Domů     Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
od 23.2.2024
1

Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět.

Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy docela daleko od míst, kde se jednou měl proslavit, později působil na Jičínsku či na Českobudějovicku.

V roce 1559, když mu bylo čtyřiadvacet, se jeho život změnil. Jednoho dne pomohl neznámé dámě, která v lese spadla z koně.

Byla to příslušnice mocného rodu Eva z Rožmberka a svou vděčnost záhy projevila tím, že Jakuba Krčína jmenovala purkrabím Českého Krumlova. A budoucnost technicky zdatného mladíka se najednou změnila.

Na počátku byl Počátek

V popisu práce měl nový purkrabí také péči o nejrůznější hospodářské záležitosti, tedy i o rybníky.

Založení rybníka se symbolickým jménem Počátek si vyzkoušel v letech 1564 až 1565 a zanedlouho, to už jako vrchní hejtman rožmberského panství, a protože Počátek se povedl, své schopnosti v tomto oboru začal dokazovat ve větším měřítku.

Panství pod jeho rukama jen vzkvétalo a mnoho rybníků nejen opravil, ale i od základu vybudoval.

Kus města pod hladinou

V roce 1571 se pustil do práce, kvůli které si získal nejen mnoho obdivovatelů, ale nadělal si i dost nepřátel.

Rybník, který se rozhodl založit v těsné blízkosti Třeboně, totiž po napuštění zatopil nejen rozsáhlé močály, pole a louky, ale za oběť mu padla dokonce část třeboňského předměstí včetně kaple sv. Alžběty a augustiniánského špitálu.

Rybníku, který se od počátku navíc potýkal s nestabilním blátivým podložím, proto místní obyvatelé začali říkat Nevděk. Tehdy byl ještě propojen se sousedním Opatovickým rybníkem.

Odděleny byly teprve v roce 1574 a teprve v tu chvíli se z původního Nevděku stal oficiálně Svět.

Zdroj vody obklopený vodou

Přestože Jakub Krčín nám po sobě zanechal mnoho důkazů svých schopností, ostatně v druhé polovině 80. let 16. století třeba šest let pracoval na vybudování největšího rybníka pojmenovaného Rožmberk, rybník Svět stejně patří k jeho nejslavnějším dílům.

Celková délka jeho mohutné zalomené hráze dosahuje 1525 metrů, a základna té hráze je místy široká až 60 metrů. Celková plocha rybníka činí 201 hektarů a zajímavostí je, že na něm najdeme i malý ostrov.

Stojí na něm původní studna, která kdysi patřila k místnímu pivovaru a je o dvě století starší než sám rybník.

Jen jednou byl poražen

Svět je také důležitou součástí protipovodňové ochrany. Po povodních v roce 2002, kdy jeho hráz odolala jen tak tak, rybník dostal bezpečnostní přeliv. V historii ale Svět útok velké vody nevydržel jen jednou.

Jeho hráz se protrhla při povodni v roce 1890, ale sám rybník v tom byl zčásti nevinně, protože předtím se protrhly hráze všech rybníků nad ním a nápor takové vlny ani Krčínova hráz vydržet nemohla.

Kolem Světa pomalu i rychle

Na rybník Svět je krásný pohled ze všech stran. Chcete si to ověřit? Pak se vydejte na cestu kolem Světa, tedy po naučné stezce, která od roku 1985 tvoří dvanáctikilometrový okruh kolem celého rybníka.

Je určena pro pěší turisty, vede po polních a lesních cestách i po samotné hrázi a nachází se na ní 16 zastavení s informacemi o historii rybníkářství, lázeňství či lidové architektury v okolí.

Na podzim se po stezce tradičně běží Běh kolem Světa, jehož trasa oficiálně měří 11 kilometrů a 729 metrů. Letos akce připadá na 2. září.

Odpočiňte si v parku

Kolem hlavní výpustě rybníka vede silnice a hned za ní se rozkládá šestihektarový zámecký park.

Jeho základy položil slavný Rožmberk Petr Vok už na počátku 17. století, a i když třicetiletá válka pak zahradě hodně uškodila, Schwarzenberkové si pak dali práci a místo přivedli opět k jeho bývalé kráse.

Park rozděluje Třeboň na předměstí a historické jádro a před třemi lety prošel celkovou revitalizací.

