Domů     Jižní Čechy: Závan slavné historie přichází z jihu
Jižní Čechy: Závan slavné historie přichází z jihu

Vydejte se s námi po kraji plném rybníků, hustých borových lesů a překrásné přírody. Přesně takové jsou jižní Čechy, které vás okouzlí také pohádkovými hrady a zámky v čele s Českým Krumlovem a Hlubokou nad Vltavou.

Fascinující zážitky vám dozajista zprostředkují také přirozená ledovcová jezera na Šumavě.

Svoji jihočeskou pouť můžete zahájit například návštěvou malebného Písku. Při procházce po místním kamenném mostě, postaveném v gotickém slohu, mějte na paměti, že je nejstarší v Česku.

Přímo z něj se vám nabízí úchvatný pohled na nábřeží podél Čechovy ulice, kterému se říká Amsterdam. Barevné fasády domů totiž vyvolávají atmosféru nizozemského přístavu.

Díky nočnímu osvětlení, jenž se zrcadlí ve vodní hladině řeky Otavy, se místu přezdívá také Titanic.

Během návštěvy Písku byste rozhodně neměli opomenout Prácheňské muzeum, kde nahlédnete do dávné historie města, která je mimo jiné spojena s rybářstvím a rýžováním zlata v Pootaví. Mezi oblíbená turistická místa patří také Městský ostrov na Otavě.

Pro děti je zde připraven zábavní park. Své žaludky pak potěšíte ve vyhlášené restauraci Ostrov, kde si můžete dopřát například přes noc tažený bůček na pivu, který spláchnete polotmavým ležákem.

Hrad Zvíkov
Hrad Zvíkov

Hrad mnoha majitelů

Od Písku ujedete pouhých 20 kilometrů a dostanete se k národní kulturní památce, kterou je hrad Zvíkov, ležící nad orlickou přehradou. Odtud se můžete pokochat jedinečným pohledem na soutok Vltavy a Otavy.

Hrad byl pravděpodobně založen Přemyslem Otakarem I. před rokem 1234 a v jeho držení se dále vystřídali Rožmberkové, Karel IV., Švamberkové, Eggenbergové a nakonec Schwarzenbergové. Návštěvníkům je plně k dispozici Královský palác i jeho Hlízová věž.

Prohlídka vám představí expozici zaměřenou na místní archeologické nálezy, dále uvidíte sklepení a patra a samozřejmě také dochované či rekonstruované sály, ve kterých se seznámíte s renesančními malbami nebo dobovým nábytkem.

Určitě se také podívejte do hradní kaple z druhé poloviny 13. století. Z nádvoří paláce je pak zpřístupněna galerie, kde se konají sezonní výstavy.

Historický most v Písku
Historický most v Písku

Kombinace stylů

Zůstaňme ještě v píseckém okrese, vaší pozornosti by totiž rozhodně neměl uniknout Milevský klášter bratří premonstrátů, založený roku 1187 Jiřím z Milevska. Jedná se o nejstarší klášter jihočeského regionu, ve kterém vás jistě zaujme románská bazilika.

Komentovaná prohlídka vás uvede do bohaté historie, která se pojí zejména s premonstrátským řádem, jehož komunita klášter dodnes obývá. Areál nabízí návštěvníkům fascinující kombinaci románských architektonických skvostů s majestátní gotikou a zdobným barokem.

No a když už jste tu, určitě by byla škoda nepodívat se také do milevského muzea, které najdete na druhém nádvoří kláštera.

Zámek Lnáře
Zámek Lnáře

Zpátky do antiky

Dalším cílem vaší jihočeské tour může být krásný barokní zámek Lnáře, který je hlavní dominantou stejnojmenné obce na Strakonicku.

Jeho historie zahrnuje mimo jiné setkání tří osvoboditelských armád v květnu 1945, kdy zde kromě americké a Rudé vyjednávala také armáda generála Vlasova.

Výzdoba některých síní zámku vás přenese do dob dávné antiky, jelikož jsou zdobeny nástěnnými a stropními freskami s výjevy antické mytologie. Velký sál se pak může pyšnit titulem největšího barokního sálu střední Evropy.

Však také bývá častým dějištěm plesů nebo koncertů. Na jeho nástropní fresce je k vidění kompletní sestava antických bohů.

Po prohlídce sport

Klasická prohlídka zámku zahrnuje tři okruhy. Ten základní vás seznámí s jeho interiérem.

Prodloužená trasa míří navíc i do zámeckého parku a poslední variantou je samostatný parkový okruh s rybářskou expozicí, která v kraji rybaření zaslíbeném zkrátka nemůže chybět.

V rámci aktivního odpočinku si můžete klidně zahrát tenis nebo volejbal, a pokud počasí dovolí, tak se i osvěžit. Zámecký park o rozloze čtyř hektarů totiž nabízí i dva venkovní bazény. Na zasloužené dobré jídlo se pak zastavte v zámecké restauraci.

Zámek Kratochvíle
Zámek Kratochvíle

Italský rukopis

Pokud rádi navštěvujete zámky, tak byste určitě neměli vynechat renesanční perlu, kterou je zámek Kratochvíle, nacházející se mezi rybníky Netolické pánve. Romantická atmosféra je vzhledem k okolním lesům, rybníkům, pastvinám a alejím zajištěna.

Toto úchvatné sídlo v italském stylu, obklopené vodním příkopem a zahradou, nechal na konci 16. století postavit Vilém z Rožmberka tehdejším vynikajícím stavitelem Baldassarem Maggim z Arogna.

Prohlídková trasa vás seznámí s původními renesančními interiéry, estetického ducha pak jistě probudí manýristické malby a figurální štuková výzdoba.

Sídlo bylo na konci 16. a začátku 17. století pravidelným dějištěm loveckých a společenských akcí posledních Rožmberků.

Nejširší jezero

Kouzlo jihočeského kraje vyvolávají jednoznačně také jeho přírodní skvosty. Jedním z nich je Plešné jezero na Prachaticku, jehož jméno je odvozeno od hory Plechý, pod kterou leží v nadmořské výšce 1089 metrů.

Jedná se o nejširší ledovcové jezero české části Šumavy. Vzniklo v souvislosti s ústupem ledovce, po kterém na místě zůstala 40metrová čelní moréna a unikátní 250metrová jezerní stěna. Největší naměřená hloubka je zde 18,3 metru.

Pokud si chcete trochu protáhnout nohy, můžete se k jezeru a následně až k vrcholu Plechý vydat po dobrodružné trase z Nové Pece, která vás provede krásnou šumavskou krajinou.

Cesta, na kterou se nezapomíná

Vaši výpravu odstartujte na horním parkovišti v Nové Peci, odkud se až k jezeru držte zelené turistické značky. Určitě se máte na co těšit.

Projdete totiž kolem unikátního Schwarzenberského plavebního kanálu, který byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety.

Takřka povinnou zastávkou je také Kamenné moře, tvořené mohutnými balvany z pleknštejnské žuly na rozloze 6 ha a porostlé borovicí klečí. Odtud se vám otvírá skvělý výhled na Želnavské vrchy s dominantním Knížecím stolcem.

Často z tohoto místa můžete spatřit i horní část Lipna. Až se dostatečně pokocháte, tak pokračujte dál po zelené a dojdete k Plešnému jezeru.

Pokud vás ještě nebolí nohy, můžete si trasu ještě prodloužit a vydat se po zážitkové stezce Duch pralesa, která vás přivede až ke 14,5 metru vysokému pomníku spisovatele Alberta Stiftera, kterému se říká básník Šumavy.

Od pomníku následně vyrazte po žluté ke Kučerově vyhlídce a poté už hurá k cíli na nejvyšší horu české části Šumavy jménem Plechý.

Rybník Svět
Rybník Svět

Rybníkářské centrum

V rámci vašeho putování po regionu byste určitě měli zavítat do centra jihočeského rybníkářství, které se pochopitelně nachází v Třeboni. Zde se přímo nabízí ochutnat vyhlášené kapří speciality v některé z mnoha restaurací.

Vaše další kroky pak můžou vést do slavného renesančního zámku a následný relax si můžete dopřát u známého rybníka Svět. Jestliže má však být i zde váš odpočinek spíše aktivní, tak směle do toho.

Na městské pláži si můžete půjčit šlapadla nebo pramice, na pláži Ostende je pak připraveno volejbalové hřiště, ping-pong či ruské kuželky. Děti se můžou dosyta vyřádit na kolotoči, trampolíně nebo dětském hřišti.

Park v Třeboni
Park v Třeboni

Vzdělanost šlechtí

Jestliže chcete naplno cítit atmosféru Třeboňska, vydejte se na Cestu kolem Světa. Pochopitelně nemusíte jezdit daleko.

Stačí absolvovat 12kilometrovou naučnou trasu kolem rybníka, díky které se seznámíte s místní krajinou, stejně tak jako s historií rybníkářství a lázeňství a v neposlední řadě objevíte také zdejší lidovou architekturu.

Stezka začíná u hotelu Bohemia-Regent na okraji parku lázní Aurora a končí na hrázi rybníka u Šustova pomníku.

Během výpravy narazíte na několik přírodních zajímavostí, ať už se jedná o rašeliniště Vimperky nebo vzácné rostliny – žebratku, ďáblík, mochnu či kapradiník.

Hurá do sedla

Hráz rybníka Svět může být ale také startovním místem pro pohodový cyklovýlet. Naučná stezka Rožmberk zahrnuje zastávky Břilický rybník, Rybník Kaňov, Zlatou stoku, Rožmberk, Výpusť Adolfa, Splav a cílový bod Starou Hlínu.

Z celé cesty je pravděpodobně nejhezčí hráz rybníka Rožmberk, která je porostlá mohutnými duby, v jejichž dutinách hnízdí leckteří členové ptačí říše.

Celkový okruh je dlouhý 22 kilometrů a díky informačním tabulím se při jeho zdolávání také dozvíte mnoho užitečných informací o historii vzniku rybníků a rybničních soustav.

Foto: Jižní Čechy

Foto:
Související články
Zámek Litomyšl je dokonce zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Postavil si ho ve druhé polovině 16. století jako své reprezentační sídlo nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna a dnes je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě. Stavba se důsledně držela italských vzorů, takže vnitřní nádvoří je obklopeno arkád
Výstavný klášter Zlatá Koruna patří k nejlépe zachovaným gotickým areálům svého druhu v Čechách a vzhledem ke svému umístění v sevřeném vltavském údolí si do dnešních dnů zachoval i svou dispozici. A také atmosféru, která na návštěvníka dýchne na každém kroku. Na počátku zbožného kláštera byla krutá válka. Jak praví legenda, když se český král Přemysl Otakar II. v červenci 1260 vypravoval do bitv
Hrad s bohatou historií, opředený pověstmi a doslova napěchovaný unikátními sbírkami vzdělaného rodu Berchtoldů, takový je monumentální Buchlov, který se na kopci nad Buchlovicemi tyčí už osm století. Hrad Buchlov byl už od svého založení na počátku 13. století významný. Ležel na strategickém bodě v krajině, a tak byl nejen obrannou pevností, ale i přirozeným správním centrem širokého okolí. Jeho
Většinu kostelů najdeme na hlavních náměstích, tenhle ale leží trochu stranou městského ruchu. O to je ovšem zajímavější na pohled a také jeho historie se běžným představám o církevních svatostáncích poněkud vymyká. Tím, co znamenal Baťa pro Zlín, byla na přelomu 19. a 20. století firma Johann Liebieg & Co pro Liberec. Ve čtvrti zvané Perštýn se dokonce zrodilo takzvané Liebiegovo městečko –
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Už žádné lupy!
panidomu.cz
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud
Hepčíííí, jaro je tady
nejsemsama.cz
Hepčíííí, jaro je tady
Nechcete proplakat a prosmrkat jaro? Pylové alergie vás sice nezbavíme, ale poradíme, jak nepříjemné příznaky zmenšit na minimum. Rozkvetlé stromy jsou krásné, ale… Pro mnohé znamená tahle romantická sezona neustálé kýchání, svědění očí a rýmu. Jarní alergie umí pěkně potrápit. Jak se bránit pylovým útokům a užít si jaro v jeho rozkvetlé kráse naplno? Trápení
Japonsko pohřešuje národní poklad: Zmizel v soukromých sbírkách?
enigmaplus.cz
Japonsko pohřešuje národní poklad: Zmizel v soukromých sbírkách?
Samurajská dýka tantó ze 13. století je jedním z nejcennějších artefaktů japonského dědictví. Nikdo ovšem neví, kde se nyní nachází. Stopy po cenném poklady zmizely už před mnoha lety a jeho současný
Nikolaj Miklucho-Maklaj: Sám na ostrově kanibalů
21stoleti.cz
Nikolaj Miklucho-Maklaj: Sám na ostrově kanibalů
Byl vrstevníkem lékaře a etnografa Emila Holuba, ale na rozdíl od něj téměř upadl v zapomnění, a to i ve své rodné zemi. Jen Papua Nová Guinea si připomíná vědce, který se s notnou dávkou odvahy pusti
Francouzská elegance s výraznými doplňky
rezidenceonline.cz
Francouzská elegance s výraznými doplňky
Bílé srdce neoklasicistního bytu bije v tepu moderního nábytku výrazných barev. Kosmopolitní apartmá v centru Moskvy, nacházející se v prestižní rezidenční čtvrti v blízkosti parku Sokolniki, je dokonalým příkladem propojení historického ducha se současným designem. Realizace konceptu interiéru se ujala Oksana Salberg-Vachnadze z významného ateliéru O2 Design Moscow Studio. Její návrh dostal ocenění v mezinárodní
Zuzana Bubílková v Hovorech W nepoliticky nejen o politicích
nasehvezdy.cz
Zuzana Bubílková v Hovorech W nepoliticky nejen o politicích
Díky projektu „Podzim s láskou a humorem“, jehož mediálními partnery jsou už druhým rokem i vybrané tituly našeho vydavatelství, se pravidelně každé poslední úterý v měsíci ve zcela zaplněné rozhlasov
Levandulová zmrzlina
tisicereceptu.cz
Levandulová zmrzlina
Vyzkoušejte zmrzlinu s barvou, vůní a příchutí levandule – určitě si ji zamilujete! Potřebujete 4 lžíce a 1 lžičku levandulových květů 300 ml plnotučného mléka 300 ml smetany ke šlehání 70 g
Pod stan mě už nedostanete
skutecnepribehy.cz
Pod stan mě už nedostanete
Mít současně dva muže v mém věku není výhra. Tím spíš, že jeden je obézní, nudný, ale zajištěný, zatímco ten druhý je jen lehkomyslný dobrodruh. Jsem už ale ve věku, kdy si dvakrát vybírat nemohu. Nouzi o pořádného chlapa mají i mladé a krásné slečny, a to já už dávno nejsem. Navíc muži umírají o několik
Evropská premiéra vozu Rolls-Roce Spectre Black Badge v České republice
iluxus.cz
Evropská premiéra vozu Rolls-Roce Spectre Black Badge v České republice
Společnost Rolls-Royce Motor Cars vůbec poprvé na evropském kontinentu odhalila model Spectre Black Badge – ještě silnější alter ego značky. Recepce pro novináře se konala v soukromé vile nedaleko Pra
Piráti z Alp: Mladí Němci v odboji proti nacismu
epochaplus.cz
Piráti z Alp: Mladí Němci v odboji proti nacismu
Piráti z Alp byli jednou z nejaktivnějších skupin mladých Němců, kteří se postavili proti nacistickému režimu. Prozkoumejme jejich činnost a motivace. Převážně z dělnických, ale i studentských kruhů pocházela skupina zvaná Piráti proti černé. Ta byla v odporu proti nacistům obzvláště aktivní. Vizáž jejich členů byla charakteristická, nosili barevné šortky a kostkované košile. Skládali se
Epocha slaví na Pražském hradě
epochalnisvet.cz
Epocha slaví na Pražském hradě
Časopis Epocha má letos 20. narozeniny a takové kulatiny je potřeba řádně oslavit. Naše nejvěrnější čtenáře jsme proto 24. dubna pozvali do prostoru vskutku epochálního – do Rudolfovy slévárny v areálu Pražského hradu, kde se kdysi natáčel film Císařům pekař – Pekařův císař a kde o patro výš psal u piva Svatopluk Čech svůj Epochální
4 odvážné ženy v odboji: Nacistům vzdorovaly archeoložka, letuška nebo mladá svůdnice
historyplus.cz
4 odvážné ženy v odboji: Nacistům vzdorovaly archeoložka, letuška nebo mladá svůdnice
Je bystrá, vtipná, půvabná a krásně se směje. Trixi dokáže všech těchto zbraní plně využívat. Získá si důvěru německých důstojníků, kteří se točí kolem Lucernafilmu. Od jednoho z nich údajně dostane nabídku pracovat pro nacistické tajné služby. Odmítne to a dvojitou špionkou se nestane… Dobrovolně riskují život, i když některé z nich ještě ani pořádně
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz