Domů     Pravčická brána: Most milovníků romantiky a pohádek
Pravčická brána: Most milovníků romantiky a pohádek
od 5.7.2023
1

Někdy před sto miliony let pokrývalo území dnešního Českého Švýcarska druhohorní moře. Když pak ustoupilo, zanechalo po sobě mnoho bizarních geologických útvarů, která pak ještě dotvořila eroze. Ten nejzajímavější čeká jen pár kilometrů od Hřenska.

Pískovcová skalní brána stála na svém místě už miliony let, ale pro lidi jako by dlouho neexistovala.

Hustota osídlení nebyla velká a obyvatelé měli dost starostí s vlastní obživou, než aby se chodili kochat přírodními útvary, které jim k žádnému užitku nebyly. Tak tomu bylo až do poloviny 18. století.

Tehdy do Čech zavítali dva švýcarští malíři, aby si trochu oddechli od náročné práce v drážďanské galerii. A protože měli smysl pro estetiku a krásu, skalní most, který se před nimi najednou vyloupl uprostřed lesů, jim naprosto učaroval.

Byli to právě oni, kdo dali zdejšímu kraji jméno České Švýcarsko. A začínalo přibývat zvědavců, kteří toužili zjistit, co je pravdy na těch zvěstech o úžasné nádheře uprostřed divočiny.

Pro romantiky i podnikavce

Zatímco prostí lidé dál Velkou bránu, jak se jí tehdy říkalo, spíš přecházeli bez povšimnutí, návštěvy byly výsadou bohatších.

Měšťané a šlechtici, kteří sem za pomoci nosičů a mezků vážili tak dlouhou čtyřkilometrovou objevitelskou cestu z Hřenska, ovšem na jejím konci vyžadovali trochu pohodlí, a tak se tu podnikavcům brzy vyplatilo zřídit stánek s občerstvením.

Místních dobrot si užívaly i celebrity. Zvlášť si zdejší kraj oblíbil milovník všeho romantického, básník Johann Wolfgang Goethe, dvakrát se na tomto pohádkovém místě zastavil i spisovatel Hans Christian Andersen.

Zdejší panství patřilo knížeti jménem Edmund Clary-Aldringen, který sice iniciativně začal vybírat vstupné, ale svých významných hostů si natolik vážil, že pro ně v roce 1881 v těsném sousedství přírodní atrakce nechal vybudovat ubytovací zařízení.

Zámeček přilepený ke skalní stěně dostal tehdy jméno Hotel Prebischtor, později se mu ale začalo říkat Sokolí hnízdo a stojí tu dodnes.

Najdeme v něm stylovou restauraci s původními malbami i obložením stěn, sídlí v něm galerie, informační centrum i Muzeum Národního parku České Švýcarsko.

Má k dispozici i malou nákladní lanovku, takže zásoby se už nemusejí vynášet na zádech jako za časů knížete Edmunda.

Nešetrné turistické boty

Proč se Velké bráně nakonec začalo říkat Pravčická, nikdo vlastně přesně neví.

Žádné Pravčice v okolí nenajdeme, a tak badatelé nakonec usoudili, že název se vyvinul z příjmení Prebisch, které zde v dávných dobách bylo mezi převážně německými obyvateli hodně rozšířené.

Jmenoval se tak ostatně i poustevník, který podle legendy přebýval v jeskyni opodál. Postupným počešťováním výrazu se z označení brány Prebischtor stala brána Přebčská, Převyšovská a nakonec Pravčická.

Byly to doby, kdy bylo vše dovoleno, a tak se turisté bez potíží procházeli přímo po osm metrů širokém skalním mostě. Na okolí tak shlíželi z výšky 16 metrů a od jednoho konce k druhému to měli 26,5 metru.

Rozměry souhlasí i dnes, ale na Pravčickou bránu už se lézt nesmí. Eroze spolu s botami návštěvníků za dobu, co bránu známe, ztenčila skalní most o 80 centimetrů.

Turisté dokázali do měkkého pískovcového povrchu mostu vyšlapat brázdu, takže voda při dešti přirozeně neodtékala dolů jako dřív, ale hromadila se uprostřed a prosakovala skrz skalní most, což erozi urychlovalo.

Div světa stále ještě stojí

Nebezpečné praskliny v pískovci objevili vědci už před čtyřiceti lety a dokonce tenkrát neváhali napustit pískovec speciálním pryskyřičným nátěrem, který měl rozpad materiálu zpomalit. Všichni si ale uvědomují, že je to zřejmě jen odklad.

I Pravčické bráně jednou projde trvanlivost a skalní most se zřítí. V nedávné době to ostatně postihlo i některé podobné unikáty ve světě.

Před pěti lety se například zhroutilo slavné Azurové okno na Maltě, vloni zase Galapágy definitivně přišly o velkolepý Darwinův oblouk. Pravčickou bránu dnes odborníci pečlivě sledují a mají k dispozici i měření online, aby zachytili každý nebezpečný pohyb.

Prozatím však Pravčická brána stále zůstává největším přírodním skalním mostem v Evropě. Svou výjimečnost prokázala i tím, že se probojovala do semifinále celosvětové ankety o 7 nových divů světa.

Pohodlněji, ale stále po svých

K Pravčické bráně se dnes můžeme vydat po mnohem pohodlnějších cestách než v dobách, kdy byla čerstvě objevena. Ale pořád to bude muset být pěšky, protože žádná silnice sem nevede.

Buď si vybereme kratší, ale náročnější trasu po červené značce od Hřenska, nebo zvolíme tu delší, takzvanou Gabrielinu stezku, která začíná v obci Mezní Louka.

A pokud nám po prohlídce skalní památky zbydou síly a čas, můžeme zkusit ještě sejít dolů k řece Kamenici a vydat se na romantickou výpravu do takzvaných Soutěsek, jejíž součástí je i oblíbená jízda na pramicích.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
Jen pár set metrů nám postačí, abychom se od Chlumku kolem kaple sv. Jana Nepomuckého přesunuli ke zřícenině hradu Košumberk. Dnešní zřícenina pochází z druhé poloviny 13. století, bývala pyšným gotickým hradem a dokonce byla doplněna o renesanční zámek. Košumberk je pustý od konce 18. století a dnes si při jeho návštěvě můžeme projít nejen pozůstatky zdí paláce, torzo čtvercové věže a zbytky op
Výjimečná stavba, to je zámek Ploskovice. Založen byl na počátku 18. století hraběnkou Annou Marií Františkou Toskánskou, která osobně dohlížela na stavbu a po jejím dokončení spálila veškeré účty, aby se nikdo nedozvěděl, kolik luxusní sídlo vlastně stálo. Zámek se později stal i letním sídlem císaře Ferdinanda I. Zámek obklopuje osmihektarový park s vodní nádrží a barokním glorietem. Při proh
Filmoví fanoušci jistě zbystří, protože romantický zámek Blatná severozápadně od Českých Budějovic určitě poznali mnohokrát při sledování svých oblíbených filmů. Stačí vzpomenout třeba Bílou paní nebo Šíleně smutnou princeznu. Při návštěvě rychle pochopíme, proč si kameramani nemohou Blatnou tak vynachválit. Místo na pahorku uprostřed blat, která dala původní tvrzi jméno, je totiž jedním z nejfo
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce 1976 uza
Barokní sloup Nejsvětější Trojice vysoký 35 metrů, nejvzácnější stavbu svého druhu u nás, najdeme na olomouckém Horním náměstí. Byl vysvěcen v roce 1754 za přítomnosti císařovny Marie Terezie, měl být vyjádřením díků za ukončení morové epidemie a svým uspořádáním se odlišuje od podobných památek. V jeho spodní části monumentu s bohatou sochařskou výzdobou je umístěna kaple, v níž se v minulosti k
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Náš Hektor věděl předem, kam udeří blesk
skutecnepribehy.cz
Náš Hektor věděl předem, kam udeří blesk
Mrak na obloze nevypadal nebezpečně. Najednou z něho ale vyšlehl blesk, který zasáhl strom. Kdybychom nedali na našeho psa, byl by s námi asi konec. Ačkoli náš pes byl vzrůstu malého, původu rozmanitého a dobrácké psí duše, byl to pravý hrdina! Byl moc chytrý a statečný, jak mohl mnohokrát za svůj osmnáctiletý život předvést. Nezalekl se ani toulavé kočky,
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
epochaplus.cz
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené
Tajemná moc menhirů: Zachraňuje jihočeské Stonehenge životy?
enigmaplus.cz
Tajemná moc menhirů: Zachraňuje jihočeské Stonehenge životy?
Přesný účel prastarých megalitických staveb není dodnes znám. Určité indicie ovšem naznačují, že jim lidé možná už v dávnověku připisovali léčivé účinky. Příznivý vliv na zdraví má údajně i moderní ka
Nová kapitola Narciso Rodriguez
iluxus.cz
Nová kapitola Narciso Rodriguez
Narciso Rodriguez uvádí na trh novou kapitolu ikonické řady for him s vůní for him vetiver musc. Tato elementární a aromatická novinka představuje únik k smyslné harmonii přírody. Vůně for him veti
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Odpustila žena Gránskému milenku?
nasehvezdy.cz
Odpustila žena Gránskému milenku?
Herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) má už dlouhé roky pověst svůdníka. A to i přesto, že je několik let ženatý a má doma manželku Nikolu Gránskou (30). Ta by pro svého manžela  udělala první pos
Podivuhodné chobotnice:  Hraví, zlomyslní, ale hlavně vysoce inteligentní bezobratlí
21stoleti.cz
Podivuhodné chobotnice: Hraví, zlomyslní, ale hlavně vysoce inteligentní bezobratlí
V životě chobotnice, velmi inteligentního živočicha, nevyhnutelně nastanou chvíle, kdy se nudí. V důsledku toho se zabaví hrou s různými předměty, které bohužel nejsou k snědku anebo jízdou na medúzác
Večeře bez masa a rychle
panidomu.cz
Večeře bez masa a rychle
Jde to a uvidíte, že budou i chutné. Někdy stačí opravdu jen pár surovin a můžete vykouzlit opravdovou dobrotu. Sýr pečený v těstě (2 porce) 2 kusy sýra camembert nebo hermelín, 1 balíček listového těsta, 100 g vlašských ořechů, tymián, rozmarýn, sůl, pepř mletý, 1 cibule, máslo, 12 čerstvých žampionů, smetana ke šlehání, vejce na
Mrkvové karbanátky
nejsemsama.cz
Mrkvové karbanátky
Jsou originální alternativou masa. Pokud by vám ale přece jen chybělo, můžete karbanátky zvydatnit přidáním na kousky opečené slaniny. Ingredience na 4 porce: ● 500 g vařené mrkve ● 500 g brambor vařených ve slupce ● 1 lžíce nasekané petrželky ● 4 jarní cibulky ● 1 vejce ● sůl ● pepř ● 3 lžíce strouhanky ● ½ lžičky drceného kmínu ● strouhanka na obalování ● olej na smažení Postup: Brambory oloupejte
Dýňové rizoto se sýrem
tisicereceptu.cz
Dýňové rizoto se sýrem
Dýňové rizoto si bude rozumět i s aromatičtějšími druhy sýrů. Zkuste s modrou plísní nebo kozí. Ingredience 1 hrnek kulatorznné rýže 200 g dýňového pyré 1 lžička kari 1 stroužek česneku 150
Zradily sv. Martina husy?
historyplus.cz
Zradily sv. Martina husy?
Muž v jednoduché mnišské kutně vleze do hospodářského stavení plného opeřenců. „Snad mne tady nenajdou,“ přemítá, když zdáli slyší procesí lidí, kteří po něm pátrají. Záhy zvuky přehluší kejhání ptáků, mezi nimiž se ukryl.   „Budeš vojákem,“ dozví se od svého otce Martin Tourský (asi 316–397). Sám válečník chce synovi zajistit dobrou budoucnost. Z chlapce,
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
epochalnisvet.cz
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
Venku je minus 43 stupňů, ale baletka slavného Kirovova souboru musí tančit. Porce jídla navíc, kterou dostane za představení pro dozorce krutého nápravného lágru, pro ni může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.   V roce 1926 si leningradská umělecká veřejnost vypráví jen o 17leté sólistce věhlasného Kirovova baletního souboru. Nina Alexandrovna Anisimovová (1909–1979) se v průběhu