Domů     Jižní Čechy: Závan slavné historie přichází z jihu
Jižní Čechy: Závan slavné historie přichází z jihu
od 18.11.2021
1

Vydejte se s námi po kraji plném rybníků, hustých borových lesů a překrásné přírody. Přesně takové jsou jižní Čechy, které vás okouzlí také pohádkovými hrady a zámky v čele s Českým Krumlovem a Hlubokou nad Vltavou.

Fascinující zážitky vám dozajista zprostředkují také přirozená ledovcová jezera na Šumavě.

Svoji jihočeskou pouť můžete zahájit například návštěvou malebného Písku. Při procházce po místním kamenném mostě, postaveném v gotickém slohu, mějte na paměti, že je nejstarší v Česku.

Přímo z něj se vám nabízí úchvatný pohled na nábřeží podél Čechovy ulice, kterému se říká Amsterdam. Barevné fasády domů totiž vyvolávají atmosféru nizozemského přístavu.

Díky nočnímu osvětlení, jenž se zrcadlí ve vodní hladině řeky Otavy, se místu přezdívá také Titanic.

Během návštěvy Písku byste rozhodně neměli opomenout Prácheňské muzeum, kde nahlédnete do dávné historie města, která je mimo jiné spojena s rybářstvím a rýžováním zlata v Pootaví. Mezi oblíbená turistická místa patří také Městský ostrov na Otavě.

Pro děti je zde připraven zábavní park. Své žaludky pak potěšíte ve vyhlášené restauraci Ostrov, kde si můžete dopřát například přes noc tažený bůček na pivu, který spláchnete polotmavým ležákem.

Hrad Zvíkov
Hrad Zvíkov

Hrad mnoha majitelů

Od Písku ujedete pouhých 20 kilometrů a dostanete se k národní kulturní památce, kterou je hrad Zvíkov, ležící nad orlickou přehradou. Odtud se můžete pokochat jedinečným pohledem na soutok Vltavy a Otavy.

Hrad byl pravděpodobně založen Přemyslem Otakarem I. před rokem 1234 a v jeho držení se dále vystřídali Rožmberkové, Karel IV., Švamberkové, Eggenbergové a nakonec Schwarzenbergové. Návštěvníkům je plně k dispozici Královský palác i jeho Hlízová věž.

Prohlídka vám představí expozici zaměřenou na místní archeologické nálezy, dále uvidíte sklepení a patra a samozřejmě také dochované či rekonstruované sály, ve kterých se seznámíte s renesančními malbami nebo dobovým nábytkem.

Určitě se také podívejte do hradní kaple z druhé poloviny 13. století. Z nádvoří paláce je pak zpřístupněna galerie, kde se konají sezonní výstavy.

Historický most v Písku
Historický most v Písku

Kombinace stylů

Zůstaňme ještě v píseckém okrese, vaší pozornosti by totiž rozhodně neměl uniknout Milevský klášter bratří premonstrátů, založený roku 1187 Jiřím z Milevska. Jedná se o nejstarší klášter jihočeského regionu, ve kterém vás jistě zaujme románská bazilika.

Komentovaná prohlídka vás uvede do bohaté historie, která se pojí zejména s premonstrátským řádem, jehož komunita klášter dodnes obývá. Areál nabízí návštěvníkům fascinující kombinaci románských architektonických skvostů s majestátní gotikou a zdobným barokem.

No a když už jste tu, určitě by byla škoda nepodívat se také do milevského muzea, které najdete na druhém nádvoří kláštera.

Zámek Lnáře
Zámek Lnáře

Zpátky do antiky

Dalším cílem vaší jihočeské tour může být krásný barokní zámek Lnáře, který je hlavní dominantou stejnojmenné obce na Strakonicku.

Jeho historie zahrnuje mimo jiné setkání tří osvoboditelských armád v květnu 1945, kdy zde kromě americké a Rudé vyjednávala také armáda generála Vlasova.

Výzdoba některých síní zámku vás přenese do dob dávné antiky, jelikož jsou zdobeny nástěnnými a stropními freskami s výjevy antické mytologie. Velký sál se pak může pyšnit titulem největšího barokního sálu střední Evropy.

Však také bývá častým dějištěm plesů nebo koncertů. Na jeho nástropní fresce je k vidění kompletní sestava antických bohů.

Po prohlídce sport

Klasická prohlídka zámku zahrnuje tři okruhy. Ten základní vás seznámí s jeho interiérem.

Prodloužená trasa míří navíc i do zámeckého parku a poslední variantou je samostatný parkový okruh s rybářskou expozicí, která v kraji rybaření zaslíbeném zkrátka nemůže chybět.

V rámci aktivního odpočinku si můžete klidně zahrát tenis nebo volejbal, a pokud počasí dovolí, tak se i osvěžit. Zámecký park o rozloze čtyř hektarů totiž nabízí i dva venkovní bazény. Na zasloužené dobré jídlo se pak zastavte v zámecké restauraci.

Zámek Kratochvíle
Zámek Kratochvíle

Italský rukopis

Pokud rádi navštěvujete zámky, tak byste určitě neměli vynechat renesanční perlu, kterou je zámek Kratochvíle, nacházející se mezi rybníky Netolické pánve. Romantická atmosféra je vzhledem k okolním lesům, rybníkům, pastvinám a alejím zajištěna.

Toto úchvatné sídlo v italském stylu, obklopené vodním příkopem a zahradou, nechal na konci 16. století postavit Vilém z Rožmberka tehdejším vynikajícím stavitelem Baldassarem Maggim z Arogna.

Prohlídková trasa vás seznámí s původními renesančními interiéry, estetického ducha pak jistě probudí manýristické malby a figurální štuková výzdoba.

Sídlo bylo na konci 16. a začátku 17. století pravidelným dějištěm loveckých a společenských akcí posledních Rožmberků.

Nejširší jezero

Kouzlo jihočeského kraje vyvolávají jednoznačně také jeho přírodní skvosty. Jedním z nich je Plešné jezero na Prachaticku, jehož jméno je odvozeno od hory Plechý, pod kterou leží v nadmořské výšce 1089 metrů.

Jedná se o nejširší ledovcové jezero české části Šumavy. Vzniklo v souvislosti s ústupem ledovce, po kterém na místě zůstala 40metrová čelní moréna a unikátní 250metrová jezerní stěna. Největší naměřená hloubka je zde 18,3 metru.

Pokud si chcete trochu protáhnout nohy, můžete se k jezeru a následně až k vrcholu Plechý vydat po dobrodružné trase z Nové Pece, která vás provede krásnou šumavskou krajinou.

Cesta, na kterou se nezapomíná

Vaši výpravu odstartujte na horním parkovišti v Nové Peci, odkud se až k jezeru držte zelené turistické značky. Určitě se máte na co těšit.

Projdete totiž kolem unikátního Schwarzenberského plavebního kanálu, který byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety.

Takřka povinnou zastávkou je také Kamenné moře, tvořené mohutnými balvany z pleknštejnské žuly na rozloze 6 ha a porostlé borovicí klečí. Odtud se vám otvírá skvělý výhled na Želnavské vrchy s dominantním Knížecím stolcem.

Často z tohoto místa můžete spatřit i horní část Lipna. Až se dostatečně pokocháte, tak pokračujte dál po zelené a dojdete k Plešnému jezeru.

Pokud vás ještě nebolí nohy, můžete si trasu ještě prodloužit a vydat se po zážitkové stezce Duch pralesa, která vás přivede až ke 14,5 metru vysokému pomníku spisovatele Alberta Stiftera, kterému se říká básník Šumavy.

Od pomníku následně vyrazte po žluté ke Kučerově vyhlídce a poté už hurá k cíli na nejvyšší horu české části Šumavy jménem Plechý.

Rybník Svět
Rybník Svět

Rybníkářské centrum

V rámci vašeho putování po regionu byste určitě měli zavítat do centra jihočeského rybníkářství, které se pochopitelně nachází v Třeboni. Zde se přímo nabízí ochutnat vyhlášené kapří speciality v některé z mnoha restaurací.

Vaše další kroky pak můžou vést do slavného renesančního zámku a následný relax si můžete dopřát u známého rybníka Svět. Jestliže má však být i zde váš odpočinek spíše aktivní, tak směle do toho.

Na městské pláži si můžete půjčit šlapadla nebo pramice, na pláži Ostende je pak připraveno volejbalové hřiště, ping-pong či ruské kuželky. Děti se můžou dosyta vyřádit na kolotoči, trampolíně nebo dětském hřišti.

Park v Třeboni
Park v Třeboni

Vzdělanost šlechtí

Jestliže chcete naplno cítit atmosféru Třeboňska, vydejte se na Cestu kolem Světa. Pochopitelně nemusíte jezdit daleko.

Stačí absolvovat 12kilometrovou naučnou trasu kolem rybníka, díky které se seznámíte s místní krajinou, stejně tak jako s historií rybníkářství a lázeňství a v neposlední řadě objevíte také zdejší lidovou architekturu.

Stezka začíná u hotelu Bohemia-Regent na okraji parku lázní Aurora a končí na hrázi rybníka u Šustova pomníku.

Během výpravy narazíte na několik přírodních zajímavostí, ať už se jedná o rašeliniště Vimperky nebo vzácné rostliny – žebratku, ďáblík, mochnu či kapradiník.

Hurá do sedla

Hráz rybníka Svět může být ale také startovním místem pro pohodový cyklovýlet. Naučná stezka Rožmberk zahrnuje zastávky Břilický rybník, Rybník Kaňov, Zlatou stoku, Rožmberk, Výpusť Adolfa, Splav a cílový bod Starou Hlínu.

Z celé cesty je pravděpodobně nejhezčí hráz rybníka Rožmberk, která je porostlá mohutnými duby, v jejichž dutinách hnízdí leckteří členové ptačí říše.

Celkový okruh je dlouhý 22 kilometrů a díky informačním tabulím se při jeho zdolávání také dozvíte mnoho užitečných informací o historii vzniku rybníků a rybničních soustav.

Foto: Jižní Čechy

Foto:
reklama
Související články
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit tu zvláštní atmosféru laskavé
Město ležící na březích Labe jako by otevíralo svou náruč vstříc zalesněným svahům Českého středohoří. Nabízí malebné historické centrum i silnou náklonnost k vinařství. Byl to totiž právě nedaleký vrch Radobýl, kde se roku 1359 začaly psát s požehnáním Karla IV. dějiny českého vinařství. Otec vlasti totiž litoměřickému lidu zdejší půdu pro tyto účely daroval... Středověká tepna Kromě barvit
Je toho hodně, co nás napadne při vyslovení jména Štramberk – bohatá historie, cenné architektonické památky, stále živé lidové tradice… V tomto malebném moravském městě je ale pořád možné objevovat něco nového a zajímavého. Historické jádro Štramberka je díky své bohaté historii i cenným památkám městskou památkovou rezervací. Tvoří ji měšťanské domy, obehnané hradbami v okolí svažitého náměstí.
Česká republika má několik míst, která se proslavila chovem koní. Naší specialitou je především starokladrubský kůň, a právě mnoho jeho zástupců našlo svůj domov ve Slatiňanech, v těsné blízkosti významného a hojně navštěvovaného zámku. Od chvíle, kdy na sklonku 13. století vznikla osada zvaná Slatiňany, se zdejší obec stále rozrůstala. Některý z potomků prvního doloženého majitele panství Franti
Jedním z mála dochovaných pevnostních objektů v Olomouci je Korunní pevnůstka ležící vlastně v samém centru města. Budována byla od roku 1754 na území bývalé obce Závodí před středověkými městskými hradbami a tvoří ji několik objektů postavených v průběhu 18. i 19. století. Pevnost obklopuje mohutný zemní val určený k rozmístění děl, jehož podpěrná cihlová zeď dosahuje výška 4,7 metru. Těch děl
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
epochaplus.cz
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je