Domů     Krásné pražské zahrady: Které jsou otevřené celoročně?
Krásné pražské zahrady: Které jsou otevřené celoročně?

Možná to nevíte, ale je jich opravdu hodně a projít všechny za den je zhola nemožné. Proto i my jsme vybrali jen malou ochutnávku.

Ale ať už se vydáte do kterékoliv, vždycky to bude zážitek. Potěšení v oáze klidu uprostřed tepajícího velkoměsta.

Vrtbovská

Jednu z nejkrásnějších pražských zahrad najdete v Karmelitské ulici číslo 25, kousek od Malostranského náměstí. Vchází se do ní přes nenápadný průchod Vrtbovského paláce, který ani trochu nenapovídá, jakou nádheru skrývá.

Barokní zahrada (viz úvodní foto) byla založena roku 1720 a na pouhých 0,31 hektaru se podařilo vytvořit ohromující dílo.

Ne vždy mu bylo popřáno patřičné péče, v druhé polovině 20. století byla dokonce na nějakou dobu uzavřena, až se na ni málem zapomnělo. Pak ovšem přece jen došlo v 80. letech k rekonstrukci a pak mezi lety 1990–1998 k další, která jí vrátila původní krásu.

Zahradu tvoří sala terrena bohatě zdobená z velké části dochovanými freskami. Může se stát, že se do ní nedostanete, protože se zde také oddává. Ale obřad netrvá zase tak dlouho.

Na jejím konci uvidíte empírový domek, který byl přistavěn daleko později a zajímavý je tím, že zde bydlel a tvořil několik let malíř Mikoláš Aleš. Poté vystoupíte na tři terasy spojené schodišti, která zdobí sochy Matyáše Brauna.

Uchvátí vás nádherný výhled z jedné strany na věže kostela svatého Mikuláše, Pražský hrad a malostranské střechy, na druhé na kostel Panny Marie Vítězné.

Otevřeno: duben–říjen, denně od 10.00 do 18.00

Černínská

Také jedna ze zahrad, která do roku 2011 nebyla přístupná, protože ji využívá ministerstvo zahraničí. O to víc stojí za to ji navštívit. Když začal hrabě Černín z Chudenic se stavbou svého paláce na Loretánském náměstí, samozřejmě se počítalo i se zahradou.

Ta se začala budovat v roce 1693. Jenže její osud byl poněkud dramatický. Byla poničena několika válkami, při bojích o rakouské dědictví ji rozoraly zákopy. O další století později se stala anglickým parkem.

Ani ten dlouho nevydržel. Když palác koupilo ženijní ředitelství, zavezli zahradu sutí a udělali z ní dvůr se stájemi. Ale vše se v dobré obrátilo v roce 1928, kdy palác se zahradou získal stát.

Zahrada byla obnovena podle plánů architekta Pavla Janáka a rozšířena o novou část. Ve starší pravidelné části vede palácové schodiště k terase bazénu. Pod svahem za bazénem najdeme kaskádovou kašnu a na konci Kaňkův pavilonek.

Nová část je volnou kompozicí se skupinami stromů. Do zahrady vstoupíte samostatným vchodem naproti Loretě.

Otevřeno: květen – září, so, ne + státní svátky od 10.00 do 17.00

Valdštejnská

Najdete ji hned u stanice metra Malostranská a je druhá největší v Praze. Zajímavé je, že prý se na jejím vzhledu podílel Albrecht z Valdštejna.

Můžete si prohlédnout největší sala terrenu i největší umělou krápníkovou stěnu s voliérou pro ptáky, nebo se potěšit pohledem na jezírko s umělým ostrovem. Vaše děti jistě zaujmou pávi, kteří tu procházejí mezi návštěvníky. Od roku 1996 je zahrada součástí sídla Senátu České republiky.

Otevřeno: pondělí – pátek od 7.30 do 18.00

víkendy a státní svátky od 10.00 do18.00

červen – září otevřeno o hodinu déle

Kinských

Svažitá zahrada okolo letohrádku Kinských se rozkládá pod petřínským vrchem, shora hraničí s Růžovým sadem, z boku s daleko frekventovanějšími Petřínskými sady a nabízí příjemnou procházku.

Podél cestiček narazíte na pískovcové skály, vyhlídky, jezírka se sochami, vodopády, pro některé bude objevem dřevěný kostelík sv. Michala, který sem byl přenesen z Podkarpatské Rusi.

V horní části zahrady u nejvýše položeného jezírka najdete pětimetrový pískovcový sloup s hranolovými slunečními hodinami na vrcholu. Tahle zajímavost ale prý není místní. Údajně sem byl přenesen ze Žižkova, kde stával někde vedle kostela svatého Prokopa.

Dostanete se sem od náměstí Kinských, ale i ze Strahova, projít se dá i ze sousední zahrady průchody v hladové zdi.

Otevřeno neomezeně

Ztracenka

Jako by název byl symbolický, protože o téhle zahradě neví ani leckterý Pražák. A jak ji najdete? Spojuje horní a dolní část Horské ulice mezi Karlovem, Albertovem a novoměstskými hradbami.

Založena byla v 18. století a původně to vlastně nebyla zahrada, ale sad s vinicí, v období socialismu pak zde bylo dětské hřiště. Nakonec ze všeho zbyl jen neudržovaný svah s několika cestičkami. Jenže před pár lety se Ztracenka vyloupla do krásy.

Pod vedením architekta Michala Gavlase vznikla zahrada italského typu se stromy a lavičkami, místo k odpočinku s výhledem na nedaleké Podskalí, Albertov a Vyšehrad.

Otevřeno: denně od 8.00 do 18.00

Foto: autorka, wikipedie.cz, kudyznudy.cz, npu.cz/
Související články
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
historyplus.cz
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
Je jich málo, mají jen pár děl, a přesto husaři dokážou nemožné – obsadí Berlín! Bleskovým přepadem ochromí místní vojenskou posádku a šokované pruské královně nezbývá než z města uprchnout. Rakouský vojevůdce Andrej Hadik se brilantní akcí zapíše do dějin.   „Virtuti nihil invium!“ „Udatnost nezná překážek!“ Právě tímto krédem se celý život řídí rakouský maršál
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
21stoleti.cz
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
nasehvezdy.cz
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
Po rozvodu s herečkou Téou Leoni (59) v roce 2014 herec, režisér a scenárista, dobře známý ze seriálu Akta X a Californication, David Duchovny (64), tvrdil, že je příliš starý na to, aby se znovu ožen
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
epochaplus.cz
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
Dokud ženy nosily korzety, a že to trvalo hezkých pár století, nemohly volně dýchat a měly jeho vinou i jiné, velmi vážné zdravotní problémy, jako například poškození vnitřních orgánů. Korzet zkrátka není nic, do čeho byste se dnes chtěly dobrovolně nasoukat. Naštěstí se našly průkopnice i muži, kteří se postarali o to, aby ženy mohly
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
enigmaplus.cz
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
V našich pověstech se to všelijakými strašidly a přízraky jen hemží. V různých formách se vyskytují snad na každém hradě, ale také v lesích, v podzemí či dokonce v ulicích měst. Narazit na ně můžete,
Tajemný africký horoskop
nejsemsama.cz
Tajemný africký horoskop
Pod horkým saharským sluncem vznikla kdysi magická geomantie. Jde o věštecké umění z předmětů, které bylo v dávných dobách důležité pro přežití. Věštilo se z kostí, hlíny, kamenů či písku. Najděte své znamení, a dozvíte se úžasné věci. Víte, jaké jsou vaše šťastné dny a co to o vás všechno vypovídá? Zjistěte podle svého narození, ke kterému magickému znamení patříte. Silný Baobab 4.
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
panidomu.cz
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na
Ruce, které nezapomínají
skutecnepribehy.cz
Ruce, které nezapomínají
Někdy mám pocit, že se celý život vejde do pár doteků. Do jemného pohlazení po vlasech nebo hrnku, který podáváte druhému, aby ho zahřál. Moje ruce si toho pamatují víc než moje hlava. Prsty mám pokřivené, klouby už dávno nepracují, jak by měly, ale ty staré dlaně… pořád cítí. Je v nich vše: dětství, práce, radosti, pády i ta každodenní
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz