Domů     Přízračný hrad Bouzov se měl stát sídlem černého řádu SS
Přízračný hrad Bouzov se měl stát sídlem černého řádu SS
od 23.10.2019
1

Panovali tu němečtí rytíři i elitní vrazi nacistů, temná historie Bouzova jde ale mnohem dál. Není divu, že tady nebere nikdo nadpřirozené úkazy na lehkou váhu. Ze svědectví o setkání s přízraky běhá mráz po zádech. Přitáhlo právě to na hrad nacistické okultisty?

Je rok 1989 a hradní průvodci mají na Bouzově večírek. Ke správné oslavě však patří i nějaký ten žertík, a jedna ze zaměstnankyň se proto převlékne do bílých šatů, aby jako bílá paní přešla po hradním nádvoří.

Je právě půlnoc, když ji její kolegové sledují z prvního patra, jak se svíčkou v ruce míří k hradní bráně, aby na ni zaklepala klepadlem. Najednou všichni na balkoně ztuhnou. Za mladou ženou se objevuje ještě jiná postava.

Vypadá to, jako by její obrysy povlávaly ve větru. Na stromech se ale nepohne ani lístek. Bílý přízrak chvíli ženu doprovází a pak se rozplyne. Do ticha se v tu chvíli ozve hrozná rána, to se s rachotem samo od sebe zabouchlo okno sousední komnaty.

Nikdo není schopný slova. A to je jen jedna z celé řady zvláštních událostí, které se na této moravské pevnosti nedaleko Šumperka odehrály.

Kdo hraje na piano?

Bouzovský přízrak se prý projevuje také tím, že se občas v hradní jídelně samo od sebe rozezní piano. A kým vlastně duch, kterého měla spatřit celá řada lidí, byl? Odkud přichází? Podle bouzovských vystupuje z jednoho hradního portrétu.

Zajímavé na tom ale je, že nejde o žádnou originální malbu, ale jen fotografii obrazu, který se ztratil neznámo kam.

Ví se jen tolik, že původní plátno namaloval česko-německý malíř Gabriel von Max, který zemřel v roce 1915. Zajímal se prý také o mystiku a okultismus.

Ti, kteří pak tajemné zjevení při vstupu do hradu přímo potkali, jej pak většinou popisují jako neostrou ženskou postavu vznášející se asi metr nad zemí. Je možné, že by přízrak byl svázán i s pouhou reprodukcí původního obrazu?

Vyděšení psi i kastelán

Zážitky lidí, kteří na Bouzově pobývali delší dobu, rozhodně vyvolávají mrazení v zádech. K těm, kteří se s nadpřirozenými úkazy setkali, patří i bývalý zástupce ředitele hradu Roman Váňa, který na hradě pracoval v 90. letech.

Ten zahlédl přízračnou bílou postavu jednou v noci ve svitu své baterky. Přepadl jej pak natolik tísnivý pocit, že se raději vrátil do svého hradního bytu. Zdejší pracovníci popisují ale i další podivné zážitky.

„Někdy byly chvíle, kdy jsem měl pocit, že do hradu nemám vstupovat. Jednou, kdy jsem tam i navzdory tomuto pocitu musel zajít, jsem si s sebou vzal na obchůzku dva německé ovčáky, kteří jinak strážili v hradním příkopu.

A nebylo síly, která by je tehdy do hradu dostala,“ líčí svůj zážitek někdejší kastelán. Co mohlo vyděsit i ostré psí hlídače vycvičené k poslušnosti?

Zjevení za bílého dne

Většina podobných setkání se tu sice odehrála v noci, ne ale všechna. S přízrakem mizejícím ve zdi se totiž setkala i skupina turistů při běžné prohlídce hradu během dne. Bylo to prý brzy odpoledne, když se venku najednou zatáhla obloha.

Jak se blížily bouřkové mraky naplněné deštěm, v komnatách už panovalo přítmí. Bledá přízračná postava se zjevila jen několik metrů před výpravou turistů, pak prošla zdí a mihla se v jednom z hradních pokojů.

Přítomnost nadpřirozených sil se na hradě prý podařilo zachytit také několika amatérským fotografům, na jejichž snímcích se objevily energetické koule, nazývané také jako orby. Kde ale hledat kořeny těchto podivných jevů?

Je možné najít nějaká vodítka například v dlouhé hradní historii, která byla ostatně velmi pohnutá? Bouzov třeba kdysi sloužil jako vězení, ale najdeme i jiné spojitosti.

Přízrak černého rytíře

Zdejší nevysvětlitelné události totiž mohou souviset také s dlouholetými majiteli Bouzova, jimiž byl Řád německých rytířů.

Němečtí rytíři hrad koupili už v roce 1696 od rodu Prusinoviců a drželi jej až do roku 1918. Na konci 19. století pak na Bouzově sídlil velmistr řádu Evžen Rakousko-Tešínský (1863–1954), který dal původní pevnost kompletně přestavět a vtiskl sídlu dnešní romantický ráz.

Kromě toho ale svůj hrad bral také jako centrum samotného řádu a nechal na Bouzov přivézt velký počet starých středověkých relikvií, které byly svázané s historií německých rytířů. Možná tím otevřel dveře i do záhrobí.

Protože podle legend se ve zdech hradu zdržují i duchové dřívějších velmistrů německých rytířů. Jeden z nich však mezi nimi vyniká. Jde o přízrak černého rytíře.

Tajemství rytířského sálu

Je logické, že se tyto nadpřirozené jevy týkají samotného rytířského sálu. Vypráví se, že právě tam lze přízraky velmistrů spatřit. Řada svědků přísahá, že zvláštní postavy viděli tančit a veselit se, aniž by se ozval ten nejmenší zvuk.

Svoji mrazivou zkušenost má s tímto místem i zástupkyně kastelána Monika Heinrichová. Bylo to v roce 1993, kdy zůstala na hradě po jeho uzavření pro návštěvníky úplně sama.

Se svazkem klíčů se vydala na obchůzku, ale cestou se jí zmocňoval pocit, že ji někdo sleduje. Když otevřela dveře zasedací síně Řádu německých rytířů, strnula hrůzou. Proti ní stál starší muž v černém plášti a upřeně jí hleděl do očí.

Žena upustila svazek klíčů a utekla z hradu až na nádvoří. Odtud sledovala vchod, zda tajemný návštěvník neodejde. Ten ale zůstal skryt na hradě. Dodnes je přesvědčená, že se setkala s tajemným černým rytířem.

Nacisté na Bouzově

V roce 1939 nakonec Řád německých rytířů zrušili nacisté a hrad u Loštic připadl obávaným jednotkám SS. Traduje se ale, že vrchní velitel SS Heinrich Himmler (1900–1945) dostal Bouzov od vůdce Adolfa Hitlera.

Himmlera moravská citadela německých rytířů doslova uhranula a plánoval, že z ní udělá sídlo černého řádu SS. Což byly elitní jednotky úzce spojené s mysticismem a okultismem.

Z Bouzova se tak měl stát další Wewelsburg, který tehdy platil za okultní centrum v Německu. Šéf jednotek SS také Bouzov osobně několikrát navštívil.

Tuto temnou historii hradu pak oživil německý film Napola z roku 2004, který se natáčel přímo na Bouzově a vyprávěl o elitní škole pro mladé nacisty.

Tragicky a krvavě se do dějin Bouzova zapsalo také nacistické komando, které odsud v květnu 1945 vyrazilo do nedaleké vesnice Javoříčko. Vojáci vesnici vypálili a povraždili tady skoro čtyři desítky lidí.

Foto: Wikipedia
Štítky:
reklama
Související články
4.5.2023
Nejen ty známé a honosné zámky, a kdysi mohutné hrady, mají své „bílé paní“ či jiné všeobecně známé duchy. Takovou bílou paní může mít i skromný zámeček. Pro příklad se podíváme do malé obce Kaštice. Obec leží jedenáct kilometrů jihozápadně od města Žatce a šest kilometrů severně od Podbořan. Ves je připomínaná v listinách již v roce 1348 a od patnáctého století zde stávala tvrz spolu s hospod
8.2.2023
Jsou místa, která vyzařují energii. A lidé je vyhledávají, aby jim pomohla ulevit od bolestí těla a někdy i duše. Pojďme se na některá podívat. Panenský Týnec Během 13. století tu založili Žerotínové klášter klarisek a začali stavět gotický chrám, který ovšem nebyl nikdy dokončen. Prý stojí v místě, kde se protínají dvě zóny pozitivní energie, což násobí její sílu. Energie chrámu prý pomáhá při
9.12.2022
Zachovalý hrad na vysokém ostrohu nad Sázavou skrývá podle pověstí hned tři pohádkové poklady. A to není všechno. Má tu dokonce být brána do jiných světů! Vede k ní prý tajemná podzemní chodba, kterou lze projít jen se znalostí správné šifry. Cinkot dukátů se rozléhá hradní komnatou. V mihotavé záři louče se rýsuje postava muže, shrbeného nad truhlou s penězi. Občas se bázlivě ohlédne za sebe.
18.11.2022
V jejím nitru prý odpočívá bájné vojsko rytířů vedené sv. Václavem, které vyrazí na pomoc ohrožené vlasti ve chvíli nejkritičtější a nastolí věčný klid a mír. Pověst vznikla patrně v 15. století, kdy bylo na úpatí hory za tajemných okolností poraženo nepřátelské vojsko. Na horu se můžeme vydat například cestou z Louňovic pod Blaníkem, která vede kolem pověstmi opředené Veřejovy skály. Právě tad
Poustevnická jeskyně byla prý původně obývaná zlými duchy, které se snažil vypudit tajemný poustevník známý jako sv. Ivan. Nakonec se mu povedlo nad temnými silami zvítězit s pomocí dřevěného kříže, který mu věnoval sv. Křtitel, jenž se náhle zjevil v jeskyni. Podle pověsti z 9. století se měl na tomto místě navíc objevit i přemyslovský kníže Bořivoj, jehož sem dovedla zázračná laň. Každopádně
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
DĚTSKÝ DEN.
epochanacestach.cz
DĚTSKÝ DEN.
Letošních 700 let od založení obce Kly (okres Mělník) je pozvánkou na jednu z akcí. Dětský den. Den plný  soutěží, odměn a závěrečného překvapení. Možná přiletí i vrtulník. Kdy? V sobotu 3.6. od 12:30 Kde? Hřiště TJ Kly  
Moskevský Kreml: Rejdiště duchů despotických vládců i revolucionářů?
enigmaplus.cz
Moskevský Kreml: Rejdiště duchů despotických vládců i revolucionářů?
Snad každé starobylé sídlo mívá svoje obyvatele z jiné dimenze. Výjimkou tedy není ani moskevský Kreml, který je jedním z nejstarších hradů v Evropě, navíc s poměrně krvavou historií. V průběhu dlouhý
PRU58 má zahrádku
iluxus.cz
PRU58 má zahrádku
Vyhlášená holešovická restaurace PRU58 je klenotem po všech stránkách. Fusion asijská kuchyně z převážně českých surovin s nejrozkvetlejším interiérem se stali hlásnou troubou, která láká každý den kr
Jak se mi vymstila zrcadlová magie?
skutecnepribehy.cz
Jak se mi vymstila zrcadlová magie?
Musela jsem si zkusit ten zajímavý magický rituál, a to bez ohledu na varování mé známé. To, co se poté dělo, mě upřímně děsí dodnes. Stalo se to před dvanácti lety. Tehdy jsem se na jednom večírku ocitla ve společnosti podivných lidí, byly to samé nadšené fanynky všeho magického. Já byla těmi věcmi nepolíbená. Jedna
Brooklynský most: Newyorský symbol likviduje své stavitele
epochaplus.cz
Brooklynský most: Newyorský symbol likviduje své stavitele
Říká se, že právě z něj je ten nejkrásnější výhled na Manhattan, jaký můžete v New Yorku najít. Symbol hrdého města, zrozený z potu a krve amerických dělníků. To je Brooklynský most. Stejně jako Nuse
Jeden rostlinný gen tam, druhý sem…
21stoleti.cz
Jeden rostlinný gen tam, druhý sem…
Za posledních 50 let se lidská populace více než zdvojnásobila. Momentálně se po planetě Zemi pohybuje přes 8 miliard jedinců. Predikce nastiňují, že do roku 2050 číslo „poskočí“ k hranici 10 miliard.
Se zajíčkem to není tak žhavé?
nasehvezdy.cz
Se zajíčkem to není tak žhavé?
Už několikrát musela zpěvačka čelit otázkám, zda se rozešla se svým mladým partnerem. Lucie Bílá (57) to sice vždy popřela, ale nedávno se objevily dohady o tom, zda je mezi ní a Radkem Filipim (39
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Nad chystanou svatbou Sáry Affašové se prý stahují mračna
nasehvezdy.cz
Nad chystanou svatbou Sáry Affašové se prý stahují mračna
Ještě si ani herečka Sára Affašová (28) a herec Martin Donutil (31) neřekli své ano, a jejich vztah už dostává první trhliny. Herečka ze seriálu Specialisté se totiž nedokáže rozhodnout, jaké příjm
Stubby chytal zvědy za zadek
epochalnisvet.cz
Stubby chytal zvědy za zadek
„To přece nejde! Sem psi nesmějí!“ rozčílí se recepční luxusního hotelu v New Yorku, když uvidí dveřmi procházet staršího a poněkud vystrašeného bulteriéra. Desátník Conroy, který jde za ním, si recep
Žlutá byt rozsvítí
panidomu.cz
Žlutá byt rozsvítí
A také vám spraví náladu. Vnese totiž do vašeho příbytku slunce. Letos se navíc stala jednou z barev roku, doplněná neutrální šedou. Pusťte si ji do interiéru a uvidíte, co dokáže. Nejde jen o úpravu stěn, žlutý může být i nábytek, bytové doplňky a drobnosti. Při úvahách, jak žlutou využít, je důležité řídit se charakterem
Lískové oříšky v těstíčku
tisicereceptu.cz
Lískové oříšky v těstíčku
Zdravé zobání večer k televizi Suroviny 200 g lískových ořechů 250 g hladké mouky 20 g cukru moučky 1 vanilkový cukr kůra z 1/2 citronu 200 g másla 1 žloutek moučkový cukr na obalování