Domů     Slezsko na vlastní oči
Slezsko na vlastní oči

Slezsko může mnoha turistům ze zbytku republiky připadat trochu odlehlé. O to zajímavější ale je se tam vypravit a zjistit, kolik krás a zajímavostí se v tomto regionu ukrývá.

Při putování po slezských památkách nám ve všech turistických příručkách doporučí jeden ze zdejších nejcennějších barokních zámků v Kuníně (viz úvodní foto).

Hraběcí rod Harrachů tu na počátku 18. století do podoby dvoupatrového zámku nechal přestavět původní kamennou tvrz. Díky kráse zdejšího průčelí, které připomíná slavnou rezidenci v Salbzburgu, se kunínskému zámku přezdívá Malý moravský Mirabell.

Kdysi zde byla založena i vyhlášená škola zvaná filantropinum, kde studoval mimo jiné u budoucí velký historik František Palacký.

To, že dnes můžeme procházet historické prostory včetně obrazárny hraběcího rodu, knihovny nebo soukromých prostor majitele zámku, je vlastně obrovské štěstí, protože ještě v 50. letech minulého století zdevastovaný objekt sloužil jako skladiště a ubytovna.

Deset let trvající rekonstrukce ho ale proměnila k nepoznání, dnes je zpřístupněno 17 místností a k vidění je třeba i opravený unikátní barokní komínový systém.

Interiér karvinského zámku
Interiér karvinského zámku

Za obrazy, knihami i koberci

Konkurencí pro kunínský zámek může být klidně zámek Fryštát v Karviné. Vznikl z původního hradu rodu Piastovců z konce 13. století a postupně získával více a více reprezentativní podobu.

Po roce 1989 začala kompletní rekonstrukce, která umožnila zámek v roce 1997 znovu otevřít veřejnosti.

Palác v Karviné
Palác v Karviné

Sídlí zde například pobočka Národní galerie v Praze s celoročně otevřenou expozicí českého vrcholného umění 19. a 20. století, je tu jedna z největších zámeckých knihoven a také významná kolekce ručně vázaných francouzských koberců 18. století.

Káva s dokonalým rozhledem

Vždycky je pro turisty lákavé podívat se na okolí z výšky. V Bohumíně, nedaleko hraničního přechodu s Polskem, stojí v prostorách rozsáhlého sportovního areálu Bospor bývalá vodárenská věž vysoká 39 metrů, která už svému účelu ovšem dávno neslouží.

Dnes je v ní unikátní penzion nabízející ubytování v atraktivně uspořádaných pokojích.

V nejvyšším patře čeká vyhlídka s kavárnou, odkud se naskýtá široký výhled na Bohumín a okolí, o patro níž je pak samostatná vyhlídková terasa.

Nahoru vyveze ubytované hosty výtah, vyhlídku si ovšem mohou užít i příchozí, jen jim nezbývá než využít venkovního proskleného schodiště.

Chcete si vystřelit z děla?
Chcete si vystřelit z děla?

Mnoho turistů se vydává za zvláštním druhem památek, protože si oblíbili vojenskou historii. Ve Slezsku mají výjimečnou příležitost spatřit něco, co jinde nenajdou.

Systém opevnění Šance v Mostech u Jablunkova je unikátní i v evropském měřítku a dokazuje, jak důležitou roli hrál Jablunkovský průsmyk už v 16. století především se vzrůstajícím tureckým nebezpečím.

Zdejší návštěvnické centrum nabízí interaktivní expozici umožňující si virtuálně vystřelit z děla či si vlastnoručně sestavit model Šancí, návštěvníci se projdou naučnou stezkou Cesta útočníka, která vede příkopem opevnění.

Celý areál se nachází na území tří států, tedy kromě České republiky i Polska a Slovenska, má tvar pravidelné hvězdy a dodnes se zde zachovaly příkopy a valy, obranný příkop a zbytky hradeb.

Slovníček slezských specialit

Přijedete-li do Slezska a budete-li chtít ochutnat místní speciality, možná se v první chvíli nebudete orientovat v jejich názvech. Co si tedy nejlépe poručit?

* Vařónka je tradiční kořalka, k jejíž přípravě se kromě vody a lihu používá karamelový cukr, koření, med a citronová šťáva. Pije se horká a kdysi bývalo zvykem ji i omastit slaninou.

* Miodula je specialitou z Těšínska. Tato kořalka vděčí za svou chuť také množství medu a měla by zrát čím déle, tím lépe.

* Bigos je tradiční polévka ze zelí a masa, kterou si za dávných dob brávali v soudcích s sebou lovci při dlouhých zimních výpravách.

* Na slezské kvaky potřebujete kromě vepřového nebo skopového masa a smetany především tuřín, který se v místním nářečí jmenuje právě kvak.

* Nabídne-li vám někdo šmórák, pak vězte, že se jedná o tradiční hornický pokrm z brambor, škvarků a česneku.

Foto:
Související články
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se samozřejmě všeobecně ví. V centru pozo
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky. Protože ona sama nevěděla, kterému dát předn
Městečko Chřibská leží už hodně blízko u německých hranic, ale odsunutí na okraj našeho zájmu si rozhodně nezaslouží. Vždyť třeba zdejší výjimečné vodopády jezdí obdivovat turisté z celé republiky. Vodopády si většinou představujeme jako proudy vody, stékající a poskakující po prudkém svahu, často plném balvanů a proláklin, které způsobují pěnění vody. Navštívíme-li pozoruhodné vodopády u městečk
Obec Kuželov na severním svahu hřebene Bílých Karpat stojí v krásné krajině, ale vodními toky, a tedy ani vodními mlýny, okolí právě neoplývá. V roce 1842 se tak obec problémy s mletím obilí rozhodla vyřešit jednou provždy. Kuželovitá stavba větrného mlýna holandského typu v našich krajích není právě obvyklá, ale funkci mlýn rozhodně plnil. Jeho stavba si vyžádala 300 koňských fůr kamene. Mlýn s
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz