Domů     Královéhradecký kraj: Český ráj to na pohled
Královéhradecký kraj: Český ráj to na pohled
od 6.10.2023
1

Pomyslná brána do ráje, okouzlující skalní útvary anebo výhled z nejvyššího vrcholu České republiky. To je jen střípek v působivé mozaice, kterou Královéhradecký kraj tvoří.

Ve chvíli, kdy zavítáte do Jičína, pochopíte, kde se zrodily legendární pohádky, v Hořicích okusíte chuť tradic a poznáte sochařský um. A Hradec Králové? Ten vás seznámí s vrcholnými díly mistra Gočára.

Hradec Králové

Hlavní centrum kraje nabízí nejvyšší počet staveb Josefa Gočára a Jana Kotěry. Pro unikátní urbanistický koncept a řadu sentimentalistických staveb se secesní i funkcionalistou tváří se pro Hradec Králové vžila přezdívka „Salon republiky“.

Pokud bychom měli jmenovat jednu nejkrásnější, byla byla to budova Muzea východních Čech, jíž naleznete na Eliščině nábřeží.

Pocta vodnímu živlu

Kromě architektury se v hlavním krajském městě těší pozornosti i voda. Ať už pro existenci podvodního tunelu anebo secesní vodní elektrárny. Není divu, že se největší sladkovodní akvárium v Česku nachází právě zde.

Faunu a flóru Střední a Jižní Ameriky mají návštěvníci při prohlídce jako na dlani. Za vidění stojí zejména krmení piraní nebo mohutná stavba krunýřovců.

Inspirace betlémy

Nedaleko Hradce Králové leží město Třebechovice nad Orebem. A v něm muzeum čítající zhruba 400 betlémů vyrobených z nejrůznějších materiálů nalezených v České republice.

Ačkoli pozornost si zaslouží všechna tato umělecká díla, k nejvýznamnějším patří Proboštův betlém, jehož stáří je odhadováno na více než 100 let. Dále obsahuje na 2000 vyřezávaných dílků a 350 figurek.

Majestát uprostřed lesů

Na první pohled připomíná osamocený klenot uprostřed hustých lesů. Ve skutečnosti se jedná o cennou pamětihodnost, jíž osobitý styl vtiskl architekt Carlo Lurago. Hrad Humprecht se pyšní elipsovitým půdorysem, a ozdobou v podobě tureckého půlměsíce.

Kromě působivých interiérů, jimž dominuje hodovní síň, uchvátí také nádhernými výhledy na hrad Kost nebo Trosky.

Co bychom se báli…

Ráj pro horolezce a nadšené turisty má podobu Prachovských skal. Jedinečné skalní městečko je protkané turistickými značkami, které vás provedou roklemi, stržemi až k vrcholům

pískovcových skal s vyhlídkami. Pokud toužíte po skutečném poznání genia loci tohoto místa, doporučujeme návštěvu vyhlídky Českého ráje, Americké sluje nebo Císařské chodby.

Hořice v Podkrkonoší

Město kamenné krásy, v němž je cítit neodolatelné aroma poctivě stáčených trubiček, uchvátí malebným historickým náměstím s překrásnou radnicí a původní kašnou.

K hořickým dominantám patří barokní kostel Narození Panny Marie nebo hřbitovní kostelík sv. Gotharda. Díky sochařským a kamenickým tradicím je možné ve městě spatřit také pozoruhodné a jedinečné monumenty.

Masarykova věž samostatnosti

Na samotném hřebeni Hořického chlumu se významně tyčí tzv. Masarykova věž samostatnosti. Uvnitř najdete malé muzeum s navazující pietní sítí, v níž jsou k vidění jména mužů a žen, jež padli v boji za naši vlast. Kromě nádherného výhledu jde také o významné pietní místo.

Království v lesích

V kouzelné krajině uprostřed lesů stojí unikátní vodní dílo, známé jako Les Království. Navrženo bylo v romantizujícím duchu, o čemž svědčí také koruna hráze se dvěma bránami.

Pro svou ojedinělost byla stavba již roku 1964 zapsána na seznam technických památek.

Sídlo pana životopisce

Perla celého Podkrkonoší umožní návštěvníkům nahlédnout do života cestovatele a spisovatele Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Hrad Pecka mu totiž několik let říkal pane.

Při prohlídce jeho zrekonstruovaného paláce spatříte sedm interiérových místností, mučírnu i sklepení.

Literární odkaz

Když se řekne Ratibořice, většina z nás si vybaví známýí příběh, Babičku. Právě na tomto zámku totiž měla pobývat vévodkyně Zaháňská.

Krásná a okouzlující žena si zdejší končiny zvolila za letní sídlo, které nechala v letech 1825–1826 „zahalit“ do klasicismu a empíru. Pozornost si ovšem zaslouží také přilehlý anglický park s exotickým skleníkem či Lovecký pavilon.

Babiččino údolí

Jedna z nejnavštěvovanějších lokalit východních Čech láká na poklidnou dovolenou, a to po celý rok. Ať už toužíte po adrenalinu v podobě cyklistiky nebo odpočinkové chůzi, přijdete si v Babiččině údolí na své. Zároveň spatříte kromě zámku i legendární mlýn nebo Staré bělidlo.

Nové Město nad Metují

V podhůří Orlických hor nesmíte minout metropoli na řece Metuji. Ta společně se skalnatým ostrohem historického centra charakterizuje celé město. Ne nadarmo je známé jako „Český Betlém“.

Pozornost si ale zaslouží i původně renesanční zámek, v němž je možné spatřit barokní sochy z dílny Matyáše Bernarda Brauna či zahradu navrženou mistrem Dušanem Jurkovičem.

Expozice s překvapením

Zámek Opočno je proslulý po celé republice pro svou rozsáhlou sbírku exotických zbraní. Znalci zajisté ocení plátové zbroje šlechtické i žoldnéřské, kolekci popravčích mečů či japonské zbraně.

Sezóna 2022 si pro návštěvníky připravila malé překvapení v podobě zpřístupnění druhého patra zámku, v němž je možné nahlédnout do soukromých prostor rodu Colloredo-Mannsfeld.

„Ta“ nejkrásnější

Nejvyšší vrchol Orlických hor se tyčí do výšky 1115 metrů nad mořem. Rozhlednu, jež byla v roce 2019 zvolena nejkrásnější v republice, naleznete necelé 3 kilometry od města Deštná.

Před dobrodruhy se při návštěvě rozprostře výhled kupříkladu na Králický Sněžník, Krkonoše a Ještěd.

Vodopád Pančavy
Vodopád Pančavy

Krkonoše si kromě nejvyšší hory připisují další „nej“ v podobě nejvyššího vodopádu, Pančavského. Působivá vodní show spadá ze skalní hrany na okraji Pančavské louky do Labského dolu.

Kromě uklidňující podívané je možnost i nádherného výhledu z Ambrožovy vyhlídky.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Gotická Vlkova věž v centru města Znojma je místem zasvěceným vínu. Platí to již 12 let a za tu dobu si zde vína s označením VOC Znojmo zvykli ochutnávat a nakupovat nejen místní, ale i četní turisté, kteří do našeho města zavítají často právě kvůli vínu. Již od 1. dubna, kdy Informační centrum VOC Znojmo zahajuje 12. sezónu, Vlkova věž opět vítá své návštěvníky, ať už jde o jednotlivce, kteří z
Kolonáda Maxima Gorkého je se svými 180 metry je nejdelší lázeňskou kolonádou v republice a na rozdíl od mnoha jiných není kamenná, ale litinová. Neobarokní konstrukce na sklonku 19. století nahradila původní starší kolonádu, její jednotlivé části byly odlity v železárnách Blansko a montovány přímo na místě. Mariánské Lázně: Procházka za zpěvu fontány O vybudování kolonády podle projektu víd
Podle pověsti získal Zbiroh své jméno, když se do zdejších lesů vydala na lov šlechtická družina, zabloudila a byla nucena venku přenocovat. Když se lovci ráno probudili, všude kolem ležely jelení parohy, které pán nařídil sesbírat. A tak se zrodil Zbiroh. Jestli je na dávné pověsti něco pravdy, už asi nezjistíme, zvěře ale v okolních brdských lesích pobíhá stále dost a dost. Samotný zámek Zbiroh
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína  Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za nimi můžeme do sklepení, v němž j
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
epochaplus.cz
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude