Historický skvost a dominanta města. Tak bychom mohli charakterizovat kapli sv. Kříže tyčící se na vršku v centru Pelhřimova. Po staletích dnes opět září novotou jako v době svého vzniku.
Už v roce 1671 stála na návrší dnes zvaném Kalvárie severozápadně od pelhřimovského centra kaplička, o jejíž vybudování se postaral tehdejší významný měšťan Jan Kryštof Blažejovský.
Inspirací mu byly tehdy módní takzvané kaple Božího hrobu vycházející z jeruzalémského vzoru. A kaple se zanedlouho stala cílem poutníků ze širokého okolí, takže uplynulo jen tři čtvrtě století a bylo nutné ji rozšířit.
V polovině 18. století tak přibyl i kostelík s věží. Pak ovšem nastaly horší časy především v důsledku náboženských reforem Josefa II. Panovník tenkrát svým nařízením nechal zrušit kostely a kaple, které považoval za nadbytečné.
A tak kaple na Kalvárii chátrala, nikdo se o ni nestaral a když do ní nakonec ještě udeřil blesk, bylo potřeba ji zbourat.
Podruhé už se bourat nebude
To ovšem neznamenalo, že vrch zůstal pustý. To už se psala 80. léta 19. století, Josef II. byl už téměř sto let na věčnosti, a tak měla pelhřimovská městská rada s plánováním nové stavby volnou ruku.
Za tři roky stála na kopci nová kaple v novogotickém slohu, s podélným půdorysem a s věží obrácenou směrem k městu. Vedlo k ní schodiště se 37 schody lemované sloupky coby zastaveními křížové cesty, v interiéru byl oltář se sousoším Ukřižování.
Protože ale historie se neustále opakuje, po druhé světové válce nastalo opět období, které církevním stavbám nepřálo. Kapli nad Pelhřimovem čekalo další chátrání a už se dokonce ozývaly hlasy, že i tahle kaple by se měla zbourat.
Postupně se zhroutila část schodiště, zničena byla cenná vitrážová okna a vše začínal halit neproniknutelný příkrov bující vegetace.
Ruina se ale přece jen dočkala lepších časů a na počátku 21. století se město pustilo do zásadní rekonstrukce celého areálu – nejen kaple samotné, ale i schodiště a okolní zeleně.
Víte, kolik tehdy stálo pivo?
Při rekonstrukci dřevěné špičky věže se na samém jejím vrcholku podařilo objevit válcovitou měděnou schránku skrývající skleněnou láhev, do níž naši předkové uložili dobové dokumenty, fotografie, noviny nebo mince jak z roku 1883, kdy se kaple začala stavět, tak z období konce 20. let 20. století, kdy se na kapli opravovala střecha.
Schránka obsahuje mimo jiné cenný záznam z doby dokončování stavby. „V pátek dne 24. srpna 1883 dávána tato báň na věž kostela Kalvárie.
Zaznamenáváme toto pro budoucnost s tím doložením, že obšírný pamětní spis založen byl do základního kamene 3. května 1883,“ píše se v pamětním listu.
Ve schránce byly uloženy také informace o všedním životě na konci 19.století, takže se dík nim například dozvíme, že kilogram hovězího masa tenkrát stál 52 krejcarů a litr piva 12 krejcarů.
Současní stavbaři při rekonstrukci schránku pečlivě uložili zpátky na místo, samozřejmě s doplňujícími dokumenty z 21. století.
Obyvatelům na kapli záleží
Rok 2015 pak znamená pro kapli počátek nové slávy. A také období nového účelu. Kaple sv. Kříže totiž dnes slouží jako obřadní, výstavní a koncertní síň.
Památka byla opravena přesně podle původních plánů pelhřimovského stavitele Josefa Šlechty z konce 19. století. Jak Pelhřimovským na kapli záleží, dokládá i skutečnost, že na pořízení nových vitrážových oken se složili obyvatelé ze širokého okolí.
Do kaple se také vrátil restaurovaný původní novogotický hlavní oltář, který se podařilo objevit v depozitáři místní farnosti. Vzhůru ke kapli se můžeme vydat od kruhového objezdu v ulici Na hradišti v samém centru Pelhřimova.