Domů     Jižní Čechy: Závan slavné historie přichází z jihu
Jižní Čechy: Závan slavné historie přichází z jihu
od 18.11.2021
1

Vydejte se s námi po kraji plném rybníků, hustých borových lesů a překrásné přírody. Přesně takové jsou jižní Čechy, které vás okouzlí také pohádkovými hrady a zámky v čele s Českým Krumlovem a Hlubokou nad Vltavou.

Fascinující zážitky vám dozajista zprostředkují také přirozená ledovcová jezera na Šumavě.

Svoji jihočeskou pouť můžete zahájit například návštěvou malebného Písku. Při procházce po místním kamenném mostě, postaveném v gotickém slohu, mějte na paměti, že je nejstarší v Česku.

Přímo z něj se vám nabízí úchvatný pohled na nábřeží podél Čechovy ulice, kterému se říká Amsterdam. Barevné fasády domů totiž vyvolávají atmosféru nizozemského přístavu.

Díky nočnímu osvětlení, jenž se zrcadlí ve vodní hladině řeky Otavy, se místu přezdívá také Titanic.

Během návštěvy Písku byste rozhodně neměli opomenout Prácheňské muzeum, kde nahlédnete do dávné historie města, která je mimo jiné spojena s rybářstvím a rýžováním zlata v Pootaví. Mezi oblíbená turistická místa patří také Městský ostrov na Otavě.

Pro děti je zde připraven zábavní park. Své žaludky pak potěšíte ve vyhlášené restauraci Ostrov, kde si můžete dopřát například přes noc tažený bůček na pivu, který spláchnete polotmavým ležákem.

Hrad Zvíkov
Hrad Zvíkov

Hrad mnoha majitelů

Od Písku ujedete pouhých 20 kilometrů a dostanete se k národní kulturní památce, kterou je hrad Zvíkov, ležící nad orlickou přehradou. Odtud se můžete pokochat jedinečným pohledem na soutok Vltavy a Otavy.

Hrad byl pravděpodobně založen Přemyslem Otakarem I. před rokem 1234 a v jeho držení se dále vystřídali Rožmberkové, Karel IV., Švamberkové, Eggenbergové a nakonec Schwarzenbergové. Návštěvníkům je plně k dispozici Královský palác i jeho Hlízová věž.

Prohlídka vám představí expozici zaměřenou na místní archeologické nálezy, dále uvidíte sklepení a patra a samozřejmě také dochované či rekonstruované sály, ve kterých se seznámíte s renesančními malbami nebo dobovým nábytkem.

Určitě se také podívejte do hradní kaple z druhé poloviny 13. století. Z nádvoří paláce je pak zpřístupněna galerie, kde se konají sezonní výstavy.

Historický most v Písku
Historický most v Písku

Kombinace stylů

Zůstaňme ještě v píseckém okrese, vaší pozornosti by totiž rozhodně neměl uniknout Milevský klášter bratří premonstrátů, založený roku 1187 Jiřím z Milevska. Jedná se o nejstarší klášter jihočeského regionu, ve kterém vás jistě zaujme románská bazilika.

Komentovaná prohlídka vás uvede do bohaté historie, která se pojí zejména s premonstrátským řádem, jehož komunita klášter dodnes obývá. Areál nabízí návštěvníkům fascinující kombinaci románských architektonických skvostů s majestátní gotikou a zdobným barokem.

No a když už jste tu, určitě by byla škoda nepodívat se také do milevského muzea, které najdete na druhém nádvoří kláštera.

Zámek Lnáře
Zámek Lnáře

Zpátky do antiky

Dalším cílem vaší jihočeské tour může být krásný barokní zámek Lnáře, který je hlavní dominantou stejnojmenné obce na Strakonicku.

Jeho historie zahrnuje mimo jiné setkání tří osvoboditelských armád v květnu 1945, kdy zde kromě americké a Rudé vyjednávala také armáda generála Vlasova.

Výzdoba některých síní zámku vás přenese do dob dávné antiky, jelikož jsou zdobeny nástěnnými a stropními freskami s výjevy antické mytologie. Velký sál se pak může pyšnit titulem největšího barokního sálu střední Evropy.

Však také bývá častým dějištěm plesů nebo koncertů. Na jeho nástropní fresce je k vidění kompletní sestava antických bohů.

Po prohlídce sport

Klasická prohlídka zámku zahrnuje tři okruhy. Ten základní vás seznámí s jeho interiérem.

Prodloužená trasa míří navíc i do zámeckého parku a poslední variantou je samostatný parkový okruh s rybářskou expozicí, která v kraji rybaření zaslíbeném zkrátka nemůže chybět.

V rámci aktivního odpočinku si můžete klidně zahrát tenis nebo volejbal, a pokud počasí dovolí, tak se i osvěžit. Zámecký park o rozloze čtyř hektarů totiž nabízí i dva venkovní bazény. Na zasloužené dobré jídlo se pak zastavte v zámecké restauraci.

Zámek Kratochvíle
Zámek Kratochvíle

Italský rukopis

Pokud rádi navštěvujete zámky, tak byste určitě neměli vynechat renesanční perlu, kterou je zámek Kratochvíle, nacházející se mezi rybníky Netolické pánve. Romantická atmosféra je vzhledem k okolním lesům, rybníkům, pastvinám a alejím zajištěna.

Toto úchvatné sídlo v italském stylu, obklopené vodním příkopem a zahradou, nechal na konci 16. století postavit Vilém z Rožmberka tehdejším vynikajícím stavitelem Baldassarem Maggim z Arogna.

Prohlídková trasa vás seznámí s původními renesančními interiéry, estetického ducha pak jistě probudí manýristické malby a figurální štuková výzdoba.

Sídlo bylo na konci 16. a začátku 17. století pravidelným dějištěm loveckých a společenských akcí posledních Rožmberků.

Nejširší jezero

Kouzlo jihočeského kraje vyvolávají jednoznačně také jeho přírodní skvosty. Jedním z nich je Plešné jezero na Prachaticku, jehož jméno je odvozeno od hory Plechý, pod kterou leží v nadmořské výšce 1089 metrů.

Jedná se o nejširší ledovcové jezero české části Šumavy. Vzniklo v souvislosti s ústupem ledovce, po kterém na místě zůstala 40metrová čelní moréna a unikátní 250metrová jezerní stěna. Největší naměřená hloubka je zde 18,3 metru.

Pokud si chcete trochu protáhnout nohy, můžete se k jezeru a následně až k vrcholu Plechý vydat po dobrodružné trase z Nové Pece, která vás provede krásnou šumavskou krajinou.

Cesta, na kterou se nezapomíná

Vaši výpravu odstartujte na horním parkovišti v Nové Peci, odkud se až k jezeru držte zelené turistické značky. Určitě se máte na co těšit.

Projdete totiž kolem unikátního Schwarzenberského plavebního kanálu, který byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety.

Takřka povinnou zastávkou je také Kamenné moře, tvořené mohutnými balvany z pleknštejnské žuly na rozloze 6 ha a porostlé borovicí klečí. Odtud se vám otvírá skvělý výhled na Želnavské vrchy s dominantním Knížecím stolcem.

Často z tohoto místa můžete spatřit i horní část Lipna. Až se dostatečně pokocháte, tak pokračujte dál po zelené a dojdete k Plešnému jezeru.

Pokud vás ještě nebolí nohy, můžete si trasu ještě prodloužit a vydat se po zážitkové stezce Duch pralesa, která vás přivede až ke 14,5 metru vysokému pomníku spisovatele Alberta Stiftera, kterému se říká básník Šumavy.

Od pomníku následně vyrazte po žluté ke Kučerově vyhlídce a poté už hurá k cíli na nejvyšší horu české části Šumavy jménem Plechý.

Rybník Svět
Rybník Svět

Rybníkářské centrum

V rámci vašeho putování po regionu byste určitě měli zavítat do centra jihočeského rybníkářství, které se pochopitelně nachází v Třeboni. Zde se přímo nabízí ochutnat vyhlášené kapří speciality v některé z mnoha restaurací.

Vaše další kroky pak můžou vést do slavného renesančního zámku a následný relax si můžete dopřát u známého rybníka Svět. Jestliže má však být i zde váš odpočinek spíše aktivní, tak směle do toho.

Na městské pláži si můžete půjčit šlapadla nebo pramice, na pláži Ostende je pak připraveno volejbalové hřiště, ping-pong či ruské kuželky. Děti se můžou dosyta vyřádit na kolotoči, trampolíně nebo dětském hřišti.

Park v Třeboni
Park v Třeboni

Vzdělanost šlechtí

Jestliže chcete naplno cítit atmosféru Třeboňska, vydejte se na Cestu kolem Světa. Pochopitelně nemusíte jezdit daleko.

Stačí absolvovat 12kilometrovou naučnou trasu kolem rybníka, díky které se seznámíte s místní krajinou, stejně tak jako s historií rybníkářství a lázeňství a v neposlední řadě objevíte také zdejší lidovou architekturu.

Stezka začíná u hotelu Bohemia-Regent na okraji parku lázní Aurora a končí na hrázi rybníka u Šustova pomníku.

Během výpravy narazíte na několik přírodních zajímavostí, ať už se jedná o rašeliniště Vimperky nebo vzácné rostliny – žebratku, ďáblík, mochnu či kapradiník.

Hurá do sedla

Hráz rybníka Svět může být ale také startovním místem pro pohodový cyklovýlet. Naučná stezka Rožmberk zahrnuje zastávky Břilický rybník, Rybník Kaňov, Zlatou stoku, Rožmberk, Výpusť Adolfa, Splav a cílový bod Starou Hlínu.

Z celé cesty je pravděpodobně nejhezčí hráz rybníka Rožmberk, která je porostlá mohutnými duby, v jejichž dutinách hnízdí leckteří členové ptačí říše.

Celkový okruh je dlouhý 22 kilometrů a díky informačním tabulím se při jeho zdolávání také dozvíte mnoho užitečných informací o historii vzniku rybníků a rybničních soustav.

Foto: Jižní Čechy

Foto:
reklama
Související články
O poničených a znovuobnovených stavbách občas říkáváme, že znovu povstaly z popela. V případě Slezskoostravského hradu by to nebylo úplně přesné. Tahle téměř osm století stará památka vlastně povstala z uhlí. Podle pověsti je pod Slezskoostravským hradem ukrytý poklad, který je ale možná nalézt jen jednou za rok – na Velký pátek. A ani tak to není snadné, protože ho hlídá hromotluk se železnou pa
Má jen velikost běžné pohlednice, přesto je jednou z nejvýznamnějších památek na území naší republiky. Kovový gotický reliéf Madony s dítětem zvaný Palladium země české bývá svým významem srovnáván s korunovačními klenoty a vypráví se o něm, že má výjimečnou ochrannou moc nad naší zemí. Pověst vypráví o tom, že svatá Ludmila, manželka prvního historicky doloženého Přemyslovce Bořivoje I., dostala
Měla být chloubou Prahy, ale dlouho to vypadalo, že se vlastně ani nedostaví. Jenže to by Praha o hodně přišla stejně jako její návštěvníci. Prašnou bránu se naštěstí podařilo dostavět, a tak dnes tou pýchou města opravdu je. Za sídlo českých panovníků je samozřejmě považován Pražský hrad, ale nebylo tomu tak vždycky. Králi Václavu IV. se na konci 14. století se v chladných hradních zdech přestal
Poutní místo Mariánská Týnice bývá nejčastěji spojováno s nedalekým klášterem v Plasech, ale mnohem blíže je to z něj do Kralovic. S klášterem v Plasech ho ale spojuje jedno významné jméno – architekt Jan Blažej Santini. Znalci dějin umění možná poněkud povytáhnou obočí. Proč je poutní místo Mariánská Týnice označováno za barokní památku, když jeho historie spadá až do 12. století, kdy o baroku j
Město Jičín si za staletí své existence získalo mnoho přídomků. Bylo to Šťastné město či Pohádkové město, ale bez ohledu na názvy to bylo vždy město plné architektonických památek a slavné historie, která na návštěvníka dýchne na každém kroku. Už někdy kolem roku 1300 byl Jičín královským městem a jeho význam se v dalších stoletích jen upevňoval. Vládnoucí šlechtické rody jako Vartenberkové, Trčk
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Košíčky s avokádovým krémem a lososem
panidomu.cz
Košíčky s avokádovým krémem a lososem
Tahle barevná dobrota nejen skvěle chutná, ale i krásně vypadá. Potřebujete 1 listové těsto 1 avokádo 1 stroužek česneku 50 g lučiny 1 lžičku citronové šťávy 1 lžíci olivového oleje 50 g uzeného lososa sůl, pepř pažitku Postup Listové těsto rozválejte na pomoučeném vále na tenkou placku, tu nařežte na čtverce a vtlačte je do
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Špičkoví vědci pomohou Česku s obnovitelnou energií
epochalnisvet.cz
Špičkoví vědci pomohou Česku s obnovitelnou energií
Na západ od nás megawatty, do budoucna dokonce gigawatty, a Česká republika se stále pohybuje pouze v řádech kilowatt. Převrátit tento deficit chce ambiciózní projekt, v jehož čele stojí VŠCHT. &n
Vyvedla svého Zajíce
nasehvezdy.cz
Vyvedla svého Zajíce
Ještě nedávno se mluvilo o velké krizi, někdo dokonce snad tipoval rozchod. Jenže ani jedno se nekoná. Herečka ze seriálu Comeback Dana Batulková (65) zazářila na premiéře filmu Franta Mimozemšťan spo
Kdy nastane správný čas na svatbu?
nasehvezdy.cz
Kdy nastane správný čas na svatbu?
Představitelka prodavačky Evy ze Zlaté labutě mění nečekaně plány! Její postavu čekají krušné časy, a navíc třetí série bude také tou závěrečnou. Proto není jisté, co bude Beáta Kaňoková (34) dělat.
Grand opening: Butikový villas-only resort BIJAL
iluxus.cz
Grand opening: Butikový villas-only resort BIJAL
Na turecké riviéře, nedaleko historického města Side, se letos v březnu po loňském soft openingu oficiálně otevírá villas-only resort BIJAL. Butikový koncept nabídne devatenáct vil ve středomořském
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
epochanacestach.cz
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
Východní Morava je rájem, jehož krásy vás omámí na první pohled. Lidové zvyklosti si zde totiž můžete vychutnat do poslední kapky. A to doslova. Ať už jste milovníky nadčasové architektury, tradiční módy anebo dáváte přednost turistice, zde si zaručeně přijde na své každé vaše „já“. Tekutý poklad Nejvýznamnějším plodem celého regionu je bezesporu švestka, neboli
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Proč si nechat pomoc při psaní práce na vysoké škole?
21stoleti.cz
Proč si nechat pomoc při psaní práce na vysoké škole?
Napsat závěrečnou práci na vysoké škole není jednoduché pro nikoho. Jde o desítky stránek odborných informací, které musíte podat ve velmi odborné, zajímavé a čtivé formě. To není vždy snadné. Můžete
25 let vězněná Blanche Monnier: Byla posedlá démonem?
enigmaplus.cz
25 let vězněná Blanche Monnier: Byla posedlá démonem?
Když policisté otevřou zamaskovaná dvířka, vyvalí se z temné místnosti neskutečný zápach. Rychle si proto k obličeji přiloží kapesníky a teprve pak vstoupí dovnitř. To, co spatří, jim vyrazí dech. Na
Můj deníček byl hlavně o lásce
skutecnepribehy.cz
Můj deníček byl hlavně o lásce
Čekala jsem na svého milého řadu let, až do listopadové revoluce. Doufala jsem, že přiletí prvním letadlem, kterým to půjde. Bylo nám patnáct, chodili jsme do prváku, ale znali jsme se už předtím ze základky a taky jsme bydleli jen kousek od sebe. Psala jsem si deníček, a když ho dnes čtu, pojednává prakticky jen o něm, o Alešovi.
Loupež v brazilské centrální bance: Dokonalý plán pilných zahradníků
epochaplus.cz
Loupež v brazilské centrální bance: Dokonalý plán pilných zahradníků
Jak rychle se dá nenápadně vyloupit banka, aby to vydalo kořist v hodnotě 70 milionů dolarů? Ti, kdo slyšeli o případu Centrální banky v brazilském městě Fortaleza, by možná odpověděli, že se to dá zvládnout za víkend. Práce na téhle loupeži bylo ale daleko víc. Fortaleza je třímilionové město na severovýchodním brazilském pobřeží, jedno ze sta největších