Domů     Svatá Hora: Místo, kde Panna Marie vykonala čtyři tisíce zázraků
Svatá Hora: Místo, kde Panna Marie vykonala čtyři tisíce zázraků

Malebné místo na kopci nad hornickou Příbramí, kde Panna Maria začala konat své zázraky, přitahovalo zpočátku věřící jenom z blízkého okolí.

Dnes je tento barokní architektonický skvost národní kulturní památkou a největším a nejslavnějším mariánským poutním místem v Čechách.

Stanovit přesnou dobu, kdy se z vrchu nad městem Příbram stalo posvátné místo, asi už nikdo přesně nedokáže.

Podle jedné ze starých legend zde už někdy ve 13. století postavil jakýsi rytíř kapličku jako výraz vděku za to, že ho Panna Marie zachránila před loupežníky.

Prameny z počátku 16. století popisují kapličku jako budovu dlouhou 13 metrů, s křivými zdmi a podlahou z udusané hlíny. Další a další pověsti ovšem příbramský vrch spojovaly s působením Panny Marie a zvěsti o vykonaných zázracích přibývaly.

Když král Karel IV. daroval Příbram pražskému arcibiskupovi Arnoštovi z Pardubic, ten prý z úcty osobně vyřezal sošku Panny Marie z hruškového dřeva.

Tenkrát ji uložil ve svém příbramském sídle, ale v roce 1611 zaujala své místo na Svaté Hoře a v následujících stoletích se právě tato dřevěná postava vysoká půl metru stala středobodem celého zdejšího poutního místa.

Svatyně, jakou jinde nenajdete

Dlouho byla svatohorská kaple známá jen věřícím v nejbližším okolí. Všechno změnili jezuité, kterým byla Svatá Hora svěřena do správy po třicetileté válce.

Rychle si uvědomili, že svatý vrch má potenciál proměnit se v jedno z nejvýznamnějších poutních míst v Čechách i v Evropě. O práci na rozšíření Svaté Hory na rozsáhlý poutní areál projevil zájem věhlasný italský architekt Carlo Lurago.

A hned přispěchal s velkorysým projektem, který neměl v tehdejších českých zemích obdoby.

Jeho hlavní součástí na obdélníkové ploše o rozměrech 80×72 metrů, tedy na prostoru o velikosti fotbalového hřiště, byla centrální svatyně obklopená ze všech stran ambity s kaplemi.

Většina stavebních prací se stihla mezi roky 1660-1673, ale v dalších desetiletích a staletích procházela Svatá Hora mnoha dalšími změnami.

Zdobené ambity po obvodu areálu poskytují stín tisícům poutníků přicházejících na Svatou Horu.
Zdobené ambity po obvodu areálu poskytují stín tisícům poutníků přicházejících na Svatou Horu.

Povodně, pády, války a požáry

Už jen ambity uzavírající celý areál ze všech stran si zaslouží naši pozornost. Jejich stěny zdobí výjevy popisující zázraky, které Panna Marie vykonala, včetně letopočtu a čísla, pod kterým je příslušný zázrak zapsán ve zdejší Knize milosti.

Jsou rozdělené tématicky.

Severní část zobrazuje nešťastníky zachráněné při povodních, východní stěny jsou věnovány zázrakům spojeným s pády z koní či budov, jižní ambity se zaměřují na případy, kdy šťastně skončily útoky divokých zvířat a také zázračná přežití válečného běsnění, a konečně západní část ochozu připomíná překvapivá vyváznutí obětí úderu blesku či požáru.

V rozích ambitů pak stojí čtveřice osmibokých kaplí pojmenovaných po městech – Plzeňská, Pražská, Mníšecká a Březnická. Srdcem areálu však stojí na vyvýšené terase s balustrádami, na kterou vede čtveřice schodišť.

Je to poutní bazilika Nanebevzetí Panny Marie Svatohorské. Původní gotická stavba ze 14. století byla v následujícím období obklopena ze všech stran barokními kaplemi a tvoří tak unikátní architektonický komplex.

Na výzdobě chrámu i jednotlivých kaplí se podílely nejvýznamnější umělecké osobnosti své doby.
Na výzdobě chrámu i jednotlivých kaplí se podílely nejvýznamnější umělecké osobnosti své doby.

Korunka pro českou sochu

Také nádherný interiér chrámu nepřestane návštěvníka udivovat. Jeho pohled bezesporu přitáhne tepaný oltář celý vyrobený ze stříbra, který vznikal od roku 1684 celých 90 let. Právě na něm je vyhrazeno místo pro sošku Panny Marie.

Nedivme se tomu, že ona i jezulátko v jejím náručí mají temné tváře. Původně světlé hruškové dřevo totiž za staletí postupně ztmavlo. Soška je tradičně oblékána do speciálně ušitých úborů.

Jeden z nich věnovala sošce i sama panovnice Marie Terezie a obětovala na to část svých svatebních šatů. Sošce se v roce 1732 dostalo málo vídané cti – po posouzení všech vykonaných zázraků byla oficiálně korunována.

Slavnost výročí korunovace od té doby patří mezi nejvýznamnější poutě na Svaté Hoře. K jednomu z nejdůležitějších evropských poutních míst se můžeme pohodlně dostat autem, protože parkoviště leží jen 200 metrů od vchodu do areálu.

Návštěvníci však často dávají přednost schodišti, které už od roku 1658 vede z centra Příbrami až na vrchol. Původně otevřené schodiště se na počátku 18. století dočkalo zastřešení a poutníci cestu po něm tradičně absolvovali vkleče.

Foto: Shutterstock
Související články
Přes třicet let pátral hrabě Chamaré ve zřícenině opuštěného hradu na východě Čech po bájném bohatství. Jeho hledání provázely tajemné symboly a nápisy na stěnách opevnění a zavedly jej až do podzemních chodeb. Jaká tajemství se tam dodnes skrývají? Čekají tam přeplněné truhly stále na svého nálezce? Starý kostelník se dožaduje mluvit s mladým zámeckým pánem. Stalo se mu prý cosi podivného, co
Už jste byli v Kamenném lese pod Špičákem? A že nevíte, jak se k němu dostat a co vás tam vůbec čeká? Na to a mnoho dalšího odpoví následující řádky...  Na samé hranici středočeského a ústeckého kraje, mezi obcemi Kounov a Pnětluky leží hned při silnici lesní parkoviště a přístřešek s bodem záchrany LN 023. Právě tady začíná poměrně novodobá Stezka po menhirech. Trasa zpočátku vede přes silnici
Nedobytnost měla hradu Sitno zaručit dívka zazděná do věže, možná proto byl tolikrát v moci loupeživých rytířů. Ani ti ale svým řáděním nedokázali probudit tajemné vojsko, které tu kvůli prokletí čeká, až vyjede své zemi na pomoc. Podobně jako na našem Blaníku i na Sitně má být ukryto dávné vojsko, které zasáhne, až bude zemi nejhůře. Rytíři však byli k této službě povoláni za trest kletbou moc
Nádherná příroda a unikátní atmosféra jednoho z největších skalních měst v Evropě přímo vybízí k jedinečným výletům, procházkám či jen k zastavení a odpočinku. Byly však i časy, kdy Adršpašsko-teplickými skalami procházela historie, neméně dramatická jako zdejší prostředí skalních masivů. Za druhé světové války zde pracovali váleční zajatci, řada z nich zadržených německou armádou během slavné bit
Profesor novojičínského gymnázia Karel Jaroslav Maška, nadšený amatérský archeolog, byl přesvědčen, že ve skalách na severním úbočí vrchu Kotouč nedaleko Štramberka na něj jednou čeká zázračný nález. A věřil tomu tak, že se ten zázrak opravdu stal. Už rok pan profesor s najatými dělníky prolézal jeskyni zvanou Šipka 130 metrů nad říčkou Sedlničkou, do té doby plnou usazených hornin. Už věděl, ž
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nejdříve jsem běžela do kostela!
skutecnepribehy.cz
Nejdříve jsem běžela do kostela!
Byla to potvora. Svedla mého muže a neváhala k tomu použít kouzla a čáry. Musela jsem jí oplatit stejnou mincí, aby byl Venca zase jen můj! Od první chvíle, kdy jsem tu ženskou viděla, mi bylo jasné, co je zač. Přistěhovala se do našeho sousedství původně s partnerem. Byl to takový neduživý chudáček, nemluva, kterého měla místo psa. Jen
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
iluxus.cz
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
Chivas Regal, ikona skotské whisky, navazuje globální spolupráci s Charlesem Leclercem – jezdcem Formule 1 a jednou z nejvýraznějších osobností týmu Scuderia Ferrari. Spojuje je vášeň pro mistrovst
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
nasehvezdy.cz
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
Chtěl si zajistit bezstarostná tzv. stará kolena. Většinu svých peněz, více než třináct milionů korun, proto vložil do investičních fondů. Místo šestiprocentního úroku, který očekával a který mu neb
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
enigmaplus.cz
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
V soudní síni je mrazivé ticho. Pohledy všech přítomných se upínají na teprve devatenáctiletou ženu oblečenou do vězeňského oblečení. „Říkám vám, že ubodán být neměl. Můj manžel ho měl pouze uškrtit,“
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
historyplus.cz
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští
Výběr žárovky je trochu věda
panidomu.cz
Výběr žárovky je trochu věda
V každé domácnosti spotřebujeme za rok mnoho kilowatt elektrické energie, a tak je namístě přemýšlet nad tím, kolik z toho bychom mohli uspořit. A není to ani nijak těžké… Tajemství tkví v tom, jaké „šetřicí“ žárovky do svého bytu zvolíme, zda si pořídíme senzor pohybu a také zda přemýšlíme nad správnou intenzitou osvětlení. Proč už
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
epochalnisvet.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivost se může rozvinout během života a poukazovat na jiné zdravotní problémy. Přitom krevní srážlivost, zdokonalovaná evolucí po miliony let, je klíčová pro přežití
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
21stoleti.cz
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění o
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
epochaplus.cz
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné,
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Citronová rýže s kešu ořechy
nejsemsama.cz
Citronová rýže s kešu ořechy
Rýži na indický způsob podávejte samotnou či jako přílohu k masu. Ingredience: 150 g basmati rýže 1 citron 1 lžíce olivového oleje máslo 1 menší chilli paprička 1 lžička kurkumy ½ lžičky římského kmínu 30 g kešu oříšků ½ granátového jablka sůl hrst čerstvé koriandrové natě Postup: Rýži propláchněte a uvařte podle návodu v osolené
Zapečené žampiony se sýrem
tisicereceptu.cz
Zapečené žampiony se sýrem
A čím žampiony naplníte? Vepřovým masem s trochou voňavé majoránky a tymiánu. Surovina 250 g vepřového mletého masa 1 žlutá cibule 1/2 lžičky sušeného tymiánu 1/2 lžičky sušené majoránky 3 ž
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz