Domů     Kalvárie u Úštěku: Poutní místo se skvělým výhledem
Kalvárie u Úštěku: Poutní místo se skvělým výhledem

Existují poutní místa všeobecně známá, kam se každoročně vydávají statisíce lidí a která se často objevují v televizi či na obálkách časopisů. A pak jsou poutní místa nenápadná, která se ale svou atmosférou těm známějším přinejmenším vyrovnají.

Na počátku 18. století patřilo panství s centrem v Liběšicích jezuitům. Však je také stálo hodně sil, než obrátili místní obyvatele na katolickou víru a nakoupili a zvelebili okolní osady.

Hejtman Václav Růžička se pak rozhodl zanechat po sobě něco ještě trvalejšího než nové domy nebo barokní renovaci kostela. Vybral si kopec nad Úštěkem a v letech 1704 až 1707 na něm nechal vybudovat poutní místo.

Základní kámen byl položen 6. června 1707 za účasti bývalého rektora pražské koleje sv. Klimenta, Ferdinanda Waldhausera.

Kompozice areálu vychází z areálu Božího hrobu v Mimoni, autorství zdejších kaplí se ale připisuje italskému architektovi Octaviu Broggiovi, který se v dalších letech postaral třeba i o projekt nové úštěcké fary.

Setkání poutníků s poustevníkem

Broggio na vrcholku kopce zbudoval tři kaple. Dvě postranní, kaple Nalezení a kaple Povýšení svatého kříže, jsou na pohled takřka stejné, mají typický věžovitý tvar se zaoblenými rohy, který propůjčuje vrchu charakteristickou siluetu už při pohledu zdálky.

Mezi nimi je umístěna přízemní, podélně orientovaná kaple Božího hrobu. V kaplích se původně nacházely oltáře se sochami světců s barokními malbami. Vrch Ostré se postupně stával cílem cesty zástupů poutníků.

V polovině 18. století měl dokonce i svého poustevníka. Jmenoval se Franz Piesch, patřil k františkánskému řádu a usadil se v suterénu pod kaplemi.

Po schodišti, nebo po pěšině

Lidé se sem vydávají v největším počtu vždy na začátku května při tradiční pouti. Z obce Ostré je vede vzhůru křížová cesta s prostými barokními kaplemi s volutovými štíty, které doplňují novější empírové kaple se štíty trojúhelníkovými.

Křížovou cestu tak tvoří čtrnáct zděných zastavení s malbami na plechu ve výklencích. Přibližně v polovině cesty na vrchol byla vybudována terasa se zděným zábradlím, kde stojí torza barokních pískovcových soch klečícího Ježíše a apoštolů.

Křížová cesta se vine dál kolem kopce, stoupat je ale možné také po monumentálním pískovcovém schodišti se dvěma podestami a s výklenky, osazenými sochami anděla s kalichem, bičovaného Krista, klečící Panny Marie a Krista s trnovou korunou.

Stará krása opět září

Významná památka dlouhá léta chátrala a zdálo se, že zdejší poutní místo zůstane jen vzpomínkou.

Vnitřní vybavení kaplí se ztrácelo, jedna z nich vyhořela a celý prostor zarůstal vegetací tak, že při pohledu z dálky už vůbec netvořil onu čarovnou dominantu krajiny. Naštěstí se v posledních letech přece jen přikročilo k renovaci areálu.

Akce začala v roce 2010, a už v následujícím roce byla zcela obnovena křížová cesta včetně obrazové výzdoby. Oprav se dočkalo i schodiště. Poutní místo na vrchu Ostré má výjimečnou atmosféru, ale prý dokáže také příchozího nabít pozitivní energií.

Může však nabídnout ještě něco navíc – skvělý výhled. Obdivujeme tak odtud nejen Úštěk nebo nedaleký rybník Chmelař, ale třeba i pozoruhodnou pískovcovou skálu, zvanou Opičí hlava, nebo siluetu Českého středohoří.

Co nesmíte minout: Hrad Helfenburg

Kalvárie není jediným historicky zajímavým místem na dosah od Úštěka. Jen kilometr odtud stojí středověký hrad Helfenburg, pocházející z počátku 14. století a postavený na vrcholku pískovcového hřebene.

Zdáli ovšem rozhodně viditelný není, protože se dnes prakticky ztrácí za hradbou stromů. V dobách husitských válek se stal útočištěm arcibiskupa Jana z Jenštejna, a byly zde dokonce ukryty relikvie z pražského Chrámu sv.

Víta, a obydlený zůstal ještě i v 16. století. Po třicetileté válce, kdy byl vypálen, začal ztrácet na významu a od té doby už jen chátral.

Pomoci mu nedokázal na sklonku 19. století ani bohatý průmyslník a hrabě Josef von Schroll, který si ho tak zamiloval, že ho koupil a pokusil se o jeho záchranu. Do současnosti se zachovalo takřka nedotčené vnější opevnění včetně sedmnáctimetrové věže.

Dnes je hrad volně přístupný, pouze na věž se smí jen o víkendech. O Helfenburgu se traduje legenda, podle níž se na něm na počátku 17. století usadily opice. Utekly místnímu šlechtici, který si je přivezl z jedné ze svých cest do exotické ciziny.

Rychle se množily, údajně jich na hradě nakonec žily stovky, drze loupily v okolních vsích a tak dlouho se je nedařilo vyhnat, až muselo přijít na pomoc císařské vojsko.

Pověst souvisí s tím, že v oněch dobách byl název hradu zkomolen na Affenburg, tedy Opičí hrad. Za prohlídku stojí rozhodně i dnes. Jen si ho v navigaci nesmíme splést s Helfenburgem, který je chloubou jihočeského Bavorova.

Co nesmíte minout dále? Muzeum čertů

Pokud jsme na výletě s dětmi, které po náročných výšlapech předstírají únavu, možná jim půjde vrátit ztracené síly návštěvou Muzea čertů.

To najdeme v úštěcké Pikartské věži, součásti starého opevnění zdejšího městského hradu, a v přilehlém gotickém sklepení, které má několik pater se spletitými chodbami a stálo by za prohlídku, i kdyby bylo úplně prázdné.

O zdejším muzeu se říká, že je výjimečné i v rámci střední Evropy. K vidění jsou nejen podobizny a sochy pekelníků, pohyblivý čertovský svět zvaný Peklém nebo výtvarná díla inspirovaná slavnými čertovskými pohádkami.

Prohlídka nás zavede i do podzemí, kde živí čerti předvedou například vážení duší nebo výslechy hříšníků, a když budeme mít štěstí, čerti na závěr i zazpívají, protože prohlídka je vlastně tak trochu i divadelním představením. A jedno uklidnění na závěr:

Zdejších nadpřirozených bytostí se děti nemusejí bát. Posláním muzea je totiž představit české čerty, kteří jsou přece veselí a mají smysl pro humor a pro spravedlnost.

Foto:
Související články
Jeden z nejstarších hradů severozápadních Čech, Hasištejn, se nachází v Krušných horách a je proslulý pro svou klidnou a inspirativní atmosféru. Přestože je doporučován jako klidné místo, které je vhodné ke studiu, jeho historie je poměrně krvavá. V době svého největšího rozkvětu se Hasištejn podobá jakési malé akademii, a to proto, že téměř ke každému oboru studia se na hradě nacházejí sbírky.
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grenadina z granátových jablek
nejsemsama.cz
Grenadina z granátových jablek
Grenadina je tradiční sirup vyráběný z granátových jablek, nikoli z třešní, jak se mnozí domnívají. Má sladkokyselou chuť a krásnou červenou barvu. Ingredience na 4 sklenice: ● 1 l čerstvé šťávy z granátových jablek ● 100 g cukru ● šťáva z citronu Postup: Do malého hrnce nalijte šťávu a přidejte cukr. Pomalu zahřívejte a míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí, ale nevařte. Přidejte citronovou šťávu, která zvýrazní chuť a prodlouží
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
epochaplus.cz
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
Má jednu z nejznámějších tváří přelomu 19. a 20. století. Básníci ji opěvují, spisovatelům je múzou, pro mnohé je ideálem krásy. A nikdo neví, kdo to vlastně je. Zavřené oči a lehký, téměř neznatelný náznak úsměvu. Tak zůstane navždy zapsána do historie. Tvář neznámé dívky, otištěná pravděpodobně do posmrtné masky, visí kolem roku 1900 jako
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
historyplus.cz
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
Do „třináctých“ komnat Rudolfa II. nahlédne jen málokdo. Augšpurský obchodník Hans Kraft je jedním z vyvolených. „Teď se můžete chlubit tím, že jste viděl, co mnoho jiných ne,“ usměje se na něj císař, když ho provází mezi policemi své kunstkomory. Kraftovi se doslova tají dech. Pravda, obdobných sbírek existuje v Evropě celá řada, jen namátkou vévodská
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
21stoleti.cz
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
Psalo se 28. září 1931. Den, který navždy změnil osud jednoho druhu. V pražské Troji se slavnostně otevřela nová zoologická zahrada. Pro mnohé jen další zábavné místo pro rodinné výlety. Kdo by si teh
Botanická pozvání pozvání na výlet
panidomu.cz
Botanická pozvání pozvání na výlet
Je tu jaro a s ním první nesmělé kvetení. Jestli se už nemůžete dočkat, až se vaše zahrádka oděje do barev, vydejte se do některého parku nebo botanické zahrady. Je jich po Čechách víc, takže si určitě vyberete. Americká zahrada Najdete ji v západočeském kraji nedaleko Chudenic jen pár kilometrů do Klatov a výlet určitě bude stát
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
tisicereceptu.cz
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
Možná jste dosud neobjevili kouzlo kuřecího masa ovoněného pečeným citronem. Teď máte ale příležitost. Ingredience 1 celé kuře 2 cibule 2 celé citrony 5 stroužků česneku hrst tymiánu nebo ro
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
iluxus.cz
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
Za posledních dvacet let se oranžová barva stala synonymem pro potápěčské hodinky značky Omega – nejen díky své vysoké viditelnosti pod vodou, ale i jako výrazný estetický prvek. Tato výrazná barva se
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
nasehvezdy.cz
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
Zatímco Daniela Peštová (54) chce problémy řešit a mluvit o nich, její partner Pavol Habera (63) veřejně přiznal, že ho to nezajímá. Podřezal si pod sebou větev a dočká se rozchodu? Následující týd
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
enigmaplus.cz
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
Ochozy kolem závodního okruhu ve francouzském Le Mans, kde se jezdí známý 24 hodinový závod, jsou plné lidí. V kalendáři je psaný 11. červen roku 1955 a závod byl zhruba před dvěma hodinami odstartová
Moudrá sova mi přináší štěstí
skutecnepribehy.cz
Moudrá sova mi přináší štěstí
Měla jsem krátce před maturitou a byla jsem nervózní. Sova v mém snu mi poradila, na jakou otázku se mám připravit. Ten sen se mi zdál ve škole před maturitou. Seděla jsem na břehu řeky, kam jsem chodívala s dědečkem na ryby. Seděla jsem tam sama, děda byl už po smrti, a mně se v tom snu po
Vana – královna relaxačního prostoru
rezidenceonline.cz
Vana – královna relaxačního prostoru
Na následujících stránkách vám chceme představit tradiční koupelnu v netradičním pojetí. Zařizovací předměty se netísní v malé místnosti bez oken, ale jsou součástí relaxačního prostoru. Opravdovou královnou koupelny se stává vana, volně stojící uprostřed prostoru. Nejenom že je pohodlně přístupná ze všech stran, zároveň dokonale vyniknou její ladné linie. Hitem posledních let se staly tradiční tvary, různé
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
epochalnisvet.cz
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
Polární stanice Amundsen-Scott je umístěná 100 metrů od jižního pólu. Polárníci zde tráví čas už od roku 1956, kdy první budovy postaví osmnáctičlenná skupina amerického námořnictva.   Od té doby zde léto tráví přes 200 výzkumníků, v zimě je zde jen něco mezi 50 a 90 lidmi. Taky není o co stát, průměrná teplota je přes
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz