Domů     Středočeský kraj a Praha: Stověžatou krásku objímá barvitá příroda
Středočeský kraj a Praha: Stověžatou krásku objímá barvitá příroda

Je věčná romantička, nabízející panoramata krásnější než z pohlednice. Rozličné styly jí dodávají šmrnc, křivolaké uličky nádech tajemna. Je extravagantní a jen jedna. Naše.

Praha má mnoho tváří. Drzou i elegantní. Historickou i moderní. A většina z nich nám není (ne)známá. Možná právě proto je obklopena přírodou, jenž dokresluje její půvaby – přímo svádí k objevení.

Nechte se inspirovat místy ležícími „před branami sta věží“, která vás okouzlí. Praha a Středočeský kraj totiž nabízejí skutečný ráj to na pohled.

Truhlice plná pokladů

Vyniká nepřehlédnutelným historickým potenciálem, který učaroval celému světu. Ne nadarmo je Praha označována jako jedno z nejkrásnějších měst, a její dominantou je bezpochyby Pražský hrad.

Kromě jedinečné architektury, v níž se snoubí snad všechny umělecké slohy, láká k návštěvě Katedrály svatého Víta, jenž rozhodně zaujme svým „tajemným“ potenciálem. Právě uvnitř jsou totiž uloženy korunovační klenoty, stejně jako ostatky našich vážených světců.

Prohlídka katedrály patří k těm placeným, na což je dobré nezapomínat. Vstupenky však zakoupíte jednoduše v areálu v informačním středisku. Vstupenka je nyní nutná také do Zlaté uličky.

Zlatá ulička
Zlatá ulička

Krásný i tajemný

Jmenoval se kníže Krok a měl tři dcery – Kazi, Tetu a Libuši. A právě poslední jmenovaná měla skále nad řekou Vltavou vtisknou neopakovatelný ráz, a nechat vybudovat bájný Vyšehrad. Podobně zlidovělá je také pověst o statečném Horymírovi.

Těžko najít ve stověžaté metropoli místo, které je tak prodchnuté mystikou a kde se historie s realitou doslova proplétá.

Kromě baziliky svatého Petra a Pavla je možné v areálu spatřit rotundu svatého Martina anebo zavítat na Vyšehradský hřbitov, od 19. století místo posledního odpočinku největších legend našich luhů a hájů – ať už jde o Bedřicha Smetanu, Emu Destinnovou, Mikoláše Alše nebo Karla Čapka.

„Praha je plná snů ztrácejících se v jiných snech. V Praze je všechno zvláštní, anebo chcete-li, nic není zvláštní. Může se tam přihodit cokoli.“ argentinský spisovatel Jorge Luis Borges

Pýcha Karla IV.

Už jen procházka po jeho historickém povrchu vzbuzuje příjemné mravenčení a jakési napojení na dávné doby 14. století. Už jen spočinout na něm je nezapomenutelným zážitkem.

Karlův most se stal pýchou císaře Karla IV., jenž ve své době neměla stavitelské obdoby. 516 metrů dlouhá a 9,5 metru široká legenda je tvořena 16 oblouky a elegantně spojuje Staré Město a Malou Stranu, a to s pomocí Staroměstské a Malostranské mostecké věže.

Zároveň je nedílnou součástí tzv. Královské cesty, a ta patří mezi turisty k naprostým špičkám. Třešinku na „dortu“ tvoří barokní sochařská výzdoba z dílny Matyáše Brauna, Jana Brokoffa a jeho syna Ferdinanda Maxmiliána.

Malostranská mostecká věž
Malostranská mostecká věž

Tam, kde se psaly dějiny

Kolébka rozličných uměleckých slohů, které fascinují a ve své původní podobě neustále okouzlují. Staroměstské náměstí patří k místům, jenž rostlo s dějinami.

V jeho nitru došlo roku 1621 k popravě 27 českých pánů, později se stalo svědkem projevů vysokých funkcionářů během nepokojů v únoru 1948. Spatřit zde můžete nejen Staroměstskou radnici s orlojem mistra Hanuše, ale též Týnský chrám či chrám sv. Mikuláše.

Od srpna 2020 navíc nabízí další perličku, jenž se po mnoha letech vrátila na své místo, totiž.

Mariánský sloup
Mariánský sloup

Za pražskými vyhlídkami

Na chvilku se zastavit a jen si vychutnat výhled, který se nikdy neomrzí. Jedním z míst, kde si můžete toto přání do puntíku splnit je park Parukářka, který se nachází mezi Vítkovem a Olšanskými hřbitovy.

Pro svou rozlehlost je oblíbeným místem pro rodiny s dětmi nebo nadšené sportovce. Mezi milovníky romantiky naproti tomu vede pro dechberoucí výhledy na Pražský Hrad, Žižkovskou televizní věž nebo Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Je to jako podniknout jedinečnou prohlídku města, ale jen s použitím očí a fantazie. A pak je tu návštěva vrchu Vítkova, který nepřehlédnete pro majestátní sochu Jana Žižky.

Okouzlující výhled na město nabízejí také svahy Riegerových sadů nebo park na Letné.
Okouzlující výhled na město nabízejí také svahy Riegerových sadů nebo park na Letné.

Krásy okolní přírody

Mnoho kouzelných míst svádějících k objevování nabízí také Střední Čechy, oplývající nádhernými barvami (a to nejen na podzim), svěží přírodou a unikátními památkami.

Jedním z míst, jež by rozhodně nemělo uniknout pozornosti, jsou Brdy, zejména bývalý Vojenský újezd v Brdech.

Původně „třaskavá směs“, tvořená vojáky, zbraněmi a pyrotechnikou, otevřela 1. ledna 2016 svou náruč turistům a změnila se v Chráněnou krajinnou oblast. Jen v prvním roce tu bylo vyznačeno 80 km turistických tras.

Do dnešních dní byl počet rozšířen na 250. Vhodné jsou také pro milovníky větru ve vlasech, který má na svědomí příjemná vyjížďka na kole.

Vojenský újezd v Brdech
Vojenský újezd v Brdech

Na bitevním poli

Pověst „nepřístupného areálu“ však není to jediné, co zde po časech dávno vojenských zůstalo. Těm, kteří holdují disciplíně, nemůže uniknout bývalá pozorovatelna pro řídícího střeleb, ležící na vrcholu Houpák.

Místo s vůbec nejkrásnějším rozhledem na barvité okolí Brd, a navíc volně přístupné. Stačí jen zvolit den s příjemným počasím, aby byl výhled co nejvíce jasný.

A pak zkušební pěchotní srub CE „Jordán“, k jehož vybudování došlo již roku 1936. Dělostřelecká střelnice je sice stvořena pro trochu netradičnější objevování, silný zážitek ale rozhodně zanechá. Stejně jako Houpák je volně přístupná, s mírnou kapkou nebezpečí.

Je nutné mít na paměti, že pohyb je možný pouze po vyznačených trasách – a to kvůli množství nevybuchlé munice.

Vstříc Praze

Anebo je možné podniknout „tažení“ na Prahu – tedy na druhý nejvyšší vrchol v Brdech. Na rozdíl od metropole není tato lokalita přeplněna turisty, a je skutečně příjemným výletním místem.

Pokud zatoužíte se k vrcholku dopravit, je dobré začít putování z obce Nepomuk. Odtud vás do cíle navedou perfektně značené turistické trasy. Anebo si můžete putování ještě o kousek prodloužit, k Padrťským rybníkům.

K lokalitě, kde s chutí vystavovaly své svůdné křivky známé osobnosti minulé éry. Dorazíte k nim, pokud se vydáte po modré stezce či po cyklostezce z Trokavce.

Foto: Shutterstock

Foto:
Lokalita:
Související články
Romantický hrad Svojanov nedaleko Poličky patří k nejstarším hradům u nás a současně představuje nevídanou stylovou kombinaci gotiky a empíru. Přezdívá se mu občas také Vila českých královen. Malebná krajina kolem říčky Křetínky už ve 13. století přímo lákala k usazení. Využil toho královský purkrabí Svéslav z Bořitova a založil tu nad údolím hrad Svojanov, který dnes patří k našim nejstarším kam
Troufli byste si sestavit žebříček deseti nejnavštěvovanějších hradů České republiky? Že v něm budou figurovat Karlštejn nebo Křivoklát, o tom nikdo nepochybuje. Ale své místo v první desítce si spolehlivě drží také Bouzov na středozápadní Moravě. Bouzov se zrodil na přelomu 13. a 14. století a asi bychom popsali hodně stránek, než bychom vypočítali všechny jeho majitele. Nebyl vždy jen panským
Severní Morava se rozkládá na hranicích se Slovenskem a Polskem. Je to kraj zalesněných svahů Beskyd a Jeseníků s dvěma nejvyššími horami Moravy Pradědem a Lysou horou. Spoustu krásy tu ale najdete i v nížinách při cestování po starobylých hradech a zámcích nebo v moderních industriálních městech. Ostrava už není černá Největším městem oblasti je Ostrava, jež je zároveň druhým největším měste
Zámek Litomyšl je dokonce zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Postavil si ho ve druhé polovině 16. století jako své reprezentační sídlo nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna a dnes je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě. Stavba se důsledně držela italských vzorů, takže vnitřní nádvoří je obklopeno arkád
Výstavný klášter Zlatá Koruna patří k nejlépe zachovaným gotickým areálům svého druhu v Čechách a vzhledem ke svému umístění v sevřeném vltavském údolí si do dnešních dnů zachoval i svou dispozici. A také atmosféru, která na návštěvníka dýchne na každém kroku. Na počátku zbožného kláštera byla krutá válka. Jak praví legenda, když se český král Přemysl Otakar II. v červenci 1260 vypravoval do bitv
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
panidomu.cz
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz