Domů     Technické památky Česka: Smekněme před našimi předky!
Technické památky Česka: Smekněme před našimi předky!

Na různých místech republiky objevíme nejen přírodní krásy, ale také unikátní technické památky, doklad umu našich předků a názorné ukázky způsobu života v minulých stoletích. Vypravme se společně na návštěvu několika nejzajímavějších.

Náš most cizákům neprodáme!

Empírový řetězový most

Nachází se: v okrese Tábor

GPS souřadnice: 49°22′2,16″ N, 14°30′52,96″ E

Obec Stádlec v jižních Čechách se pyšní posledním dochovaným empírovým řetězovým mostem v republice, i když nutno přiznat, že k němu přišla tak trochu šťastnou shodou okolností. Unikátní most spojoval kdysi břehy Vltavy u Podolska v okrese Písek.

Do provozu byl uveden už v roce 1848 a svému účelu spolehlivě sloužil téměř devadesát let. Jenže postupně přestal stačit houstnoucímu provozu, a tak už ve 30. letech minulého století se přímo nad ním začal tyčit moderní železobetonový kolos.

To, že údolí překlenoval ve velké výšce, mělo svou výhodu. Připravovalo se totiž napuštění přehrady Orlík a nový most byl před stoupající vodou v bezpečí, zatímco pro most řetězový si osud chystal zapomnění pod hladinou. Pro tak vzácnou kulturní památku se naštěstí našla lepší budoucnost.

info@petrmaresfoto.cz
info@petrmaresfoto.cz

Nabízený odkud zájemce ze zahraničí byl hrdě odmítnut a pro most se začalo hledat nové místo. Ze 13 vytipovaných lokalit zvítězil právě Stádlec s romantickou krajinou kolem Lužnice.

Most dlouhý 157 metrů a široký 6 metrů byl pečlivě rozebrán na dva tisíce kamenných a tisíc ocelových kousků a složen na svém novém stanovišti.

Impozantní třináct metrů vysoké brány nesoucí prohnuté řetězy tak lákají turisty od slavnostního otevření v květnu 1975. Po rekonstrukci v roce 2006 navíc most dostal novou dubovou mostovku a smějí na něj i vozidla do 1,5 tuny.

Kousek Texasu v moravské krajině

Větrný mlýn Ruprechtov

Nachází se: v okrese Vyškov

GPS souřadnice: 49°19′58″ N, 16°50′53″ E

Všechno zlé je k něčemu dobré, říká se.

Když si mlynář Cyril Wágner v roce 1873 postavil na okraji obce Ruprechtov klasický mlýn holandského typu, nemohl tušit, že mu ani ne po deseti letech vichřice nadobro zničí celou střechu i s hlavním hřídelem, převody a dokonce i částí zdiva.

Tehdy si vzpomněl, že při své cestě do Ameriky viděl v Texasu spoustu mlýnů s poněkud jinou technikou, a rozhodl se své zkušenosti uplatnit i u nás.

Na střechu svého mlýna posadil takzvanou Halladayovu turbínu – věnec stavitelných lopatek schopných náklonu ve směru větru.

Výkon mlýna tím zvýšil na dvojnásobek a především nám zanechal unikátní technickou památku, která nemá obdoby na našem území a vlastně ani v Evropě. Turbína o průměru deseti metrů, dnes už krásně restaurovaná, se otáčí ve výšce 16 metrů nad zemí.

Mlýn si můžeme prohlédnout po telefonické dohodě s majitelem i zevnitř a pokud v něm budeme chtít strávit delší dobu, ani to není nemožné. Vnitřní prostory totiž nejen zachovávají původní technické vybavení, ale nabízejí i možnost ubytování.

Dovolená na hausbótu i na raftu

Baťův kanál

Nachází se: na jižní Moravě

GPS souřadnice: 48°57’15.933″N, 17°22’20.831″E

Už na konci 20. let minulého století si podnikatel Tomáš Baťa uvědomil, že k lepšímu spojení se světovými trhy by se hodilo splavnit řeku Moravu. Už tehdy snil o vybudování Dunajsko-oderského kanálu.

Kanál se začal stavět v roce 1934 a kromě dopravy měl sloužit i k závlahám jižní Moravy. Unikátní stavba spojující Otrokovice s Rohatcem měřila 52 kilometrů a i když měla původně stát 25 milionů korun, rozpočet se nakonec vyšplhal až na 35 milionů.

Kanál je průměrně široký 12 metrů, jeho hloubka dosahuje 1,5 metru a devatenáctimetrové převýšení hladiny na trase vyrovnává 13 plavebních komor.

Od roku 1938 Baťova firma využívala kanál k dopravě hnědého uhlí do továren a kolem něj vyrostly i některé technické unikáty jako výklopník uhlí nebo lanovka pro přetahování člunů.

Po válce však význam kanálu upadal a od 60. let nevyužívaná vodní cesta spíše chátrala. Dnes už je téměř celý kanál opraven a slouží především turistům.

Ti si mohou v devíti přístavech vybrat z bohaté nabídky od gumových člunů a raftů přes motorové čluny až po velkou výletní loď pro šedesát lidí. Odvážlivci si mohou vypůjčit i hausbót a strávit v něm několik dní dovolené.

Díky tomu, že kanál vede až do slovenské Skalice, je dnes vlastně mezinárodní technickou památkou.

Vánoční dárek pro celé město

Čeňkova pila

Nachází se: nedaleko Kašperských Hor

GPS souřadnice: 49°6′32,5″ N, 13°29′37,42″ E

Na soutoku šumavských řek Vydry a Křemelné stával kdysi vodní mlýn z počátku 18. století, který v roce 1856 pražský podnikatel Čeněk Bubeníček přebudoval na dřevozpracující pilu.

Zpočátku se jí říkalo Bubeníčkova, později se název zkrátil na jednodušší a familiérnější Čeňkova.

Na počátku 20. století pak byla pila po ničivém požáru přestavěna na vodní elektrárnu s Francisovou turbínou, která svým výkonem dokázala zásobovat elektřinou celé město Kašperské Hory.

První žárovky se tam rozsvítily na Štědrý den roku 1912. Od roku 1995 je elektrárna Čeňkova pila národní technickou památkou. Její vybavení se zachovalo v téměř původním stavu. A není to jediný skvost svého druhu v této oblasti.

Jen o kousek dál stále ještě funguje také vodní elektrárna Vydra uvedená do provozu v roce 1942, k jejíž turbíně přivádí vodu 240 metrů dlouhý spád z unikátního Vchynicko-Tetovského kanálu z přelomu 18. a 19. století. V elektrárně Vydra je přístupná muzejní expozice Šumavská energie.

Do Vídně je to jen osm dní

Schwarzenberský kanál

Nachází se: na Šumavě

GPS souřadnice: 48°48′12,2″ N, 13°48′44,64″ E

Na sklonku 18. století začala rozvíjející se Vídeň pociťovat nedostatek palivového dříví. Velkým zdrojem dřeva byla Šumava, ale doprava odtud trvala dlouho a byla neúnosně drahá.

A tak rod Schwarzenberků vlastnící příslušnou část Šumavy přišel s nápadem vybudovat plavební kanál, kterým by kmeny ke svému cíli putovaly jednodušším způsobem.

Technického řešení se ujal projektant Josef Rosenauer a jeho dílo neobnášelo jen samotné vykopání kanálu, ale také důmyslné připojení zdrojů vody, tedy 27 šumavských potoků, tří vodních nádrží a především Plešného jezera na počátku celé trasy.

Schwarzenberský kanál dlouhý přes 50 kilometrů neměl ve své době obdoby, sloužil téměř 170 let a za dobu své největší slávy v 19. století dopravil do Vídně neuvěřitelných 8 milionů krychlových metrů palivového dřeva.

Cesta každého polena do rakouské metropole trvala 8 dní. Po druhé světové válce význam kanálu postupně upadal a unikátní technická památka nebyla daleko od nenávratného zničení.

Dnes už je 15 kilometrů kanálu zrekonstruováno a o historii památky se můžeme poučit hned ve dvou muzejních expozicích v obci Chvalšiny a v osadě Jelení Vrchy.

Foto: Shutterstock

Foto:
Lokalita:
Související články
Romantický hrad Svojanov nedaleko Poličky patří k nejstarším hradům u nás a současně představuje nevídanou stylovou kombinaci gotiky a empíru. Přezdívá se mu občas také Vila českých královen. Malebná krajina kolem říčky Křetínky už ve 13. století přímo lákala k usazení. Využil toho královský purkrabí Svéslav z Bořitova a založil tu nad údolím hrad Svojanov, který dnes patří k našim nejstarším kam
Troufli byste si sestavit žebříček deseti nejnavštěvovanějších hradů České republiky? Že v něm budou figurovat Karlštejn nebo Křivoklát, o tom nikdo nepochybuje. Ale své místo v první desítce si spolehlivě drží také Bouzov na středozápadní Moravě. Bouzov se zrodil na přelomu 13. a 14. století a asi bychom popsali hodně stránek, než bychom vypočítali všechny jeho majitele. Nebyl vždy jen panským
Severní Morava se rozkládá na hranicích se Slovenskem a Polskem. Je to kraj zalesněných svahů Beskyd a Jeseníků s dvěma nejvyššími horami Moravy Pradědem a Lysou horou. Spoustu krásy tu ale najdete i v nížinách při cestování po starobylých hradech a zámcích nebo v moderních industriálních městech. Ostrava už není černá Největším městem oblasti je Ostrava, jež je zároveň druhým největším měste
Zámek Litomyšl je dokonce zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Postavil si ho ve druhé polovině 16. století jako své reprezentační sídlo nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna a dnes je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě. Stavba se důsledně držela italských vzorů, takže vnitřní nádvoří je obklopeno arkád
Výstavný klášter Zlatá Koruna patří k nejlépe zachovaným gotickým areálům svého druhu v Čechách a vzhledem ke svému umístění v sevřeném vltavském údolí si do dnešních dnů zachoval i svou dispozici. A také atmosféru, která na návštěvníka dýchne na každém kroku. Na počátku zbožného kláštera byla krutá válka. Jak praví legenda, když se český král Přemysl Otakar II. v červenci 1260 vypravoval do bitv
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pláž Dumas: Starodávné pohřebiště, kde mizí turisté
enigmaplus.cz
Pláž Dumas: Starodávné pohřebiště, kde mizí turisté
Tmavá písčitá pláž Dumas se nachází ve státě Gujarat 21 km od města Surat v jižní části Indie. V minulosti na této pláži hinduisté spalovali těla mrtvých. Kremace dle jejich víry umožní duši snáze op
Zdraví začíná uvnitř, dopřejte si očistu
nejsemsama.cz
Zdraví začíná uvnitř, dopřejte si očistu
Když trávicí soustava nefunguje správně, má to vliv i na hmotnost. Pokud byste rádi pár kilo shodili, zahajte teď na jaře očistu těla. Máte problémy se zácpou, plynatostí, průjmy, nebo i depresemi? Příčinu hledejte ve střevech. Nejenže se v nich nachází drtivá většina naší imunity, ale zanesená střeva mají vliv i na váhu a náladu. Od čeho ruce pryč?
Doplatila jsem na svou naivitu
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na svou naivitu
Byla jsem po rozvodu, sama a nic mě netěšilo. Když přišla má kamarádka s nápadem na společné podnikání, znova mě to nakoplo. A to byla chyba. Radku jsem potkala v pro mne těžké době. Přestěhovala jsem se do nového města a změnila jsem práci. Chtěla jsem opustit starý život, ve kterém bylo hrozné manželství a domácí násilí. Nechala jsem
Okrasa i lék: Odkud pochází nádherný šeřík?
epochaplus.cz
Okrasa i lék: Odkud pochází nádherný šeřík?
Květy šeříku připomínají malé voňavé hvězdičky, které na jaře rozjasňují zahrady a parky. Tento půvabný keř však skrývá mnohem více, než jen krásu a vůni – jeho příběh sahá do dob osmanských sultánů, šeříková esence se využívá v parfémech a některé druhy mají také léčivé účinky. Inspiruje i umělce! Je krásný a jeho opojná vůně
Starověké Benátky ležely v deltě Nilu
historyplus.cz
Starověké Benátky ležely v deltě Nilu
Křivolakými vodními kanály se prodírají malé loďky. Míjejí vznosné budovy, proplouvají pod mosty, až dosednou k molu. Scéna se neodehrává v Benátkách, jak by se mohlo zdát, ale v Herakleionu. Ten si vyslouží řadu přezdívek. Kromě starověkých Benátek se mu říká antický Hongkong nebo egyptská Atlantida…   Stejně jako v případě Tróji i u egyptského
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
panidomu.cz
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až
Srdeční selhání vyřeší titanové srdce
21stoleti.cz
Srdeční selhání vyřeší titanové srdce
Mnoho lidí se potýká s kardiovaskulárními problémy, přičemž u některých dochází k selhání srdce. Orgánů vhodných k transplantaci není dostatek, nadějí pro čekatele na nové srdce se tak může stát titan
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Čvančarová přiznala, že je nešťastná?
nasehvezdy.cz
Čvančarová přiznala, že je nešťastná?
Patří mezi atraktivní ženy a o její pozornost by stála spousta mužů. A možná, že brzy dostanou příležitost! Herečka Jitka Čvančarová (47) totiž jasně naznačuje, že její manželství s tanečníkem Petrem
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz