Množství hradů lemujících oba břehy středního toku Rýna nemá na tak malém prostoru v Evropě obdoby. Není divu, že se v roce 2002 dostaly na seznam kulturního dědictví UNESCO. Pokud hledáte tip pro jarní výlet, sotva najdete pohádkovější trasu.
Podmanivým půvabem okouzluje už sama krajina kolem Rýna. Hrady, pevnosti i romantické zříceniny pak vystupují z malebné krásy kopců se zelenými řádkami vinic, lesů i skalnatých srázů jako třešničky na naparáděném dortu.
Pro poznávací trasu se doporučuje vyrazit z Bonnu proti proudu nebo z opačného směru pak z Bingenu nad Rýnem. Na tomto úseku, dlouhém asi 65 km, se dá napočítat na čtyři desítky hradů a pevností a patnáct zámků.
Clo a loupeživí rytíři
Důvod, proč kolem Rýna vyrostlo ve středověku tolik hradů a pevností, je prostý:
Jejich majitelé, ať už to byla vysoká šlechta, církevní hodnostáři nebo loupeživí rytíři, ti všichni ovládali kus těžko přístupného prostředí a tím bohatě těžili z čilé lodní dopravy po řece.
Vybírali clo a poplatky v takové celkové výši, že prý průjezd touto trasou dokázal zvýšit cenu za přepravované zboží až desetinásobně.
Největší doba rozkvětu trvala od 12. do 17. století, pak už se na stavu hradů a pevností začaly projevovat následky válek a hospodářských výkyvů. Většina z nich pak byla počátkem 19. století už opuštěná a rozpadlá.
Díky romantické poloze ale hrady a pevnosti začaly v té době přitahovat nové majitele, kteří si je nechávali nákladně přestavovat. Některé hrady a zámky, které z nich při přestavbě vznikly, jsou dodnes v soukromých rukou, jiné patří státu.
V mnohých se konají prohlídky pro návštěvníky a najdete v nich také muzea, restaurace a hotely s úchvatným výhledem.
Jak na poznávací trasu?
– Lodí
Po proudu i opačném směru jsou v provozu desítky vyhlídkových linek pro plavby jednodenní i delší.
Jako výchozí bod pro poznávací plavbu Středním Porýním je nejvhodnější Bonn, kde získáte slevovou kartu, která platí jak na lodní dopravu, tak i na vstupné do památkových objektů.
– Pěšky
Kdo se cítí na sportovní dovolenou, může vyrazit po turistických stezkách. Táhnou se kolem Rýna v délce asi 220 km. Jen musíte počítat s tím, že jde o náročný terén, který vyžaduje dobrou kondici. Část stezek je lezecká, kde k výstupu pomáhají lana a žebříky.
– Na kole
Cyklistické stezky se pohybují víceméně na úrovní Rýna, stoupání i klesání je minimální, takže se na rozdíl od trasy pro pěší skutečně hodí pro každého.
Výhodou je dobře připravené zázemí pro cyklisty, počínaje stojany na kola u restaurací v každé vesnici až po běžnou službu nechat si posílat zavazadla předem do dalšího ubytovacího místa na trase.
Kde se dozvíte víc: v češtině na www.germany.travel/cz, na www.romantischer-rhein.de jsou informace německy a anglicky
Těsně za Bingenem se na pravém břehu Rýna tyčí hrad Ehrenfels. Patří k němu celní pevnost zvaná Myší věž hned na břehu Rýna, kde se vybíralo clo. Hotovost a kromě ní prý i poklad z mohučského dómu pak ukrýval hrad. Zbytky stavby jsou zvenku volně přístupné.
Pfalzgrafenstein vyrostl na malém ostrůvku Falkenau uprostřed řeky a býval díky této své poloze jednou z nejvýnosnějších celnic na Rýnu. Architektonicky působivé je i nádvoří a vnitřní část hradu se zachovalým středověkým vybavením.
Hrad je v sezóně přístupný od 15. 3. do 31. 10. kromě pondělka denně od 10 do 18 hodin. Prakticky přímo nad Pfalzgrafensteinem se na pravém břehu vysoko ve svahu tyčí ještě hrad Gutenfels.
Ten je v soukromém vlastnictví, ale po předchozím ohlášení též přístupný k prohlídce.
Nejrozlehlejší hradní ruinou v Porýní je Rheinfels v městečku St. Goar na levém břehu řeky. Pro prohlídky je přístupný celoročně, součástí objektu je národopisné muzeum a hradní hotel.
Eltz má pověst jednoho z nejkrásnějších německých hradů a vyplatí se udělat si k němu výlet, i když neleží přímo na břehu Rýna, ale mezi Koblencem a Trevírem (Tier). Má unikátní polohu, ze tří stran ho obtéká říčka Elzbach. Hrad je přístupný od dubna do listopadu denně mezi 9.30 a 17.30 hodin.
Starý hrad v Koblenci býval původně obehnán vodním příkopem a sloužil jako sídlo kurfiřta. Dnes je tu městský archiv. Na protilehlém břehu Rýna stojí za prohlídku Ehrenbreitstein, co do rozlohy druhá největší zachovalá historická pevnost v Evropě.
Je vybudovaná na více než 100m skalním útesu, takže odtud nádherný panoramatický výhled na Koblenc a soutok Rýna s Moselou.
Někdejší sídlo loupeživých rytířů Sooneck bylo v 19. století zachráněno před rozpadem a přestavěno na lovecký zámeček s velkolepým interiérem a zařízením. Zámeček si lze prohlédnout denně od 9 do 17 hodin, od dubna do října až do 18 hodin.
Středověkou pevnost Stolzenfels, dnes součást Koblence, nechala pruská královská rodina počátkem 19. století přestavět na velkolepý novogotický zámek. V této podobě už zůstal, včetně luxusního vnitřního vybavení. Zámek je přístupný od 15. 3. do 31. 10. kromě pondělka denně od 10 do 18 hodin.
Marksburg u města Braubach patří k hradům, zachovaným v jejich původní podobě i s postupnými úpravami, jak je majitelé v průběhu staletí prováděli. Otevřeno celoročně, v seróze pak od Velikonoc do 31. října od 10 do 17 hodin.
Socha Lorelei na stejnojmenném útesu nad řekou. Podle pověsti, několikrát literárně zpracované, lákala krásná víla lodníky do záhuby, když si na skále pročesávala dlouhé plavé vlasy. Útes je u městečka St.
Goarhasen, známého také dvojicí hradů Katz a Maus – Kočka a Myš. Pro prohlídky je přístupný jen Maus.
Text: Lenka Korandová