Domů     Hrad Šternberk: Hrdé sídlo neohroženého královského číšníka
Hrad Šternberk: Hrdé sídlo neohroženého královského číšníka

Kdysi pyšný hrad byl po staletích už téměř odsouzen k proměně ve zpustlou zříceninu, když se přece jen našel jeden osvícený kníže a sběratel a vrátil mu zašlou krásu. A zachoval tak pro další generace cenné vzpomínky na život významného šlechtického rodu.

Založení hradu Šternberk je už téměř šest set let spjato s pověstí, která se vlastně tak trochu zakládá na historické skutečnosti.

Podle ní hrdinný olomoucký hejtman Jaroslav ze Šternberka v roce 1241 prokázal při obléhání města Tatary neobvyklou chrabrost a v přímém souboji dokonce přemohl nepřátelského generála.

Za to obdržel od samotného panovníka Přemysla Otakara II. pozemky v okolí, na nichž posléze vybudoval dnešní hrad Šternberk. Doboví kronikáři si nicméně poněkud vymýšleli.

Jaroslav ze Šternberka je pouze fiktivní postavou, ale Šternberkové se hrdosti na statečného předka vzdát nemusejí.

Byl jím totiž ve skutečnosti Zdeslav z Divišova, muž, který právě zmíněného roku 1241 založil známý hrad Český Šternberk a získal tak přídomek „ze Šternberka“.

I on se proslavil v bitvě s obléhateli, byl za to povýšen do hodnosti královského číšníka a právě on to byl, kdo také v polovině 13. století na přidělených pozemcích založil další šternberské sídlo.

Interiéry hradu jsou nebývale zachovalé a nábytek i výzdoba jsou především dokladem sběratelské vášně Liechtenštejnů.
Interiéry hradu jsou nebývale zachovalé a nábytek i výzdoba jsou především dokladem sběratelské vášně Liechtenštejnů.

Sláva se střídá s neštěstím

Šternberský hrad brzy získával na významu. Přispěl k tomu i jeden z dalších Šternberků jménem Albrecht Aleš, který byl olomouckým biskupem a z hradu učinil biskupskou rezidenci.

Dal si záležet také na odpovídající výzdobě hradní kaple s křížovou klenbou a nástěnnými malbami, která se měla co nejvíce podobat stylu panujícímu na dvoře krále Karla IV. Jako každý hrad zažil potom i Šternberk období velké slávy i velkého úpadku.

Do toho prvního bezesporu patří rekonstrukce, při níž přibylo celé nové renesanční křídlo a také v podhradí se objevilo množství nových hospodářských a správních budov. A ty špatné roky přinesla samozřejmě třicetiletá válka, která pyšný hrad poznamenala.

Ostatně zvláště rok 1627 znamenal tragédii pro celé město. Když totiž císařská armáda dobývala Šternberk obsazený Dány, propukl tu nejničivější požár v historii.

Šternberk nebyl zrovna v nejlepším stavu, když ho na přelomu 17. a 18. století koupil rod Liechtenštejnů. Ti s ním dlouho žádné velké plány neměli, nikdo z nich se neměl k tomu se tu usadit nastálo a kdysi pyšný hrad chátral.

To se změnilo až na samém sklonku 19. století, kdy Liechtenštejnové celý komplex opravili. Najednou ve Šternberku vyrostlo luxusní moderní sídlo vybavené historickým mobiliářem, a to se ještě kolem něj začal rodit rozsáhlý lesopark.

Hrad Šternberk nás během prohlídky překvapí svou členitostí a také výzdobou od gotiky až po secesi.
Hrad Šternberk nás během prohlídky překvapí svou členitostí a také výzdobou od gotiky až po secesi.

Hosté, kteří píší po zdech

Duchem obnovy hradu se stal tehdejší liechtejnštejnský kníže Jan II. řečený Dobrotivý, známý milovník umění a filantrop. Hodlal hrad uvést do takového stavu, v němž byl kdysi, a při stavebních úpravách se příliš neohlížel na historickou věrnost.

Šternberk se měl stát místem, kde by našly důstojné místo jeho bohaté sbírky. A nashromážděno toho měl opravdu hodně. Například slavnou sbírku kachlových kamen.

Dlouho kníže rozmýšlel, kam podle doby vzniku nebo barevnosti ten který vzácný historický kousek umístit. Dnes nás šternberským hradem provede několik prohlídkových okruhů. A k vidění je toho na hradě kromě všech těch kamen opravdu dost.

Z dob Albrechta Aleše pochází biskupská ložnice s dřevěným trámovým stropem, je tu také Rytířský sál vyzdobený fragmenty italských sochařských děl a pyšnící se monumentálním renesančním portálem z růžového mramoru.

V paměti nám rozhodně utkví také takzvaný Vizitkový sál – renesanční čtvercová místnost s unikátní hřebínkovou klenbou a zasklenými arkádami, jejíž stěny zdobí podpisy zámeckých hostů.

V hradní kapli je instalována expozice gotických plastik a obrazů jak z Moravy, tak z dalších oblastí střední Evropy.

A zapomenout nesmíme ani na repliku proslulé gotické Šternberské madony – plastiky z konce 14. století, která naši zemi reprezentovala na nejedné výstavě gotického umění v Evropě i v zámoří.

Šlechta nebude chodit pěšky

Interiér hradu ovšem obsahuje i památky úplně jiného druhu – technické vymoženosti, kterými se mohl pochlubit už za liechtejnštejnských časů.

Třeba promyšlené horkovzdušné vytápění, koupelny s vodovodem nebo praktický jídelní výtah stejně jako secesní osobní výtah. Je to jeden z nejstarších funkčních výtahů, jaké ve svých sídlech šlechta používala.

Obdivovatelům techniky je ostatně určen speciální prohlídkový okruh nazvaný od kuchyně po půdu, který se specializujme vyloženě na technické zázemí fungování hradu. Na prohlídku hradu Šternberk si prostě musíme vyhradit dostatek času.

A pokud se nám ho nebude dostávat, vždycky si můžeme zkusit nějaký obstarat ve zdejší stálé expozici věnované historickým hodinám a dějinám měření času vůbec.

Foto: Shutterstock

Foto:
Související články
Nejvyšší věž na Moravě, největší moravský zvon a rozlehlý historický areál, který se může směle rovnat i Pražskému hradu. Přemyslovský hrad v Olomouci je výjimečný v mnoha ohledech a pokoušet se ho prohlédnout za jediný den je prostě marná snaha. Návrší, které dnes známe pod jménem Václavské, považovali za ideální k budování sídla už obyvatelé za pravěkých časů. Také Slované po svém příchodu do z
Romantický hrad Svojanov nedaleko Poličky patří k nejstarším hradům u nás a současně představuje nevídanou stylovou kombinaci gotiky a empíru. Přezdívá se mu občas také Vila českých královen. Malebná krajina kolem říčky Křetínky už ve 13. století přímo lákala k usazení. Využil toho královský purkrabí Svéslav z Bořitova a založil tu nad údolím hrad Svojanov, který dnes patří k našim nejstarším kam
Troufli byste si sestavit žebříček deseti nejnavštěvovanějších hradů České republiky? Že v něm budou figurovat Karlštejn nebo Křivoklát, o tom nikdo nepochybuje. Ale své místo v první desítce si spolehlivě drží také Bouzov na středozápadní Moravě. Bouzov se zrodil na přelomu 13. a 14. století a asi bychom popsali hodně stránek, než bychom vypočítali všechny jeho majitele. Nebyl vždy jen panským
Severní Morava se rozkládá na hranicích se Slovenskem a Polskem. Je to kraj zalesněných svahů Beskyd a Jeseníků s dvěma nejvyššími horami Moravy Pradědem a Lysou horou. Spoustu krásy tu ale najdete i v nížinách při cestování po starobylých hradech a zámcích nebo v moderních industriálních městech. Ostrava už není černá Největším městem oblasti je Ostrava, jež je zároveň druhým největším měste
Zámek Litomyšl je dokonce zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Postavil si ho ve druhé polovině 16. století jako své reprezentační sídlo nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna a dnes je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě. Stavba se důsledně držela italských vzorů, takže vnitřní nádvoří je obklopeno arkád
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
panidomu.cz
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz