Domů     Královéhradecký kraj: Český ráj to na pohled
Královéhradecký kraj: Český ráj to na pohled
od 6.10.2023
1

Pomyslná brána do ráje, okouzlující skalní útvary anebo výhled z nejvyššího vrcholu České republiky. To je jen střípek v působivé mozaice, kterou Královéhradecký kraj tvoří.

Ve chvíli, kdy zavítáte do Jičína, pochopíte, kde se zrodily legendární pohádky, v Hořicích okusíte chuť tradic a poznáte sochařský um. A Hradec Králové? Ten vás seznámí s vrcholnými díly mistra Gočára.

Hradec Králové

Hlavní centrum kraje nabízí nejvyšší počet staveb Josefa Gočára a Jana Kotěry. Pro unikátní urbanistický koncept a řadu sentimentalistických staveb se secesní i funkcionalistou tváří se pro Hradec Králové vžila přezdívka „Salon republiky“.

Pokud bychom měli jmenovat jednu nejkrásnější, byla byla to budova Muzea východních Čech, jíž naleznete na Eliščině nábřeží.

Pocta vodnímu živlu

Kromě architektury se v hlavním krajském městě těší pozornosti i voda. Ať už pro existenci podvodního tunelu anebo secesní vodní elektrárny. Není divu, že se největší sladkovodní akvárium v Česku nachází právě zde.

Faunu a flóru Střední a Jižní Ameriky mají návštěvníci při prohlídce jako na dlani. Za vidění stojí zejména krmení piraní nebo mohutná stavba krunýřovců.

Inspirace betlémy

Nedaleko Hradce Králové leží město Třebechovice nad Orebem. A v něm muzeum čítající zhruba 400 betlémů vyrobených z nejrůznějších materiálů nalezených v České republice.

Ačkoli pozornost si zaslouží všechna tato umělecká díla, k nejvýznamnějším patří Proboštův betlém, jehož stáří je odhadováno na více než 100 let. Dále obsahuje na 2000 vyřezávaných dílků a 350 figurek.

Majestát uprostřed lesů

Na první pohled připomíná osamocený klenot uprostřed hustých lesů. Ve skutečnosti se jedná o cennou pamětihodnost, jíž osobitý styl vtiskl architekt Carlo Lurago. Hrad Humprecht se pyšní elipsovitým půdorysem, a ozdobou v podobě tureckého půlměsíce.

Kromě působivých interiérů, jimž dominuje hodovní síň, uchvátí také nádhernými výhledy na hrad Kost nebo Trosky.

Co bychom se báli…

Ráj pro horolezce a nadšené turisty má podobu Prachovských skal. Jedinečné skalní městečko je protkané turistickými značkami, které vás provedou roklemi, stržemi až k vrcholům

pískovcových skal s vyhlídkami. Pokud toužíte po skutečném poznání genia loci tohoto místa, doporučujeme návštěvu vyhlídky Českého ráje, Americké sluje nebo Císařské chodby.

Hořice v Podkrkonoší

Město kamenné krásy, v němž je cítit neodolatelné aroma poctivě stáčených trubiček, uchvátí malebným historickým náměstím s překrásnou radnicí a původní kašnou.

K hořickým dominantám patří barokní kostel Narození Panny Marie nebo hřbitovní kostelík sv. Gotharda. Díky sochařským a kamenickým tradicím je možné ve městě spatřit také pozoruhodné a jedinečné monumenty.

Masarykova věž samostatnosti

Na samotném hřebeni Hořického chlumu se významně tyčí tzv. Masarykova věž samostatnosti. Uvnitř najdete malé muzeum s navazující pietní sítí, v níž jsou k vidění jména mužů a žen, jež padli v boji za naši vlast. Kromě nádherného výhledu jde také o významné pietní místo.

Království v lesích

V kouzelné krajině uprostřed lesů stojí unikátní vodní dílo, známé jako Les Království. Navrženo bylo v romantizujícím duchu, o čemž svědčí také koruna hráze se dvěma bránami.

Pro svou ojedinělost byla stavba již roku 1964 zapsána na seznam technických památek.

Sídlo pana životopisce

Perla celého Podkrkonoší umožní návštěvníkům nahlédnout do života cestovatele a spisovatele Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Hrad Pecka mu totiž několik let říkal pane.

Při prohlídce jeho zrekonstruovaného paláce spatříte sedm interiérových místností, mučírnu i sklepení.

Literární odkaz

Když se řekne Ratibořice, většina z nás si vybaví známýí příběh, Babičku. Právě na tomto zámku totiž měla pobývat vévodkyně Zaháňská.

Krásná a okouzlující žena si zdejší končiny zvolila za letní sídlo, které nechala v letech 1825–1826 „zahalit“ do klasicismu a empíru. Pozornost si ovšem zaslouží také přilehlý anglický park s exotickým skleníkem či Lovecký pavilon.

Babiččino údolí

Jedna z nejnavštěvovanějších lokalit východních Čech láká na poklidnou dovolenou, a to po celý rok. Ať už toužíte po adrenalinu v podobě cyklistiky nebo odpočinkové chůzi, přijdete si v Babiččině údolí na své. Zároveň spatříte kromě zámku i legendární mlýn nebo Staré bělidlo.

Nové Město nad Metují

V podhůří Orlických hor nesmíte minout metropoli na řece Metuji. Ta společně se skalnatým ostrohem historického centra charakterizuje celé město. Ne nadarmo je známé jako „Český Betlém“.

Pozornost si ale zaslouží i původně renesanční zámek, v němž je možné spatřit barokní sochy z dílny Matyáše Bernarda Brauna či zahradu navrženou mistrem Dušanem Jurkovičem.

Expozice s překvapením

Zámek Opočno je proslulý po celé republice pro svou rozsáhlou sbírku exotických zbraní. Znalci zajisté ocení plátové zbroje šlechtické i žoldnéřské, kolekci popravčích mečů či japonské zbraně.

Sezóna 2022 si pro návštěvníky připravila malé překvapení v podobě zpřístupnění druhého patra zámku, v němž je možné nahlédnout do soukromých prostor rodu Colloredo-Mannsfeld.

„Ta“ nejkrásnější

Nejvyšší vrchol Orlických hor se tyčí do výšky 1115 metrů nad mořem. Rozhlednu, jež byla v roce 2019 zvolena nejkrásnější v republice, naleznete necelé 3 kilometry od města Deštná.

Před dobrodruhy se při návštěvě rozprostře výhled kupříkladu na Králický Sněžník, Krkonoše a Ještěd.

Vodopád Pančavy
Vodopád Pančavy

Krkonoše si kromě nejvyšší hory připisují další „nej“ v podobě nejvyššího vodopádu, Pančavského. Působivá vodní show spadá ze skalní hrany na okraji Pančavské louky do Labského dolu.

Kromě uklidňující podívané je možnost i nádherného výhledu z Ambrožovy vyhlídky.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
Je toho hodně, co nás napadne při vyslovení jména Štramberk – bohatá historie, cenné architektonické památky, stále živé lidové tradice… V tomto malebném moravském městě je ale pořád možné objevovat něco nového a zajímavého. Historické jádro Štramberka je díky své bohaté historii i cenným památkám městskou památkovou rezervací. Tvoří ji měšťanské domy, obehnané hradbami v okolí svažitého náměstí.
Česká republika má několik míst, která se proslavila chovem koní. Naší specialitou je především starokladrubský kůň, a právě mnoho jeho zástupců našlo svůj domov ve Slatiňanech, v těsné blízkosti významného a hojně navštěvovaného zámku. Od chvíle, kdy na sklonku 13. století vznikla osada zvaná Slatiňany, se zdejší obec stále rozrůstala. Některý z potomků prvního doloženého majitele panství Franti
Jedním z mála dochovaných pevnostních objektů v Olomouci je Korunní pevnůstka ležící vlastně v samém centru města. Budována byla od roku 1754 na území bývalé obce Závodí před středověkými městskými hradbami a tvoří ji několik objektů postavených v průběhu 18. i 19. století. Pevnost obklopuje mohutný zemní val určený k rozmístění děl, jehož podpěrná cihlová zeď dosahuje výška 4,7 metru. Těch děl
Máte pocit, že vás v Čechách už nic nepřekvapí? Nechte se zlákat na výlet do královského města Kolína. Ať už přijedete na kole, vlakem, autem či dorazíte pěšky, čeká na vás řada krásných, dosud málo objevených míst. Historie kolínské židovské komunity Kolínský židovský klenot, Jeruzalém na Labi, představuje ojedinělý soubor židovských památek, bývalá židovská čtvrť právem náleží k nejcennějším
Rožnov leží pod Radhoštěm, a ten bychom rozhodně na svých cestách po tomto kraji minout neměli. Na jeho vrcholku stojí výjimečná kaple svatého Cyrila a Metoděje s byzantskou kopulí, vysvěcená už v roce 1898. Je to jedna z nejvýše položených církevních staveb na našem území a přestože si toho na první pohled sotva povšimneme, stojí jednou polovinou na rožnovské straně kopce a druhou na straně fr
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Magie oblečení: Noste na sobě štěstí!
nejsemsama.cz
Magie oblečení: Noste na sobě štěstí!
Už vás nebaví počítat každou korunu a toužíte po balíku peněz? Tak zkontrolujte, co máte v šatníku. Stará čínská magie praví, že jakmile máte ve skříni nepořádek, odhání to od vás peníze a přitahuje nesnáze. Pozor si dejte také na barvy, které každý den oblékáte. Mají svůj jasný význam. Bílá košile k vám navrátí peníze Bílá je
Záhadné monstrum ze Želvího jezera: Patří na talíř, nebo do paleontologického muzea?
enigmaplus.cz
Záhadné monstrum ze Želvího jezera: Patří na talíř, nebo do paleontologického muzea?
Folklorní příběhy z Kanady obsahují i legendu o záhadném vodním monstru, které by mělo žít v Želvím jezeře v provincii Saskatchewan. Jistě, podle místního názvu byste možná čekali nějakého krvežíznivé
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný
Teplota oceánů cupuje rekordy již více než rok. Co se děje?
21stoleti.cz
Teplota oceánů cupuje rekordy již více než rok. Co se děje?
Globální oceán již více než rok každý den překonává své teplotní rekordy. Rok 2024 zatím pokračuje v trendu z roku 2023. Právě tehdy se vlna rekordů nastartovala a od té doby nezpomaluje. Podle údajů
Nevěra posílila naše manželství
skutecnepribehy.cz
Nevěra posílila naše manželství
V manželství se Zdeňkem jsem prožila situaci, o které jsem si vůbec nedovedla představit, že by někdy mohla přijít. Průběh mého vztahu se Zdeňkem, mým manželem, byl asi takový, jaký bývá ve většině dlouhodobých partnerství. Poznali jsme se, když nám oběma bylo něco málo přes dvacet pět let. Nějakou dobu jsme se jen tak vídali,
Švagrovi v Říši přichystal Václav II. podraz
historyplus.cz
Švagrovi v Říši přichystal Václav II. podraz
Uprostřed léta roku 1290 se Václav II. potkává se svým tchánem Rudolfem Habsburským v Erfurtu. Oba muži se přátelsky obejmou. Před římským králem už však nestojí ten nejistý chlapec, jenž ho žádával o pomoc a o radu. Václav nyní vystupuje sebevědomě a je to Rudolf, kdo po něm tentokrát bude něco chtít…   Rytíř v
Paulová na sobě dře kvůli StarDance
nasehvezdy.cz
Paulová na sobě dře kvůli StarDance
Už dlouhé týdny je jasné, které celebrity vyrazí do boje v nadcházejícím ročníku StarDance. Jednou z hvězd bude také nestárnoucí herečka ze seriálu Jedna rodina Jana Paulová (69). Ta je dokonce hist
Pečená kachna na citronech
tisicereceptu.cz
Pečená kachna na citronech
Kachna připravená na citronech, česneku a zázvoru nejlépe chutná s rýží nebo opečenými bramborami. Suroviny 1 celá kachna 3 citrony 4 cm zázvoru 2 cibule 3 paličky česneku 3 lžíce másla 1
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Slavný Bedřich Hrozný získal profesuru až na třetí pokus
epochaplus.cz
Slavný Bedřich Hrozný získal profesuru až na třetí pokus
V červnu 1905 se Bedřich Hrozný stává docentem a do světa velké vědy se uvede přednáškou O babylónském eposu o stvoření světa. Finančně mu to ale nic nepřinese. Bádáním ani přednáškovou činností se Bedřich Hrozný (1879‒1952) neuživí. Naštěstí stále pracuje jako univerzitní knihovník, a proto může požádat o ruku svoji vyvolenou Vlastu Procházkovou (1888‒1959), aniž
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z