Jedno z nejkrásnějších míst Českého krasu je ukryté v tichém údolí kolem zurčícího potůčku. Už tady dole nás čeká mnoho historických i přírodních zajímavostí. Teprve strmý výstup na skálu nahoře nám ale poskytne ten pravý důkaz o malebnosti zdejší krajiny.
Do krásného zákoutí v Českém krasu na Berounsku zavítal někdy kolem roku 880 svatý muž jménem Ivan. Usadil se v jeskyni pod vysokou skálou u pramene průzračné vody a od té doby v ní strávil 42 let asketického života o skromné vegetariánské stravě.
Díky kříži, který mu prý věnoval sám svatý Jan Křtitel, zapudil obtěžující zlé duchy. A odolal i pokušení, aby svůj život dožil v bohatství na tetínském hradu, kam ho zval kníže Bořivoj.
Ten se tak pokoušel poustevníkovi splatit dluh, protože při lovu skolil jeho oblíbenou ochočenou laň, která ho živila svým mlékem. Ačkoliv byl podle legendy Ivan potomkem vysoce postavené knížecí rodiny, rozhodl se raději setrvat v chudobě.
Bořivoj se po jeho smrti poklonil jeho památce a nechal vystavět u jeho hrobu kapličku. Byl Ivan skutečnou historickou postavenou, nebo je pouze krásnou legendou? Jeho existence nebyla nikdy stoprocentně potvrzena.
Antropologický výzkum ostatků, nalezených v jeskyni, ale potvrzuje, že patřily 170 centimetrů vysokému muži, vegetariánovi, který žil přibližně před tisíci lety a většinu svého života prožil ve vlhkém a chladném prostředí.
Modlitby na kamenném loži
Když přijedete do obce svatý Jan pod Skalou, nejspíš okamžitě pochopíte, co poustevníka Ivana na tomto místě tak okouzlilo. Nad údolím potoka Loděnice se k nebi do výše 180 metrů vypíná impozantní vápencový masiv Svatojánské stěny.
Ivanova jeskyně je stále tady včetně pramenu vynikající vody. V jejím sousedství byl v polovině 11. století vystavěn benediktinský klášter, později tu vznikl také kostel sv. Jana Křtitele.
V něm najdeme nejen Ivanův náhrobek, ale také jeden z pěti nejstarších zvonů na našem území ulitý před více než šesti sty lety.
Málokdy viděnou raritou je pak přímé propojení kostela s poustevníkovou jeskyní, kde si můžeme prohlédnout třeba Ivanovo kamenné lože, balvan s otisky jeho kolen, na němž se prý poustevník celá desetiletí modlil, nebo stropní otvor, kudy podle legendy vyhnal ďábelské bytosti.
Jen léčivá poustevníkova voda už se nenabírá ze studánky jako kdysi, ale můžeme si ji načepovat z pumpy s elektrickým pohonem.
Nerušený výhled do propasti
Svatý Jan pod Skalou okouzluje české turisty už mnoho let. Ostatně takzvaná Cesta Vojty Náprstka vedoucí přes svatý Jan od Berouna ke Karlštejnu o délce 13,5 kilometru pochází z roku 1889 a je tak nejstarší značenou turistickou trasou v Čechách.
Nespočet návštěvníků každoročně absolvuje náročný výstup od jeskyně až na vrchol skály, která nese prostý dřevěný kříž – podle pověsti právě ten, který Jan Křtitel věnoval zbožnému Ivanovi.
Po cestě si můžeme odpočinout u kaple Povýšení svatého kříže postavené na místě, kde se podle legendy poustevník Ivan setkal s Janem Křtitelem. Jejich rozhovor zobrazuje sousoší z roku 1602 vytesané z místního červeného vápence.
Vyhlídka od kříže na vrcholu je pak doslova úchvatná, i když musíme dávat hodně pozor. Zábradlí nad strmou propastí tady výhled neruší. Fotografům můžeme poradit, aby si na výlet přivstali. Světlo dopadající na klášterní komplex je ráno nejpříznivější.
Foto: Shutterstock