Domů     Krásné pražské zahrady: Které jsou otevřené celoročně?
Krásné pražské zahrady: Které jsou otevřené celoročně?
od 30.1.2023
1

Možná to nevíte, ale je jich opravdu hodně a projít všechny za den je zhola nemožné. Proto i my jsme vybrali jen malou ochutnávku.

Ale ať už se vydáte do kterékoliv, vždycky to bude zážitek. Potěšení v oáze klidu uprostřed tepajícího velkoměsta.

Vrtbovská

Jednu z nejkrásnějších pražských zahrad najdete v Karmelitské ulici číslo 25, kousek od Malostranského náměstí. Vchází se do ní přes nenápadný průchod Vrtbovského paláce, který ani trochu nenapovídá, jakou nádheru skrývá.

Barokní zahrada (viz úvodní foto) byla založena roku 1720 a na pouhých 0,31 hektaru se podařilo vytvořit ohromující dílo.

Ne vždy mu bylo popřáno patřičné péče, v druhé polovině 20. století byla dokonce na nějakou dobu uzavřena, až se na ni málem zapomnělo. Pak ovšem přece jen došlo v 80. letech k rekonstrukci a pak mezi lety 1990–1998 k další, která jí vrátila původní krásu.

Zahradu tvoří sala terrena bohatě zdobená z velké části dochovanými freskami. Může se stát, že se do ní nedostanete, protože se zde také oddává. Ale obřad netrvá zase tak dlouho.

Na jejím konci uvidíte empírový domek, který byl přistavěn daleko později a zajímavý je tím, že zde bydlel a tvořil několik let malíř Mikoláš Aleš. Poté vystoupíte na tři terasy spojené schodišti, která zdobí sochy Matyáše Brauna.

Uchvátí vás nádherný výhled z jedné strany na věže kostela svatého Mikuláše, Pražský hrad a malostranské střechy, na druhé na kostel Panny Marie Vítězné.

Otevřeno: duben–říjen, denně od 10.00 do 18.00

Černínská

Také jedna ze zahrad, která do roku 2011 nebyla přístupná, protože ji využívá ministerstvo zahraničí. O to víc stojí za to ji navštívit. Když začal hrabě Černín z Chudenic se stavbou svého paláce na Loretánském náměstí, samozřejmě se počítalo i se zahradou.

Ta se začala budovat v roce 1693. Jenže její osud byl poněkud dramatický. Byla poničena několika válkami, při bojích o rakouské dědictví ji rozoraly zákopy. O další století později se stala anglickým parkem.

Ani ten dlouho nevydržel. Když palác koupilo ženijní ředitelství, zavezli zahradu sutí a udělali z ní dvůr se stájemi. Ale vše se v dobré obrátilo v roce 1928, kdy palác se zahradou získal stát.

Zahrada byla obnovena podle plánů architekta Pavla Janáka a rozšířena o novou část. Ve starší pravidelné části vede palácové schodiště k terase bazénu. Pod svahem za bazénem najdeme kaskádovou kašnu a na konci Kaňkův pavilonek.

Nová část je volnou kompozicí se skupinami stromů. Do zahrady vstoupíte samostatným vchodem naproti Loretě.

Otevřeno: květen – září, so, ne + státní svátky od 10.00 do 17.00

Valdštejnská

Najdete ji hned u stanice metra Malostranská a je druhá největší v Praze. Zajímavé je, že prý se na jejím vzhledu podílel Albrecht z Valdštejna.

Můžete si prohlédnout největší sala terrenu i největší umělou krápníkovou stěnu s voliérou pro ptáky, nebo se potěšit pohledem na jezírko s umělým ostrovem. Vaše děti jistě zaujmou pávi, kteří tu procházejí mezi návštěvníky. Od roku 1996 je zahrada součástí sídla Senátu České republiky.

Otevřeno: pondělí – pátek od 7.30 do 18.00

víkendy a státní svátky od 10.00 do18.00

červen – září otevřeno o hodinu déle

Kinských

Svažitá zahrada okolo letohrádku Kinských se rozkládá pod petřínským vrchem, shora hraničí s Růžovým sadem, z boku s daleko frekventovanějšími Petřínskými sady a nabízí příjemnou procházku.

Podél cestiček narazíte na pískovcové skály, vyhlídky, jezírka se sochami, vodopády, pro některé bude objevem dřevěný kostelík sv. Michala, který sem byl přenesen z Podkarpatské Rusi.

V horní části zahrady u nejvýše položeného jezírka najdete pětimetrový pískovcový sloup s hranolovými slunečními hodinami na vrcholu. Tahle zajímavost ale prý není místní. Údajně sem byl přenesen ze Žižkova, kde stával někde vedle kostela svatého Prokopa.

Dostanete se sem od náměstí Kinských, ale i ze Strahova, projít se dá i ze sousední zahrady průchody v hladové zdi.

Otevřeno neomezeně

Ztracenka

Jako by název byl symbolický, protože o téhle zahradě neví ani leckterý Pražák. A jak ji najdete? Spojuje horní a dolní část Horské ulice mezi Karlovem, Albertovem a novoměstskými hradbami.

Založena byla v 18. století a původně to vlastně nebyla zahrada, ale sad s vinicí, v období socialismu pak zde bylo dětské hřiště. Nakonec ze všeho zbyl jen neudržovaný svah s několika cestičkami. Jenže před pár lety se Ztracenka vyloupla do krásy.

Pod vedením architekta Michala Gavlase vznikla zahrada italského typu se stromy a lavičkami, místo k odpočinku s výhledem na nedaleké Podskalí, Albertov a Vyšehrad.

Otevřeno: denně od 8.00 do 18.00

Foto: autorka, wikipedie.cz, kudyznudy.cz, npu.cz/
reklama
Související články
Je toho hodně, co nás napadne při vyslovení jména Štramberk – bohatá historie, cenné architektonické památky, stále živé lidové tradice… V tomto malebném moravském městě je ale pořád možné objevovat něco nového a zajímavého. Historické jádro Štramberka je díky své bohaté historii i cenným památkám městskou památkovou rezervací. Tvoří ji měšťanské domy, obehnané hradbami v okolí svažitého náměstí.
Česká republika má několik míst, která se proslavila chovem koní. Naší specialitou je především starokladrubský kůň, a právě mnoho jeho zástupců našlo svůj domov ve Slatiňanech, v těsné blízkosti významného a hojně navštěvovaného zámku. Od chvíle, kdy na sklonku 13. století vznikla osada zvaná Slatiňany, se zdejší obec stále rozrůstala. Některý z potomků prvního doloženého majitele panství Franti
Jedním z mála dochovaných pevnostních objektů v Olomouci je Korunní pevnůstka ležící vlastně v samém centru města. Budována byla od roku 1754 na území bývalé obce Závodí před středověkými městskými hradbami a tvoří ji několik objektů postavených v průběhu 18. i 19. století. Pevnost obklopuje mohutný zemní val určený k rozmístění děl, jehož podpěrná cihlová zeď dosahuje výška 4,7 metru. Těch děl
Máte pocit, že vás v Čechách už nic nepřekvapí? Nechte se zlákat na výlet do královského města Kolína. Ať už přijedete na kole, vlakem, autem či dorazíte pěšky, čeká na vás řada krásných, dosud málo objevených míst. Historie kolínské židovské komunity Kolínský židovský klenot, Jeruzalém na Labi, představuje ojedinělý soubor židovských památek, bývalá židovská čtvrť právem náleží k nejcennějším
Rožnov leží pod Radhoštěm, a ten bychom rozhodně na svých cestách po tomto kraji minout neměli. Na jeho vrcholku stojí výjimečná kaple svatého Cyrila a Metoděje s byzantskou kopulí, vysvěcená už v roce 1898. Je to jedna z nejvýše položených církevních staveb na našem území a přestože si toho na první pohled sotva povšimneme, stojí jednou polovinou na rožnovské straně kopce a druhou na straně fr
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nadopujte se všemi béčky
nejsemsama.cz
Nadopujte se všemi béčky
Vitaminů skupiny B je celkem osm a všechny by se pro naše zdraví přetrhly. Pečují o kůži, vlasy, nervy i srdce. Ne vždy jich ale přijímáme tolik, kolik potřebujeme. Mrkneme se na zoubek těm nejdůležitějším z celé skupiny a pro začátek si můžeme říct, že i když máte jejich spotřebu pokrytou, stres, kouření, pití alkoholu nebo velkého množství kávy či čaje vedou
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
epochalnisvet.cz
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
Helena Duncan si jako malé děvče vyslouží přízvisko pekelná, neboť tvrdí, že umí mluvit s mrtvými. Od té doby své okolí zahrnuje jedním proroctvím budoucnosti za druhým a jako dospělá se díky tomu stane uznávanou čarodějnicí. Dnes však o jejích schopnostech mnozí pochybují, neboť je údajně doloženo, že při seancích podváděla. Je to pravda? Je
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
21stoleti.cz
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky t
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Španělské ptáčky
tisicereceptu.cz
Španělské ptáčky
Většina z nás omáčky miluje. Španělský ptáček patří mezi klasické recepty české kuchyně. Příprava není vůbec složitá. Suroviny 4 plátky z hovězí kýty (celkem asi 600 g) 2 natvrdo uvařená vejce
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
iluxus.cz
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
Jen málokomu se podaří dopřát si tak jedinečný zážitek s klasickými automobily, jakým je závod Sachsen Classic. V jeho rámci se v polovině srpna opět přesunou závodníci kultovní setinové rallye ze Cvi
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
epochaplus.cz
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
skutecnepribehy.cz
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
Ten duch se na mě přilepil v parku u křížku a pronásledoval mě celou cestu, marně jsem před ním utíkala, zachránila mě až lávka přes potok. Stalo se to před několika lety, když jsem se vracela s manželem, již značně společensky upraveným, z večírku u jeho bratra. Švagrová nás přemlouvala, abychom přespali u nich. Já ale chtěla domů do své postele, a tak
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
historyplus.cz
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
Když králova metresa prochází uličkou dvořanů, ulpívají na ní desítky párů očí, které hodnotí každičký detail jejího vzhledu. Jen ať se dívají, má krásné šaty, líčení podle poslední módy, vzácný parfém, a hlavně vysoký účes, jehož tvorba zabrala celé hodiny. Jistý muž, který je nositelem starobylého a prestižního Řádu svatého Michala, dokončuje spis Chvála účesů
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
nasehvezdy.cz
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
Půvabná herečka ze seriálu Jedna rodina Sara Sandeva  (27) už tři roky tvoří pár se starším hercem Jakubem Prachařem (40). Možná je tak pomalu na čase vztah někam posunout. Nabízí se pochopitelně sv
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
enigmaplus.cz
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
Hledat důkazy existence UFO v proslulé florentské galerii Uffizi není zase tak bláhové, jak by to původně vypadalo. Záhadný obraz na vás čeká ve druhém patře galerijního objektu. Výtvarné dílo vzniklo