Laboratoř zámeckých alchymistů

A když už budeme odpočívat v parku, stojí za to si prohlédnout i samotný zámek. Původně na jeho místě stával už ve 14. století panský hrádek, který si o století později vybral za své sídlo Vok z Rožmberka.

Celý areál vylepšil a rozšířil, a stejně tak si počínal i jeho potomek Vilém o dalších sto let později. Pokud dnes vstoupíme dovnitř, můžeme přemýšlet o všech historických majitelích zámku.

Jedna speciální prohlídková trasa nás seznámí se vším, co souvisí s Rožmberky, a to třeba včetně unikátní sbírky navigačních přístrojů Petra Voka nebo alchymistické laboratoře.

Druhá trasa se zase více věnuje Schwarzenberkům, a tak před námi bude defilovat třeba kolekce afrických předmětů ze schwarzenberské farmy u Nairobi nebo soukromé pokoje včetně salonu kněžny nebo pracovny a ložnice knížete.

Kvůli výlovu si nařiďte budík

Každý podzim na Třeboňsku probíhá výlov zhruba dvou set rybníků. Výlovů těch nejznámějších se tradičně účastní i veřejnost. Návštěvníci si užívají nejen netradiční podívanou, ale jsou vděční i za prodej živých ryb.

Konkrétní termíny výlovů jsou závislé na mnoha okolnostech a oznamují se většinou až v průběhu září, jeden je už ale vždycky znám dlouho dopředu.

Největší rybník Rožmberk je totiž natolik v centru pozornosti, že jeho výlov prostě musí mít přesně stanovený termín, aby si všichni zájemci mohli výlet naplánovat. A tak letošní výlov Rožmberka připadá na víkend 13. -15. října.

Pokud ale nechceme o nic přijít, budeme si muset trochu přivstat. Výlov zpravidla začíná prvním zátahem v sedm hodin ráno.

Co nesmíte minout? Schwarzenberskou hrobku

Téměř pohádkovou stavbou je Schwarzenberská hrobka připomínající romantický zámeček, která stojí na opačném břehu rybníka Svět než sama Třeboň. Založena byla v roce 1874 kněžnou Eleonorou a i tahle stavba si vyžádala odborníky na vodní díla.

Před budováním základů totiž bylo třeba vykopat kanál k odvodnění prostoru, protože hrobka se nachází pod úrovní terénu. V hrobce byly postupně v zinkových rakvích uloženy ostatky 27 významných příslušníků schwarzenberského rodu.

Dnes můžeme dovnitř nahlédnout v průvodcem a podívat se po monumentálním schodišti i do kaple a do krypty. V období dušiček se tu každoročně koná zádušní mše, kaple se pak využívá jako prostor pro kulturní akce a koncerty.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
12.5.2024
Obnovený areál Slunečních lázní v Luhačovicích vznikl rekonstrukcí nevyužívaných lázeňských objektů a nyní slouží jako unikátní doklad lázeňství a kulturní atmosféry počátku 20. století. Ve zrekonstruovaných Slunečních lázních se snoubí luhačovická lázeňská tradice a typická Jurkovičova architektura s moderním pojetím trávení volného času. V celém areálu se zachovala jedinečná nálada z doby nejv
29.4.2024
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které bylo na zbirožském zá
22.4.2024
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Dech bere exteriér, ale i interiér kostela. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmín
16.4.2024
Tato olomoucká zajímavost nemá dlouhou historii jako gotické nebo barokní památky, ale za prohlídku určitě také stojí. Vodopád na skále v Bezručových sadech vysoký osm metrů vznikl až v roce 1965 u příležitosti květinové výstavy Flora Olomouc a měl tehdy být jen reklamou na kvalitu vodních čerpadel. Voda v něm cirkuluje v uzavřeném okruhu, jehož součástí je podzemní nádrž, celkový objem vody dos
15.4.2024
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit vždy od středy do
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Uvařte si měkoučké karamely
panidomu.cz
Uvařte si měkoučké karamely
Nebudou se lepit na zuby a postup je velmi snadný díky jednoduchému fíglu. Nebudete potřebovat nic než běžný bílý cukr a trochu smetany. I tajná ingredience, která zaručí měkkost bonbonů, je běžná – jde o obyčejnou jedlou sodu. Tak pojďme na to! Do vyššího hrnce dejte 250 g bílého cukru a 50 ml vody. S
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k