Domů     Liberec pro lyžaře i pěšáky
Liberec pro lyžaře i pěšáky
od 9.2.2023
1

Jste vyznavači bílé stopy, poznávání zajímavých míst nebo toužíte po drinku někde v oblacích? Vydejte se do města pod Ještědem.

Město na úpatí jizerských hor s bohatou historií vám totiž dokáže nabídnout od každého něco. A navíc, ve kterém městě nasednete v centru do tramvaje a vystoupíte na sjezdovce?

Ráj lyžařů

V nadmořské výšce tisíc metrů nad mořem se vám otevře lyžařský areál, který uspokojí každého. Sjezdové tratě mají všechny stupně obtížnosti, takže se nemusíte bát, že byste si nenašli tu svoji.

Začátečníci využijí lehké sjezdovky na jižní straně – cvičiště Bucharka, nebo také cvičnou plochu nacházející se přímo u konečné tramvajové linky.

Tratě na severní straně jsou určené pro zkušené lyžaře –červené sjezdovky Skalka, Liberecká a Pod lany nebo černé Višňovka a Slalomák. Na modré se svezete na Nových Pláních. Pokud nechcete lyžovat, může se vám líbit na sáňkách, pro které je tu dráha také.

Pro děti tu každoročně fungují lyžařské školičky. To všechno obsluhuje několik vleků a lanovek, které přepraví prý až 11 000 lidí za hodinu. A pokud se bojíte, že nebude sníh, nemusíte, protože tratě se samozřejmě zasněžují. Zalyžovat si můžete i večer.

Běžkaři mají zase k dispozici 17 kilometrů upravených stop s překrásnými výhledy po okolních kopcích a do údolí.

Na svazích pod Ještědem si svou trať vybere každý.
Na svazích pod Ještědem si svou trať vybere každý.

Nápoj v oblacích

Kde jinde si objednat něco pro zahřátí než v hotelu Ještěd. Sem se podívat prostě musíte, nakonec se na vrchol pohodlně dostanete autem nebo romantičtěji kabinovou lanovkou. Stavba je dílem architekta Karla Hubáčka, a ačkoliv je jí už 46 let, je stále úžasná.

Také je to národní kulturní památka. Je tu hotel a restaurace s překrásným výhledem, a kdyby bylo zataženo, nevadí, budete se cítit jako když plujete na obláčku. Když byl hotel v roce 1973 postaven, podílelo se na výzdobě mnoho umělců a uměleckých řemeslníků.

Všechno bylo vymyšleno do posledního detailu, od zařízení po poslední lžičku. Ti starší tu krásu budou pamatovat.

Možná si vzpomenou i na skvělého barmana Bohumila Pavlíčka, který míchal ty nejlepší drinky na světě, však mezi jeho hosty patřili Louis Armstrong, Waldemar Matuška i Jana Werich. Snad právě kvůli tomu se ocitl na chvíli v baru mezi zemí a nebem.

Ale konec snění o časech minulých… Jak šel čas, něco se rozkradlo, co zbylo se v 90. letech rozprodalo pod záminkou pokroku, nebo prostě vyhodilo. Ale svítá naděje, že se podaří vyrobit repliky zařízení a interiéry se zalesknou v celé původní kráse.

Čekají vás kilometry upravených tratí a překrásných výhledů.
Čekají vás kilometry upravených tratí a překrásných výhledů.

A zpátky od města

To je právě ta výhoda Liberce, kombinace bílých stop a městských lákadel. A tady jich najdete spoustu. Pro každého něco. Pojďme se zastavit na několika místech, která by vás mohla zajímat.

Zoo

Každý zná libereckou zoo proslulou chovem bílých tygrů. I místní hokejisté si je dali na dresy. A neříkejte dětem, že v zimě se do zoologické nechodí.

Právě naopak, má to několik výhod, nebude tu nával a zvířata si to venku užívají, takže si je budete moci v klidu prohlédnout.

Radnice vypadá jako z pohádky zejména při večerním osvětlení.
Radnice vypadá jako z pohádky zejména při večerním osvětlení.

Novorenesanční radnice

Stojí na náměstí a vypadá jako by sem spadla z nějaké pohádky. Komu se zase bude zdát, že se sem přestěhovala z Vídně, ten nebude daleko od pravdy, projektoval ji totiž vídeňský architekt Franz Neumann.

A že tehdejším radním na ní opravdu záleželo, je dodnes vidět. Pracovali na ní špičkoví řemeslníci, a co nešlo zařídit doma, to se prostě dovezlo – lustr z Berlína, vitráže z Mnichova, dřevěné obložení z Vídně…

Pokud si ji chcete prohlédnout a vystoupat na věž, můžete. Teď v zimě ovšem jen ve čtvrtek. Od 9 do 15 hodin.

Gustav Klimt v divadle

Co má tenhle slavný rakouský malíř společného s divadlem? Odpověď je jednoduchá. Oponu. To bylo tak:

Když se stavělo dnešní Divadlo F. X. Šaldy, stavitelé a architekti doporučili komitétu pro stavbu divadla v Liberci mladé a začínající umělce Gustava Klimta a Franze Matsche, aby ji vytvořili.

Ti přijali a o něco později, hlavně proto, že nestíhali, přizvali i Gustavova mladšího bratra Ernsta. Byla to jedna z prvních Klimtových zakázek. Dnes má nedozírnou cenu. Rakušané za ni opakovaně nabízeli přes milion dolarů, naštěstí nikoho nenapadlo ji prodat.

Bohužel opona v provazišti divadla trpěla, a tak i když byla několikrát restaurována, spouští se jenom při výjimečných příležitostech. Ale kdybyste ji neviděli, nebuďte smutní, hrají tu kvalitní divadlo a interiér novobarokní budovy je nádherný.

Městské lázně původně sloužily především k očistě…
Městské lázně původně sloužily především k očistě…

Za uměním do lázní

Opravdu je to tak. Ale nepředbíhejme. Nejdřív byly lázně Františka Josefa I. Novorenesanční budova vznikla v letech 1901–1902 podle projektu vídeňského architekta Branga.

Lidé se tu mohli vykoupat, podstupovat různé léčebné procedury a zaplavat si v bazénu, nad nímž byl jako výkřik techniky světlík, který se dal v létě z poloviny otevřít.

Jenže po necelých sto letech to všechno vzalo zasvé, budova začala chátrat a nevypadalo to s ní vůbec dobře. Zachránila ji revitalizace, která ji přeměnila v místo, kde sídlí umění.

Najdete tu nizozemské malíře, francouzské krajináře, ale hlavně české umění století dvacátého. Určitě se sem vydejte, jen nezapomeňte, že v pondělí je zavřeno. V čtvrtek to naopak máte zdarma.

Kam ještě?

IQ park – tady najdete stovky interaktivních exponátů, díky kterým si můžete s dětmi hrát a nepozorovaně se naučit základy základy fyziky i chemie. Takže pokud jste ve škole nedávali pozor…

Aquapark Babylon – čekají vás tobogány, whirlpooly v jeskyních, vodotrysky a gejzír, prostě tu najdete od vodních radovánek po masáže všechno. A když budete mít hlad, postarají se o vás restaurace.

Království automobilů – nachází se v technickém muzeu a určitě přiláká malé i velké kluky.

V pavilonu D a uvidíte Rolls-Royce či Cadillac, ale i unikáty více než 100 let staré například automobil Maxwell, či unikátní závodní speciál Ford T Rajo.

Foto Shutterstock, liberec-reichenberg.net, skijested.cz, theatre-architecture.eu, hrebenovka.cz

Foto:
reklama
Související články
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit tu zvláštní atmosféru laskavé
Město ležící na březích Labe jako by otevíralo svou náruč vstříc zalesněným svahům Českého středohoří. Nabízí malebné historické centrum i silnou náklonnost k vinařství. Byl to totiž právě nedaleký vrch Radobýl, kde se roku 1359 začaly psát s požehnáním Karla IV. dějiny českého vinařství. Otec vlasti totiž litoměřickému lidu zdejší půdu pro tyto účely daroval... Středověká tepna Kromě barvit
Je toho hodně, co nás napadne při vyslovení jména Štramberk – bohatá historie, cenné architektonické památky, stále živé lidové tradice… V tomto malebném moravském městě je ale pořád možné objevovat něco nového a zajímavého. Historické jádro Štramberka je díky své bohaté historii i cenným památkám městskou památkovou rezervací. Tvoří ji měšťanské domy, obehnané hradbami v okolí svažitého náměstí.
Česká republika má několik míst, která se proslavila chovem koní. Naší specialitou je především starokladrubský kůň, a právě mnoho jeho zástupců našlo svůj domov ve Slatiňanech, v těsné blízkosti významného a hojně navštěvovaného zámku. Od chvíle, kdy na sklonku 13. století vznikla osada zvaná Slatiňany, se zdejší obec stále rozrůstala. Některý z potomků prvního doloženého majitele panství Franti
Jedním z mála dochovaných pevnostních objektů v Olomouci je Korunní pevnůstka ležící vlastně v samém centru města. Budována byla od roku 1754 na území bývalé obce Závodí před středověkými městskými hradbami a tvoří ji několik objektů postavených v průběhu 18. i 19. století. Pevnost obklopuje mohutný zemní val určený k rozmístění děl, jehož podpěrná cihlová zeď dosahuje výška 4,7 metru. Těch děl
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
Taburet jako praktický doplněk
panidomu.cz
Taburet jako praktický doplněk
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy