Pokud se ocitnete na Pálavě, vydejte se kromě průzkumu vinných sklepů, prozkoumat i zdejší mystická místa. Jedno se nachází v Mikulově, nazývá se Svatý kopeček a jeho pověst ho předchází.
Které poutní místo v Česku je vůbec to nejstarší? Zřejmě Svatý kopeček v Mikulově, moravském městě, které proslulo skvělým vínem. Místo je součástí Jantarové stezky, což byla jedna z nejznámějších obchodních cest, kudy se převážel jantar.
Spojovala sever a jih Evropy a soustředí se na ní ty největší historické skvosty, zajímavé památky a přírodní unikáty. Například Lednicko-Valtický areál, Dolní Morava, či řada hradů jako Buchlov nebo Hukvaldy.
Je zřejmé, že stezka vyniká výjimečnou aurou a nejinak tomu je i v případě Svatého kopečku. Má tu vyvěrat silná zemská energie a návštěva zde má údajně velkolepé povzbuzující účinky.
Vydejte se na vrchol
Z Mikulova na Svatý kopeček vede naučná stezka, na které je umístěno celkem 11 informačních panelů. Čtyři z nich se nacházejí na nástupních místech a zbytek pak návštěvníky seznamuje se zdejší historií a výjimečnou faunou a flórou.
V okolí se totiž vyskytuje řada chráněných a velmi vzácných druhů zvířat a rostlin. Může to souviset s pověstným geniem loci tohoto místa? Kdoví, území však bylo vyhlášeno přírodní rezervací.
Na trase si můžete odpočinout na jednom z celkem 20 odpočinkových míst s lavičkami. Cestou se dostanete například i k vyhlídce nad lomem, odkud je pověstný výhled na lom, zříceninu hradu Děvičky, či Stolovou horu.
A nesmíte opomenout ani zdejší křížovou cestu, která byla vybudována díky olomouckému biskupovi Františkovi z Dietrichsteina poté, co Mikulov v roce 1622 zasáhl mor.
Křížová cesta symbolizuje poslední cestu Ježíše Krista z Jeruzaléma na horu Golgotu a zahrnuje 14 kapliček a dále pak na vrcholu kapli sv. Šebestiána, zvonici a kapli Božího hrobu.
Záchrana na poslední chvíli
Křížová cesta má pohnutou minulost. Za vlády císaře Josefa II. (1741–1790) byl areál určen k likvidaci a kdyby nebyl soukromým majetkem rodu Dietrichsteinů, zřejmě by se do dnešní doby nezachoval. V letech 1862–1865 byla křížová cesta, kaple sv.
Šebestiána a zvonice opravena a mohla zde pokračovat tradice mariánských poutí. Ta byla koneckonců přerušena jen v období 2. světové války, kdy byly pouti zakázány. Dodnes sem však vyrážejí nejen věřící, ale i lidé, kteří jsou citliví na energie.
Zejména u zdejší zvonice totiž mají návštěvníci údajně silné prožitky, ať už čistě psychické, nebo i dokonce fyzické. Říká se také, že okolí má až nadpřirozené účinky. Vyplatí se sem vyrazit, pokud hledáte klid v duši a potřebujete nabít energií.
Kněžky a ženská energie
Svatý kopeček byl už v dávných dobách proslulým energetickým místem. Údajně sem docházely staroslovanské kněžky, kteří využívaly léčivou energii krajiny. Uzdravovaly prý s její pomocí různé neduhy a používaly ji k povznesení na vyšší duchovní úroveň.
Tuto funkci ostatně plnil nejen vrchol Svatého kopečku, ale i okolní lesy. V minulosti tu měli působit i druidové, tedy keltští duchovní.
Někteří lidé věří, že jsou tu dodnes patrné jejich energetické otisky, údajně mají někdy dokonce podobu světelných bytostí a dodnes místo ochraňují. Duchovně založení jedinci jsou přesvědčeni, že je lze požádat o pomoc. Energie místa je prý obecně spíše ženská.
Má Svatý kopeček až takovou moc? To zjistíte nejlépe tak, že se sem sami vypravíte. A i pokud nic neucítíte, místo vás bude určitě inspirovat a oceníte jeho jedinečnou krásu.
Foto: Shutterstock