Domů     Jižní Čechy: Závan slavné historie přichází z jihu
Jižní Čechy: Závan slavné historie přichází z jihu
od 18.11.2021
1

Vydejte se s námi po kraji plném rybníků, hustých borových lesů a překrásné přírody. Přesně takové jsou jižní Čechy, které vás okouzlí také pohádkovými hrady a zámky v čele s Českým Krumlovem a Hlubokou nad Vltavou.

Fascinující zážitky vám dozajista zprostředkují také přirozená ledovcová jezera na Šumavě.

Svoji jihočeskou pouť můžete zahájit například návštěvou malebného Písku. Při procházce po místním kamenném mostě, postaveném v gotickém slohu, mějte na paměti, že je nejstarší v Česku.

Přímo z něj se vám nabízí úchvatný pohled na nábřeží podél Čechovy ulice, kterému se říká Amsterdam. Barevné fasády domů totiž vyvolávají atmosféru nizozemského přístavu.

Díky nočnímu osvětlení, jenž se zrcadlí ve vodní hladině řeky Otavy, se místu přezdívá také Titanic.

Během návštěvy Písku byste rozhodně neměli opomenout Prácheňské muzeum, kde nahlédnete do dávné historie města, která je mimo jiné spojena s rybářstvím a rýžováním zlata v Pootaví. Mezi oblíbená turistická místa patří také Městský ostrov na Otavě.

Pro děti je zde připraven zábavní park. Své žaludky pak potěšíte ve vyhlášené restauraci Ostrov, kde si můžete dopřát například přes noc tažený bůček na pivu, který spláchnete polotmavým ležákem.

Hrad Zvíkov
Hrad Zvíkov

Hrad mnoha majitelů

Od Písku ujedete pouhých 20 kilometrů a dostanete se k národní kulturní památce, kterou je hrad Zvíkov, ležící nad orlickou přehradou. Odtud se můžete pokochat jedinečným pohledem na soutok Vltavy a Otavy.

Hrad byl pravděpodobně založen Přemyslem Otakarem I. před rokem 1234 a v jeho držení se dále vystřídali Rožmberkové, Karel IV., Švamberkové, Eggenbergové a nakonec Schwarzenbergové. Návštěvníkům je plně k dispozici Královský palác i jeho Hlízová věž.

Prohlídka vám představí expozici zaměřenou na místní archeologické nálezy, dále uvidíte sklepení a patra a samozřejmě také dochované či rekonstruované sály, ve kterých se seznámíte s renesančními malbami nebo dobovým nábytkem.

Určitě se také podívejte do hradní kaple z druhé poloviny 13. století. Z nádvoří paláce je pak zpřístupněna galerie, kde se konají sezonní výstavy.

Historický most v Písku
Historický most v Písku

Kombinace stylů

Zůstaňme ještě v píseckém okrese, vaší pozornosti by totiž rozhodně neměl uniknout Milevský klášter bratří premonstrátů, založený roku 1187 Jiřím z Milevska. Jedná se o nejstarší klášter jihočeského regionu, ve kterém vás jistě zaujme románská bazilika.

Komentovaná prohlídka vás uvede do bohaté historie, která se pojí zejména s premonstrátským řádem, jehož komunita klášter dodnes obývá. Areál nabízí návštěvníkům fascinující kombinaci románských architektonických skvostů s majestátní gotikou a zdobným barokem.

No a když už jste tu, určitě by byla škoda nepodívat se také do milevského muzea, které najdete na druhém nádvoří kláštera.

Zámek Lnáře
Zámek Lnáře

Zpátky do antiky

Dalším cílem vaší jihočeské tour může být krásný barokní zámek Lnáře, který je hlavní dominantou stejnojmenné obce na Strakonicku.

Jeho historie zahrnuje mimo jiné setkání tří osvoboditelských armád v květnu 1945, kdy zde kromě americké a Rudé vyjednávala také armáda generála Vlasova.

Výzdoba některých síní zámku vás přenese do dob dávné antiky, jelikož jsou zdobeny nástěnnými a stropními freskami s výjevy antické mytologie. Velký sál se pak může pyšnit titulem největšího barokního sálu střední Evropy.

Však také bývá častým dějištěm plesů nebo koncertů. Na jeho nástropní fresce je k vidění kompletní sestava antických bohů.

Po prohlídce sport

Klasická prohlídka zámku zahrnuje tři okruhy. Ten základní vás seznámí s jeho interiérem.

Prodloužená trasa míří navíc i do zámeckého parku a poslední variantou je samostatný parkový okruh s rybářskou expozicí, která v kraji rybaření zaslíbeném zkrátka nemůže chybět.

V rámci aktivního odpočinku si můžete klidně zahrát tenis nebo volejbal, a pokud počasí dovolí, tak se i osvěžit. Zámecký park o rozloze čtyř hektarů totiž nabízí i dva venkovní bazény. Na zasloužené dobré jídlo se pak zastavte v zámecké restauraci.

Zámek Kratochvíle
Zámek Kratochvíle

Italský rukopis

Pokud rádi navštěvujete zámky, tak byste určitě neměli vynechat renesanční perlu, kterou je zámek Kratochvíle, nacházející se mezi rybníky Netolické pánve. Romantická atmosféra je vzhledem k okolním lesům, rybníkům, pastvinám a alejím zajištěna.

Toto úchvatné sídlo v italském stylu, obklopené vodním příkopem a zahradou, nechal na konci 16. století postavit Vilém z Rožmberka tehdejším vynikajícím stavitelem Baldassarem Maggim z Arogna.

Prohlídková trasa vás seznámí s původními renesančními interiéry, estetického ducha pak jistě probudí manýristické malby a figurální štuková výzdoba.

Sídlo bylo na konci 16. a začátku 17. století pravidelným dějištěm loveckých a společenských akcí posledních Rožmberků.

Nejširší jezero

Kouzlo jihočeského kraje vyvolávají jednoznačně také jeho přírodní skvosty. Jedním z nich je Plešné jezero na Prachaticku, jehož jméno je odvozeno od hory Plechý, pod kterou leží v nadmořské výšce 1089 metrů.

Jedná se o nejširší ledovcové jezero české části Šumavy. Vzniklo v souvislosti s ústupem ledovce, po kterém na místě zůstala 40metrová čelní moréna a unikátní 250metrová jezerní stěna. Největší naměřená hloubka je zde 18,3 metru.

Pokud si chcete trochu protáhnout nohy, můžete se k jezeru a následně až k vrcholu Plechý vydat po dobrodružné trase z Nové Pece, která vás provede krásnou šumavskou krajinou.

Cesta, na kterou se nezapomíná

Vaši výpravu odstartujte na horním parkovišti v Nové Peci, odkud se až k jezeru držte zelené turistické značky. Určitě se máte na co těšit.

Projdete totiž kolem unikátního Schwarzenberského plavebního kanálu, který byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety.

Takřka povinnou zastávkou je také Kamenné moře, tvořené mohutnými balvany z pleknštejnské žuly na rozloze 6 ha a porostlé borovicí klečí. Odtud se vám otvírá skvělý výhled na Želnavské vrchy s dominantním Knížecím stolcem.

Často z tohoto místa můžete spatřit i horní část Lipna. Až se dostatečně pokocháte, tak pokračujte dál po zelené a dojdete k Plešnému jezeru.

Pokud vás ještě nebolí nohy, můžete si trasu ještě prodloužit a vydat se po zážitkové stezce Duch pralesa, která vás přivede až ke 14,5 metru vysokému pomníku spisovatele Alberta Stiftera, kterému se říká básník Šumavy.

Od pomníku následně vyrazte po žluté ke Kučerově vyhlídce a poté už hurá k cíli na nejvyšší horu české části Šumavy jménem Plechý.

Rybník Svět
Rybník Svět

Rybníkářské centrum

V rámci vašeho putování po regionu byste určitě měli zavítat do centra jihočeského rybníkářství, které se pochopitelně nachází v Třeboni. Zde se přímo nabízí ochutnat vyhlášené kapří speciality v některé z mnoha restaurací.

Vaše další kroky pak můžou vést do slavného renesančního zámku a následný relax si můžete dopřát u známého rybníka Svět. Jestliže má však být i zde váš odpočinek spíše aktivní, tak směle do toho.

Na městské pláži si můžete půjčit šlapadla nebo pramice, na pláži Ostende je pak připraveno volejbalové hřiště, ping-pong či ruské kuželky. Děti se můžou dosyta vyřádit na kolotoči, trampolíně nebo dětském hřišti.

Park v Třeboni
Park v Třeboni

Vzdělanost šlechtí

Jestliže chcete naplno cítit atmosféru Třeboňska, vydejte se na Cestu kolem Světa. Pochopitelně nemusíte jezdit daleko.

Stačí absolvovat 12kilometrovou naučnou trasu kolem rybníka, díky které se seznámíte s místní krajinou, stejně tak jako s historií rybníkářství a lázeňství a v neposlední řadě objevíte také zdejší lidovou architekturu.

Stezka začíná u hotelu Bohemia-Regent na okraji parku lázní Aurora a končí na hrázi rybníka u Šustova pomníku.

Během výpravy narazíte na několik přírodních zajímavostí, ať už se jedná o rašeliniště Vimperky nebo vzácné rostliny – žebratku, ďáblík, mochnu či kapradiník.

Hurá do sedla

Hráz rybníka Svět může být ale také startovním místem pro pohodový cyklovýlet. Naučná stezka Rožmberk zahrnuje zastávky Břilický rybník, Rybník Kaňov, Zlatou stoku, Rožmberk, Výpusť Adolfa, Splav a cílový bod Starou Hlínu.

Z celé cesty je pravděpodobně nejhezčí hráz rybníka Rožmberk, která je porostlá mohutnými duby, v jejichž dutinách hnízdí leckteří členové ptačí říše.

Celkový okruh je dlouhý 22 kilometrů a díky informačním tabulím se při jeho zdolávání také dozvíte mnoho užitečných informací o historii vzniku rybníků a rybničních soustav.

Foto: Jižní Čechy

Foto:
reklama
Související články
Je toho hodně, co nás napadne při vyslovení jména Štramberk – bohatá historie, cenné architektonické památky, stále živé lidové tradice… V tomto malebném moravském městě je ale pořád možné objevovat něco nového a zajímavého. Historické jádro Štramberka je díky své bohaté historii i cenným památkám městskou památkovou rezervací. Tvoří ji měšťanské domy, obehnané hradbami v okolí svažitého náměstí.
Česká republika má několik míst, která se proslavila chovem koní. Naší specialitou je především starokladrubský kůň, a právě mnoho jeho zástupců našlo svůj domov ve Slatiňanech, v těsné blízkosti významného a hojně navštěvovaného zámku. Od chvíle, kdy na sklonku 13. století vznikla osada zvaná Slatiňany, se zdejší obec stále rozrůstala. Některý z potomků prvního doloženého majitele panství Franti
Jedním z mála dochovaných pevnostních objektů v Olomouci je Korunní pevnůstka ležící vlastně v samém centru města. Budována byla od roku 1754 na území bývalé obce Závodí před středověkými městskými hradbami a tvoří ji několik objektů postavených v průběhu 18. i 19. století. Pevnost obklopuje mohutný zemní val určený k rozmístění děl, jehož podpěrná cihlová zeď dosahuje výška 4,7 metru. Těch děl
Máte pocit, že vás v Čechách už nic nepřekvapí? Nechte se zlákat na výlet do královského města Kolína. Ať už přijedete na kole, vlakem, autem či dorazíte pěšky, čeká na vás řada krásných, dosud málo objevených míst. Historie kolínské židovské komunity Kolínský židovský klenot, Jeruzalém na Labi, představuje ojedinělý soubor židovských památek, bývalá židovská čtvrť právem náleží k nejcennějším
Rožnov leží pod Radhoštěm, a ten bychom rozhodně na svých cestách po tomto kraji minout neměli. Na jeho vrcholku stojí výjimečná kaple svatého Cyrila a Metoděje s byzantskou kopulí, vysvěcená už v roce 1898. Je to jedna z nejvýše položených církevních staveb na našem území a přestože si toho na první pohled sotva povšimneme, stojí jednou polovinou na rožnovské straně kopce a druhou na straně fr
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Smažená zmrzlina
nejsemsama.cz
Smažená zmrzlina
Příprava je trochu složitá, ale tato delikatesa ohromí každou návštěvu. Ingredience na 4 porce: Piškotový plát: ● 6 vajec „M“ ● 160 g krupicového cukru ● 80 ml rostlinného oleje ● 160 g hladké mouky ● zmrzlina (vanilková) Vanilková omáčka: ● 1 l smetany ● 100 g cukru ● 8 žloutků ● 2 vanilkové lusky Na ozdobu: ● vejce na obalení ● plátky mandlí na obalení ● rostlinný olej ke
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
enigmaplus.cz
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
Zajímavým objektem, o kterém si mnozí mysleli, že pochází z doby, kdy na Zemi ještě žili dinosauři, je takzvané Londýnské kladivo. Tento artefakt byl nalezen ve 30. letech 20. století v USA, konkrétně
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
21stoleti.cz
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1
Kuskus s avokádem
tisicereceptu.cz
Kuskus s avokádem
Voňavé dobroty z Maroka, Tuniska, Turecka i z Bulharska. Mezi oblíbené pokrmy patří i kuskus na různé způsoby. Ingredience na 4 porce 300 g kuskusu 350 ml vroucího kuřecího vývaru 2 avokáda 1
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
iluxus.cz
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
Rezidence Arden Road, nejnovější počin holešovického studia archicraft, přináší unikátní pohled do světa prominentního bydlení. Projekt zasazený do vyhlášené rezidenční čtvrti Pasadena představuje dům
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
panidomu.cz
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
nasehvezdy.cz
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
Konec manželství herce Václava Upíra Krejčí (68) a jeho manželky Kateřiny nebyl vůbec poklidný. Dodnes se táhnou spory o majetkové vyrovnání. Nemohou se dohodnout zejména na luxusním domě v pražských
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
historyplus.cz
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
Muž se zakrváceným nožem prchá od místa, kde byl právě ubodán král Václav III. Stráže mají jasno, a dotyčného na místě zabijí. Zahodili tak ale příležitost dozvědět se, proč se domnělý pachatel vlastně činu dopustil…   Celé město již spí, jen krčma se otřásá v základech. „Na zdraví krále!“ zvolá pijan, a než si obsah
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
epochaplus.cz
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
skutecnepribehy.cz
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
Než jsem otěhotněla, rozhodli jsme se s přítelem, že si zaletíme na romantický prodloužený víkend do Paříže. Tedy s prohlídkami památek, nákupy, romantickými snídaněmi v kavárnách. S vínem i vybraným jídlem. Byla jsem natěšená jako blecha a nemohla se dočkat, až konečně uvidím Louvre, katedrálu Notre Dame, Eiffelovu věž. Nikdy jsem totiž v hlavním městě Francie nebyla, ale toužila jsem po tom
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
epochalnisvet.cz
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
Kam se na něj hrabou všichni ti zazobaní basketbalisté, fotbalisté, hokejisté či golfisté. Oproti římskému vozatajovi to jsou jen chudí příbuzní. Gaius Appuleius Diocles si už v době starověku vydělá za svou kariéru tolik, že ho dosud nikdo nepřekonal a stále je hodnocen jako nejbohatší sportovec historie.   Jedním z center zábavy je ve starém