Domů     Památková zóna v Kamenickém Šenově: Skleněné město zve k procházce výjimečnou historií
Památková zóna v Kamenickém Šenově: Skleněné město zve k procházce výjimečnou historií

Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny.

Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třicetileté válce se tu sklářství začalo dařit.

Z kronik známe třeba slavného místního obchodníka Jiřího Františka Kreibicha, který na přelomu 17. a 18. století vyrážel na obchodní cesty až do Stockholmu, Londýna či Cařihradu.

Šenov se postupně měnil a v roce 1787 už v něm stálo 222 domů, převážně zabydlených sklářskými řemeslníky. O pár let později už byly v Šenově čtyři desítky sklářských firem.

Rozvoj města se samozřejmě odrazil i na zástavbě, a i když se Kamenický Šenov vyvíjel poněkud specifickým stylem, kde záplava sklářských dílen netvořila pravidelné ulice s centrálním náměstím, vznikla tu řada pozoruhodných staveb.

V roce 1992 byl Kamenický Šenov vyhlášen městskou památkovou zónou, kterou stojí za to projít a připomenout si zdejší slavnou historii.

Také kostel se leskne sklem

Výchozím bodem se nám může stát zdaleka viditelný orientační bod – barokní kostel svatého Jana Křtitele na Náměstí Míru.

Na místě původního dřevěného kostelíka ho v roce 1718 postavil italský architekt Pietro Paolo Columbani, hranolová věž získala konečnou podobu až po několika desetiletích, když byla původní dřevěná zvonice nahrazena kamennou stavbou.

Z věže dnes zní dva zvony – větší byl ulit v roce 1610. menší je jen o půlstoletí mladší. Zajímavý interiér většinou pochází z 19. století a nebylo by to sklářské město, kdyby sklo nehrálo významnou roli i tady.

Svatostánku totiž vévodí skleněný lustr, který mu v roce 1856 věnovala firma Elias Palme.

Hned vedle kostela nás zaujme patrová fara, která dnešní podobu získala po požáru v roce 1908, kdy nahradila historickou stavbu z roku 1728, a především monumentální památník, využívající podoby čedičových sloupů, připomínající nedalekou přírodní památku Panská skála.

Osmimetrový pomník byl v roce 1912 postaven na počest císaře Františka Josefa I., na vrcholku nejvyššího sloupu tehdy stála plastika dvouhlavého orla. Tu už dnes nahoře neuvidíme, zato je památník doplněn pamětní deskou, připomínající oběti fašismu.

Domov mecenáše umění

V ulici 9. května stojí pozoruhodný dům čp. 221 s mansardovou střechou, patrem obloženým dřevem a dřevěnou pavlačí.

Majitel zdejší továrny na skleněné lustry Elias Palme, ten, který věnoval obří lustr kostelu, v roce 1881 odkoupil starší stavbu na tehdejší ulici Alleestrasse a postaral se o její přestavbu v bavorském stylu.

Později tu bydlel Eliasův syn Franz Friedrich, který stál jako významný sběratel a mecenáš umění také v roce 1923 u založení městského muzea.

Mahárádžovo skleněné posezení

A šenovské sklářské muzeum při své prohlídce města rozhodně vynechat nemůžeme. Vlastní budovu na náměstí získalo už v roce 1927, ale dnes už dávno sídlí v rekonstruované budově na ulici Osvobození, v jednom z typických patricijských domů z 60. let 18. století.

Tehdy ho vlastnila sklářská rodina Johanna Vogela, ale sklářští mistři a obchodníci se v ní pak střídali i v dalších a dalších desetiletích.

Sbírky muzea se specializují na to nejnáročnější ze sklářského řemesla – na ryté a broušené sklo, a to až od 17. století.

Nechybějí samozřejmě klasické ověskové lustry, překvapením pro návštěvníky možná bude unikátní skleněná židle, kterou firma Eliase Palmeho na sklonku 19. století vyrobila pro palác mahárádži v indickém Hajdárábádu.

V letošním roce muzeum zahajuje náročnou rekonstrukci, která se projeví v omezení provozu.

Dva parky září novotou

Pro odpočinek po náročné procházce můžeme využít hned dva městské parky, které se dočkaly obnovy společně v roce 2009. Dvořáčkův park o rozloze 0,86 hektaru vznikl po druhé světové válce, ale nedostatečná péče ho postupně téměř vymazala z městské mapy.

Revitalizace trvala čtyři roky a park se rychle stal jedním z center života obce. Je tu dětské hřiště, hřiště na pétanque, kamenné stolky s šachovnicemi i prostorný dřevěný altán k pořádání koncertů.

Janurův park na březích Šenovského potoka má rozlohu poloviční a jméno dostal po místním učiteli Josefu Janurovi, který park začal budovat v 60. letech minulého století se svými žáky.

Také Janurův park prošel náročnou obnovou, dostal terasu s vyhlídkou, dětské hřiště s vodní kaskádou a jeho součástí je i historická stará studna, objevená při revitalizaci prostoru.

Co nesmíte minout: Sklářská lokálka jezdit nepřestala

Horská železniční trať z Kamenického Šenova do České Kamenice byla uvedena do provozu v únoru 1886, na počátku následujícího století byla pak prodloužena až do české Lípy.

V roce 19912 byl pro technickou nezpůsobilost ukončen i tak stále omezovaný provoz a zdálo se, že horská železnice je odsouzena k zapomnění.

Naštěstí se jí ujal Klub přátel lokálky a podařilo se obnovit příležitostné jízdy historických vlaků, tažených parní lokomotivou řady 422.025 „Arcivévoda Karel“.

Dnes je pět kilometrů dlouhá muzejní železnice, oficiálně trať 082, jinak ale pro všechny sklářská lokálka Šenovka, turistickou atrakcí s víkendovým provozem od dubna do října, na trase stojí čtyři historická mechanická návěstidla a nádraží v Kamenickém Šenově se změnilo v malé železniční muzeum

Foto: Shutterstock
Lokalita:
Související články
Troufli byste si sestavit žebříček deseti nejnavštěvovanějších hradů České republiky? Že v něm budou figurovat Karlštejn nebo Křivoklát, o tom nikdo nepochybuje. Ale své místo v první desítce si spolehlivě drží také Bouzov na středozápadní Moravě. Bouzov se zrodil na přelomu 13. a 14. století a asi bychom popsali hodně stránek, než bychom vypočítali všechny jeho majitele. Nebyl vždy jen panským
Severní Morava se rozkládá na hranicích se Slovenskem a Polskem. Je to kraj zalesněných svahů Beskyd a Jeseníků s dvěma nejvyššími horami Moravy Pradědem a Lysou horou. Spoustu krásy tu ale najdete i v nížinách při cestování po starobylých hradech a zámcích nebo v moderních industriálních městech. Ostrava už není černá Největším městem oblasti je Ostrava, jež je zároveň druhým největším měste
Zámek Litomyšl je dokonce zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Postavil si ho ve druhé polovině 16. století jako své reprezentační sídlo nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna a dnes je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě. Stavba se důsledně držela italských vzorů, takže vnitřní nádvoří je obklopeno arkád
Výstavný klášter Zlatá Koruna patří k nejlépe zachovaným gotickým areálům svého druhu v Čechách a vzhledem ke svému umístění v sevřeném vltavském údolí si do dnešních dnů zachoval i svou dispozici. A také atmosféru, která na návštěvníka dýchne na každém kroku. Na počátku zbožného kláštera byla krutá válka. Jak praví legenda, když se český král Přemysl Otakar II. v červenci 1260 vypravoval do bitv
Hrad s bohatou historií, opředený pověstmi a doslova napěchovaný unikátními sbírkami vzdělaného rodu Berchtoldů, takový je monumentální Buchlov, který se na kopci nad Buchlovicemi tyčí už osm století. Hrad Buchlov byl už od svého založení na počátku 13. století významný. Ležel na strategickém bodě v krajině, a tak byl nejen obrannou pevností, ale i přirozeným správním centrem širokého okolí. Jeho
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kníže Oldřich: Vyžíval se hrdina slavné romance v krutovládě?
historyplus.cz
Kníže Oldřich: Vyžíval se hrdina slavné romance v krutovládě?
Je krásná. Knížecí syn Oldřich nedokáže odtrhnout zrak od selské ženy, která poblíž Peruce na Lounsku ve studánce máchá prádlo. Odpojí se od své družiny, prostou venkovanku Boženu si vysadí k sobě do sedla a odcválá s ní domů. Vůbec ho netrápí fakt, že tam na něj čeká jeho zákonitá manželka, a ani to, že
Komoda praktická i dekorativní
panidomu.cz
Komoda praktická i dekorativní
Správně vybraná komoda je poklad. Zútulní domov, schováme do ní spoustu různých věcí od oblečení po knihy, může se stát okrasnou dominantou místnosti i celého domu. Už před staletími je používali naše několikrát pra babičky na venkově, lidé v měšťanských domech i šlechtické rodiny na zámcích. Z těch historických se některé skvosty dochovaly dodnes. O tom, jak
Rozchod s Burešovou a stěhování?
nasehvezdy.cz
Rozchod s Burešovou a stěhování?
O tom, že to v posledních týdnech mezi Evou Burešovou (31) a Přemkem Forejtem (38) pořádně skřípe, si štěbetají už i vrabci na střeše. Odloučení způsobené její účastí ve slovenské soutěži Let’s Danc
Chatbot Adam pomáhá auditorům Ministerstva financí ČR. Vyvinuli ho odborníci z CIIRC ČVUT
21stoleti.cz
Chatbot Adam pomáhá auditorům Ministerstva financí ČR. Vyvinuli ho odborníci z CIIRC ČVUT
Ministerstvo financí ve spolupráci s Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT představilo nového inteligentního chatbota Adama. Ten pomáhá auditorům při kontrole čerpání dota
Ve znamení geometrie a olivovníků
rezidenceonline.cz
Ve znamení geometrie a olivovníků
Prosklené atrium se vzrostlou zelení, viditelnou téměř z každé části rezidence, je srdcem pozoruhodného projektu, vytvořeného na pozemku o velikosti téměř tří set čtverečních metrů. Původní myšlenkou zadavatele byl požadavek na vznik bydlení o třech úrovních, s respektem k cílené harmonii zvolených materiálů a očekávané funkčnosti. Součástí představ investora bylo i propojení společenské zóny v zájmu její
Švýcarská značka Traser vstupuje v Čechách do říše šermu
epochalnisvet.cz
Švýcarská značka Traser vstupuje v Čechách do říše šermu
Rodina švýcarské hodinářské značky Traser se opět rozšířila. S vizí podpořit mladé talenty upřela svou pozornost do tradičního a ryze konzervativního světa sportovního šermu. Prvním partnerem švýcarské společnosti, která proslula svou technologií tritiem plněných trubiček garantujících perfektní čitelnost údajů z číselníku, se stala trojice nadějných českých šermířů fleretem – Max Kavecký, Kryštof Novák a Eliáš
Kdo ve skutečnosti objevil Ameriku? Byli to Skoti či Irové?
enigmaplus.cz
Kdo ve skutečnosti objevil Ameriku? Byli to Skoti či Irové?
Učebnice dějepisu nás učí, že za objevením Ameriky v 15. století stál slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus. Některé nálezy ale napovídají, že americké prvenství ve skutečnosti patří jiným. Kontinent byl
Deštníky: Vyvinou se ze slunečníků!
epochaplus.cz
Deštníky: Vyvinou se ze slunečníků!
Překážejí, zapomínáme je a někdy se mohou proměnit ve zbraň, ať už náhodou či cíleně. Ale bez nich bychom se neobešli. Původně jsou určeny pro nejvyšší vrstvy, panovníky a církevní hodnostáře. Později inspirují umělce. Dnes se deštníky stávají nejen ochranou před rozmary počasí, ale i módním doplňkem! Přelom dubna a května s sebou přináší nejenom
Nikdy na přítele nezapomenu!
skutecnepribehy.cz
Nikdy na přítele nezapomenu!
Každé léto jsem jezdila za prarodiči do malé vesnice, která byla tak odlehlá, že by ji málokdo našel na mapě. Ale tam jsem našla toho nejlepšího člověka. Zde jsem trávila dny plné dobrodružství, smíchu a bezstarostnosti. Hlavně díky němu. Mému nejlepšímu kamarádovi Tomášovi. Byl o rok starší, s hnědýma očima, které byly vždy plné zvědavosti. Jeho smích byl
Restaurace Triton: Inspirace z Pána Prstenů a tajný klenot z Brazílie
iluxus.cz
Restaurace Triton: Inspirace z Pána Prstenů a tajný klenot z Brazílie
O novém menu zážitkové restaurace Triton si štěbetají snad už i vrabci z Františkánské zahrady. Dokonale vyladěné pokrmy z dílny talentovaného šéfkuchaře Tomáše Kohúta překvapují ve všech směrech. Nej
Konečně mám v duši klid a mír
nejsemsama.cz
Konečně mám v duši klid a mír
Když mi z nemocnice volali, že matka umírá, našla jsem v sobě sílu za ní jít. A to navzdory tomu, že mi kdysi tak ublížila. Alespoň na malou chvíli jsem se pokusila zapomenout a být tu pro ni. Moje dětství rozhodně nebyla pohádka. Matka byla nezodpovědná, nespoutaná žena, pro kterou bylo důležitější vysedávání v hospodě a střídání mužů
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz