Bratislava: Nechte se okouzlit vánoční atmosférou, přijeďte k sousedům na vánoční trhy
Bratislava: Nechte se okouzlit vánoční atmosférou, přijeďte k sousedům na vánoční trhy

Předvánoční doba proměňuje Bratislavu každý rok v úplně jiné město. Ulice budou osvětleny tisíci žárovek a náměstí v centru města zaplní stánky s místními specialitami a řemeslnými výrobky.

Najdete v nich lahodnou „husacinu“ a horké svařené víno na zahřátí, stejně jako netradiční vánoční dárky. V ulicích se nesou melodie slavných koled, které čas od času přeruší jen zvonění osvětlené vánoční tramvaje.

Vánoční trhy ve městě se konají každoročně na Hlavním a Hviezdoslavově náměstí, ale také v nákupním centru Eurovea nebo na městské pláži „Tyršák“. V desítkách stánků si můžete koupit ručně vyráběné vánoční ozdoby ze dřeva nebo skla, šperky, voňavé svíčky, pletené klobouky nebo dřevěné hračky a smaltované nádoby s veselými obrázky.

Gastronomické zážitky

Stánky s občerstvením nabízejí „slovenský burger“, tedy cikánskou pečeni z vepřového nebo kuřecího masa. K tradičním nápojům ochutnejte lokše. Stánkaři je nabízí s mnoha sladkými i slanými náplněmi. Nejoblíbenější jsou však stále s jatýrky a švestkami s mákem.

Chléb se škvarkovým sádlem a cibulí na trzích také chutná lépe než doma. S plným žaludkem si již můžete dopřát svařené víno nebo punč. Nápojem pro dobrodružnější je naše specialita – hriatô. Připravuje se z horké slivovice s karamelem a škvarky.

Nezapomeňte na dezert – například slavné bratislavské rohlíky, plněné mákem mají tvar podkovy a ořechové jsou ve tvaru C. V Bratislavě se pečou již čtyři století.

Vánoční expres

Pokud je vám na trzích již zima, zahřejte se ve zdobeném tramvaji. Několikrát byla dokonce vyhlášena jednou z nejkrásnějších ve střední Evropě.

Každoročně je vyzdobena jiným motivem a jezdí bezplatně každý pracovní den ze zastávky SND v Jesenského ulici.

Na bruslích!

Ti aktivnější se zase mohou zahřát na slavnostně osvětleném kluzišti na Hviezdoslavově náměstí. Pokud s sebou nemáte brusle, nevadí. Půjčí vám je ve stánku za mírný poplatek. Ledovou zábavu si užijí i děti, které se teprve učí bruslit.

Pro ně jsou připraveny postavy tučňáků, o které se mohou během jízdy opřít.

Obklopena vánočními stánky a osvětlenými budovami si připadám jako ve filmu. Takovou atmosféru na normálním stadionu nikdy nezažijete,“ řekla Martina Stoklasová po perfektně zajeté piruetě.

Kluziště najdete také v nákupním centru Eurovea nebo v River Parku.

Silvestr ve městě

Poslední noc v roce se centrum města promění v jednu velkou párty. Přijďte se pobavit do některého z místních podniků, které pro návštěvníky připravily speciální silvestrovské menu a program. Oslavy konce roku se konají také v ulicích centra města.

Mnozí diskdžokejové a populární kapely vás zahřejí svou hudbou. Krátce před půlnocí vyvrcholí slavnostní atmosféra společným odpočítáváním posledních vteřin roku. S rytmem půlnoci a příchodem nového roku se obloha nad městem rozzáří jedinečnou laserovou světelnou show.

Více informací o tom, jak si užít vánoční atmosféru v Bratislavě, najdete na webu www.visitbratislava.com.

reklama

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Socha Švejka v Putimi stále baví

Socha Švejka v Putimi stále baví

Seychely, malý velký ráj

Seychely, malý velký ráj

Ašský výběžek: Kraj rozhleden

Ašský výběžek: Kraj rozhleden

Advent ťuká na dveře. Střední Čechy ovládne vánoční atmosféra.

Advent ťuká na dveře. Střední Čechy ovládne vánoční atmosféra.

Zimní dovolená v Leogangu

Zimní dovolená v Leogangu

Cyklotrasa: Z Velichova na Potůčky

Cyklotrasa: Z Velichova na Potůčky

Nenechte si ujít další zajímavé články