Domů     Provence s vůní levandule
Provence s vůní levandule

Zavřete-li oči a řekněte si potichu Provence, určitě se vám vybaví vůně levandule a koření, vynikající víno, úchvatné pláže, historie a umění na každém kroku. Je to jako sen.

A co kdybyste tenhle sen v budoucnu proměnili ve skutečnost? Můžeme vám slíbit, že na tuhle cestu nikdy nezapomenete, stejně jako na levandulovou vůni.

Pokud jste totiž nezastihli tenhle kraj právě ve fialovém hávu, stejně vás bude její vůně provázet přinejmenším v místních tradičních produktech ať už je to zmrzlina nebo známé pytlíčky do skříní nebo pod polštář.

Kraj, kde vane mistral

Slunečný kraj zvaný Provence je součástí regionu Provence-Alpes-Côte d’Azur v jihovýchodní Francii a povídá se, že když Bůh tuto zemi stvořil, na Provenci rozhodně nešetřil.

Najdete tu hory, hluboké kaňony, úrodné vinice, dlouhé kilometry pobřeží a městečka, kam byste se hned odstěhovali, kdyby to trochu šlo. Ale aby vše nebylo jen zalito všudypřítomným sluncem, také tu zažijete mistral.

Tento velice silný a chladný vítr ze severozápadu získal jméno po provensálském lyrickém básníkovi, ale moc poetický není. Dokáže strhávat střechy, ničit úrodu a bohužel vane tímto krajem kolem 100 dní v roce.

Místní dokonce kvůli mistralu nedávají na severní stranu svých domů okna. Prý by se nedoplatili za sklenáře…

Malířská inspirace

Milovníci výtvarného umění jistě vědí, že v Provenci tvořili Matisse, Renoir, Picasso, Chagall nebo Cézanne. Ale určitě se budete chtít vydat po stopách toho, který zde prožil plodné a dramatické období života Vincenta Van Gogha.

V městečku Arles se usadil na dva roky a namaloval tu jedny z nejznámějších obrazů: Pokoj v Arles, Hvězdná noc, Žlutý dům nebo autoportrét s uříznutým uchem. Ano právě tady se odehrála osudná hádka s Paulem Gauginem, po níž došlo k tragédii.

A když už tu budete, projděte se labyrintem úzkých uliček v centru. Zas vidění stojí i oválný amfiteátr z 1. století, který patří k největším v celé Galii. Měří 136 metrů a pojal 21 000 diváků. Samotná aréna byla vytesána do skály.

Ve středověku přistavěli měšťané věže a zdi a z amfiteátru udělali téměř pevnost. Římany připomíná např. také dodnes používané divadlo, zbytky Fóra nebo lázní.

Na bujabézu do Marseille

Nejstarší francouzské město, hlavní město Provence, nejdůležitější přístav… Všemi těmito nej se může chlubit jihofrancouzské město Marseille, které bylo založeno kolem roku 600 ještě pod názvem Massalie.

Dnes se do tohoto prosluněného kosmopolitního města můžete vydat jak lodí po Středozemním moři, tak i letecky či z Paříže vlakem TGV. Město chrání bazilika Panny Marie Strážné, Nȏtre Dame de la Garde s bronzovou sochou madony s ježíškem na vrcholu.

Od katedrály se pak dostanete malebnými úzkými uličkami do starobylé čtvrti Le Panier, což znamená košík. Typická kouzelná zákoutí vám dovolí nahlížet do otevřených dvorů či pozorovat místní při polední siestě, jak popíjejí pastis.

Město toho nabízí daleko více, ale pokud máte s sebou muže, asi budete muset absolvovat prohlídku jednoho z největších evropských stadionů, Stade Vélodrome. Ten má kapacitu 60 000 diváků a je domácím hřištěm fotbalového týmu Olympique Marseille.

A jak jsme to mysleli s tou bujabézou? Přece byste si neodpustili návštěvu přístavu, kde najdete také množství restaurací, které vaši chuť na tuto typickou lahůdku jistě uspokojí. Pak se můžete třeba vydat lodí na ostrov Iff. Něco vám to připomíná? Ano, tady byl vězněn hrdina románu Alexandra Dumase Edmond Dantes.

Na avignonském mostě se tančí…

Tuhle písničku znají snad všichni, kteří se jen letmo dotkli francouzštiny. A určitě není jediným důvodem, proč navštívit Avignon. Kráčela tudy moc zajímavá historie. V roce 1309 král Filip IV. Sličný dosáhl toho, že se stal Avignon sídlem papežů.

Sídlilo jich tu celkem sedm, než se v roce 1377 vrátil Řehoř XI. do Říma. Pak nastalo církevní schizma, jeden papež sídlil v Římě, ale zvolen byl i protipapež, který zůstal v Avignonu.

Dél už si to můžete nastudovat sami při prohlídce monumentálně vyhlížejícího gotického paláce, který měl sloužit jako pevnost. Prohlídka interiéru stojí za to, i když se z původního vybavení zachovalo jen několik fresek a soch.

Působivý je totiž i dojem z prostoru. K vidění je tu Starý palác (Vieux Palais), Nový palác (Palais Neuf), Papežská věž, Pokladnice a několik kaplí. Zachovalé fresky jsou dílem italských umělců Simone Martiniho a Mattea Giovannettiho. A ten most?

Po ničivých povodních 1668 zbyly z 22 oblouků jen čtyři. Ale zatančit si můžete i tak.

Grasse, město parfémů

Pokud je vám blízký výrok královny módy Coco Chanel: „Žena, která nenosí parfém, nemá budoucnost,“ musíte zajet do Grasse. Proslulí výrobci parfémů Fragonard, Molinard, Galimard a další sem přilákají tisíce milovníků vůní ročně.

Tady všechny ženy zjistí, že i továrna může být krásná. Mezinárodní muzeum parfémů sídlí ve čtyřech symbolických budovách města: v domě Pontevès, v bývalé parfumerii Hugues-Aîné, ve staré budově Pélissier a v zahradě pomerančovníků.

A pokud by vám výklad o historii a výrobě nestačil a chtěli byste si vyzkoušet, jací byste byli parfuméři, můžete si v sídle značky Galimard na ulici de Pégomas kousek od centra ve Studiu des Fragrances koupit za 45 eur kurz výroby parfémů, a vytvořit vlastní parfém. Ten si pěkně pojmenujete a odvezete domů.

Souvenir, souvenir

V Provence se vyrábí velké množství tradičních produktů.

Ať už se jedná o mandlovou cukrovinku calisson, lákavě vypadající kandované ovoce, marseillská mýdla nebo třeba populární koření Herbes de Provence, provensálské bylinky, které nesmí chybět v kuchyni žádné hospodyňky a které jsou jedním z těch produktů, které proslavily Provence po celém světě.

A možná nevíte, že ty pravé Herbes de Provence pyšní ochrannou známkou. V takovém případě musí obsahovat přesný poměr jednotlivých bylinek: 26 % rozmarýny, 26 % dobromysli, 26 % saturejky, 19 % tymiánu a 3 % bazalky. A zapomenout bychom neměli ani na víno.

Pro našince asi nejznámější je Chateauneuf-du-Pape, ale stojí za to vyzkoušet i muškátové zlaté dezertní víno s chutí sladkých pomerančů Beaumes-deVenise nebo Rasteau.

Text: Eva Hořánková, france.fr

Foto: france.fr, Shutterstock

Foto: PX FUEL, Shutterstock
Štítky:
Lokalita:
Související články
Pro lidstvo byly egyptské pyramidy odedávna něčím fascinujícím a mystickým. Proto není divu, že již v minulosti daly podnět k mnoha spekulacím a domněnkám, které přetrvávají dodnes. Lidé dlouhou dobu nevěděli, za jakým záměrem byly tři velké pyramidy v egyptské Gíze vlastně postaveny a proč mají právě specifický jehlanový tvar. Bezesporu také patří mezi ty nejkrásnější památky, které můžeme na n
Necelých 700 km od polárního kruhu na 300 malých ostrůvcích na severní straně Finského zálivu leží hlavní město Finska. Říká se mu Dcera Baltu. Asi proto, že je tímto mořem obklopeno. Helsinky jsou relativně mladé, byly sice založeny už roku 1550, ale v té době bylo Finsko ještě součástí Švédského království. A původní osídlení navíc tehdy leželo o kousek dál na severovýchod. K moři byly Helsinky
Celkem 16 spolkových zemí, přes 82 milionů obyvatel a především tisíce historických a přírodních památek a krás. To je ve zkratce charakteristika našeho západního souseda. Německo čeští turisté znovu objevují po vlně nezájmu, která přišla v 90. letech. A následující výběr destinací dokazuje, že mají proč. Panenská příroda Saského Švýcarska Němci mu s oblibou říkají ráj turistů. Saské Švýcarsko (
Bratislava je pro nás nejbližší zahraniční metropolí a mnozí z nás ji jistě už nejednou navštívili. Pokud by však turisté měli odpovědět na otázku, zda Bratislava opravdu dobře znají, jen málokdo by si troufl přisvědčit. Vždyť v Bratislavě je pořád co objevovat. Snad na žádné siluetě Bratislavy nemůže chybět její nejvýraznější dominanta – Bratislavský hrad. Na ostrohu nad levým břehem Dunaje se t
Pokud chcete vidět katedrálu, ze které vám spadne brada, nakoupit originální oblečení v místních buticích nebo zhlédnout jedinečné vynálezy a díla Leonarda da Vinciho, je pro vás Milán tím pravým tipem na dovolenou. Nejideálnějším obdobím k návštěvě jsou duben až květen a září nebo říjen. V tu dobu je tu totiž příjemně teplo a při procházení se městem vás nespaluje horké letní sluníčko. V zimě za
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
StB zlomila amerického novináře mučením
historyplus.cz
StB zlomila amerického novináře mučením
„Vaše bezpečnostní orgány se ke mně chovaly slušně, i když jsem si to nezasloužil. Váš soud se mnou zacházel spravedlivě. Jsem připravený na rozsudek. Děkuji vám,“ řekne v závěrečné řeči Američan Oatis. Vyšetřovatelé Státní bezpečnosti ho v uplynulých týdnech zlomili. Udělali z něj poslušného beránka, který se přizná ke všemu, co mu „vloží“ do úst!   Začínal jako
Daleká cesta mě zbavila nesnesitelných bolestí
skutecnepribehy.cz
Daleká cesta mě zbavila nesnesitelných bolestí
Moje tělo selhalo, páteř dala výpověď a prognóza lékařů nebyla příznivá. Pak jsem odcestovala za sluncem a lékaři jenom žasli. S manželem jsme vychovali tři děti, byla jsem, věřím, dobrá máma i manželka. Přesto to bylo málo. Rozvedli jsme se. Najednou jsem byla sama, Jiří odešel za jinou ženou. Vůbec nevím, jak se to mohlo stát. Zpětně jsem si
Jak na to: Blýskněte se sexy manikúrou
nejsemsama.cz
Jak na to: Blýskněte se sexy manikúrou
V minulém čísle jste se dozvěděla, jaké hity nás čekají letos na podzim v líčení. A zapomenout samozřejmě nesmíme ani na nehty. Ani u těch nebude nouze o výrazné barvy. Zatímco jaro a léto se neslo ve znamení přirozenosti a pastelových barev, na podzim se můžete trochu odvázat. Novinky ze světa manikúry vás jistě nadchnou. Hit s očními
Tajemná stanice metra: Jak to že jí neprojela jediná souprava?
enigmaplus.cz
Tajemná stanice metra: Jak to že jí neprojela jediná souprava?
Obřímu podzemnímu komplexu pod pražským Klárovem vládne ticho přerušované jen odkapáváním vody. Po stěnách se táhnou rezavé trubky a směrem vzhůru ční nedokončený eskalátor. Po čemsi, co připomíná nás
Slováčková sklízí obdiv za svůj složitý boj o život
nasehvezdy.cz
Slováčková sklízí obdiv za svůj složitý boj o život
Herečka ze seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 Anna Slováčková (29) už více než rok svádí další souboj s rakovinou. Dcera Dagmar Patrasové (68) vše s tím spojené sdílí na sociálních sítích a je pro
Anya Taylor-Joy září v nové vánoční kampani Tiffany & Co.
iluxus.cz
Anya Taylor-Joy září v nové vánoční kampani Tiffany & Co.
Společnost Tiffany & Co. dnes odhaluje svou letošní vánoční kampaň With love, Since 1837, v níž ambasadorka značky Anya Taylor-Joy obdivuje krásu zasněženého New Yorku. Kampaň připomíná bohaté děd
Zbavit se tetování je drahé a zdlouhavé
panidomu.cz
Zbavit se tetování je drahé a zdlouhavé
Proto se na internetu dají najít mnohé návody k jeho odstranění domáckými prostředky. Přitom zmírnění viditelnosti tetování je náročné i profesionálními metodami. Zájem o domácké prostředky je pochopitelný, jelikož profesionální ošetření rozhodně není zadarmo. A tak se kouknete na internet a řeknete si, no vida, jde to i podomácku a levně. Pravda je, že postupy
Vědci vypočítali energii potřebnou k nošení dítěte. Není jí málo
21stoleti.cz
Vědci vypočítali energii potřebnou k nošení dítěte. Není jí málo
Vědecký výzkum v oblasti reprodukce a metabolismu přinesl fascinující nové poznatky o energetických nákladech těhotenství u lidí, které byly dosud výrazně podceňovány. Nová studie odhalila, že energet
Můj čas na kafíčko pro ženy
tisicereceptu.cz
Můj čas na kafíčko pro ženy
Právě vyšlo dvanácté číslo skvělého časopisu Můj čas na kafíčko pro ženy, které si klade jediný cíl. Co nejvíce vám zpříjemnit nadcházející listopad. Užívejte si všech krás podzimu Uvnitř najdet
Jezdecký ranč brazilské topmodelky
rezidenceonline.cz
Jezdecký ranč brazilské topmodelky
Nemovitost koupila Gisele Bündchen kvůli své mladší dceři, nadšené „koňařce“. Areál totiž kromě čerstvě zrekonstruovaného domu s devíti ložnicemi, fotbalového hřiště, tenisových kurtů, bazénu s nekonečnou hladinou a vodními prvky, vířivkou a fontánkami, zahrnuje především dva jezdecké okruhy a desítku stání pro koně. Southwest Ranches, který se nachází poblíž Everglades, zhruba na půl cesty mezi
Plukovník Bohumil Borecký: Opuštěný hrob na Sibiři
epochaplus.cz
Plukovník Bohumil Borecký: Opuštěný hrob na Sibiři
V období od konce druhé světové války až do poloviny padesátých let bylo z Československa zavlečeno 327 příslušníků české a slovenské národnosti do sovětských pracovních táborů. Tito lidé tak vlastně zmizeli beze stopy a patří k tisícům obětí tehdejšího zrůdného režimu. Jedním z nich byl i plukovník Československé armády Bohumil Borecký. Tragický příběh jeho života
Šokující Tabulka prokletí: Dokáže zabíjet i po 3400 letech?
epochalnisvet.cz
Šokující Tabulka prokletí: Dokáže zabíjet i po 3400 letech?
V rozevřené dlani amerického archeologa Scotta Striplinga je možné spatřit drobný předmět. Jde o olověnou destičku, která je jen o něco málo větší než poštovní známka. Americký badatel si je přesto jistý, že v ruce třímá jedinečný nález. V jeho tváři je ovšem možné zahlédnout i obavy. Má totiž neblahé tušení, že nově nalezená tabulka měla sloužit k temným
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz