Domů     Pyramida Gympie má být důkazem, že starověcí Egypťané dopluli až do Austrálie
Pyramida Gympie má být důkazem, že starověcí Egypťané dopluli až do Austrálie
od 10.12.2020
1

Je to hora přírodního původu, nebo stavba vytvořená v dávných dobách? To jsou dva tábory, které se pouštějí do debat nad nezvykle pravidelnými vrcholy australského kopce Gympie. Tento útvar však rozdělil i druhou jmenovanou skupinu.

Zastánci umělého původu se totiž nedokáží shodnout, jaká civilizace ho měla vybudovat.

Vrchol v australském Queenslandu má podezřele přesný tvar připomínající pyramidu porostlou divokou vegetací.

Podezření, že by mohlo jít o stavbu, kterou tu po sobě zanechala neznámá civilizace, se znásobí poté, co jsou na jejích svazích odkryty uměle vytvořené terasy.

Poslední dva roky pyramida Gympie přitahuje mnoho pozornosti zejména kvůli hlasitým protestům mnohých Australanů a jejich podporovatelů z celého světa.

Australská vláda totiž v dubnu roku 2018 rozhodla, že nevysoký vrchol musí ustoupit dálničnímu obchvatu, čímž pobouří ty, kteří jsou přesvědčeni o umělém původu kopce.

Chystá se Austrálie srovnat se zemí pozůstatky starobylého osídlení zatím neznámou civilizací? Pokud je pyramida Gympie skutečně umělého původu, kdo ji vlastně vybudoval a k čemu sloužila?

Historická fotografie zachycující kaskády pyramidy, foto alchetron.com
Historická fotografie zachycující kaskády pyramidy, foto alchetron.com

Jednoznačně lidské dílo

Když v 19. století zasáhne zlatá horečka také Austrálii, vznikne asi 40 kilometrů od východního pobřeží Queenslandu městečko Gympie, jehož okolí se ukáže být štědrým nalezištěm cenného kovu.

O něco více než jedno století později, v roce 1975, do města přijíždí australský kryptozoolog a vyšetřovatel paranormálních jevů Rex Gilroy (*1943), jehož pozornost zaujme zvláštní kopec, který se nedaleko města tyčí.

Jeho strany jsou podezřele symetrické a dokonce i vrchol kopce je zvláštně špičatý. Gilroy kopec prozkoumá a zjistí, že pod nánosem letité vegetace se nachází terasy tvořené kamennými bloky zcela prokazatelně opracovanými lidskou rukou.

Šířka šesti odkrytých teras se pohybuje od 10 metrů u základny a 2 metry pod vrcholem. Na základě svých měření Gilroy dochází k závěru, že se v hoře skrývá pyramida o výšce asi 30 metrů. Samotný vrchol má být tvořen jakousi věžičkou ze suchého zdiva. Jak dlouho byla pyramida skryta pod trávou a stromy?

Okolí pyramidy je bohaté na zlato, foto Wikimedia Commons
Okolí pyramidy je bohaté na zlato, foto Wikimedia Commons

Architekti nejasného původu

O tom, že se na úpatí Gympie nacházejí terasy vytvořené člověkem, není nejmenší pochyb. Rozpory ale panují v určování stáří a původu stavby.

Jisté je, že pyramida na místě stojí už před příchodem zlatokopů, kteří o 5 kilometrů dál v roce 1867 založí město Gympie.

Většina odborníků má za to, že hora je přírodního původu a terasy na jejím úpatí vybudovali italští přistěhovalci, kteří do Austrálie kdysi dorazili. Jiní badatelé jsou naopak toho názoru, že jde o prastarou stavbu, která vznikla možná už před tisíci lety.

Působení pradávné civilizace mají dokládat právě četné nálezy zlata v okolí pyramidy. Na tom, o jakou civilizaci mělo jít, se ale badatelé nedokáží shodnout.

Gilroy poukazuje na podobu s pyramidami ve Střední a Jižní Americe, pro které jsou podobné kaskády charakteristické. A nasvědčují tomu i další indicie.

„V oblasti poblíž byl nalezen kaktus jihoamerického nebo středoamerického původu, socha, která nebyla vyrobena zdejšími domorodci, a také se v této oblasti vykopaly kamenné bloky s nějakými nápisy,“ vyjmenovává Gilroy.

Názor, že pyramidu postavili Inkové, podporují i další badatelé. Doputovali do Austrálie jihoameričtí indiáni?

Gympie nese shodné znaky s pyramidami v Číně, foto Wikimedia Commons
Gympie nese shodné znaky s pyramidami v Číně, foto Wikimedia Commons

Nepřibližujte se!

Britský autor a znalec čínské historie Gavin Menzies (*1937) za stavitele pyramidy označuje čínské objevitele z dynastie Ming, která v zemi vládla ve 14. až 17. století.

Menzies Gympie dokonce prohlašuje za „přímý a přesvědčivý důkaz čínských návštěv v Austrálii“. Kaskádová stavba se totiž podobá i pyramidám objeveným v Číně.

„Její velikost, výška a tvar jsou typické pro pozorovací plošiny dynastie Ming a pro Číňany by bylo zcela logické vybudovat pozorovatelny pro přesné určení polohy fenomenálního bohatství, které objevili,“ vysvětluje Menzies.

Zatímco názory na původ a stáří pyramidy jsou rozpolcené, všichni se shodují na tom, že jde o místo bohaté na zlato. Někdy se vrcholu dokonce říká „Zlatá pyramida“.

Může být údajné množství zlata pod povrchem skutečným důvodem, proč se chce australská vláda kopec srovnat se zemí? Není vyloučeno, že na toto rozhodnutí nakonec někdo doplatí! O pyramidě se totiž vypráví množství strašidelných příběhů.

V jejím okolí prý dochází k různým záhadným jevům. V minulosti si dokonce z generace na generaci předávají varování, aby se nikdo nepokoušel se k pyramidě přiblížit nebo do ní dokonce proniknout. Že by se v ní skrývalo víc než jen zlaté nugety?

3D model pyramidy Gympie. Foto 3dwarehouse.sketchup.com
3D model pyramidy Gympie. Foto 3dwarehouse.sketchup.com

Eva Soukupová, autorka textu

Foto: viz popisky
Lokalita:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
2.4.2024
Na louce jižně za obcí návštěvníka překvapí kamenný kruh, který jako by z oka vypadl megalitickým památníkům typické například pro anglický venkov. Kruh z 25 obřích kamenů o průměru 30 metrů tu v roce 2008 vytvořil místní stavbař Václav Jílek. Všechny žulové balvany pocházejí ze vzdálenosti maximálně 15 kilometrů od Holašovic a mají různou velikost, ten největší o hmotnosti 19 tun stojí samo
Jsou památky, které nás na místě, kde stojí, docela překvapí. Kdo by třeba uprostřed západočeských lázní čekal výstavný pravoslavný chrám v byzantském stylu? To, že západočeské lázně jsou už dlouho cílem hostů z Ruska, je všeobecně známo. Bylo tomu tak už v 19. století, kdy se sem ruští návštěvníci i pacienti jen hrnuli. V Mariánských Lázních se jim líbilo, ale postrádali důležitou věc: pravoslav
25.8.2023
Fascinující svět optických klamů s více než 150 interaktivními a hlavně zábavnými exponáty. To vše si můžete užít v největším muzeu trikových iluzí v Praze. A věřte, že perfektní zábavu si tu užije opravdu každý bez rozdílu věku. Vydejte se za jedinečným zážitkem do nejzábavnějšího českého muzea. Pořídíte si fakt legrační fotky a videa. “Je to svět neskutečných optických klamů, kde se stane
8.8.2023
Letní archeologický výzkum v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu přinesl, stejně jako loni, zajímavé objevy. „V takzvané Bezejmenné chodbě byly nalezeny nástroje – štípaná industrie z rohovce. Jejich stáří se nyní bude zkoumat. Jednou z teorií je, že jsou dokonce z mladšího paleolitu. V téže chodbě se také našly dva úlomky z břidlice s plastickou rytinou postav. Je to naprostý unikát a archeo
8.6.2023
Jen o pár kilometrů od Krašova nás uprostřed lesů zaujme vypínající se věž zříceniny hradu Libštejn. Byl založen ve 14. století a svého času býval také proslulým vězením. Pro obléhání však neměl ideální umístění, protože sice stál na vysokém kopci, ale několik ještě vyšších bylo poblíž, takže odtud mohlo nepřátelské dělostřelectvo pálit ostošest. V období vrcholného středověku se hrad skládal z 
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Našel si mě v parku snad duch studenta?
skutecnepribehy.cz
Našel si mě v parku snad duch studenta?
Seděla jsem na lavičce a učila se na zkoušku. Najednou mě oslovil mladík a celou látku mi vysvětlil během chvíle. Pak se po něm slehla zem. Jako studentka vysoké školy jsem se ráda učila v parku nedaleko domova. Měla jsem tam svou oblíbenou lavičku, kde byl klid i hezký rozhled po parku. Cítila jsem se tam v bezpečí, i když musím říct,
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
nejsemsama.cz
Na jaře hrozí záněty močových cest. Naštěstí jim lze předcházet
Záněty močových cest patří k častým onemocněním, která dokážou znepříjemnit život. Trpí jimi především ženy. Zvláště v jarních měsících může obyčejné prochladnutí skončit bolestmi a pálením při močení, zvýšenou teplotou a krví v moči. Jak se proti infekci účinně a jednoduše bránit? Buďte v teple Prostydnutí patří mezi rizikové faktory vzniku zánětu močových cest, proto si dejte pozor na prochladnutí zejména
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
historyplus.cz
Císař Napoleon III.: Cestu k moci mu umetla milenka
Velkorysé ubytování, dobré jídlo, spousta času ke studiu. Na první pohled si Karel Ludvík Napoleon nemůže na pobyt v severofrancouzské pevnosti Ham stěžovat. Až na to, že zde má jako vězeň strávit celý zbytek života. S tím se však nehodlá smířit. Ve chvíli, kdy v pevnosti probíhají rekonstrukční práce, převleče se za zedníka a uteče! Ve vězení skončí
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
panidomu.cz
Petr Martinák: Politiky nedělám, až na dva
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
epochalnisvet.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
enigmaplus.cz
Létající město v Nigérii doprovázel i hluk: Žijí v něm džinové?
V březnu 2011 se v malé pohraniční vesnici Dulali v nigerijském státě Bauchi odehrává něco neuvěřitelného. Několik stovek tamních obyvatel bezprostředně po ranní modlitbě v místní mešitě na obloze spa
Svádí Tomešovou během natáčení?
nasehvezdy.cz
Svádí Tomešovou během natáčení?
Roztomilá herečka Michaela Tomešová (32) má mnoho tajných ctitelů. A to nejen mezi sledujícími na sociálních sítích, ale nejspíš i v hereckých řadách. Zakoukat se do ní dokonce měl i pohledný herec
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
epochaplus.cz
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
iluxus.cz
Hennessy a iniciativa Sázíme Česko zakládají les budoucnosti
České zastoupení značky Hennessy, ve spolupráci s iniciativou Sázíme Česko, nedávno prokázala, že udržitelnost je pro ně více než jen fráze. Během akcí, které se konaly 12. a 13. dubna, dokončila skup
Vzácná fosilie je podvod
21stoleti.cz
Vzácná fosilie je podvod
Sto let vzbuzuje italská zkamenělina plaza úžas, zejména svou výjimečně zachovalou kůží, která se u fosilií starých 280 milionů let takřka nevidí. Psalo se o ni v knihách i článcích, až nyní ji ale vě