Domů     Ještěd: Dokonalé retro z budoucnosti
Ještěd: Dokonalé retro z budoucnosti

Málokterá stavba má to štěstí, že ji na první pohled každý pozná. Vysílač na hoře Ještěd takový je.

Přestože v době svého vzniku připadal některým kritikům příliš odvážný a nehodící se do horské přírody, dnes je naopak dominantou kraje a vrchol hory krášlí jako královská koruna.

Z vrcholku hory Ještěd byl vždycky nádherný výhled a když už turistů bylo v polovině 19. století opravdu hodně, podnikaví manželé Haslerovi začali nahoře prodávat občerstvení.

Od toho už byl pak jen krůček k vybudování stánku, dřevěné chaty, kamenné chaty a nakonec i vyhlídkové věže. Poslední generace turistické chaty vyhořela roku 1963 a začalo se uvažovat, čím ji nahradit.

Lidé z Liberecka tenkrát uspořádali spontánní sbírku na výstavbu nové chaty. Jenže se objevil ještě mnohem větší plán. Měla zde vzniknout nejen restaurace s ubytováním, ale také se muselo počítat s možností šíření televizního signálu.

A tak byla vyhlášena architektonická soutěž, do níž se nakonec přihlásilo jedenáct uchazečů.

Vítěz, architekt Karel Hubáček, jako jediný dokázal spojit všechny požadované funkce do jediného objektu, ale navíc vytvořil na pohled geniálně jednoduché a krásné dílo. „Prvotní představa ze mě vytryskla. Koukal jsem na Ještěd a věděl, co musím nakreslit.

Prodloužit horu. A dát vysílači tvar kuželu, aby se po něm smýkaly větry,“ vyprávěl Karel Hubáček. „Toužíme po výrobcích nových tvarů, nových barev a nových funkcí.

Nějak jsme ale zapomněli vyžadovat totéž od staveb,“ prohlásil krátce poté, co v architektonické soutěži zvítězil.

Potěší i okolní příroda.
Potěší i okolní příroda.

Voda teče až nahoru

Postavit na vrcholku Ještědu štíhlou a vysokou stavbu vůbec nebylo jednoduché.

S podložím problémy nebyly, vrchol tvoří tvrdý křemencový suk, ale sníh se tu drží až 120 dní v roce a především tu vládne silný vítr, který je schopen dosahovat rychlosti před 80 kilometrů za hodinu a řadí se tak do kategorie vichřice.

Pro stometrovou stavbu bylo třeba vylít železobetonovou základovou desku o tloušťce jednoho metru. Na ní se vztyčily dva soustředné válce, na kterých jsou zavěšena jednotlivá patra. Těch je celkem deset.

Suterén skrývá skladiště a strojovny, první podlaží je určeno pro kanceláře a také pro kuchyň hotelové restaurace. Druhé podlaží s proslulou prosklenou vyhlídkovou terasou je vlastně v úrovni ulice, a tak je ideální pro hotelovou recepci.

Odtud stoupá schodiště do dalšího podlaží s kavárnou, restaurací a reprezentačním salonkem. Dvanáct hotelových pokojů a jeden apartmán architekt rozmístil dokola po celém obvodu stavby.

Původně byly pokoje pouze ve čtvrtém patře a nad nimi byly zřízeny ubytovny zaměstnanců, později se i toto podlaží proměnilo v hotel. Málokdo by čekal, že až v osmém a devátém patře leží nádrže na pitnou vodu a záložní baterie.

Nádrž na vodu má tisíc litrů a čerpá se do ní voda ze studní vyvrtaných v polovině kopce. Desáté patro logicky zaujímá strojovna výtahu.

Liberecko poznáte podle jediného pohledu.
Liberecko poznáte podle jediného pohledu.

Kam dnes uvidíme z okna?

Přestože v budově existuje hotelová a radiokomunikační část, obě žijí vlastním životem. Mezi nimi jsou k dispozici jen dva průchody. Kromě televizního vysílání má Ještěd samozřejmě i další využití. Svá zařízení tu mají mobilní operátoři, policie i armáda.

Hoteloví hosté na Ještědu nikdy nevědí, na jaký výhled za oknem se zrovna připravit. Mohou celý den zírat do mléčné mlhy a poslouchat skučení vichřice, ale zrovna tak se jim může naskytnout úžasný výhled na stovky kilometrů.

Vidět je možné Prahu, dohlédnout se dá až na Šumavu a říká se, že nejlepší výhled je na sever, protože první větší hora leží tím směrem až ve Švédsku. V pokojích pak mohou hosté vzpomínat na dobu, kdy byl Ještěd zbrusu nový.

Černý nábytek odpovídá době, v níž byl vyroben, a nostalgie přímo dýchá i z obkládaček v koupelnách. Nic z toho ale nepůsobí zastarale. V tom je další neopakovatelné kouzlo stavby, která i téměř po půl století stále působí jako z budoucnosti.

Věž chráněná mopedem

Výstavba celého objektu od položení základního kamene ke slavnostnímu otevření v červenci 1973 trvala téměř sedm let a vyšla tenkrát na 64 milionů československých korun. Televizní signál už se odtud ale přenášel dva roky před dokončením stavby.

Proslulý tvar rotačního hyperboloidu stavbě dodává vnější plášť tvořený v obytných podlažích hliníkovými panely, ve vyšších patrech panely laminátovými.

Právě tady sídlí parabolické antény vysílačů, a tak kolem nich nemohou být umístěny žádné prvky rušící elektromagnetické vlny. Nic v těchto místech nesmí být z kovu, plastové jsou dokonce i šrouby.

Sklolaminátový plášť tvoří dvě vrstvy, prostor mezi nimi vyplňuje osm centimetrů pěny. Laminátové pásy jsou dlouhé dvanáct metrů a traduje se, že při jejich výrobě bylo třeba ve výrobní hale vybourat jednu stěnu, aby mohly pásy ze stroje vyjíždět vcelku.

Pro eliminaci povětrnostních vlivů bylo třeba vyvinout některé nové, patentově chráněné postupy a technologie. Uvnitř stavby je na vrcholku zavěšeno speciální kyvadlo vážící 800 kilogramů, jehož úkolem je tlumit kmitání věže.

Je zavěšeno na krátkých čepech a malých tlumičích, které konstruktéři tenkrát vymontovali z malého mopedu.

Krása, která sbírá ceny

Pokud budeme chtít Ještěd navštívit, přivede nás k němu silnice z Horního Hanychova, na níž najdeme parkoviště s odbočkou k hotelu.

Zdatnější výletníci přicházejí po turistických značkách a po naučné stezce Terasy Ještědu, pro cyklisty je zase výzvou cyklotrasa 3007, která končí až na vrcholu.

A zapomenout nesmíme ani na kabinovou lanovku, jejíž horní stanice stojí sotva sto metrů od vysílače. Také lanovka překonávající výškový rozdíl 403 metrů vede z Horního Hanychova. Silueta hotelu a vysílače už je dnes stálou součástí Liberce.

Ostatně ji najdeme na městském znaku, ve svém logu ji má místní vysoká škola i fotbalový klub Slovan. A hodně řádků bychom popsali, pokud bychom chtěli vyjmenovat všechna uznání, která stavba za dobu své existence posbírala doma i ve světě.

Autor projektu Karel Hubáček obdržel cenu Mezinárodní unie architektů, což je nejvyšší ocenění, kterého kdy český architekt dosáhl. V roce 2000 pak byl Ještěd poctěn titulem Nejvýznamnější česká stavba 20. století.

Nejen že byl vyhlášen národní kulturní památkou, ale byl zařazen i do oficiálního seznamu, z něhož jsou vybírány objekty navrhované k zařazení do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Foto: PX FUEL
Související články
Troufli byste si sestavit žebříček deseti nejnavštěvovanějších hradů České republiky? Že v něm budou figurovat Karlštejn nebo Křivoklát, o tom nikdo nepochybuje. Ale své místo v první desítce si spolehlivě drží také Bouzov na středozápadní Moravě. Bouzov se zrodil na přelomu 13. a 14. století a asi bychom popsali hodně stránek, než bychom vypočítali všechny jeho majitele. Nebyl vždy jen panským
Severní Morava se rozkládá na hranicích se Slovenskem a Polskem. Je to kraj zalesněných svahů Beskyd a Jeseníků s dvěma nejvyššími horami Moravy Pradědem a Lysou horou. Spoustu krásy tu ale najdete i v nížinách při cestování po starobylých hradech a zámcích nebo v moderních industriálních městech. Ostrava už není černá Největším městem oblasti je Ostrava, jež je zároveň druhým největším měste
Zámek Litomyšl je dokonce zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Postavil si ho ve druhé polovině 16. století jako své reprezentační sídlo nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna a dnes je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě. Stavba se důsledně držela italských vzorů, takže vnitřní nádvoří je obklopeno arkád
Výstavný klášter Zlatá Koruna patří k nejlépe zachovaným gotickým areálům svého druhu v Čechách a vzhledem ke svému umístění v sevřeném vltavském údolí si do dnešních dnů zachoval i svou dispozici. A také atmosféru, která na návštěvníka dýchne na každém kroku. Na počátku zbožného kláštera byla krutá válka. Jak praví legenda, když se český král Přemysl Otakar II. v červenci 1260 vypravoval do bitv
Hrad s bohatou historií, opředený pověstmi a doslova napěchovaný unikátními sbírkami vzdělaného rodu Berchtoldů, takový je monumentální Buchlov, který se na kopci nad Buchlovicemi tyčí už osm století. Hrad Buchlov byl už od svého založení na počátku 13. století významný. Ležel na strategickém bodě v krajině, a tak byl nejen obrannou pevností, ale i přirozeným správním centrem širokého okolí. Jeho
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kníže Oldřich: Vyžíval se hrdina slavné romance v krutovládě?
historyplus.cz
Kníže Oldřich: Vyžíval se hrdina slavné romance v krutovládě?
Je krásná. Knížecí syn Oldřich nedokáže odtrhnout zrak od selské ženy, která poblíž Peruce na Lounsku ve studánce máchá prádlo. Odpojí se od své družiny, prostou venkovanku Boženu si vysadí k sobě do sedla a odcválá s ní domů. Vůbec ho netrápí fakt, že tam na něj čeká jeho zákonitá manželka, a ani to, že
Komoda praktická i dekorativní
panidomu.cz
Komoda praktická i dekorativní
Správně vybraná komoda je poklad. Zútulní domov, schováme do ní spoustu různých věcí od oblečení po knihy, může se stát okrasnou dominantou místnosti i celého domu. Už před staletími je používali naše několikrát pra babičky na venkově, lidé v měšťanských domech i šlechtické rodiny na zámcích. Z těch historických se některé skvosty dochovaly dodnes. O tom, jak
Rozchod s Burešovou a stěhování?
nasehvezdy.cz
Rozchod s Burešovou a stěhování?
O tom, že to v posledních týdnech mezi Evou Burešovou (31) a Přemkem Forejtem (38) pořádně skřípe, si štěbetají už i vrabci na střeše. Odloučení způsobené její účastí ve slovenské soutěži Let’s Danc
Chatbot Adam pomáhá auditorům Ministerstva financí ČR. Vyvinuli ho odborníci z CIIRC ČVUT
21stoleti.cz
Chatbot Adam pomáhá auditorům Ministerstva financí ČR. Vyvinuli ho odborníci z CIIRC ČVUT
Ministerstvo financí ve spolupráci s Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT představilo nového inteligentního chatbota Adama. Ten pomáhá auditorům při kontrole čerpání dota
Ve znamení geometrie a olivovníků
rezidenceonline.cz
Ve znamení geometrie a olivovníků
Prosklené atrium se vzrostlou zelení, viditelnou téměř z každé části rezidence, je srdcem pozoruhodného projektu, vytvořeného na pozemku o velikosti téměř tří set čtverečních metrů. Původní myšlenkou zadavatele byl požadavek na vznik bydlení o třech úrovních, s respektem k cílené harmonii zvolených materiálů a očekávané funkčnosti. Součástí představ investora bylo i propojení společenské zóny v zájmu její
Švýcarská značka Traser vstupuje v Čechách do říše šermu
epochalnisvet.cz
Švýcarská značka Traser vstupuje v Čechách do říše šermu
Rodina švýcarské hodinářské značky Traser se opět rozšířila. S vizí podpořit mladé talenty upřela svou pozornost do tradičního a ryze konzervativního světa sportovního šermu. Prvním partnerem švýcarské společnosti, která proslula svou technologií tritiem plněných trubiček garantujících perfektní čitelnost údajů z číselníku, se stala trojice nadějných českých šermířů fleretem – Max Kavecký, Kryštof Novák a Eliáš
Kdo ve skutečnosti objevil Ameriku? Byli to Skoti či Irové?
enigmaplus.cz
Kdo ve skutečnosti objevil Ameriku? Byli to Skoti či Irové?
Učebnice dějepisu nás učí, že za objevením Ameriky v 15. století stál slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus. Některé nálezy ale napovídají, že americké prvenství ve skutečnosti patří jiným. Kontinent byl
Deštníky: Vyvinou se ze slunečníků!
epochaplus.cz
Deštníky: Vyvinou se ze slunečníků!
Překážejí, zapomínáme je a někdy se mohou proměnit ve zbraň, ať už náhodou či cíleně. Ale bez nich bychom se neobešli. Původně jsou určeny pro nejvyšší vrstvy, panovníky a církevní hodnostáře. Později inspirují umělce. Dnes se deštníky stávají nejen ochranou před rozmary počasí, ale i módním doplňkem! Přelom dubna a května s sebou přináší nejenom
Nikdy na přítele nezapomenu!
skutecnepribehy.cz
Nikdy na přítele nezapomenu!
Každé léto jsem jezdila za prarodiči do malé vesnice, která byla tak odlehlá, že by ji málokdo našel na mapě. Ale tam jsem našla toho nejlepšího člověka. Zde jsem trávila dny plné dobrodružství, smíchu a bezstarostnosti. Hlavně díky němu. Mému nejlepšímu kamarádovi Tomášovi. Byl o rok starší, s hnědýma očima, které byly vždy plné zvědavosti. Jeho smích byl
Restaurace Triton: Inspirace z Pána Prstenů a tajný klenot z Brazílie
iluxus.cz
Restaurace Triton: Inspirace z Pána Prstenů a tajný klenot z Brazílie
O novém menu zážitkové restaurace Triton si štěbetají snad už i vrabci z Františkánské zahrady. Dokonale vyladěné pokrmy z dílny talentovaného šéfkuchaře Tomáše Kohúta překvapují ve všech směrech. Nej
Konečně mám v duši klid a mír
nejsemsama.cz
Konečně mám v duši klid a mír
Když mi z nemocnice volali, že matka umírá, našla jsem v sobě sílu za ní jít. A to navzdory tomu, že mi kdysi tak ublížila. Alespoň na malou chvíli jsem se pokusila zapomenout a být tu pro ni. Moje dětství rozhodně nebyla pohádka. Matka byla nezodpovědná, nespoutaná žena, pro kterou bylo důležitější vysedávání v hospodě a střídání mužů
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz