Pomyslná brána do ráje, okouzlující skalní útvary anebo výhled z nejvyššího vrcholu České republiky. To je jen střípek v působivé mozaice, kterou Královéhradecký kraj tvoří.
Ve chvíli, kdy zavítáte do Jičína, pochopíte, kde se zrodily legendární pohádky, v Hořicích okusíte chuť tradic a poznáte sochařský um. A Hradec Králové? Ten vás seznámí s vrcholnými díly mistra Gočára.
Hradec Králové
Hlavní centrum kraje nabízí nejvyšší počet staveb Josefa Gočára a Jana Kotěry. Pro unikátní urbanistický koncept a řadu sentimentalistických staveb se secesní i funkcionalistou tváří se pro Hradec Králové vžila přezdívka „Salon republiky“.
Pokud bychom měli jmenovat jednu nejkrásnější, byla byla to budova Muzea východních Čech, jíž naleznete na Eliščině nábřeží.
Pocta vodnímu živlu
Kromě architektury se v hlavním krajském městě těší pozornosti i voda. Ať už pro existenci podvodního tunelu anebo secesní vodní elektrárny. Není divu, že se největší sladkovodní akvárium v Česku nachází právě zde.
Faunu a flóru Střední a Jižní Ameriky mají návštěvníci při prohlídce jako na dlani. Za vidění stojí zejména krmení piraní nebo mohutná stavba krunýřovců.
Inspirace betlémy
Nedaleko Hradce Králové leží město Třebechovice nad Orebem. A v něm muzeum čítající zhruba 400 betlémů vyrobených z nejrůznějších materiálů nalezených v České republice.
Ačkoli pozornost si zaslouží všechna tato umělecká díla, k nejvýznamnějším patří Proboštův betlém, jehož stáří je odhadováno na více než 100 let. Dále obsahuje na 2000 vyřezávaných dílků a 350 figurek.
Majestát uprostřed lesů
Na první pohled připomíná osamocený klenot uprostřed hustých lesů. Ve skutečnosti se jedná o cennou pamětihodnost, jíž osobitý styl vtiskl architekt Carlo Lurago. Hrad Humprecht se pyšní elipsovitým půdorysem, a ozdobou v podobě tureckého půlměsíce.
Kromě působivých interiérů, jimž dominuje hodovní síň, uchvátí také nádhernými výhledy na hrad Kost nebo Trosky.
Co bychom se báli…
Ráj pro horolezce a nadšené turisty má podobu Prachovských skal. Jedinečné skalní městečko je protkané turistickými značkami, které vás provedou roklemi, stržemi až k vrcholům
pískovcových skal s vyhlídkami. Pokud toužíte po skutečném poznání genia loci tohoto místa, doporučujeme návštěvu vyhlídky Českého ráje, Americké sluje nebo Císařské chodby.
Hořice v Podkrkonoší
Město kamenné krásy, v němž je cítit neodolatelné aroma poctivě stáčených trubiček, uchvátí malebným historickým náměstím s překrásnou radnicí a původní kašnou.
K hořickým dominantám patří barokní kostel Narození Panny Marie nebo hřbitovní kostelík sv. Gotharda. Díky sochařským a kamenickým tradicím je možné ve městě spatřit také pozoruhodné a jedinečné monumenty.
Masarykova věž samostatnosti
Na samotném hřebeni Hořického chlumu se významně tyčí tzv. Masarykova věž samostatnosti. Uvnitř najdete malé muzeum s navazující pietní sítí, v níž jsou k vidění jména mužů a žen, jež padli v boji za naši vlast. Kromě nádherného výhledu jde také o významné pietní místo.
Království v lesích
V kouzelné krajině uprostřed lesů stojí unikátní vodní dílo, známé jako Les Království. Navrženo bylo v romantizujícím duchu, o čemž svědčí také koruna hráze se dvěma bránami.
Pro svou ojedinělost byla stavba již roku 1964 zapsána na seznam technických památek.
Sídlo pana životopisce
Perla celého Podkrkonoší umožní návštěvníkům nahlédnout do života cestovatele a spisovatele Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Hrad Pecka mu totiž několik let říkal pane.
Při prohlídce jeho zrekonstruovaného paláce spatříte sedm interiérových místností, mučírnu i sklepení.
Literární odkaz
Když se řekne Ratibořice, většina z nás si vybaví známýí příběh, Babičku. Právě na tomto zámku totiž měla pobývat vévodkyně Zaháňská.
Krásná a okouzlující žena si zdejší končiny zvolila za letní sídlo, které nechala v letech 1825–1826 „zahalit“ do klasicismu a empíru. Pozornost si ovšem zaslouží také přilehlý anglický park s exotickým skleníkem či Lovecký pavilon.
Babiččino údolí
Jedna z nejnavštěvovanějších lokalit východních Čech láká na poklidnou dovolenou, a to po celý rok. Ať už toužíte po adrenalinu v podobě cyklistiky nebo odpočinkové chůzi, přijdete si v Babiččině údolí na své. Zároveň spatříte kromě zámku i legendární mlýn nebo Staré bělidlo.
Nové Město nad Metují
V podhůří Orlických hor nesmíte minout metropoli na řece Metuji. Ta společně se skalnatým ostrohem historického centra charakterizuje celé město. Ne nadarmo je známé jako „Český Betlém“.
Pozornost si ale zaslouží i původně renesanční zámek, v němž je možné spatřit barokní sochy z dílny Matyáše Bernarda Brauna či zahradu navrženou mistrem Dušanem Jurkovičem.
Expozice s překvapením
Zámek Opočno je proslulý po celé republice pro svou rozsáhlou sbírku exotických zbraní. Znalci zajisté ocení plátové zbroje šlechtické i žoldnéřské, kolekci popravčích mečů či japonské zbraně.
Sezóna 2022 si pro návštěvníky připravila malé překvapení v podobě zpřístupnění druhého patra zámku, v němž je možné nahlédnout do soukromých prostor rodu Colloredo-Mannsfeld.
„Ta“ nejkrásnější
Nejvyšší vrchol Orlických hor se tyčí do výšky 1115 metrů nad mořem. Rozhlednu, jež byla v roce 2019 zvolena nejkrásnější v republice, naleznete necelé 3 kilometry od města Deštná.
Před dobrodruhy se při návštěvě rozprostře výhled kupříkladu na Králický Sněžník, Krkonoše a Ještěd.
Krkonoše si kromě nejvyšší hory připisují další „nej“ v podobě nejvyššího vodopádu, Pančavského. Působivá vodní show spadá ze skalní hrany na okraji Pančavské louky do Labského dolu.
Kromě uklidňující podívané je možnost i nádherného výhledu z Ambrožovy vyhlídky.