Domů     Přízračný hrad Bouzov se měl stát sídlem černého řádu SS
Přízračný hrad Bouzov se měl stát sídlem černého řádu SS
od 23.10.2019
1

Panovali tu němečtí rytíři i elitní vrazi nacistů, temná historie Bouzova jde ale mnohem dál. Není divu, že tady nebere nikdo nadpřirozené úkazy na lehkou váhu. Ze svědectví o setkání s přízraky běhá mráz po zádech. Přitáhlo právě to na hrad nacistické okultisty?

Je rok 1989 a hradní průvodci mají na Bouzově večírek. Ke správné oslavě však patří i nějaký ten žertík, a jedna ze zaměstnankyň se proto převlékne do bílých šatů, aby jako bílá paní přešla po hradním nádvoří.

Je právě půlnoc, když ji její kolegové sledují z prvního patra, jak se svíčkou v ruce míří k hradní bráně, aby na ni zaklepala klepadlem. Najednou všichni na balkoně ztuhnou. Za mladou ženou se objevuje ještě jiná postava.

Vypadá to, jako by její obrysy povlávaly ve větru. Na stromech se ale nepohne ani lístek. Bílý přízrak chvíli ženu doprovází a pak se rozplyne. Do ticha se v tu chvíli ozve hrozná rána, to se s rachotem samo od sebe zabouchlo okno sousední komnaty.

Nikdo není schopný slova. A to je jen jedna z celé řady zvláštních událostí, které se na této moravské pevnosti nedaleko Šumperka odehrály.

Kdo hraje na piano?

Bouzovský přízrak se prý projevuje také tím, že se občas v hradní jídelně samo od sebe rozezní piano. A kým vlastně duch, kterého měla spatřit celá řada lidí, byl? Odkud přichází? Podle bouzovských vystupuje z jednoho hradního portrétu.

Zajímavé na tom ale je, že nejde o žádnou originální malbu, ale jen fotografii obrazu, který se ztratil neznámo kam.

Ví se jen tolik, že původní plátno namaloval česko-německý malíř Gabriel von Max, který zemřel v roce 1915. Zajímal se prý také o mystiku a okultismus.

Ti, kteří pak tajemné zjevení při vstupu do hradu přímo potkali, jej pak většinou popisují jako neostrou ženskou postavu vznášející se asi metr nad zemí. Je možné, že by přízrak byl svázán i s pouhou reprodukcí původního obrazu?

Vyděšení psi i kastelán

Zážitky lidí, kteří na Bouzově pobývali delší dobu, rozhodně vyvolávají mrazení v zádech. K těm, kteří se s nadpřirozenými úkazy setkali, patří i bývalý zástupce ředitele hradu Roman Váňa, který na hradě pracoval v 90. letech.

Ten zahlédl přízračnou bílou postavu jednou v noci ve svitu své baterky. Přepadl jej pak natolik tísnivý pocit, že se raději vrátil do svého hradního bytu. Zdejší pracovníci popisují ale i další podivné zážitky.

„Někdy byly chvíle, kdy jsem měl pocit, že do hradu nemám vstupovat. Jednou, kdy jsem tam i navzdory tomuto pocitu musel zajít, jsem si s sebou vzal na obchůzku dva německé ovčáky, kteří jinak strážili v hradním příkopu.

A nebylo síly, která by je tehdy do hradu dostala,“ líčí svůj zážitek někdejší kastelán. Co mohlo vyděsit i ostré psí hlídače vycvičené k poslušnosti?

Zjevení za bílého dne

Většina podobných setkání se tu sice odehrála v noci, ne ale všechna. S přízrakem mizejícím ve zdi se totiž setkala i skupina turistů při běžné prohlídce hradu během dne. Bylo to prý brzy odpoledne, když se venku najednou zatáhla obloha.

Jak se blížily bouřkové mraky naplněné deštěm, v komnatách už panovalo přítmí. Bledá přízračná postava se zjevila jen několik metrů před výpravou turistů, pak prošla zdí a mihla se v jednom z hradních pokojů.

Přítomnost nadpřirozených sil se na hradě prý podařilo zachytit také několika amatérským fotografům, na jejichž snímcích se objevily energetické koule, nazývané také jako orby. Kde ale hledat kořeny těchto podivných jevů?

Je možné najít nějaká vodítka například v dlouhé hradní historii, která byla ostatně velmi pohnutá? Bouzov třeba kdysi sloužil jako vězení, ale najdeme i jiné spojitosti.

Přízrak černého rytíře

Zdejší nevysvětlitelné události totiž mohou souviset také s dlouholetými majiteli Bouzova, jimiž byl Řád německých rytířů.

Němečtí rytíři hrad koupili už v roce 1696 od rodu Prusinoviců a drželi jej až do roku 1918. Na konci 19. století pak na Bouzově sídlil velmistr řádu Evžen Rakousko-Tešínský (1863–1954), který dal původní pevnost kompletně přestavět a vtiskl sídlu dnešní romantický ráz.

Kromě toho ale svůj hrad bral také jako centrum samotného řádu a nechal na Bouzov přivézt velký počet starých středověkých relikvií, které byly svázané s historií německých rytířů. Možná tím otevřel dveře i do záhrobí.

Protože podle legend se ve zdech hradu zdržují i duchové dřívějších velmistrů německých rytířů. Jeden z nich však mezi nimi vyniká. Jde o přízrak černého rytíře.

Tajemství rytířského sálu

Je logické, že se tyto nadpřirozené jevy týkají samotného rytířského sálu. Vypráví se, že právě tam lze přízraky velmistrů spatřit. Řada svědků přísahá, že zvláštní postavy viděli tančit a veselit se, aniž by se ozval ten nejmenší zvuk.

Svoji mrazivou zkušenost má s tímto místem i zástupkyně kastelána Monika Heinrichová. Bylo to v roce 1993, kdy zůstala na hradě po jeho uzavření pro návštěvníky úplně sama.

Se svazkem klíčů se vydala na obchůzku, ale cestou se jí zmocňoval pocit, že ji někdo sleduje. Když otevřela dveře zasedací síně Řádu německých rytířů, strnula hrůzou. Proti ní stál starší muž v černém plášti a upřeně jí hleděl do očí.

Žena upustila svazek klíčů a utekla z hradu až na nádvoří. Odtud sledovala vchod, zda tajemný návštěvník neodejde. Ten ale zůstal skryt na hradě. Dodnes je přesvědčená, že se setkala s tajemným černým rytířem.

Nacisté na Bouzově

V roce 1939 nakonec Řád německých rytířů zrušili nacisté a hrad u Loštic připadl obávaným jednotkám SS. Traduje se ale, že vrchní velitel SS Heinrich Himmler (1900–1945) dostal Bouzov od vůdce Adolfa Hitlera.

Himmlera moravská citadela německých rytířů doslova uhranula a plánoval, že z ní udělá sídlo černého řádu SS. Což byly elitní jednotky úzce spojené s mysticismem a okultismem.

Z Bouzova se tak měl stát další Wewelsburg, který tehdy platil za okultní centrum v Německu. Šéf jednotek SS také Bouzov osobně několikrát navštívil.

Tuto temnou historii hradu pak oživil německý film Napola z roku 2004, který se natáčel přímo na Bouzově a vyprávěl o elitní škole pro mladé nacisty.

Tragicky a krvavě se do dějin Bouzova zapsalo také nacistické komando, které odsud v květnu 1945 vyrazilo do nedaleké vesnice Javoříčko. Vojáci vesnici vypálili a povraždili tady skoro čtyři desítky lidí.

Foto: Wikipedia
Štítky:
reklama
Související články
16.10.2023
Na louce jižně za obcí návštěvníka překvapí kamenný kruh, který jako by z oka vypadl megalitickým památníkům typické například pro anglický venkov. Kruh z 25 obřích kamenů o průměru 30 metrů tu v roce 2008 vytvořil místní stavbař Václav Jílek. Všechny žulové balvany pocházejí ze vzdálenosti maximálně 15 kilometrů od Holašovic a mají různou velikost, ten největší o hmotnosti 19 tun stojí samo
Jsou památky, které nás na místě, kde stojí, docela překvapí. Kdo by třeba uprostřed západočeských lázní čekal výstavný pravoslavný chrám v byzantském stylu? To, že západočeské lázně jsou už dlouho cílem hostů z Ruska, je všeobecně známo. Bylo tomu tak už v 19. století, kdy se sem ruští návštěvníci i pacienti jen hrnuli. V Mariánských Lázních se jim líbilo, ale postrádali důležitou věc: pravoslav
25.8.2023
Fascinující svět optických klamů s více než 150 interaktivními a hlavně zábavnými exponáty. To vše si můžete užít v největším muzeu trikových iluzí v Praze. A věřte, že perfektní zábavu si tu užije opravdu každý bez rozdílu věku. Vydejte se za jedinečným zážitkem do nejzábavnějšího českého muzea. Pořídíte si fakt legrační fotky a videa. “Je to svět neskutečných optických klamů, kde se stane
8.8.2023
Letní archeologický výzkum v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu přinesl, stejně jako loni, zajímavé objevy. „V takzvané Bezejmenné chodbě byly nalezeny nástroje – štípaná industrie z rohovce. Jejich stáří se nyní bude zkoumat. Jednou z teorií je, že jsou dokonce z mladšího paleolitu. V téže chodbě se také našly dva úlomky z břidlice s plastickou rytinou postav. Je to naprostý unikát a archeo
8.6.2023
Jen o pár kilometrů od Krašova nás uprostřed lesů zaujme vypínající se věž zříceniny hradu Libštejn. Byl založen ve 14. století a svého času býval také proslulým vězením. Pro obléhání však neměl ideální umístění, protože sice stál na vysokém kopci, ale několik ještě vyšších bylo poblíž, takže odtud mohlo nepřátelské dělostřelectvo pálit ostošest. V období vrcholného středověku se hrad skládal z 
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vášnivý románek s kolegou?
nasehvezdy.cz
Vášnivý románek s kolegou?
Pohledná herečka ze seriálu Ulice Kristýna Hrušínská (38) je sice vdaná za režiséra Matěje Balcara (32), ovšem už delší dobu se povídá, že mají velkou krizi. Právě to byl nejspíš důvod, proč se ta
Být pouze sami se sebou…
panidomu.cz
Být pouze sami se sebou…
Umíte jen tak sedět, vypnout myšlenky a jen „být“? I když se to na první pohled nezdá, je to docela těžké, ale pro duševní rovnováhu nesmírně důležité. Neustálý tok informací, pracovní vytížení, lidé kolem nás, povinnosti, koníčky, zábava… To všechno nás neustále obklopuje a zahlcuje naše vědomí. Myšlenky pracují na plné obrátky a soustředí nás
Jak se moje máma bála, že zůstanu na ocet
skutecnepribehy.cz
Jak se moje máma bála, že zůstanu na ocet
Bylo mi pětadvacet a moje máma se proměnila v dohazovačku. Naháněla mi ženichy ze všech stran. Její intriky mi ale přinesly jen samou ostudu. Když jsem byla mladá, nebylo zvykem, aby byla holka na vesnici ještě v pětadvaceti svobodná. A přesně to jsem byla já, neprovdaná, a navíc nezadaná. Pro moji mámu katastrofa. Propadla panice, že zůstanu na ocet, a došla
Snaží se Vydra zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Snaží se Vydra zachránit manželství?
V poslední době se v médiích spekulovalo o tom, že si herec Václav Vydra (67) našel mladší milenky. Podle našeho tajného zdroje z blízkého okolí herce se to měla jeho manželka Jana Boušková (69) d
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
epochanacestach.cz
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
Která místa navštívit ve Švýcarsku? Není nic snazšího než si přečíst naše doporučení. Máte chuť na pravý alpský sýr z horských pastvin? Jste na správném místě. Jenom je lepší si ho koupit na trhu. A čokoláda hořká i mléčná také patří k této zvláštní horské zemi. Můžete se i projet čokoládovým expresem až do firmy
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Děsivá předpověď Isaaca Newtona: Skončí svět v roce 2060?
enigmaplus.cz
Děsivá předpověď Isaaca Newtona: Skončí svět v roce 2060?
Zákon všeobecné gravitace, zákony pohybu a mnoho dalších nejen fyzikálních objevů, to je monumentální odkaz, který po sobě zanechal Sir Isaac Newton. Zabýval se ale i nadpřirozenem a v jeho textech se
Nová éra kosmických stanic: Starlab a Evropa si potřásly rukou
21stoleti.cz
Nová éra kosmických stanic: Starlab a Evropa si potřásly rukou
Mezinárodní vesmírná stanice stárne, k odchodu na odpočinek jí zbývá několik posledních let. Svět tak přijde o unikátní laboratoř, která nemá na Zemi/orbitě obdoby. Není ale všem dnům mikrogravitačníh
Svět v číslech: Pohádkové adventní trhy
epochaplus.cz
Svět v číslech: Pohádkové adventní trhy
K adventu neodmyslitelně patří také trhy. Někde sázejí na klasiku, jinde zvolí originálnější pojetí. Ale každé místo a akce má své neopakovatelné kouzlo. 1298 Vánoční trhy se konají už od pozdního středověku v německy mluvících částech Evropy a v mnoha částech bývalé Svaté říše římské. Zřejmě nejstarší zmínka pochází z roku 1298 a týká se
Suzuki představuje zcela nový Swift
iluxus.cz
Suzuki představuje zcela nový Swift
Suzuki představuje zcela nový Swift v jeho již čtvrté novodobé globální generaci. Ikonický model značky Suzuki se vyvinul v chytrý kompaktní vůz s ostrým designem, nejpokročilejšími bezpečnostními fun
Ukrajinský boršč s hovězím masem
tisicereceptu.cz
Ukrajinský boršč s hovězím masem
Věděli jste, že skvělý boršč je ve skutečnosti nikoliv ruskou, ale ukrajinskou specialitou! Je dokonce zapsán jako dědictví UNESCO. Můžete si jej připravit třeba tímto způsobem. Suroviny 200 g z
Vražedná mlha si vyžádala 12 000 obětí
epochalnisvet.cz
Vražedná mlha si vyžádala 12 000 obětí
Zima roku 1952 je neobvykle tuhá. Lidé v Londýně jsou nuceni neustále topit, uhelné elektrárny jednou naplno, před pár dny navíc proběhla výměna elektrických tramvají za dieselové autobusy. Ráno 5. pr