Domů     Slezsko na vlastní oči
Slezsko na vlastní oči

Slezsko může mnoha turistům ze zbytku republiky připadat trochu odlehlé. O to zajímavější ale je se tam vypravit a zjistit, kolik krás a zajímavostí se v tomto regionu ukrývá.

Při putování po slezských památkách nám ve všech turistických příručkách doporučí jeden ze zdejších nejcennějších barokních zámků v Kuníně (viz úvodní foto).

Hraběcí rod Harrachů tu na počátku 18. století do podoby dvoupatrového zámku nechal přestavět původní kamennou tvrz. Díky kráse zdejšího průčelí, které připomíná slavnou rezidenci v Salbzburgu, se kunínskému zámku přezdívá Malý moravský Mirabell.

Kdysi zde byla založena i vyhlášená škola zvaná filantropinum, kde studoval mimo jiné u budoucí velký historik František Palacký.

To, že dnes můžeme procházet historické prostory včetně obrazárny hraběcího rodu, knihovny nebo soukromých prostor majitele zámku, je vlastně obrovské štěstí, protože ještě v 50. letech minulého století zdevastovaný objekt sloužil jako skladiště a ubytovna.

Deset let trvající rekonstrukce ho ale proměnila k nepoznání, dnes je zpřístupněno 17 místností a k vidění je třeba i opravený unikátní barokní komínový systém.

Interiér karvinského zámku
Interiér karvinského zámku

Za obrazy, knihami i koberci

Konkurencí pro kunínský zámek může být klidně zámek Fryštát v Karviné. Vznikl z původního hradu rodu Piastovců z konce 13. století a postupně získával více a více reprezentativní podobu.

Po roce 1989 začala kompletní rekonstrukce, která umožnila zámek v roce 1997 znovu otevřít veřejnosti.

Palác v Karviné
Palác v Karviné

Sídlí zde například pobočka Národní galerie v Praze s celoročně otevřenou expozicí českého vrcholného umění 19. a 20. století, je tu jedna z největších zámeckých knihoven a také významná kolekce ručně vázaných francouzských koberců 18. století.

Káva s dokonalým rozhledem

Vždycky je pro turisty lákavé podívat se na okolí z výšky. V Bohumíně, nedaleko hraničního přechodu s Polskem, stojí v prostorách rozsáhlého sportovního areálu Bospor bývalá vodárenská věž vysoká 39 metrů, která už svému účelu ovšem dávno neslouží.

Dnes je v ní unikátní penzion nabízející ubytování v atraktivně uspořádaných pokojích.

V nejvyšším patře čeká vyhlídka s kavárnou, odkud se naskýtá široký výhled na Bohumín a okolí, o patro níž je pak samostatná vyhlídková terasa.

Nahoru vyveze ubytované hosty výtah, vyhlídku si ovšem mohou užít i příchozí, jen jim nezbývá než využít venkovního proskleného schodiště.

Chcete si vystřelit z děla?
Chcete si vystřelit z děla?

Mnoho turistů se vydává za zvláštním druhem památek, protože si oblíbili vojenskou historii. Ve Slezsku mají výjimečnou příležitost spatřit něco, co jinde nenajdou.

Systém opevnění Šance v Mostech u Jablunkova je unikátní i v evropském měřítku a dokazuje, jak důležitou roli hrál Jablunkovský průsmyk už v 16. století především se vzrůstajícím tureckým nebezpečím.

Zdejší návštěvnické centrum nabízí interaktivní expozici umožňující si virtuálně vystřelit z děla či si vlastnoručně sestavit model Šancí, návštěvníci se projdou naučnou stezkou Cesta útočníka, která vede příkopem opevnění.

Celý areál se nachází na území tří států, tedy kromě České republiky i Polska a Slovenska, má tvar pravidelné hvězdy a dodnes se zde zachovaly příkopy a valy, obranný příkop a zbytky hradeb.

Slovníček slezských specialit

Přijedete-li do Slezska a budete-li chtít ochutnat místní speciality, možná se v první chvíli nebudete orientovat v jejich názvech. Co si tedy nejlépe poručit?

* Vařónka je tradiční kořalka, k jejíž přípravě se kromě vody a lihu používá karamelový cukr, koření, med a citronová šťáva. Pije se horká a kdysi bývalo zvykem ji i omastit slaninou.

* Miodula je specialitou z Těšínska. Tato kořalka vděčí za svou chuť také množství medu a měla by zrát čím déle, tím lépe.

* Bigos je tradiční polévka ze zelí a masa, kterou si za dávných dob brávali v soudcích s sebou lovci při dlouhých zimních výpravách.

* Na slezské kvaky potřebujete kromě vepřového nebo skopového masa a smetany především tuřín, který se v místním nářečí jmenuje právě kvak.

* Nabídne-li vám někdo šmórák, pak vězte, že se jedná o tradiční hornický pokrm z brambor, škvarků a česneku.

Foto:
Související články
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
panidomu.cz
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
Internet a různé digitální vychytávky mění náš každodenní život. Měnit mohou i způsob, jakým se staráme o své zdraví. Přináší řadu výhod, spousta věcí je v dnešní době jednodušší, na výběr je ze spousty možností a vždy tak můžete najít tu pravou pro sebe. K lékaři rychle a jednoduše Ačkoli na internetu najdete spoustu informací, vychytávek a
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz