Město Tábor je jako stvořené pro rodinnou dovolenou. Jak ale vzniklo? Kdo byl Jan Žižka? Jak vypadají husitské zbraně? Z čeho se skládá střelný prach? Pokud nevíme, měly by naše první kroky směřovat do Husitského muzea, kde najdeme odpovědi.
Husitské muzeum a středověké podzemí
Dozvíme se něco o husitství prostřednictvím filmu, textů, obrazů a exponátů. Pro děti jsou zde připravené komiksové panely, tajné zásuvky a vtipné výjevy v kukátkách.
Děti si zde mohou vyzkoušet, jak jim padne kroužková košile či jak se sedí na královském trůně.
Po návštěvě expozice se vydáme na průzkum táborského podzemí. Propojené sklepy pod Starým městem chránily životy našich předků před nepřáteli, majetek před požáry a pivo před ztepláním.
Průvodce nás provede po trase dlouhé přes půl kilometru, místy v hloubce až 12 metrů.
Vstupné: 120 Kč; děti 60 Kč
Muzeum čokolády a marcipánu
V Táboře se nechme zlákat také vůní kakaa a mandlí a vstupme do sladkého světa čokolády a marcipánu! Seznámíme se s historií výroby a způsobem zpracování čokolády.
Najdeme zde sbírku plakátů a obalů od čokolád, čokoládovou fontánu, šlechtický salon či ukázku pěstování kakaovníků v pralese. Druhá část expozice je věnována marcipánu.
Zde je k vidění marcipánový model táborského náměstí, marcipánové pohádkové a večerníčkové postavičky. Šikovné ruce se vyřádí ve stálé dílně, kde je možné modelovat z marcipánu nebo odlévat čokoládové figurky.
Děti nadchne peklo a perníková chaloupka v pohádkovém sklepě. V čokolatérii, kde posedíme u kávy a zákusků, můžeme skrz okénko pozorovat ruce zručných cukrářů.
Vstupné: 130 Kč; děti 90 Kč
Zážitkový husitský skanzen
Zažijeme středověk na vlastní kůži! Poznáme, jak žili, hodovali a válčili husité! Vypravíme se do Housova mlýna, který stojí pod starobylými hradbami města Tábor na pozůstatcích mlýna ze 13. století.
Na stálé výstavě Filmová zbrojnice si můžeme vyzkoušet zbroje i zbraně, které si zahrály ve známých filmech. Není radno pouštět si pusu na špacír, abychom neskončili ve zdejší mučírně. Svůj bystrý zrak si můžeme prověřit na lukostřelnici.
Za doprovodu bratra husity si vyzkoušíme průlez husitským vozem, metání sekerou nebo hod do chřtánu. Vyslechneme pár hrůzostrašných legend a příběhů o místních strašidlech a v husitské krčmě ochutnáme nějakou grilovanou dobrotou.
A než opustíme Housův mlýn, nezapomeneme si vyrazit pár mincí na památku. V červenci a srpnu se přihlásíme na Husitské rodinné víkendy s pestrým programem. Děti do výše meče mají vstup zdarma.
Vstupné do filmové zbrojnice: 75 Kč; děti 35 Kč
Strašidelné podzemí a Skřítkov
Bojíme-li se rádi, vyrazíme se bát do strašidelného podzemí! V chodbách s tajemnou atmosférou narazíme na mnoho strašidelných stvoření, např. na alchymistu a jeho dílnu, bílou paní, kata, mumii a další! Pozor, kdo nás to chytil za nohu?
A komu patří ty kosti na zemi? V centru Tábora je takových sklepů nepočítaně a v každém se jistě schovává nějaké to strašidlo. A určitě je už pár set let staré. Sklepy pod domy v dnešním historickém centru vznikly totiž už ve středověku!
Pro nejmenší děti je vedle strašidelného podzemí otevřena poetická expozice Skřítkov, kde se na ně těší spousta roztomilých bytostí, skřítků, víl i zvířátek.
Vstupné: 50 Kč; děti 30 Kč