Domů     Když se řekne Opočno…
Když se řekne Opočno…

Když se řekne Opočno, nejspíš se každému vybaví překrásné zámecké nádvoří s výstavnými arkádami. Zámek v Opočně ovšem může nabídnout mnohem víc než možnost na vlastní oči spatřit výjev z turistických prospektů.

Kdybychom měli tu schopnost prolétat staletími a sledovat, co je kde zajímavého, nejspíš by nás zaujalo, co se děje nad skalnatým údolím Zlatého potoka na jižním konci Opočna.

Už někdy v polovině 11. století bychom tu spatřili hradiště střežící zdejší obchodní stezku proti výbojným polským knížatům.

Byli bychom pak svědky ničivého požáru, který zanechal hradiště v troskách, a sledovali bychom také na jeho místě budování kamenného gotického hradu rodu Drslaviců.

Drželi bychom úspěšně palce jeho obyvatelům při obléhání Janem Žižkou a ronili bychom jistě slzy, když byl po jeho smrti přece jen dobyt a vypálen Žižkovými radikálními příznivci zvanými sirotci. Od té doby už by nás ale pohled na Opočno jen a jen těšil.

Pro vodu je tady věž

Po poboření hradu zůstaly z kdysi pyšné pevnosti jen zlomky. Třeba okrouhlá věž s arkýřem, kterou odborníci považují i v evropském měřítku za vzácnou a která byla možná takzvanou věží studniční, určenou k zásobování hradu vodou. I ona se ale později v období renesance dočkala stavebních úprav.

Do těch se nejvíce pustili Trčkové z Lípy – mocný rod, který Opočno a celé okolní panství na konci 15. století získal za 20 000 uherských zlatých.

Z Opočna se mělo stát reprezentativní centrum, a tak se hrad začal pozvolna měnit ve výstavný zámek. Právě tehdy se poprvé objevily později tak slavné monumentální arkády a fasády se sgrafitovou výzdobou.

Osvícený Vilém Trčka nasbíral inspiraci při svém pobytu v Itálii, a tak přidal i třeba kapli Nejsvětější Trojice s renesanční rodovou hrobkou.

Celý svět v jednom parku

Další změny v podobě zámku už obstaral další významný šlechtický rod. Colloredové z Wallsee ale nezačali právě šťastně. V roce 1690 jim nedávno nabytý majetek zničil rozsáhlý požár, a tak byli k přestavbě vlastně přinuceni.

Pojali ji v barokním duchu, jak velela doba, Fasády už dostaly současný vzhled a zámek se proměnil v dvoupatrovou budovou tvořenou třemi křídly. Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na park.

Obdélnou renesanční zahradu založili už Trčkové, Colloredové ale v dosud neupravené části pozemku zřídili anglický park, který – opět v duchu doby – vybavili romantickými stavbami a vodopády.

Díky své šťastné poloze se park může pochlubit několika odlišnými klimatickými oddíly umožňujícími pěstování zcela odlišných druhů. Chladnější a stinný severní svah obsadily především jehličnany, pozvolnější a slunný svah jižní je domovem listnatých stromů.

Tam, kde se na dně údolí lesknou hladiny rybníků na Zlatém potoce, jsou zase podmínky pro teplomilnější dřeviny a v prostoru před trčkovským letohrádkem se usadily exotické druhy včetně jinanů dvojlaločných nebo zeravů japonských.

Popravčí meče i vzácné knihy

Pokud se dost nabažíme krásy opočenského zámku zvenčí, můžeme v obdivu pokračovat i v interiéru. Tady na návštěvníky čekají rozsáhlé sbírky v čele s kolekcí historických zbraní, jednou z nejvýznamnějších v rámci celé České republiky.

Na své si v ní přijdou milovníci snad všech dob a regionů. Jsou tu ukázky práce nejvýznamnějších puškařů, ale také renesanční kuše či gotická kopí. Hodně prostoru věnovali autoři zdejších sbírek lovu, o čemž svědčí třeba výběr loveckých tesáků nebo trofejí.

Nechybějí vzorky plátové zbroje šlechtické i žoldnéřské a za zbraně jistě můžeme považovat i kolekci německých či francouzských popravčích mečů.

Procházka zbrojnicí nás pomyslně zavede nejen do Evropy, ale i do Japonska, Číny, Barmy, Thajska, Indie, Indonésie, Turecka a dalších zemí.

Obdivovatelé umění budou určitě blahořečit Colloredům za jejich rozhodnutí soustředit na sklonku 19., století na Opočno svou vyhlášenou sbírku obrazů, kterou tenkrát už více než století pečlivě skládali.

Katalog sestavený v roce 1929 čítal 471 položek a dnes si nejzajímavější kousky můžeme prohlédnout ve dvou zámeckých sálech.

Škoda jen, že se nepotvrdila naděje, že jeden z obrazů by mohl být dávno ztraceným dílem samotného Hieronyma Bosche nazvaným Dvanáctiletý Ježíš v chrámu.

Vědecký rozbor barev a dendrochronologická analýza nakonec Boschovo autorství neprokázaly, ale je možné, že obraz je alespoň dobovou kopií ztraceného originálu.

Josef Colloredo-Mansfeld, významný představitel rodu, proslul na počátku 20. století svými cestovatelskými výpravami po celém světě.

S manželkou Yvonne navštívil několikrát Ameriku, pobýval na Aljašce, ale známé jsou také jeho africké výpravy.

Díky němu se Opočno dnes pyšní významnými etnografickými sbírkami zahrnujícími kromě trofejí africké a severoamerické zvěře také oblečení, keramiku nebo košíkářské zboží Indiánů a předměty denní potřeby afrických kmenů.

A ještě v jedné oblasti hledá Opočno jen těžko konkurenci. Takzvaná francouzská knihovna Colloredů čítá kolem 12 tisíc svazků.

Věčné vzpomínky na zlou Mandu

V průběhu dějin zde panující panující rody Trčků a Colloredů se střetávají v pověsti vztahující se k farnímu kostelu, který vznikl z původní kaple svatého Ondřeje. Do zdi jsou tam zapuštěny tři náhrobní kameny s vytesanými podobiznami rytířů. Představují Trčky z Lipé, kteří jsou zde pochováni.

Traduje se, že když se na Opočně na přelomu 17. a 18. století usadil hrabě Jeroným Colloredo, významný představitel rodu a úspěšný diplomat, nelíbily se mu vzpomínky na rod Trčků, a tak nechal náhrobní kameny z kaple vylámat a pohodit na ulici.

Od té doby ho ale začaly pronásledovat děsivé sny, v nichž se mu zneuctění rytíři zjevovali a pronásledovali ho se zbraněmi v ruce. Nakonec mu nezbylo nic jiného než nechat kameny vyhledat a kajícně je nechat opět zazdít na původní místa.

Od té chvíle směl opět usnout klidným spánkem. Také další místní legendy se vztahují k rodu Trčků. Třeba ta, podle níž Mikuláš Trčka z Lípy pojal za ženu mladičkou Kateřinu ze Šellenberka.

Na novomanželku ovšem silně žárlil a jednoho dne opravdu zjistil, že se tajně schází s mladým rytířem Šanovcem.

Toho nechal popravit a svou ženu krutě zaživa zazdít do silné zámecké zdi. A pokud jste příznivci genderové vyváženosti, pak jistě oceníte i pověsti o zlé Mandě, choti Jana Rudolfa Trčky.

Ta prý neváhala nařídit všem psům v panství useknout jednu nohu, aby nemohli plašit lesní zvěř a rušit tak panské lovce dodávající zvěřinu na její stůl. Sám její muž také musel zasáhnout, když příliš tvrdě odírala poddané na daních.

Nechal tenkrát sedláky přivézt na voze polena, na která se tradičně pomocí vrubů zaznamenávaly jejich dluhy, a ta polena proti vůli své nelítostné manželky nechal na zámku spálit.

Za tento čin si od poddaných vysloužil věčnou lásku, zatímco jeho choť už navždy zůstala zlou Mandou.

FOTO: Shutterstock

Foto:
Související články
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se samozřejmě všeobecně ví. V centru pozo
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky. Protože ona sama nevěděla, kterému dát předn
Městečko Chřibská leží už hodně blízko u německých hranic, ale odsunutí na okraj našeho zájmu si rozhodně nezaslouží. Vždyť třeba zdejší výjimečné vodopády jezdí obdivovat turisté z celé republiky. Vodopády si většinou představujeme jako proudy vody, stékající a poskakující po prudkém svahu, často plném balvanů a proláklin, které způsobují pěnění vody. Navštívíme-li pozoruhodné vodopády u městečk
Obec Kuželov na severním svahu hřebene Bílých Karpat stojí v krásné krajině, ale vodními toky, a tedy ani vodními mlýny, okolí právě neoplývá. V roce 1842 se tak obec problémy s mletím obilí rozhodla vyřešit jednou provždy. Kuželovitá stavba větrného mlýna holandského typu v našich krajích není právě obvyklá, ale funkci mlýn rozhodně plnil. Jeho stavba si vyžádala 300 koňských fůr kamene. Mlýn s
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz