Domů     Pěší výlety jižně, ale i severně od Brna!
Pěší výlety jižně, ale i severně od Brna!

Pokud se vydáte na výlet směrem jižně od Brna, rozhodně nesmíte minout Pálavu. Právě zde se můžete vydat po stopách dávných lovců mamutů, Keltů, ale také římských vojáků, kteří mají „na svědomí“ místní vinařské tradice.

1. Pěší výlety na jih od Brna

Za lovci mamutů i Věstonickou Venuší

Svůj výlet začněte v Dolních Věstonicích, kde začíná 3,5 km dlouhá archeostezka. Procházka s pěti zastaveními v krásné přírodě vás zavede až do Pavlova. Právě zde, na okraji Pavlova, žili před více než 30 000 lety lovci mamutů.

Na konci naučné stezky Archeostezce Dolní Věstonice-Pavlov budete plni dojmů a informací. Čeká vás tu ještě jedna naučná stezka Děvín a po ní vyšplhejte až na stejnojmenný nejvyšší vrchol CHKO Pálava.

Příjemnou procházkou po hřebeni dojdete až k Sirotčímu hrádku s krásnými výhledy.

Pálava
Pálava

Malebné Svatojakubské cesty

Anebo si svůj výlet naplánujte s výchozím bodem v Klentnici, odkud se vypravte na část Svatojakubské cesty, která vede do Mikulova.

V Klentnici se vydejte po červené značce doprava, která vás dovede nahoru k Sirotčímu hrádku a vyhlídkovým místům na Stolové hoře.

Po 2 km se cestou vracíte k silnici a cesta vede dál směrem na Mikulov okolo vinohradů, kde zanedlouho odbočíte strmě vpravo k jeskyním a lomu Na Turoldu.

Z tohoto místa se budete ubírat asi 1,5 km na východ po žluté značce, odkud stezka stoupá po úbočí kopce na Svatý kopeček s Božím hrobem, zvonicí, kostelem sv. Šebestiána a krásnými výhledy na Mikulov a široké okolí.

Odtud Svatojakubská stezka klesá po modré značce podél křížové cesty k městu a zavede vás pod hlavní mikulovské náměstí.

Do svých cestovních deníků si můžete na památku orazit razítko ze Svatojakubské poutnické budky. V Klentnici ji najdete u infotabule pod Sirotčím hrádkem a v Mikulově u rozcestníku na Svatém kopečku.

Vyrazte na Slovácko s foťákem v ruce

Příjemná procházka vás také čeká I na Slovácku! Jedinečné vlny krajiny, které zformovala příroda i člověk v harmonické souhře. Moravské Toskánsko.

Tak říkají zvlněné oblasti Slovácka plné remízků, kapliček, vinic, luk a polí.

Jestli se někde ztratit v krajině, pak tady. A jestli budete mít v ruce foťák, pořídíte nejspíš své nejkrásnější obrázky krajiny v životě.

Slovácko
Slovácko

Těžko vyjmenujeme všechna vhodná místa na focení, tak aspoň pár: kolem Karlína, Strážovic, Šardic, Svatobořic…Pokud se vydáte do Šardic, čeká vás procházka s jedinečnými výhledy a malebnou krajinou kolem vás.

První zastávku si udělejte na vyhlídce zvané Soudek, kde si můžete odpočinout a občerstvit se. Z vyhlídky se také pokochejte výhledy do okolí, stojí to za to.

Vyhlídka Soudek leží na Mutěnické vinařské stezce, po které se vydejte dál do Stavěšic nebo se po procházce mezi vinohrady a Šardickými biopásy vraťte zpět do Šardic na autobus nebo k vašemu autu.

2. Pěší výlety na sever od Brna

Jižní Morava, to nejsou jen sluncem prohřáté svahy s rozčíslými řádky zrajících vinohradů dole na Znojemsku, Mikulovsku nebo v Podluží, ale také část kraje na sever od Brna.

Přesvědčíte se o tom sami, když se sem vydáte na výlet. Místo vinic objevujte čarovné lesy, místo sklípků zajděte do tajemné jeskyně. Prozkoumejte krajinu protkanou pověstmi, dávnými řemesly i přírodním bohatstvím.

Tenhle kout jižní Moravy nabízí wellness pro všechny lidské smysly, v každém ročním období.

Vzhůru pod zem

Hned za hranicí jihomoravské metropole objevíte nespočet turisticky značených cest. Moravské Švýcarsko, jak téhle oblasti říkali na přelomu minulého století, sahá až ke Sloupu. Najdete v něm pěšinky tichými kaňony i vyhlídky ze skalních úbočí.

Krasová činnost navíc ozdobila terén volně přístupnými jeskyněmi. Třeba Pekárna u Mokré má více než 20 metrů široký portál a poskytovala útočiště už lovcům mamutů.

Projít se můžete jeskyní Kostelík, potkáte ji na trase z Adamova do Křtin a nebudete tady potřebovat lucerničku.

Jáchymka

O světlo se postarají skalní vikýře. Určitě neminete ani útulnou Jáchymku v Josefovském údolí, protože modrá turistická značka vede rovnou skrz jeskyni. Udržujete-li pohorky v akci celoročně, zajeďte do Letovic a dopřejte si zimní procházku kolem Křetínky.

Vodní nádrž obklopuje mírná, sluníčkem prozářená krajina. Tady se dobíjí baterky jedna báseň!

Rohledna Žernovník
Rohledna Žernovník

Pro výhledy do okolí se rozhodně vyplatí vyjít na nějakou z rozhleden, které jsou otevřené celoročně. Za návštěvu stojí malebná dřevěná rozhledna Žernovník.

Leží nedaleko Černé Hory a má pro své návštěvníky připraveny výhledy na Pálavu a Jeseníky.

Celý rok je přístupná kamenná Alexandrova věž u Adamova, ze které si prohlédnete nejen chráněnou krajinnou oblast Moravský kras, ale za pěkného počasí dohlédnete na vrcholky rakouských Alp.

Lelekovice a krásná rozhledna

Nedaleko Adamova se nachází Lelekovice, kam se můžete vydat na rozhlednu Babí lom (viz úvodní foto).

Rozhledna Babí lom trůní na jižním úbočí stejnojmenného vrcholku v nadmořské výšce 562m. Vysoká 15 metrů, z betonu a s železnými schody. Výstupem na tento maják uprostřed lesů se docela unavíte, ale odměna stojí rozhodně za to!

Čeká vás malebný výhled na Drahanskou vrchovinu, Žďárské vrchy, zalesněné kopce Chřibů, na jihu pak Brno s hradem Špilberkem. Cestou se zastavte u Lelkovadla – zaručený lék na lenost a zahálku.

Neměli byste vynechat ani rozhlednu Klucanina v Tišnově, kam vás povede naučná stezka.

Ostatně v Tišnově si milovníci pěší turistiky přijdou na své – vede odtud spousta turistických cest.

Foto Jan Miklín, Shutterstock
Štítky:
Související články
Většinu kostelů najdeme na hlavních náměstích, tenhle ale leží trochu stranou městského ruchu. O to je ovšem zajímavější na pohled a také jeho historie se běžným představám o církevních svatostáncích poněkud vymyká. Tím, co znamenal Baťa pro Zlín, byla na přelomu 19. a 20. století firma Johann Liebieg & Co pro Liberec. Ve čtvrti zvané Perštýn se dokonce zrodilo takzvané Liebiegovo městečko –
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se samozřejmě všeobecně ví. V centru pozo
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky. Protože ona sama nevěděla, kterému dát předn
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
panidomu.cz
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko,
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz