Domů     Rakouské Alpy, vysokohorské vzrušení
Rakouské Alpy, vysokohorské vzrušení
od 14.3.2023
1

Rakouské Alpy nabízí jedinečné podmínky k prožití aktivní dovolené. Milovníky přírody jistě uchvátí panenská příroda, které dominují azurová alpská jezera a vysoké horské hřebeny.

Fanatické lyžaře zase nadchne až 800 zimních středisek, v nichž je možné se pokochat nekonečným výhledem na moře alpských vrcholů. Českým návštěvníkům polichotí také krátká vzdálenost od domova, příznivé podnebí a každoroční nabídka výhodných skipasů.

Rakouské Alpy tvoří až dvě třetiny země. Okouzlující alpské hřebeny však protínají desítky kilometrů dlouhých údolí, které tu vytvořila řada protékajících řek.

Velká část oblasti patří do povodí Dunaje, protékající územím v neuvěřitelné délce 350 kilometrů. Do této jediné splavné řeky se vlévají téměř všechny alpské toky: Inn, Enns, Salzach, Traisen, Dráva, Mur, Ybbs a mnoho dalších.

Ve zdejších Alpách leží neobyčejné množství jezer, většinou ledovcového původu.

Na severu je to oblast Salzkammergutberge (Solné komory) s jezery Attersee, Mondsee, Traunsee a Wolfgangsee, na jihu potom jezera v Klagenfurtské kotlině – Wörthersee, Ossiachersee nebo Millstättersee.

Lyžování 365 dní v roce

Rakouský ledovec Hintertux leží zhruba 560 kilometrů od Prahy. Vynikající sněhové podmínky v nadmořské výšce 1500-3250 metrů zaručují lyžování po celý rok.

V širokém tyrolském údolí Zillertal, lemovaném přehlednými svahy, si vychutnáme až 86 kilometrů bezchybných sjezdovek všech obtížností: od pozvolně klesajících, přes terény s hlubokým sněhem až po náročné trasy s boulemi.

Báječné lyžování zalité pravým alpským sluncem nám okoření výhled na nejvyšší rakouskou horu Großglockner, německou Zugspitze a italský masiv Dolomity.

Abychom si výlet zpestřili, zamíříme do zdejšího Ledového paláce, přírodní jeskyně, která nás provede kolem magických ledových krápníků, zamrzlých vodopádů a dokonce i ledovcového jezera.

Vzhůru na ledovec!

Ve výšce 3000 metrů nad mořem zakusíme pocit svobody na magickém ledovci Kitzsteinhorn, alpském vrcholu ležícím v pohoří Vysoké Taury.

Významný skiareál, jehož první lanovka byla postavena už v roce 1965, se pyšní titulem prvního rakouského ledovcového lyžařského střediska.

Na širokých svazích s přírodním sněhem si užijeme lyžování i snowboarding s výhledem na alpské velikány jako jsou Großglockner, Großvenediger nebo Hocheiser.

Provozovat tu můžete i takzvaný free ride.
Provozovat tu můžete i takzvaný free ride.

Perfektně přehledné modré a červené sjezdovky jsou propojeny sítí lanovek, na něž se napojuje nová kabinková, vedoucí na většinu ledovcových svahů. Zvláštní výzvou pro zkušenější lyžaře je sjezdovka „Black Mamba“ s upraveným klesáním až 63%.

Tato 1000 metrů dlouhá černá sjezdovka je ideální pro všechny, kteří se nebojí trochy vzrušení.

Nezapomenutelné chvilky zažijeme také ve stanici Kitzsteinhorn, kde z výšky 3029 metrů nad mořem pohlédneme dolů z panoramatické terasy „Top of Salzburg“ – nejvyššího bodu v Salcbursku!

Běh pod vrcholky hor

Skiareál, ležící v okolí štýrské vesničky Ramsau am Dachstein, nalezneme asi hodinu jízdy od Salzburgu. Přestože je středisko součástí rozsáhlého lyžařského regionu Ski amadé, patří mezi méně významné oblasti.

Jeho poměrně nízká nadmořská výška však není překážkou běžkařům, kteří sem každým rokem vyrážejí otestovat své síly na 220 kilometrech upravených běžeckých tratí, situovaných 1100 až 2700 metrů nad mořem.

Na vysokohorské běžecké trati si užijeme výhled na ohromující horský masiv Dachstein, nebo se po trati vydáme přímo na ledovec, kam jezdí pravidelně trénovat všechny mistrovské týmy světa.

Třešničkou na dortu pro nás bude běžecký stadion, v noci osvětlený pro noční lyžování, nebo dětský běžecký park, kde si i ti menší užijí spoustu zábavy.

Na běžkách napříč Kitzbühelem

Při pátrání po kvalitních běžkařských trasách narazíme na Kitzbühel, město v rakouském Tyrolsku posazené v nadmořské výšce 762 metrů. Oblast osídlená už mezi 11. a 8. stoletím před naším letopočtem je usazena mezi dvěma horskými vrcholy: Hahnenkamm a Kitzbüheler Horn.

Právě tady, na klidné straně Kitzbühelu, nasadíme běžky a vydáme se klasickým nebo volným stylem po jedné z tratí, táhnoucích se v součtu až do délky 60 kilometrů.

K dispozici nám bude také osvětlená trasa, při které se pokocháme pohledem na noční zasněženou krajinu. V okolí Kitzbühelu vedou trasy na pohoří Wilder Kaiser, přes údolí Brixen nebo až na Pass Thurn, horský průsmyk položený ve výšce 1274 metrů nad mořem.

Právě sem nás zavede nádherná stezka s množstvím čerstvého sněhu. Potěší nás jistě i fakt, že všechny běžecké cesty v Kitzbühelu a jeho okolí můžeme využít zdarma.

Ráj běžkařů v Seefeldu

Milovníci nordického lyžování si přijdou na své v Seefeld in Tirol, původně zemědělské vsi, která se změnila v největší turistické centrum v okrese Innsbruck-venkov.

Oblast najdeme asi 17 kilometrů severozápadně od Innsbrucku, na náhorní plošině mezi vápencovými pohořími Wetterstein a Karwendel.

Uprostřed velkolepé horské scenérie v nadmořské výšce 1200 metrů objevíme více než 262 kilometrů bezvadně upravených tratí. Region se stal dějištěm zimních olympijských her v roce 1964 a 1976, kdy se v Seefeldu konaly soutěže v severských disciplínách.

Mezi nejlepší pro klasický styl patří trasa Auland, kde si na 5 kilometrech užijeme lesních úseků a scenérie jezera Wildsee. O něco kratší Gasse je vhodná i pro takzvané „bruslení“, a to díky svému plochému terénu bez stoupání či klesání.

Na závěr si ještě můžeme udělat příjemnou procházku v pěší zóně v centru Seefeldu, patřícího do spolku „Best of Alps“, kde si dopřejeme to nejtypičtější rozptýlení po dni plném pohybu:

tradiční restaurace, kasino, obchůdky a mnoho dalších možností aprés-ski.

Foto:
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a zážitků zorientovat, co vybrat a co třeba pro nedostate
První, co se nám obvykle vybaví, když se řekne Švýcarsko, je čokoláda a sýr, pak ještě hory, hodinky a banky. My dnes zůstaneme u těch prvních dvou. Čokoláda, jak ji známe a konzumujeme dnes, se ve Švýcarsku opravdu zrodila a mnozí podnikaví muži ji tady postupně vypiplali až do dnešní lahůdkové pochoutky, které sami Švýcaři zkonzumují 12 kilogramů ročně na osobu. Na své čokoládě jsou natolik záv
Kam vyrazit s těmi nejmenšími, aby si i ve sněhu užili spoustu zábavy? Skvělým tipem pro rodinný výlet je lyžařský areál Serfaus-Fiss-Ladis, nacházející se na náhorní plošině nad tyrolským údolím řeky Inn. Pohádková zima v Serfaus-Fiss-Ladis! Věřte nebo ne, ale překrásná oblast je nejslunnějším místem celého Tyrolska! Absolutním rájem je Bertina dětská zem ve Fissu, kde si děti pod dozorem
Jeden z alpských divů objevíte u lyžařského střediska Cervinia-Breuil, nalézajícího se pod úpatím hory Matterhorn v severozápadním italském údolí Valle d'Aosta. Ledová podívaná u Matterhornu Ledové jeskyně, které jsou jedny z nejvyšších v Evropě, dosahují téměř 4000 metrů nad mořem. Ze švýcarské strany k nim vyjedete lanovkou Piccolo Cervino, přičemž vystoupíte přímo u padesáti metrového tunelu
Když se k zemi začnou snášet první sněhové vločky, promění se horská oblast kolem Dachsteinu ve skutečný zimní ráj. Kromě četných možností sportovního vyžití zde na hosty čeká vřelé přijetí hostitelů a vynikající kuchyně. Region Schladming-Dachstein, který je součástí oblasti Ski amadé, nabízí deset lyžařských středisek a více než 230 km perfektně upravených sjezdovek v nadmořské výšce až 2700 m
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
epochaplus.cz
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude