnera není původní, originál v roce 1866 rozstříleli Prusové v domnění, že se jedná o vojenskou hlídku.
Socha poustevníka Görnera není původní, originál v roce 1866 rozstříleli Prusové v domnění, že se jedná o vojenskou hlídku.

Klášter je lepší než armáda

Až v průběhu 13. století tady rod Ronovců vybudoval stálejší sídlo, které ale měnilo majitele, až se roku 1427 stalo útočištěm loupeživého rytíře Mikuláše Pancíře.

Ten odtud podnikal výpravy za kořistí do širokého okolí a není divu, že nakonec ho jeho minulost dostihla a jeho oběti při odvetném útoku hrad vypálily.

O další dvě století později se tu navíc při svém plenění za dob třicetileté války důkladně zastavila švédská vojska pod vedením generála Johana Banéra a ze Sloupu už zase byla jen pustá proděravělá skála.

Z plánů přeměnit Sloup ve slavné poutní místo s klášterem nakonec sešlo, a tak se v něm celých 102 let pak střídali poustevníci, a někteří se hodně zasloužili o její opětovné zvelebení.

Ale také o mnoho dalších ve skále vytesaných prostor a chodbiček, které tak dnes historikům prakticky znemožňují odhalit původní podobu hradu ve středověku.

S přestavbami začal poustevník Konstantin, jeho následovník Václav Rincholín zase přidal sluneční hodiny.

A na vrcholu skály dodnes shlíží do kraje socha muže s dalekohledem, zobrazující poustevníka Samuela Görnera, který se sem přestěhoval po sedmnáctiletém pobytu v nedaleké jeskyni.

Na Sloupu strávil sedm let, vyráběl tu optické pomůcky a staral se o zahrádku a nakonec odešel do kláštera v obavách, aby nebyl odveden do vojska.

Víte, kudy se chodí do pekla?

Zcela jiné období nastalo hradu v době, kdy ho do svého majetku získal hrabě Filip Josef Kinský.

Ze sídla poustevníků bylo náhle příjemné výletní místo, kam za majitelem přijížděly nejvýznamnější osobnosti včetně saského krále Fridricha Augusta nebo císaře Františka Josefa I. Ti samozřejmě nenocovali přímo na skále, pro takové účely rod Kinských vybudoval nedaleko od skály barokní zámek, později přetvořený do empírové podoby.

Dnes je ze zámku domov pro seniory, sám Sloup je kulturní památkou a návštěvníků se v něm vystřídá mnohem víc.

Sloup je pískovcová skála vysoká 30 metrů tyčící se nad stejnojmennou obcí.
Sloup je pískovcová skála vysoká 30 metrů tyčící se nad stejnojmennou obcí.

Mohou s průvodcem nebo i samostatně procházet bludištěm vzájemně propojených prostor vytesaných ve skále a obdivovat poustevny, skalní kostel, ambit, kapli z roku 1693, dvouramenné rytířské schodiště, křížovou chodbu nebo obnovenou vinici stejně jako nebo sedm metrů hlubokou džbánovitou zásobárnu obilí nebo také hladomornu, podle momentálního účelu.

Uměle vyhloubené jeskyně neboli grotty bývaly v minulosti vyzdobeny soškami poustevníků. Kdysi do ní byl přístup pouze shora, dnes můžeme dovnitř nahlédnout i z boku. Hradní zbrojnice je na zdech zdobena hrubými reliéfy.

Na Sloupu se tradičně pořádá mnoho kulturních akcí včetně vyhledávaných koncertů při svíčkách a nemálo snoubenců si ho také volí za místo svatebního obřadu.

A pokud vám bude kamenné schodiště vedoucí z vrcholu do hlubin povědomé, možná si vzpomenete na vstup do pekla z pohádky S čerty nejsou žerty.

Do pekla se vcházelo právě po severním dvouramenném schodišti v místě původního středověkého vstupu na vrcholku hradu Sloup.

Představení uprostřed lesů a skalPokud při návštěvě Sloupu obdivujeme práci těch, kdo v těžkých podmínkách dokázali vytesat v pískovcové skále místnosti a chodby, můžeme si trochu obdivu schovat pro novější, ale také mimořádnou atrakci.

Sotva půl kilometru od Sloupu vybudovali místní obyvatelé už v roce 1921 unikátní Lesní divadlo, jaké nemá v Čechách obdoby. V pískovcové skále jsou vyhloubeny chodby i pódium, stěna s gotickou bránou a samozřejmě i sedačky pro diváky.

I když se Lesní divadlo se mohlo pochlubit také skvělou akustikou, po válce zůstalo nadlouho opuštěno a areál skončil zdevastován.

Až v roce 2004 se podařilo vystavět nové pódium, lavice pro 250 diváků i bránu, přivést elektřinu a ještě v témže roce bylo divadlo znovu otevřeno. A funguje dodnes.

Nezničila ho dokonce ani vichřice, která o tři roky později vyvrátila borovici i s mnohatunovým skalním blokem, který dopadl přímo na pódium.

Foto: Shutterstock
Související články
Nejvyšší věž na Moravě, největší moravský zvon a rozlehlý historický areál, který se může směle rovnat i Pražskému hradu. Přemyslovský hrad v Olomouci je výjimečný v mnoha ohledech a pokoušet se ho prohlédnout za jediný den je prostě marná snaha. Návrší, které dnes známe pod jménem Václavské, považovali za ideální k budování sídla už obyvatelé za pravěkých časů. Také Slované po svém příchodu do z
Romantický hrad Svojanov nedaleko Poličky patří k nejstarším hradům u nás a současně představuje nevídanou stylovou kombinaci gotiky a empíru. Přezdívá se mu občas také Vila českých královen. Malebná krajina kolem říčky Křetínky už ve 13. století přímo lákala k usazení. Využil toho královský purkrabí Svéslav z Bořitova a založil tu nad údolím hrad Svojanov, který dnes patří k našim nejstarším kam
Troufli byste si sestavit žebříček deseti nejnavštěvovanějších hradů České republiky? Že v něm budou figurovat Karlštejn nebo Křivoklát, o tom nikdo nepochybuje. Ale své místo v první desítce si spolehlivě drží také Bouzov na středozápadní Moravě. Bouzov se zrodil na přelomu 13. a 14. století a asi bychom popsali hodně stránek, než bychom vypočítali všechny jeho majitele. Nebyl vždy jen panským
Severní Morava se rozkládá na hranicích se Slovenskem a Polskem. Je to kraj zalesněných svahů Beskyd a Jeseníků s dvěma nejvyššími horami Moravy Pradědem a Lysou horou. Spoustu krásy tu ale najdete i v nížinách při cestování po starobylých hradech a zámcích nebo v moderních industriálních městech. Ostrava už není černá Největším městem oblasti je Ostrava, jež je zároveň druhým největším měste
Zámek Litomyšl je dokonce zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Postavil si ho ve druhé polovině 16. století jako své reprezentační sídlo nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna a dnes je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě. Stavba se důsledně držela italských vzorů, takže vnitřní nádvoří je obklopeno arkád
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Už žádné zbytky!
epochalnisvet.cz
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci.   Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí
Topinky s avokádem
nejsemsama.cz
Topinky s avokádem
Avokádo je skvělou variantou, jak dostat do těla vlákninu, bílkoviny a zdravé tuky. Pomáhá snižovat cholesterol a podporuje zdravé srdce. Hodí se do dipů, pomazánek i salátů. Ingredience na 4 porce: 4 plátky chleba 2 zralá avokáda 150 g Lučiny 4 vejce sůl pepř 1 lžíce octa bylinky podle chuti Postup: Chléb opečte na suché pánvi dozlatova a křupava. Pak ho potřete Lučinou, osolte
3 generálové v Bílém domě: Farmář, buldok & líný prezident
historyplus.cz
3 generálové v Bílém domě: Farmář, buldok & líný prezident
Prezidentský úřad zastávalo ve Spojených státech amerických hned několik generálů. Tři z nich se ale vymykají. Ještě předtím, než byli zvoleni do Bílého domu, se zúčastnili významných válečných konfliktů, jež přepsaly světové dějiny. Je přitom ironií, že na bitevním poli se mnohdy cítili více doma než ve vrcholné politické funkci. Úspěšný na bojišti, neúspěšný v
Restaurace ZEM představuje pop-up večeři Four Hands Dinner
iluxus.cz
Restaurace ZEM představuje pop-up večeři Four Hands Dinner
Restaurace ZEM zve 5. června na pop-up večeři Four Hands Dinner pod vedením Chef de Cuisine Libora Kristofčáka a hostujícího šéfkuchaře Ondřeje Moliny. Speciální šestichodové menu vzdává hold jaru, ud
Dekorativní ptáčci z plsti
panidomu.cz
Dekorativní ptáčci z plsti
Také jste se tak těšili na začátek léta? S ptáčky v plstěných kabátcích bude tohle krásné období roku ještě veselejší. Budete potřebovat: ovčí rouno, polystyrenové šablony ptáčků (můžete je nahradit slepením polystyrenového vejce a kuličky, které jsou lépe k dostání), dřevěné kolíčky, nůž plsticí jehlu, tavnou pistoli, podložku na plstění (vyrobíte ji nalepením mycí houbičky
Vědci z ÚOCHB předpovídají nový fyzikální jev. Díky pokročilému molekulárnímu modelování
21stoleti.cz
Vědci z ÚOCHB předpovídají nový fyzikální jev. Díky pokročilému molekulárnímu modelování
Výzkumný tým vedený prof. Pavlem Jungwirthem z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR zjistil, že během procesu, kdy se kapalina mění z nekovu na vodivý kov, vzniká ještě jeden, zatím nepopsaný jev
Voňavé indické kari
tisicereceptu.cz
Voňavé indické kari
Indie je královna koření. A pomyslné první místo má kari! Suroviny na 4 porce 20 g másla 10 g oleje 1 lžič. kurkumy 2 rajčata 1 lžič. drc. římského kmínu 1 lžič. koření garam masala 1 lžič
Dovádivá kůzlata vrátila mé vnučce úsměv na tvář
skutecnepribehy.cz
Dovádivá kůzlata vrátila mé vnučce úsměv na tvář
Markétka bývala tak veselá, pak ale zasáhl krutý osud a už neměla důvod k úsměvu. Vrátili jí ho až malí, roztomilí tvorečkové s růžky. Pamatujete si, mí vrstevníci, jak bývala v televizi kdysi přestávka a v ní dovádivá koťata? Ta přestávka byla velmi oblíbená. Jakmile se koťata zjevila na obrazovce, volali jsme jako o život: „Koťata!“ Babička s maminkou zanechaly vaření, chlapi položili
Vynalezl farmářský synek Cornelius Drebbel stroj na počasí?
enigmaplus.cz
Vynalezl farmářský synek Cornelius Drebbel stroj na počasí?
Syn nizozemského farmáře Cornelius Drebbel v jistém smyslu připomíná muže, slavného umělce a vynálezce Leonarda da Vinci (1452–1519). Zvěsti o Drebbelových geniálních nápadech, stejně jako fakt, že do
Moderní české inovace: Kontaktní čočky, semtex a další vynálezy našich zlatých ručiček
epochaplus.cz
Moderní české inovace: Kontaktní čočky, semtex a další vynálezy našich zlatých ručiček
České vynálezy nejsou jen minulostí – kontaktní čočky, semtex, polarograf či umělé cévy zachraňují životy a posouvají vědu dopředu i dnes. Od Wichterleho stavebnice Merkur po Nobelovu cenu Jaroslava Heyrovského – objevte moderní české nápady, které formují svět. Místo brýlí kontaktní čočky Také za vynálezem kontaktních čoček stojí Otto Wichterle. V roce 1954 se mu
Zahradní doplňky nesmějí chybět
rezidenceonline.cz
Zahradní doplňky nesmějí chybět
Prostor zahrady nebo terasy lze velmi dobře oživit nejrůznějšími doplňky, ať už v podobě textilií určených do exteriéru či designovým osvětlením v podobě svícnů, luceren a LED zdrojů. Více informací naleznete v popiscích fotografií.
Místo svatby Bendové utekl za mladší?
nasehvezdy.cz
Místo svatby Bendové utekl za mladší?
Snad nikdo nepochyboval o tom, že se v dohledné době herečka ze seriálu Jedna rodina Alice Bendová (51) provdá za svého dlouholetého partnera Michala Topola (38). Jenže teď kolují zvěsti, že těsně p
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz