Domů     Liberec pro lyžaře i pěšáky
Liberec pro lyžaře i pěšáky

Jste vyznavači bílé stopy, poznávání zajímavých míst nebo toužíte po drinku někde v oblacích? Vydejte se do města pod Ještědem.

Město na úpatí jizerských hor s bohatou historií vám totiž dokáže nabídnout od každého něco. A navíc, ve kterém městě nasednete v centru do tramvaje a vystoupíte na sjezdovce?

Ráj lyžařů

V nadmořské výšce tisíc metrů nad mořem se vám otevře lyžařský areál, který uspokojí každého. Sjezdové tratě mají všechny stupně obtížnosti, takže se nemusíte bát, že byste si nenašli tu svoji.

Začátečníci využijí lehké sjezdovky na jižní straně – cvičiště Bucharka, nebo také cvičnou plochu nacházející se přímo u konečné tramvajové linky.

Tratě na severní straně jsou určené pro zkušené lyžaře –červené sjezdovky Skalka, Liberecká a Pod lany nebo černé Višňovka a Slalomák. Na modré se svezete na Nových Pláních. Pokud nechcete lyžovat, může se vám líbit na sáňkách, pro které je tu dráha také.

Pro děti tu každoročně fungují lyžařské školičky. To všechno obsluhuje několik vleků a lanovek, které přepraví prý až 11 000 lidí za hodinu. A pokud se bojíte, že nebude sníh, nemusíte, protože tratě se samozřejmě zasněžují. Zalyžovat si můžete i večer.

Běžkaři mají zase k dispozici 17 kilometrů upravených stop s překrásnými výhledy po okolních kopcích a do údolí.

Na svazích pod Ještědem si svou trať vybere každý.
Na svazích pod Ještědem si svou trať vybere každý.

Nápoj v oblacích

Kde jinde si objednat něco pro zahřátí než v hotelu Ještěd. Sem se podívat prostě musíte, nakonec se na vrchol pohodlně dostanete autem nebo romantičtěji kabinovou lanovkou. Stavba je dílem architekta Karla Hubáčka, a ačkoliv je jí už 46 let, je stále úžasná.

Také je to národní kulturní památka. Je tu hotel a restaurace s překrásným výhledem, a kdyby bylo zataženo, nevadí, budete se cítit jako když plujete na obláčku. Když byl hotel v roce 1973 postaven, podílelo se na výzdobě mnoho umělců a uměleckých řemeslníků.

Všechno bylo vymyšleno do posledního detailu, od zařízení po poslední lžičku. Ti starší tu krásu budou pamatovat.

Možná si vzpomenou i na skvělého barmana Bohumila Pavlíčka, který míchal ty nejlepší drinky na světě, však mezi jeho hosty patřili Louis Armstrong, Waldemar Matuška i Jana Werich. Snad právě kvůli tomu se ocitl na chvíli v baru mezi zemí a nebem.

Ale konec snění o časech minulých… Jak šel čas, něco se rozkradlo, co zbylo se v 90. letech rozprodalo pod záminkou pokroku, nebo prostě vyhodilo. Ale svítá naděje, že se podaří vyrobit repliky zařízení a interiéry se zalesknou v celé původní kráse.

Čekají vás kilometry upravených tratí a překrásných výhledů.
Čekají vás kilometry upravených tratí a překrásných výhledů.

A zpátky od města

To je právě ta výhoda Liberce, kombinace bílých stop a městských lákadel. A tady jich najdete spoustu. Pro každého něco. Pojďme se zastavit na několika místech, která by vás mohla zajímat.

Zoo

Každý zná libereckou zoo proslulou chovem bílých tygrů. I místní hokejisté si je dali na dresy. A neříkejte dětem, že v zimě se do zoologické nechodí.

Právě naopak, má to několik výhod, nebude tu nával a zvířata si to venku užívají, takže si je budete moci v klidu prohlédnout.

Radnice vypadá jako z pohádky zejména při večerním osvětlení.
Radnice vypadá jako z pohádky zejména při večerním osvětlení.

Novorenesanční radnice

Stojí na náměstí a vypadá jako by sem spadla z nějaké pohádky. Komu se zase bude zdát, že se sem přestěhovala z Vídně, ten nebude daleko od pravdy, projektoval ji totiž vídeňský architekt Franz Neumann.

A že tehdejším radním na ní opravdu záleželo, je dodnes vidět. Pracovali na ní špičkoví řemeslníci, a co nešlo zařídit doma, to se prostě dovezlo – lustr z Berlína, vitráže z Mnichova, dřevěné obložení z Vídně…

Pokud si ji chcete prohlédnout a vystoupat na věž, můžete. Teď v zimě ovšem jen ve čtvrtek. Od 9 do 15 hodin.

Gustav Klimt v divadle

Co má tenhle slavný rakouský malíř společného s divadlem? Odpověď je jednoduchá. Oponu. To bylo tak:

Když se stavělo dnešní Divadlo F. X. Šaldy, stavitelé a architekti doporučili komitétu pro stavbu divadla v Liberci mladé a začínající umělce Gustava Klimta a Franze Matsche, aby ji vytvořili.

Ti přijali a o něco později, hlavně proto, že nestíhali, přizvali i Gustavova mladšího bratra Ernsta. Byla to jedna z prvních Klimtových zakázek. Dnes má nedozírnou cenu. Rakušané za ni opakovaně nabízeli přes milion dolarů, naštěstí nikoho nenapadlo ji prodat.

Bohužel opona v provazišti divadla trpěla, a tak i když byla několikrát restaurována, spouští se jenom při výjimečných příležitostech. Ale kdybyste ji neviděli, nebuďte smutní, hrají tu kvalitní divadlo a interiér novobarokní budovy je nádherný.

Městské lázně původně sloužily především k očistě…
Městské lázně původně sloužily především k očistě…

Za uměním do lázní

Opravdu je to tak. Ale nepředbíhejme. Nejdřív byly lázně Františka Josefa I. Novorenesanční budova vznikla v letech 1901–1902 podle projektu vídeňského architekta Branga.

Lidé se tu mohli vykoupat, podstupovat různé léčebné procedury a zaplavat si v bazénu, nad nímž byl jako výkřik techniky světlík, který se dal v létě z poloviny otevřít.

Jenže po necelých sto letech to všechno vzalo zasvé, budova začala chátrat a nevypadalo to s ní vůbec dobře. Zachránila ji revitalizace, která ji přeměnila v místo, kde sídlí umění.

Najdete tu nizozemské malíře, francouzské krajináře, ale hlavně české umění století dvacátého. Určitě se sem vydejte, jen nezapomeňte, že v pondělí je zavřeno. V čtvrtek to naopak máte zdarma.

Kam ještě?

IQ park – tady najdete stovky interaktivních exponátů, díky kterým si můžete s dětmi hrát a nepozorovaně se naučit základy základy fyziky i chemie. Takže pokud jste ve škole nedávali pozor…

Aquapark Babylon – čekají vás tobogány, whirlpooly v jeskyních, vodotrysky a gejzír, prostě tu najdete od vodních radovánek po masáže všechno. A když budete mít hlad, postarají se o vás restaurace.

Království automobilů – nachází se v technickém muzeu a určitě přiláká malé i velké kluky.

V pavilonu D a uvidíte Rolls-Royce či Cadillac, ale i unikáty více než 100 let staré například automobil Maxwell, či unikátní závodní speciál Ford T Rajo.

Foto Shutterstock, liberec-reichenberg.net, skijested.cz, theatre-architecture.eu, hrebenovka.cz

Foto:
Související články
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se samozřejmě všeobecně ví. V centru pozo
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky. Protože ona sama nevěděla, kterému dát předn
Městečko Chřibská leží už hodně blízko u německých hranic, ale odsunutí na okraj našeho zájmu si rozhodně nezaslouží. Vždyť třeba zdejší výjimečné vodopády jezdí obdivovat turisté z celé republiky. Vodopády si většinou představujeme jako proudy vody, stékající a poskakující po prudkém svahu, často plném balvanů a proláklin, které způsobují pěnění vody. Navštívíme-li pozoruhodné vodopády u městečk
Obec Kuželov na severním svahu hřebene Bílých Karpat stojí v krásné krajině, ale vodními toky, a tedy ani vodními mlýny, okolí právě neoplývá. V roce 1842 se tak obec problémy s mletím obilí rozhodla vyřešit jednou provždy. Kuželovitá stavba větrného mlýna holandského typu v našich krajích není právě obvyklá, ale funkci mlýn rozhodně plnil. Jeho stavba si vyžádala 300 koňských fůr kamene. Mlýn s
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz