Domů     Krakov, město králů
Krakov, město králů

Máte-li možnost nebo chuť navštívit vyhlášenou metropoli na řece Visle, neváhejte. Vyplatí se zajet si sem třeba na víkend.

Krakov je metropolí se vším všudy. Budete si tu připadat třeba jako v Praze, ale i ve Vídni či ve Florencii a určitě se vám bude líbit, že se snadno domluvíte. A proč právě Krakov?

Kráčela tudy historie, dá se tady báječně nakupovat, zajít na koncert nebo do některého z mnoha divadel, ochutnat místní speciality.

Navíc většinu pamětihodností najdete v historickém jádru – středověké Stare Miasto, Rynek Główny, hrad Wawel a katedrálu, židovské město Kazimierz. Všechno je tu na pár čtverečních kilometrech, právě tak akorát, abyste si moc neošoupali podrážky.

Cestování

Od hraničního přechodu v Českém Těšíně je to autem asi 130 kilometrů. Jezdí sem ale také přímé vlaky, a to nejen z Moravy, ale i z Prahy a samozřejmě také autobusy.

Z hlavního nádraží i z toho autobusového, které je hned vedle, je to do středu města pár minut chůze.

Nejlepší suvenýry koupíte v tržnici Sukiennice.
Nejlepší suvenýry koupíte v tržnici Sukiennice.

Nejdříve na hrad

Na vrchu Wawel na levém břehu Visly se tyčí impozantní Královský hrad pocházející z 10. století a katedrála sv. Stanislava a Václava. Po staletí byl sídlem panovníků a v katedrále se odehrávaly slavné korunovace.

A to dokonce i tehdy, když se v roce 1609 stala hlavním městem Varšava. I proto dodnes do památných míst směřují nejen kroky turistů, ale i mnoha Poláků, kteří se chtějí poklonit svým panovníkům, světcům a biskupům.

Odpočívají tu nejen vládcové z dávných staletí, ale třeba i srdce papeže Jana Pavla II. nebo tragicky zesnulý prezident Lech Kaczyński, který zemřel v letadle při letu do Smolensku v roce 2010.

Když chcete mít křídla

Vystoupejte na Zikmundovu věž, která je přístupná ze sakristie katedrály. Uvidíte město jako na dlani. Jako bonus můžete brát prohlídku obrovského středověkého zvonu „Zygmunt“, který váží osm tun, v průměru měří dva metry a po obvodu osm metrů.

Tenhle kolos rozezvučí jen šest silných mužů. Dochází k tomu ale už jen při významných církevních svátcích.

U hrobu rabbiho Remuha zanechávají lidé svá přání zatěžkaná kamínkem, kdo ví, zda se splní.
U hrobu rabbiho Remuha zanechávají lidé svá přání zatěžkaná kamínkem, kdo ví, zda se splní.

Královské zahrady

Leží na na východní straně vrchu Wawel a dostanete se na ně podél malebné vinice. Byly založeny již v šestnáctém století a po mnoha letech se jim konečně znovu dostalo dřívější pověsti a slávy.

Nyní jsou rozdělené na horní zahradu se středověkými a renesančními prvky a dolní ryze renesanční zahradu. Obyvatelé Krakova jsou na svou nově zpřístupněnou chloubu náležitě pyšní a i vy si můžete užít romantické procházky.

Pokud chcete využít služeb průvodce, kupte si lístek na trasu pod širým nebem (Budovy a zahrady Wawelu).

Nezapomeňte na draka

Zvlášť cestujete-li s dětmi. Dle dávné pověsti žil drak ve své sluji přímo ve wawelském kopci. Jak už to u správných draků bývá, požadoval každý týden svou porci dobytka a občas vyžadoval tu a tam nějakou pannu. Jeho řádění zastavil až král Krak.

A drak u své jeskyně chrlí oheň dodnes, tedy jen každou hodinu. Můžete se podívat i do sluje a další stopy po drakovi najdete u vstupu do katedrály. O dračích kostech, které tu uvidíte, se říká, že pokud spadnou, svět zanikne.

Snad vás uklidní to, že nepocházejí z draka, ale z vykopávek a jde o kosti z velryby, bizona a nosorožce.

Katedrála sv. Stanislava a Václava je pro Poláky tradičním místem korunovací polských králů, z nichž mnozí jsou tu pohřbeni, stejně jako svatý Stanislav, svatá Hedvika a další významné osobnosti polského národa.
Katedrála sv. Stanislava a Václava je pro Poláky tradičním místem korunovací polských králů, z nichž mnozí jsou tu pohřbeni, stejně jako svatý Stanislav, svatá Hedvika a další významné osobnosti polského národa.

Je čas si odpočinout

A tak se vydáme na Rynek Główny. Hlavní krakovské náměstí je vůbec největším středověkým náměstím v Evropě. Vzniklo jako tržní už ve 13. století, dnes je tu většina budov novějších, nejčastěji neoklasicistních.

Náměstí dominuje Sukiennice (někdejší centrum obchodu s textilem), Mariánský kostel a Radniční věž. Dnes je Rynek plný lidí, kaváren, restaurací, a tak samozřejmě nechybí stánky s cetkami a holubí letka.

Máte-li hlad, určitě ochutnejte něco z polské kuchyně, třeba bigos, žurek nebo pirohy, a i když je polská kuchyně hodně sytá, zkuste ještě některou kavárnu, nebo si na další cestu kupte krówku, tradiční polské karamelky, které si oblíbil celý svět a mlsají je i prezidenti.

Rynek Główny je největší středověké náměstí v Evropě.
Rynek Główny je největší středověké náměstí v Evropě.

Malá velká odbočka

Mimo Staré město, ale v pěším dosahu od něj leží Kazimierz. Dříve samostatné město založil v roce 1335 král Kazimír. Byly časy, kdy zde žili židé (tady jde asi o vyznání, takže židé?) i křesťané, i když od pogromu v roce 1494 odděleni zdí.

Hranice je ostatně patrná dodnes. Během století se ale podmínky pro židovskou komunitu zhoršovaly až vyvrcholily tragickým odsunem 64 tisíc Židů do koncentračních táborů v Plaszowě a v Osvětimi. V ulici Szeroka se nachází pět synagog.

Jedinou dnes činnou synagogu Remuh najdete v čísle 40 a u ní jeden z nejstarších evropských židovských hřbitovů, kde je pochován slovutný vykladač talmudu Rabbi Mojżesz Isserles, dalším jménem Remuh. Ten bývá ovšem obléhán turisty.

O 300 m dál (Miodowa 55) najdete Nový židovský hřbitov, který je mnohem rozsáhlejší a zelenější. V celé čtvrti panuje zvláštní atmosféra, jako by se tu zastavil čas…

možná je to způsobeno spletitými, křivolakými uličkami a malými obchůdky, které mají zvenku ještě původní staré nápisy. Přesto je vidět, že Kazimierz žije, zejména večer.

Továrna Oskara Schindlera

Před 25 lety se film Stevena Spielberga rozlétl po světových kinech a vzbudil zájem o člověka, který zachránil na tisíc Židů ve svých továrnách na smaltované nádobí. Pro jedny hrdina, pro druhé agent německé rozvědky, který pracoval pro nacisty.

Nicméně film podnítil zájem o v té době zpustlou krakovskou továrnu. Dnes je tu muzeum Oskara Schindlera, které navštěvují lidé z celého světa. Takže pokud mezi nimi chcete být i vy, radíme si přivstat.

Kapacita na den je omezená, a dorazíte-li v poledne, už se na vás nedostane. A pozor, pokud máte vstupenky koupené předem, dodržujte časy, jinak vás elektronický systém nepustí.

Foto: Shutterstock
Lokalita:
Související články
Pokud nesnášíte velká vedra, nebo vám v létě na dovolenou nezbyl čas, nic není ztraceno. Menorka vám ráda otevře svou náruč. Název pochází z latinského Insula minor (Menší ostrov), který se používal pro odlišení od sousední Mallorky. Oba ostrovy patří k španělskému souostroví Baleáry. Od Mallorky se ostrov liší nejen velikostí, ale také rytmem života. Zatímco větší sestru už dávno ve dne v noci o
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část světa jsou naprosto fasc
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko do paměti. Největším magnetem
Navštivte jedno z nejkrásnějších měst severní Evropy a zároveň jedno z nejstarších v Polsku. A až se ho nabažíte, pokračujte za krmením tuleňů a na polskou Saharu. Rádi o dovolené odpočíváte na pláži u moře nebo se procházíte malebnými uličkami plnými kaváren a stylových krámků se suvenýry? Obdivujete kostely, chrámy a historické budovy? Líbí se vám spíš aktivní dovolená plná dobrodružství? Láká
Užhorod je malebné město na západě Ukrajiny, ležící v Zakarpatské oblasti přímo u hranic se Slovenskem. Díky své poloze – jen pár minut od hraničního přechodu ve Vyšném Nemeckém – je Užhorod často považován za „bránu do Ukrajiny“. Dlouhodobě byl známý svou vícejazyčnou a mnohonárodní atmosférou – mísí se tu vlivy ukrajinské, slovenské, maďarské, české i romské kultury. V posledních dvou letech se
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
Vodnice je poklad v domácí apotéce
epochalnisvet.cz
Vodnice je poklad v domácí apotéce
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz