Domů     Nejromantičtější zříceniny České republiky
Nejromantičtější zříceniny České republiky

Podle památkového katalogu na našem území najdeme neuvěřitelných 461 hradů a hradních zřícenin. Některé jsou nákladně zrekonstruované a každoročně přivítají statisíce návštěvníků, z jiných zbylo jen pár kamenů zarůstajících vegetací.

Ale některé mohou nabídnout něco navíc – krásu, romantiku a pocit návratu do dávné historie.

Andělská Hora

Hrad pro básníka i banditu

Na čedičovém kopci Andělská Hora jen pár kilometrů od Karlových Varů se vypíná kdysi pyšný hrad (viz úvodní obrázek) pojmenovaný po místě, na kterém byl vystavěn už někdy na konci 14. století.

Teprve o sto let později bylo v podhradí založeno i stejnojmenné městečko. Andělská Hora s typickou čtverhrannou obytnou věží na nejvyšším místě skály toho za dobu své existence prožila hodně.

Nejprve zažila období velkého rozmachu, kdy prošla i nákladnou pozdně gotickou přestavbou, později dostala i nový renesanční dvoupatrový palác s neobvyklým pětiúhelníkovým půdorysem.

Za třicetileté války po drancování Švédů ale skončila v takovém stavu, že už nikdo nevěřil, že bude ještě někdy obyvatelná.

Žádný z řady dalších majitelů se vlastně o něco takového ani nepokusil, a tak se postupně měnila v romantickou zříceninu, kterou si přijížděli s oblibou užívat i lázeňští hosté z nedalekých Karlových Varů.

Ostatně i slavný básník Johann Wolfgang Goethe tu s gustem oslavil svoje 37. narozeniny. A my, kteří žijeme v moderní době, si pak Andělskou Horu asi nejvíce pamatujeme z filmu Balada pro banditu.

Helfenburk
Helfenburk

Helfenburk

Hajný hrad neuhlídal

Postavit si ve 14. století hrad nebylo tak úplně snadné, a tak Rožmberkové museli o souhlas budovat na skalnatém vrchu Malošín u Bavorova požádat samotného krále Karla IV. Ale získali ho, a tak se zrodil Helfenburk, projektovaný podle tehdy módního vzoru s dvoupalácovou dispozicí.

Postupně přibývaly další části včetně věží, dodnes se také dobře zachoval obranný systém soustavy dělových a obranných bašt.

Vojenský význam hradu začal ale v průběhu staletí přece jen klesat a už ke konci 16. století v chátrajícím objektu přebýval jen hajný, kterému ale místní obyvatelé za zády nenápadně hradní zdi rozebírali, aby získali materiál na svá vlastní stavení.

Až ve 20. století si lidé začali uvědomovat krásu a romantičnost hradu, a tak byly zakonzervovány zdi, věž se změnila v rozhlednu s dalekým výhledem a dnes se tu nejen konají četné kulturní akce, ale můžete se tu nechat klidně třeba i oddat.

Až pojedeme na Helfenburk, musíme dávat pozor, protože v republice jsou Helfenburky dva, ten druhý je v severních Čechách. K tomu jihočeskému se dostaneme po červeně značené turistické trase z Husince nebo po modré z Bavorova.

Choustník

Památka na falešné vousy

Choustník nedaleko od Tábora je cennou ukázkou nepříliš vídaného dvoujádrového hradu, tedy stavby s více částmi, patřícími více majitelům. Areál si totiž po smrti zakladatele Beneše z Choustníka na konci 13. století rozdělili jeho dva synové.

Poté na Choustníku nadlouho panovali Rožmberkové, kteří ho náležitě opevnili, takže nebyl nikdy dobyt. Potom se ale hrad spolu s pivovarem, chmelnicemi, mlýnem, pilou, poplužním dvorem, zahradami, štěpnicemi, ovčínem a osmi vesnicemi rozhodli prodat.

Po jejich odchodu už hrad začal chátrat a v záznamech je veden jako pustý už v roce 1614. Dodnes se dochovaly mohutné hradby a dvě čtyřhranné palácové věže. Jedna z nich slouží jako vyhledávaná rozhledna. A jak vlastně Choustník získal své neobvyklé jméno?

Podle pověsti si hrad postavila císařova dcera, která utekla se svým milencem a jejich lásce otec-panovník nepřál.

Ten se po čase vydal dceru zkontrolovat maskovaný falešným vousem, a když se přesvědčil, že je šťastná, vous si strhnul a mladým jejich útěk odpustil. Hradu se od té doby říkalo fousáč, což se postupně změnilo na foustník a nakonec choustník.

Břecštejn

Hrad hned nad Hrádečkem

Hrad si na místě starého hradu Stein postavil bohatý vladycký rod Zilvárů v polovině 15. století. Vybrali si strmou skálu, která sice znamenala snadnější obranu, ale zase neposkytovala příliš prostoru pro stavbu.

Hrad musel být proto co nejmenší a díky tomu je dnes typickou ukázkou takzvaného hradu slezského typu, tedy stavby, v níž všechny objekty včetně věže tvoří jediný celek.

Jméno hrad získal počeštěním německého názvu Brettstein neboli prkenný hrad, které označovalo zdejší dřevěnou nástavbu na hradbách.

Zilvárové si po nějaké době uvědomili, že by se jim vlastně mnohem pohodlněji žilo v modernějším renesančním sídle, a protože jedno takové měli v nedalekých Vlčicích, už se na Břecštejn nevrátili.

Od 16. století tedy hrad pustl a do dnešní doby se z něj zachovaly vlastně jen obvodové zdi, mezi něž se vchází vchodem, náležejícím kdysi ke sklepení. A když už budeme na hradě, můžeme zaskočit ještě do podhradí.

Částí nedalekých Vlčic je totiž také osada Hrádeček, kde stojí známá chalupa bývalého prezidenta Václava Havla.

Cornštejn

Romantický naštvaný hrad

Když jeden celostátní deník v roce 2008 pořádal mezi svými čtenáři anketu o nejromantičtější místa republiky, na jižní Moravě s přehledem vyhrál hrad Cornštejn, tyčící se nad hladinou Vranovské přehrady.

Jeho jméno vzniklo spojením německých slov Stein (kamenný hrad) a Zorn (hněv), jde tedy nejspíš rozzlobený hrad. Na svém místo stojí už od počátku 14. století a postaven byl proto, aby pomohl ochránit nedaleký hrad Bítov.

Původně byl malý, jenže jak šel čas, vyvstávaly další a další potřeby opevnění, a tak přibývalo předhradí, zesílené brány s padacími mosty, nemohl chybět reprezentativní dvoupatrový palác, na blízkém návrší bylo nutné vytvořit další opevnění a o kousek dál ještě předsunutou pevnůstku, a nakonec měl Cornštejn devět bran a zaujímal plochu celého hektaru.

I přes svůj význam a krásu nakonec zpustl a po roce 1945 se stal majetkem státu, což nadlouho znamenalo, že jeho pustnutí pokračovalo.

Až v 70. letech proběhla rekonstrukce, kterou dnes odborníci považují spíš za nepovedenou, a tak se teprve poslední dobou na Cornštejně něco děje.

Vznikl zde nový objekt pokladny a občerstvení pro návštěvníky, obnoveny byly dřevěné ochozy na hradbách předsunuté pevnůstky včetně dělostřelecké bašty a schodiště do sklepení obou hradních paláců.

V sezoně je prohlídka doplňována vystoupeními kejklířů, šermířů nebo středověkých muzikantů. Jen zdejší Bílou paní, přízrak manželky hradního pána, která skočila z okna ze zoufalství poté, co její muž padl v boji, už letos asi nezastihnete.

Tradičně se prý ukazuje pouze o Květné neděli, kdy se také z hradní studny prý vynořuje sud s pokladem.

Krašov

Vyhlídka hned po probuzení

Za dob středověku získali právo postavit si kamenný hrad jen ti nejvěrnější královi stoupenci. Jetřich Hroznata asi takový byl, když mu Václav I. někdy v polovině 13. století povolil vystavět hrad Krašov nad údolím Berounky.

I když panovník měl asi i trochu vedlejší úmysly, protože Krašov významně posílil obranu královského hradu Týřova, vzdáleného jen zhruba dvacet kilometrů. Krašov je tak jedním z nejstarších šlechtických hradů u nás.

Po Hroznatovcích hrad měnil majitele, nějaký čas se tu usadil rod Kolovratů, pak ho získali mniši z plaského kláštera, kteří ho barokně přestavěli, takže měl dvě kaple, refektář, kuchyň a 27 obytných místností.

Pak už se ale nenašel nikdo, kdo by se o Krašov staral. Do dnešních dnů se tak zachovaly jen zbytky budov hospodářského předhradí, tedy pivovar, sladovna, kovárna, cihelna a sklepy.

Pořád ale stojí také okrouhlá věž, ve skále je stále cisterna na vodu a opravené jsou i zbytky kdysi dvoupatrového hradního paláce. Naštěstí už od roku 1931 existuje místní Spolek pro zachování hradu Krašova, který se o památku stará.

Díky němu je Krašov v létě volně přístupný, a můžeme si tak užít nejen skvostnou vyhlídku, ale třeba i zkusit přespat ve zdejší turistické noclehárně.

Na Krašov se dostanete z vesničky Bohy nebo Všehrdy po modré turistické značce. Nenáročná trasa měří 3,5 kilometru.

Sirotčí hrádek

Most ze skály na skálu

Své jméno získal půvabný hrad nad vsí Klentnice v Pavlovských vrších podle svého zakladatele, švábského rytíře Siegfrieda Sirotka z rodu Wehingenů. Po vymření rodu už to ale šlo s hradem jen s kopce.

Nějaký čas sice patřil samotnému králi Václavu III., ale ten byl rok po jeho získání zavražděn a dobové kroniky už Sirotčí hrádek zmiňují jako pustý od roku 1590. Jeho stavitelé si ale dali opravdu záležet.

K založení hradu využili rozeklané vápencové skalisko o dvou vrcholech, oddělených hlubokou roklí, přes kterou v době největší slávy hradu vedl most. Větší jižní vrchol obsadil třípatrový palác, ten severní byl určen pro hranolovou strážní věž.

Do dnešních dob můžeme obdivovat zbytky palácových zdí, silných 2,5 metru a osm metrů vysokých. K hradu se váže pověst o rytíři Čičosovi, který se kvůli narození syna odmítl přidat k armádě a byl za to s celou rodinou popraven.

Jen jeho syna biřici odvezli a dali mu jméno Orphanus, tedy Sirotek. Když pak vyrostl a konečně se dozvěděl, co se s jeho rodinou stalo, zešílel, vrátil se na hrad a od té doby se tu po nocích projíždí na koni.

Sirotčí hrádek je volně přístupný a dostaneme se k němu nejlépe přímo z Klentnice, ti zdatnější si ale mohou podniknout výšlap až z Mikulova. Cesta je dlouhá zhruba pět kilometrů.

Foto: Shutterstock

Foto:
Štítky:
Lokalita:
Související články
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
nasehvezdy.cz
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
Co se to děje s oblíbenou herečkou ze seriálu Ordinace v růžové zahradě? Dana Morávková (53) vždy působila dojmem sebevědomé ženy, která by nesklouzla k malichernostem, jako je nesmyslné hladovění v t
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
skutecnepribehy.cz
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
Čas utekl jako voda, s Pepou, o kterého jsem kdysi tak stála, jsme se rozvedli. Byla jsem přesvědčena, že zůstanu sama, ale osud to tak nechtěl. Měl pro mě ještě jednu lásku. Koukala jsem z okna chaty na jez a myslela na to, že čas utekl jako ta voda. Jak je to dlouho, co jsem se na jezu producírovala,
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
epochaplus.cz
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
Stovky „městeček duchů“ jsou rozesety po Spojených státech jako památka na období zlaté horečky, ale žádné není tak známé a zachovalé jako Bodie. Toto kdysi největší a nejmodernější městečko v Kalifornii, plné zlata, peněz, hříchu a krve, prožilo jen tři roky slávy, než se propadlo do desítek let úpadku. Dnes, jako národní historická památka, vypadá,
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
historyplus.cz
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“ V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených státech
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
21stoleti.cz
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
Astronomové oznámili objev teprve třetího známého objektu, který k nám přilétl z jiného hvězdného systému. Tento návštěvník, nově označený jako 3I/ATLAS, byl poprvé spatřen teleskopem v Chile jako nez
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
panidomu.cz
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Přivolejte si malé zázraky
nejsemsama.cz
Přivolejte si malé zázraky
Lidská přání a touhy se po tisíciletí příliš nemění a například snaha získat lásku a vysněného partnera je věčná. Malá domácí magie funguje, ať už si přejete svůj život obohatit čímkoli. Domácí magie je dnes často opomíjena kvůli exotičtějším způsobům čarování. A to je škoda. Kvůli tomu se zapomíná na malá kouzla, která znaly už
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
enigmaplus.cz
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
Připadají vám hodinový strojek či baterie jako vymoženosti dnešní doby? Takzvaný počítač z Antikythéry objevil 17. března 1902 řecký archeolog Spiridon Spice (1859–1932) při prohledávání vraku římské
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz