Těsně pod vrcholkem kopce, zvaného Strážný vrch, nedaleko Moravské Třebové stojí pozoruhodná stavba, která jako by vypadla ze starých fotografií historických těžních věží. Ve skutečnosti je docela zánovní a stojí za to si ji prohlédnout. Zezdola i seshora.
Hřebečský hřbet mezi městy Moravská Třebová a Svitavy se od poloviny 19. století proměnil v hornickou oblast.
Lichtenštejnové, majitelé zdejšího panství, tu začali s těžbou uhlí a když svou kvalitou postupně přestalo vyhovovat, zjistili, že se stejným úspěchem se dá pro změnu dobývat lupek – hornina používaná ke keramické výrobě žáruvzdorných produktů.
Těžit se tu přestalo v roce 1991, chodby jsou už dávno zborcené či zatopené a na různých místech krajiny jsou ještě dobře vidět památky v podobě hald. A jednu hornickou vzpomínku najdeme i tam, kde bychom ji určitě nečekali. Ne kdesi hluboko pod nohama, ale naopak vysoko nad hlavou.
Věž, kterou si určitě nespletete
V červenci 2010 byla na Strážném vrchu nad obcí Nová Ves otevřena zbrusu nová rozhledna. Na rozdíl od mnoha jiných moderních vyhlídek, které si občas bývají podobné jako vejce vejci, si tuhle nikdo s žádnou jinou rozhodně nesplete.
Svým vzhledem totiž připomíná staré důlní výztuhy ve štolách, a protože autoři důsledně pracovali i s barvou, ani by nikdo na první pohled neřekl, že je ve skutečnosti dřevěná, pouze s ocelovým schodištěm. Dosahuje výšky 17 metrů a k výstupu je třeba se připravit na 67 schodů.
Vydejte se na cestu historií
Slavnostní otevření rozhledny bylo načasováno dokonale – současně byly totiž zprovozněny takzvané Hřebečské důlní stezky.
Trasy o celkové délce 70 kilometrů provádějí turisty kolem bývalých dolů na lupek, mají celkem osmadvacet zastavení a rozhledna na Strážném vrchu je jejich důležitou součástí stejně jako třeba geologická expozice na zámku v Moravské Třebové.
Rozhledna na Strážném vrchu nepatří k těm, z nichž se naskýtá panoramatický výhled na všechny světové strany. Tady uspořádání krajiny dovoluje především pohled od severu k východu, takže spatříme Orlické hory, město Lanškroun či obrysy Králického Sněžníku.
Pod rozhlednou leží již zmíněná Nová Ves a sedm kilometrů daleko pak Moravská Třebová. Pro návštěvu je ještě třeba vědět, že je otevřená celoročně a vstup na ni je zdarma.
Není vrch jako vrch
K rozhledně nevede žádná turistická značka, takže se musíme spolehnout na mapu. Na Strážný vrch se nejlépe dostaneme z osady Hřebeč od parkoviště nad Hřebečským tunelem nebo od hájovny Dětřichov, Z obou míst bude cesta dlouhá zhruba čtyři kilometry.
Cyklisté by si pak na výlet měli rozhodně vzít horské kolo místo silničního. Pro vyhlídkymilovné turisty ovšem musíme na závěr přidat jedno varování. Nespleťte si cíl!
Rozhlednu na Strážném vrchu mají totiž také u Merboltic západně od České Lípy, takže Strážný vrch u Hřebče bychom minuli o víc než dvě stě kilometrů. Ovšem jako cíl výletu by tahle rozhledna nebyla o nic horší.
Začít stavět se měla už v roce 2001, ale na kopec byl tak obtížný přístup, že patnáct firem stavbu odmítlo, než se našla ta pravá. Z dvanáctimetrové rozhledny je nádherný výhled na České středohoří, na Krušné hory nebo na horu Říp. Takže na shledanou na Strážném vrchu, ať už na kterémkoli!