Domů     Hrad Švihov: Nedobytný Popelčin ostrov
Hrad Švihov: Nedobytný Popelčin ostrov

Takřka nedobytná pevnost obklopená důmyslnými vodními příkopy, které ji proměnily vlastně v umělý ostrov. Hrad Švihov nedaleko Klatov se může pochlubit slavnou historií a svou výjimečnost si zachoval až do dnešních dnů.

Původní tvrz z poloviny 14. století dostala definitivní podobu až o století později, kdy se vlády nad zdejším panstvím ujal královský sudí Půta Švihovský, jeden z nejvýznamnějších představitelů rodu Rýzmberků.

Ze Švihova vytvořil jednu z nejodolnějších pevností tehdejší doby. Hrad se dvěma obytnými paláci, pětipatrovou vstupní věží a hradní kaplí vystavěnou na baště obklopil hned dvěma vodními příkopy.

Ten vnitřní byl vyhlouben na místě dnešního nádvoří, vnější pak mezi dvěma pásy hradeb. Oba příkopy mohly být v případě nutnosti rychle naplněny vodou z nedaleké řeky Úhlavy.

Přišlo to vhod například v období třicetileté války, kdy Švihov bezvýsledně obléhala švédská vojska.

Návrat k zašlé slávě

Pověst nedobytné pevnosti se však stala Švihovu osudnou. Po válce císař Ferdinand III. dostal strach, že právě takové hrady by mohly poskytnout útočiště loupeživým hordám, ale především se mohou proměnit v bašty protihabsburského odporu.

Stejně jako řadu jiných hradů nařídil tenkrát srovnat Švihov se zemí. Rod Černínů, jemuž tehdy Švihov patřil, dělal všechno pro to, aby toto tvrdé rozhodnutí zvrátil. Do značné míry se mu to také i podařilo.

Hrad sice přišel o velkou část vnějšího opevnění a o vodní příkopy, ale k jeho demolici naštěstí nedošlo. Kdysi pyšná pevnost ovšem navždy ztratila svou slávu. Z obou paláců se staly sýpky a předhradí se na staletí proměnilo v obyčejný hospodářský dvůr.

To, že hrad přestal sloužit k bydlení, samozřejmě znamenalo, že nikdo nevěnoval příliš péče údržbě. Není divu, že už v roce 1926 je Švihov v oficiálních úředních dokumentech označován za zříceninu.

Po druhé světové válce byl hrad vyvlastněn, i když pro československý stát to žádné velké terno nebylo.

Památku převzal v dezolátním stavu, ale i v tehdejších dobách se naštěstí našly osvícené osobnosti, díky nimž se podařilo prosadit na tehdejší poměry nevídanou rekonstrukci. A tak v roce 1950 započaly práce na obnově hradu.

Švihov se konečně dočkal důstojného zastřešení, byly vyčištěny a restaurovány interiéry. Potíže ovšem restaurátorům činila skutečnost, že z původního vybavení se vlastně dochovalo jen velice málo.

Proto byla zvolena takzvaná náznaková instalace, která má návštěvnících dojem středověkého sídla alespoň připomenout.

Rozjímání nad vodní hladinou

Obnova hradu se vydařila. Ostatně ověřit si to můžeme třeba při sledování oblíbené pohádky Tři oříšky pro Popelku, která se tu v roce 1973 natáčela. Připomíná ji návštěvnický okruh nazvaný Za tajemstvím Popelčina střevíčku.

Expozice zaujímá čtyři podlaží Bílé bašty, do níž vede samostatný vchod z velkého hradního nádvoří. Na své si přijdou především děti, které si pod dohledem sovy Rozárky mohou vyzkoušet plnění různých úkolů a hádanek.

Prohlídkových tras na Švihově ovšem najdeme víc.

Ta základní nás seznámí s historií hradu, nechá nás nahlédnout do Červené bašty a provede nás nejen reprezentačními prostorami jako taneční sál nebo hodovní síň, ale také méně přístupnými částmi jako je zbrojnice nebo ložnice hradní paní.

Rozhodně stojí za prohlídku i hradní kaple Nanebevzetí Panny Marie s freskou sv. Jiří bojujícího s drakem a se sbírkou gotických plastik. Kaple je v naší zemi ojedinělá zejména svým umístěním.

Založena byla na baště, vystupuje z opevnění a kdysi pod ní protékal hradní příkop.

Věž se skleněnou podlahou

Trochu jiné zážitky pak nabízí prohlídkový okruh s lakonickým, ale zdaleka ne vše vystihujícím názvem Kuchyně. Navštívíme hospodářské prostory, samozřejmě zmíněnou hradní černou kuchyni, ale také třeba strážnici, fraucimor nebo hejtmanskou kancelář.

Nezapomenutelná je také návštěva hradních sklepení, kde se skladovaly potraviny. Součástí prohlídky je i takzvaný chlebový sklep, kde uvidíme i potřeby pro výrobu a skladování pečiva. A zapomenout samozřejmě nesmíme ani na věž s vyhlídkou na řeku Úhlavu.

Dozvíme se v ní například i zajímavosti o způsobu její výstavby. Pokud se chceme pokochat vyhlídkou z pětatřicetimetrové věže, musíme ovšem zdolat 98 krkolomných schodů.

Atrakcí věže je dnes také částečně prosklená část podlahy ve druhém patře, díky níž je možné spatřit nasvícenou klenbu prvního patra věže včetně dochovaných původních trámů. Švihov dnes už opět naplno žije.

Konají se tu totiž nejen obvyklé prohlídky, ale také řada kulturních akcí od šermířských vystoupení přes koncerty a výstavy až po divadelní představení.

Tyranova cesta do pekla

Stejně jako většina jiných středověkých hradů je i Švihov opředen mnoha pověstmi. Zpravidla v nich hraje velkou roli sám zakladatel Půta Švihovský a především jeho smutně proslulá krutost a bezohlednost.

Podle legendy si tyrana Půtu odnesl ďábel, i když důvody pro takový trest se uvádějí různé. Podle jedné z verzí nechal Půta zaživa upálit ve stodole řemeslníky, kteří pracovali na hradě, protože se mu nechtělo platit jim za odvedenou práci.

Podle druhé si cestu do pekla zasloužil tím, že dal v hradním sklepení zaživa zazdít mladou dívku, která přes jeho nesouhlas zatoužila po sňatku s chlapcem ze sousedního panství.

Protože jejich lásce tajně přála i Půtova manželka, rozhodl se hradní pán potrestat i ji. Když na ni ale chtěl vztáhnout ruku, zřítil se strop ložnice, dovnitř vpadl čert a vzniklým otvorem Půtu odnesl.

Dodnes je na tom místě ve stropě otvor, který se prý nikdy nikomu nepodařilo zazdít. Legenda s krutým koncem se váže také ke hradní kapli, kde si můžeme povšimnout zvláštního kamene vystupujícího z jinak rovné stěny.

Za Půtových dob žil prý na hradě mnich, který se vyznačoval neukojitelnou chutí k jídlu. Léta kradl pochoutky v hradní kuchyni i spižírně, než byl přistižen. Půta ho za trest nechal zazdít přímo v kapli.

Jenže neustálým přejídáním otylý mnich se do zdi celý nevešel, a tak je právě na místě jeho posledního odpočinku zeď nerovná. Říká se, že pokud návštěvník položí na toto místo prsty a vysloví své tajné přání, opravdu se mu splní.

Co nesmíte minout, když navštívíte vodní hrad Švihov?

1) Hrad Velhartice

Sotva třicet kilometrů dělí Švihov od další zajímavé památky na dosah od Klatov.

Hrad Velhartice na skále nad řekou Ostružnou vznikl už na konci 13. století a dnes tu můžeme obdivovat především gotický palác zvaný Rajský dům s pozdně renesančním křídlem, který s věží Putnou v předhradí spojuje unikátní kamenný most se čtyřmi lomenými oblouky.

V roce 2012 se konečně dočkal zprovoznění i hradní pivovar a prostor před areálem je věnován vznikajícímu souboru lidových staveb přenesených ze šumavského předhůří.

2) Hrad Rabí

Z Velhartic už je potom jen kousek východním směrem k památnému hradu Rabí, který se vypíná na skalnatém svahu nedaleko Sušice. Pochází z počátku 13. století a bývá považován za nejrozsáhlejší hradní komplex na našem území.

Kdosi spočítal, že obvod jeho hradeb a budov čítá dohromady tři kilometry. Dnes už je o trochu menší, protože zaniklo předsunuté předhradí, ale stále je nejnavštěvovanější památkou Plzeňského kraje.

Rabí je také místem, kde v roce 1421 při obléhání hradu husity přišel vojevůdce Jan Žižka o druhé oko – podle některých po přímém zásahu šípem, podle jiných vinou odštípnuté třísky.

Foto: Shutterstock

Foto:
Související články
Romantický hrad Svojanov nedaleko Poličky patří k nejstarším hradům u nás a současně představuje nevídanou stylovou kombinaci gotiky a empíru. Přezdívá se mu občas také Vila českých královen. Malebná krajina kolem říčky Křetínky už ve 13. století přímo lákala k usazení. Využil toho královský purkrabí Svéslav z Bořitova a založil tu nad údolím hrad Svojanov, který dnes patří k našim nejstarším kam
Troufli byste si sestavit žebříček deseti nejnavštěvovanějších hradů České republiky? Že v něm budou figurovat Karlštejn nebo Křivoklát, o tom nikdo nepochybuje. Ale své místo v první desítce si spolehlivě drží také Bouzov na středozápadní Moravě. Bouzov se zrodil na přelomu 13. a 14. století a asi bychom popsali hodně stránek, než bychom vypočítali všechny jeho majitele. Nebyl vždy jen panským
Severní Morava se rozkládá na hranicích se Slovenskem a Polskem. Je to kraj zalesněných svahů Beskyd a Jeseníků s dvěma nejvyššími horami Moravy Pradědem a Lysou horou. Spoustu krásy tu ale najdete i v nížinách při cestování po starobylých hradech a zámcích nebo v moderních industriálních městech. Ostrava už není černá Největším městem oblasti je Ostrava, jež je zároveň druhým největším měste
Zámek Litomyšl je dokonce zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Postavil si ho ve druhé polovině 16. století jako své reprezentační sídlo nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna a dnes je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě. Stavba se důsledně držela italských vzorů, takže vnitřní nádvoří je obklopeno arkád
Výstavný klášter Zlatá Koruna patří k nejlépe zachovaným gotickým areálům svého druhu v Čechách a vzhledem ke svému umístění v sevřeném vltavském údolí si do dnešních dnů zachoval i svou dispozici. A také atmosféru, která na návštěvníka dýchne na každém kroku. Na počátku zbožného kláštera byla krutá válka. Jak praví legenda, když se český král Přemysl Otakar II. v červenci 1260 vypravoval do bitv
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
panidomu.cz
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz