Domů     Korutany: Slunečná zimní dovolená na jižní straně Alp
Korutany: Slunečná zimní dovolená na jižní straně Alp
od 27.12.2021
1

Jasná záře odrážejících se slunečních paprsků od mrazem stvořených vloček čerstvé sněhové pokrývky není jedinou věcí, která vás na jihu Rakouska oslní.

Možná, že až doposud jste si neuvědomili, že krásná krajina Korutan je od českých hranic doslova za humny a nabízí nepřeberné množství zasněžených svahů, snoubené s vyhlášenou jižanskou pohostinností a korutanskou alpsko-jadranskou kuchyní…

Alpské vrcholky na jihu v Korutanech se chlubí vydatným slunečním svitem, který lze zachytit i v číslech. Zdejší lyžařské oblasti zaznamenávají po celou zimu o 100 hodin slunečního svitu víc než destinace ležící na sever od hlavního alpského hřebene!

Krajina malebných jezer

Při cestě k nejvyšším vrcholkům zdejších Alp se určitě zastavte v centru země, v historickém Klagenfurtu s malebným barokním náměstím.

K metropoli přiléhá obrovské jezero Wörthersee, které neklame – naopak vás správně zve dál do Korutan, kde objevíte dechberoucích jezer stovky. Tak vzhůru do nitra Alp a přímo na lyže! Zvolit můžete třeba Gerlitzen Alpe v samém srdci Korutan.

V této oblasti, kterou zdobí opět jezero – tentokrát jde o Ossiacher See, sahající až k městu Villach, zažijete jedinečný lyžařský zážitek, při němž vás bude doprovázet všudypřítomný společník – slunce.

Na většině korutanských chat je navíc k dispozici zdarma opalovací mléko s vysokým ochranným faktorem.

Východy slunce s hvězdou

Osvědčená je taktéž lyžařská oblast Turracher Höhe, jenž slaví 20. výročí od svého vzniku. Jen tady vám na sluncem zalitém místě přímo na sjezdovce podá nápoj stylový komorník. Samozřejmostí jsou dětské sjezdovky, snowpark, funcross a stopy pro rodiny s dětmi.

Dalším zážitkem, který byste si tu neměli nechat ujít, je organizované pozorování východu slunce na sjezdovce s názvem Early Morning Skiing. Ve vybraných lednových a únorových dnech je zde jako bonus naplánováno ranní lyžování s olympijským vítězem ve sjezdovém lyžování Franzem Klammerem.

Na své si tady přijdou i milovníci adrenalinu, kteří ocení úchvatnou alpskou horskou dráhu Nocky Flitzer. Dráha sestává ze 13 prudkých zatáček, 15 vln a tří točen a je v provozu i v zimním období. V celé její délce 1600 m zažijete neopakovatelnou jízdu dolů do údolí.

Ty nejvyšší vrchy

Míst, kde lze trávit sportem nabitou zimní dovolenou, je v Korutanech opravdu požehnaně. Moderní lanovky s vyhřívanými sedačkami najdete v lyžařském středisku Nassfeld u samotné hranice s Itálií nebo na již zmíněném vrcholku Gerlitzen.

Náročnější sjezdovky zdoláte v Turrachu a na horském sedle Katschberg.

Nejvýše položeným lyžařským centrem Korutan je pak ledovec Mölltal/Ankogel na severozápadě a oblíbený Grossglockner/Heiligenbult, kde si lze užít sníh i v polovině jara a zároveň se pokochat nejvyššími vrchy Rakouska.

Pro skutečně rodinnou dovolenou jsou vhodnější menší a klidnější, ale stejně krásné, areály Lavanttal a pohoří Nockberge. Jejich předností jsou skvěle udržované, a především přehledné sjezdovky.

Ve všech zmíněných lokalitách se provozovatelé vleků soustředí zejména na bezpečnost – na preventivní opatření týkající se pandemie Covid-19, pohodlí a kvalitu sjezdovek.

Heidi naučí lyžovat nejmenší

Lyžařská oblast Heidi Alm Bergresort ve Falkertu je výborná pro rodiny s dětmi a požitkáře. Oblíbené postavy ze seriálu a knihy pro děti Heidi, děvčátko z hor navíc slibují zábavné a hravé učení na sněhu.

Dětské hotely, dětská lyžařská škola, Heidi Alm Skipark, zde se prostě vše točí okolo velkých přání malých lyžařů. Na nejmenší sportovce tu čekají široké a bezpečné svahy a o děti se výborně postarají zkušení lyžařští instruktoři.

Pro celou rodinu je uzpůsobená také již zmíněná lyžařská oblast Katschberg – na rodiče tu čeká 70 km bezchybně upravených sjezdovek, děti se vydovádí na uzavřené sjezdovce s veselými postavičkami v životní velikosti.

Jaro plné aktivit

Od poloviny března až do konce zimní sezony přichází na pořad dne jarní lyžování. Obzvlášť oblíbenou destinací je pro tento účel často vybíráno lyžařské středisko Nassfeld.

Dřevěné horské chaty tu na jaře ozdobí palmy navozující středomořskou atmosféru, venku se popíjí ovocné míchané nápoje a k vidění zde jsou dokonce bazény přímo na svahu.

Samozřejmostí jsou nejen v Nassfeldu pohodlná lehátka pod širým nebem a bohaté možnosti při výběru místních kulinářských zážitků. Výhodou je, že se vše z větší části odehrává venku. Jarní měsíce jsou pro návštěvu Korutan i proto možná nejvhodnější.

Kdy jindy zahlédnete z lyží sytě zelená údolí, ve kterých se už prohánějí první cyklisté nebo golfisté?

Lázeňská romance

Ať je zima, nebo jaro, čas na wellness je dobré si vyhradit vždy.

Obzvlášť intenzivně pocítíte hřejivé zimní slunce za prosklenými plochami jezerních saun a v koupelích u jezer Millstätter See a Wörthersee – zde neopomeňte ani vyhřívaná hotelová koupaliště přímo u jezer.

Jen v plavkách si pod širým nebem můžete vychutnat jedinečnou atmosféru při návštěvě termálních lázní ve Warmbad-Villach, lázní v Bad Kleinkirchheimu, v Römerbadu nebo v lázních St. Kathrein.

Tam najdete nejen největší vodní plochu a nejdelší zábavní skluzavku všech korutanských termálů, ale i prostorný saunový areál a studio pro masáže a kosmetiku.

Poblíž korutanských termálů na úpatí vrcholu Dobratsch při tání sněhu vyvěrá ze země potůček Maibachl.

Nedaleko hlavního pramene se utvoří uprostřed lesa dvě jezírka, kde se pod širým nebem můžete vykoupat v průzračné termální vodě o teplotě až 28 °C. Léčivá voda blahodárně působí na kardiovaskulární onemocnění a osteoporózu.

Poznejte tradice

Správný turista, výletník a sportovec se jistě rád seznámí i s místními zvyklostmi, tradicemi, a především výtečnou místní kuchyní. Kromě kouzelných vánočních trhů lze obdivovat i pochody obávaných čertů – krampusů.

Vánočním zvykem je v těchto končinách také potápění vánočního stromku, jež se předává z generace na generaci. Stromky se potápějí do několika korutanských jezer a událost je též vzpomínkou na ty, kteří v jezerní vodě přišli o život.

Chcete-li zažít něco méně známého, vydejte se do údolí Gegendtal za „klepači“. Mladíci zde obcházejí dům po domu a vždy zaklepou na dveře. Jejich cílem je z domů vyhnat ducha zimy i za pomoci zpěvu. Při této příležitosti se podává vydatné občerstvení.

Na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO se také dostal zvyk hvězdného zpívání v Heiligenblutu, jež se koná vždy koncem prvního týdne v lednu.

Spát s plným břichem

Gastronomické požitky jsou to, co si nedokáže odepřít žádný lyžař, unavený po řádném sportovním zážitku. Naštěstí má z čeho vybírat, protože na nějakou tu útulnou chatu nedaleko sjezdovky tu narazí poměrně snadno.

Mnohé z nich své hosty rozmazlují typickými korutanskými pochoutkami. Ve zdejší kuchyni se pojí čerstvé přísady z jednotlivých regionů, staré kuchařské tradice a nové interpretace a společně tvoří velmi chutný celek.

Také víno, mošt a pálenka se v Korutanech často vyrábějí podomácku. Jak se sluší na skutečně autentickou kuchyni, jsou to jak nejrůznější oblasti, ale také průběh ročních období, které určují podobu kuchyně. Co tedy musíte ochutnat zcela určitě?

Bezpochyby kapsičky z těsta Käsnudel, které jsou plněné masem, k mání je ale i sladká verze. Nepohrdněte ani zdravou rybou od místních producentů – lahodní jsou korutanští pstruzi nebo siveni. Slyšeli jste už o Ritschertu?

Jde o oblíbené jídlo, jak se říká, „z jednoho hrnce“, ve kterém nechybí maso, kroupy a zelenina. Labužníci ještě ocení lokální speciality ze zvěřiny, gaitalskou slaninu nebo borovicovou pálenku.

Foto: PX FUEL

Foto:
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a zážitků zorientovat, co vybrat a co třeba pro nedostate
První, co se nám obvykle vybaví, když se řekne Švýcarsko, je čokoláda a sýr, pak ještě hory, hodinky a banky. My dnes zůstaneme u těch prvních dvou. Čokoláda, jak ji známe a konzumujeme dnes, se ve Švýcarsku opravdu zrodila a mnozí podnikaví muži ji tady postupně vypiplali až do dnešní lahůdkové pochoutky, které sami Švýcaři zkonzumují 12 kilogramů ročně na osobu. Na své čokoládě jsou natolik záv
Kam vyrazit s těmi nejmenšími, aby si i ve sněhu užili spoustu zábavy? Skvělým tipem pro rodinný výlet je lyžařský areál Serfaus-Fiss-Ladis, nacházející se na náhorní plošině nad tyrolským údolím řeky Inn. Pohádková zima v Serfaus-Fiss-Ladis! Věřte nebo ne, ale překrásná oblast je nejslunnějším místem celého Tyrolska! Absolutním rájem je Bertina dětská zem ve Fissu, kde si děti pod dozorem
Jeden z alpských divů objevíte u lyžařského střediska Cervinia-Breuil, nalézajícího se pod úpatím hory Matterhorn v severozápadním italském údolí Valle d'Aosta. Ledová podívaná u Matterhornu Ledové jeskyně, které jsou jedny z nejvyšších v Evropě, dosahují téměř 4000 metrů nad mořem. Ze švýcarské strany k nim vyjedete lanovkou Piccolo Cervino, přičemž vystoupíte přímo u padesáti metrového tunelu
Když se k zemi začnou snášet první sněhové vločky, promění se horská oblast kolem Dachsteinu ve skutečný zimní ráj. Kromě četných možností sportovního vyžití zde na hosty čeká vřelé přijetí hostitelů a vynikající kuchyně. Region Schladming-Dachstein, který je součástí oblasti Ski amadé, nabízí deset lyžařských středisek a více než 230 km perfektně upravených sjezdovek v nadmořské výšce až 2700 m
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Košíčky s avokádovým krémem a lososem
panidomu.cz
Košíčky s avokádovým krémem a lososem
Tahle barevná dobrota nejen skvěle chutná, ale i krásně vypadá. Potřebujete 1 listové těsto 1 avokádo 1 stroužek česneku 50 g lučiny 1 lžičku citronové šťávy 1 lžíci olivového oleje 50 g uzeného lososa sůl, pepř pažitku Postup Listové těsto rozválejte na pomoučeném vále na tenkou placku, tu nařežte na čtverce a vtlačte je do
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Špičkoví vědci pomohou Česku s obnovitelnou energií
epochalnisvet.cz
Špičkoví vědci pomohou Česku s obnovitelnou energií
Na západ od nás megawatty, do budoucna dokonce gigawatty, a Česká republika se stále pohybuje pouze v řádech kilowatt. Převrátit tento deficit chce ambiciózní projekt, v jehož čele stojí VŠCHT. &n
Vyvedla svého Zajíce
nasehvezdy.cz
Vyvedla svého Zajíce
Ještě nedávno se mluvilo o velké krizi, někdo dokonce snad tipoval rozchod. Jenže ani jedno se nekoná. Herečka ze seriálu Comeback Dana Batulková (65) zazářila na premiéře filmu Franta Mimozemšťan spo
Kdy nastane správný čas na svatbu?
nasehvezdy.cz
Kdy nastane správný čas na svatbu?
Představitelka prodavačky Evy ze Zlaté labutě mění nečekaně plány! Její postavu čekají krušné časy, a navíc třetí série bude také tou závěrečnou. Proto není jisté, co bude Beáta Kaňoková (34) dělat.
Grand opening: Butikový villas-only resort BIJAL
iluxus.cz
Grand opening: Butikový villas-only resort BIJAL
Na turecké riviéře, nedaleko historického města Side, se letos v březnu po loňském soft openingu oficiálně otevírá villas-only resort BIJAL. Butikový koncept nabídne devatenáct vil ve středomořském
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
epochanacestach.cz
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
Východní Morava je rájem, jehož krásy vás omámí na první pohled. Lidové zvyklosti si zde totiž můžete vychutnat do poslední kapky. A to doslova. Ať už jste milovníky nadčasové architektury, tradiční módy anebo dáváte přednost turistice, zde si zaručeně přijde na své každé vaše „já“. Tekutý poklad Nejvýznamnějším plodem celého regionu je bezesporu švestka, neboli
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Proč si nechat pomoc při psaní práce na vysoké škole?
21stoleti.cz
Proč si nechat pomoc při psaní práce na vysoké škole?
Napsat závěrečnou práci na vysoké škole není jednoduché pro nikoho. Jde o desítky stránek odborných informací, které musíte podat ve velmi odborné, zajímavé a čtivé formě. To není vždy snadné. Můžete
25 let vězněná Blanche Monnier: Byla posedlá démonem?
enigmaplus.cz
25 let vězněná Blanche Monnier: Byla posedlá démonem?
Když policisté otevřou zamaskovaná dvířka, vyvalí se z temné místnosti neskutečný zápach. Rychle si proto k obličeji přiloží kapesníky a teprve pak vstoupí dovnitř. To, co spatří, jim vyrazí dech. Na
Můj deníček byl hlavně o lásce
skutecnepribehy.cz
Můj deníček byl hlavně o lásce
Čekala jsem na svého milého řadu let, až do listopadové revoluce. Doufala jsem, že přiletí prvním letadlem, kterým to půjde. Bylo nám patnáct, chodili jsme do prváku, ale znali jsme se už předtím ze základky a taky jsme bydleli jen kousek od sebe. Psala jsem si deníček, a když ho dnes čtu, pojednává prakticky jen o něm, o Alešovi.
Loupež v brazilské centrální bance: Dokonalý plán pilných zahradníků
epochaplus.cz
Loupež v brazilské centrální bance: Dokonalý plán pilných zahradníků
Jak rychle se dá nenápadně vyloupit banka, aby to vydalo kořist v hodnotě 70 milionů dolarů? Ti, kdo slyšeli o případu Centrální banky v brazilském městě Fortaleza, by možná odpověděli, že se to dá zvládnout za víkend. Práce na téhle loupeži bylo ale daleko víc. Fortaleza je třímilionové město na severovýchodním brazilském pobřeží, jedno ze sta největších