Domů     Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi: Symbol a ochrana národa
Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi: Symbol a ochrana národa
od 19.2.2024
1

Má jen velikost běžné pohlednice, přesto je jednou z nejvýznamnějších památek na území naší republiky.

Kovový gotický reliéf Madony s dítětem zvaný Palladium země české bývá svým významem srovnáván s korunovačními klenoty a vypráví se o něm, že má výjimečnou ochrannou moc nad naší zemí.

Pověst vypráví o tom, že svatá Ludmila, manželka prvního historicky doloženého Přemyslovce Bořivoje I., dostala Palladium země české při svém křtu jako dar od Metoděje, jednoho z věrozvěstů, kteří v roce 863 přišli šířit víru a vzdělanost na Moravu.

Jiná legenda upřesňuje původ Palladia tak, že to byla sama Ludmila, kdo Metodějovi poskytla kovové pohanské bůžky, aby z nich nechal odlít nové, křesťanské symboly.

Ať tak, nebo tak, Ludmila si Palladia velice považovala, vyhradila mu významné místo ve svém sídle na hradě Tetíně, a stejně tak se k němu choval i její vnuk a dědic kníže Václav, patron českého národa. Ten jej dokonce nosil s sebou, a to dokonce i do bitev.

Měl jej při sobě i v okamžiku, kdy byl ve Staré Boleslavi úkladně zavražděn svým bratrem Boleslavem. Jeho věrný pobočník Podiven tenkrát Palladium ukryl a zakopal a reliéf se na téměř tři století ztratil ze světa.

Palladium země české...
Palladium země české…

Panovníci vzdávají úctu

Až v polovině 12. století objevil zakopané Palladium při orání na svém poli jakýsi místní rolník a předal jej kanovníkům staroboleslavské kapituly.

Jenže, jak praví legenda, Palladium nesneslo přemisťování, a dokonce ani vystavení v kostele svatého Václava a vždycky se přes noc vrátilo na pole, kde bylo nalezeno. Teprve když pro něj byla přesně na tom místě vystavěna speciální kaple, bylo spokojeno.

Putovaly sem pak za ním nejvýznačnější osobnosti české historie v čele s Karlem IV., arcibiskupem Arnoštem z Pardubic, císařem Zikmundem či králem Ladislavem Pohrobkem, nemluvě o pozdějších habsburských vládcích od Marie Terezie po posledního habsburského panovníka Karla I.

Symbol ochrany národa

Za husitských válek byl zdejší svatostánek těžce poškozen a z historických pramenů není úplně jasné, v jakém stavu z nich vyšlo samotné Palladium země české.

Možná bylo třeba ho zásadně zrestaurovat, říká se ale, že ho požár natolik zničil, že bylo neznámým umělcem odlito podle zachovaného popisu celé od začátku znovu.

Oficiálně byl reliéf prohlášen za Palladium, tedy za předmět poskytující záštitu a ochranu, až v roce 1609. Stará Boleslav se díky tomu stala nejstarším českým poutním místem.

Každá věž v jiném století

Původní gotická kaple přílivu poutníků zakrátko nestačila, a tak byl italský architekt Giovanni Maria Filippi na počátku 17. století požádán, aby vypracoval projekt nového kostela Nanebevzetí Panny Marie.

O budování projevoval zájem dokonce i tehdy panující římský císař Matyáš Habsburský, i když se dokončení chrámu už nedožil. Stavba se totiž nečekaně protáhla, především kvůli nestabilní situaci a častým válečným konfliktům.

Zatímco severní věž dokončil stavitel Abrahám Leuthner už v roce 1675, ta jižní musela počkat až do poloviny následujícího století, kdy ji dostavěl významný architekt Kilián Ignác Dientzenhofer, mimo jiné i autor západního chrámového průčelí.

Výkupné pro dva zlodějíčky

Jen nedlouho po svém dokončení měl kostel namále, když se v jeho těsném sousedství odehrála bitva u Staré Boleslavi mezi rakouským vojskem a pruskou armádou, jedno z krvavých střetnutí sedmileté války.

A ještě předtím načas zmizelo i samotné Palladium, když ho v roce 1632 uloupili dva Sasové a zpátky z Německa se vrátilo poničené a za tučné výkupné až po šesti letech.

Reliéf se stěhoval i později, když musel být před plenícími švédskými vojsky v roce 1639 ukryt dokonce až ve Vídni.

Čtyřiačtyřicet Karlových mostů

Kostel Nanebevzetí Panny Marie se mezitím stal cílem poutí zástupů věřících. Od roku 1775 mohli v interiéru obdivovat nástěnné malby znázorňující historii posvátného předmětu.

Vydali-li se na cestu z hlavního města, procházeli kolem 44 kapliček vybudovaných podél poutní trasy od pražských městských bran v dnešním Karlíně až do Brandýsa nad Labem. Podle dobových údajů byly jednotlivé kapličky od sebe vzdáleny „na délku Karlova mostu“.

Není to tak docela přesně, protože jeho délku 515 metrů nebylo vždy v terénu možné dodržet, ale badatelé se shodují, že stály v rozestupech od 440 do 600 metrů, což dává v součtu vzdálenost pro poutníky 22 kilometrů. Do dnešní doby se však zachovalo jen pětadvacet z těchto poutních kaplí.

Pod bezpečnostním sklem

V kostele dnes můžeme stále obdivovat původní štukovou výzdobu z počátku 17. století, je tu pozoruhodná monumentální dřevěná zpovědnice s postavou kající se Máří Magdalény a dvojicí andělů, a navštívit můžeme i několik bočních kaplí.

Hlavní oltář pochází z roku 1721, kdy nahradil původní, poničený po vpádu Švédů. Nový oltář z několika druhů mramoru dostal sochařskou výzdobu z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Palladium je dnes uloženo v samostatné kapli ve speciální bezpečnostní vitríně.

Tři návštěvy na jeden lístek

Uvádí se, že reliéf je měděný, ale analýza odhalila až 9 procent příměsi zlata. V roce 2009 dostal nový rám z tropického dřeva obaleného stříbrem a zdobeného polodrahokamy.

Jedním z prvních, kdo mohl Palladium takhle vidět, se stal papež Benedikt XVI., který Starou Boleslav toho roku navštívil.

Pokud se budeme chtít o kostele i o Palladiu země české dozvědět víc, můžeme využít komentované prohlídky s průvodcem, které se konají každý den kromě pondělí.

Zakoupením vstupenky navíc návštěvník dostane výjimečnou možnost nahlédnout i do jinak nepřístupné baziliky svatého Václava na Svatováclavském náměstí a také do jen pár set metrů vzdálené kaple blahoslaveného Podivena – muže, který podle legendy Palladium země české zachránil.

Co nesmíte minout: Tradice ožívá v den svatého Václava

Ideální dobou pro návštěvu kostela Nanebevzetí Panny Marie a Palladia země české je podzim. V září se totiž Stará Boleslav opět stane dějištěm každoroční Národní svatováclavské pouti.

Novodobá tradice pouti byla zahájena v roce 2003 navázáním na poutní oslavy se staletou tradicí. Jejím vrcholem je vždy bohoslužba na Mariánském náměstí za účasti pražského arcibiskupa i českých a moravských biskupů.

V den pouti je ve Staré Boleslavi také k vidění relikvie svatého Václava, jinak uložená v katedrále sv. Víta v Praze.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned ně
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Gotická Vlkova věž v centru města Znojma je místem zasvěceným vínu. Platí to již 12 let a za tu dobu si zde vína s označením VOC Znojmo zvykli ochutnávat a nakupovat nejen místní, ale i četní turisté, kteří do našeho města zavítají často právě kvůli vínu. Již od 1. dubna, kdy Informační centrum VOC Znojmo zahajuje 12. sezónu, Vlkova věž opět vítá své návštěvníky, ať už jde o jednotlivce, kteří z
Kolonáda Maxima Gorkého je se svými 180 metry je nejdelší lázeňskou kolonádou v republice a na rozdíl od mnoha jiných není kamenná, ale litinová. Neobarokní konstrukce na sklonku 19. století nahradila původní starší kolonádu, její jednotlivé části byly odlity v železárnách Blansko a montovány přímo na místě. Mariánské Lázně: Procházka za zpěvu fontány O vybudování kolonády podle projektu víd
Podle pověsti získal Zbiroh své jméno, když se do zdejších lesů vydala na lov šlechtická družina, zabloudila a byla nucena venku přenocovat. Když se lovci ráno probudili, všude kolem ležely jelení parohy, které pán nařídil sesbírat. A tak se zrodil Zbiroh. Jestli je na dávné pověsti něco pravdy, už asi nezjistíme, zvěře ale v okolních brdských lesích pobíhá stále dost a dost. Samotný zámek Zbiroh
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!