Král brdských lesů – vrch Třemšín (827 m n.m.) – býval korunován hradem. Patrně zpola dřevěnou stavbu zakládají na přelomu 12. a 13. století páni erbu kančí hlavy, neboli Buzovicové. Jaká tajemství skrývá toto místo?
NEVŠEDNÍ MOC VELKÉHO PÁTKU
Hrádek kdysi slouží jako pozorovatelna a na ochranu hradu v nedalekém Rožmitále. Z okovů nalezených ve sklepení věže lze předpokládat, že i jako vězení. V druhé polovině 15. stol. začíná chátrat.
Významný český šlechtic Zdeněk Lev z Rožmitálu (kolem 1469 – 1535) jej sice chce v roce 1528 opravit, nakonec ale od svého záměru upustí, hrad zaroste a změní se v ruiny. Něco na něm ale přesto zůstává. Zakopaný poklad!
Ten se opakovaně pokoušejí nalézt odvážlivci z blízkého i vzdálenějšího okolí. Vždy na Velký pátek, tedy v den, kdy se podle tradice, objevují poklady, vyrážejí do zřícenin a pátrají po ukrytém jmění.
CO HLÍDÁ TAJEMNÝ MUŽÍČEK?
Několikrát jsou už už úspěšní, to když si všimnou záře vycházející z hradní studny. Na jejím dně pak spatří zlaté pruty! V té chvíli je ale pokaždé osloví záhadný hlas, a když se za ním ohlédnou, poklad zmizí.
Prsty v tom možná má podivný mužíček s předlouhými bílými vousy, který se v zříceninách pohybuje. Jsou pověsti o Třemšíně jen půvabným dokladem lidové fantasie?
NEVYŘEŠENÉ ZÁHADY ZŮSTÁVAJÍ
Nebo se na místě, kde před středověkým hrádkem patrně stávalo starší, prehistorické sídliště, opravdu děje něco zvláštního? Je vousatý mužíček strážný duch místa?
Nebo to byl jen nějaký místní rázovitý venkovan a neúspěšní hledači pokladu se stali obětí vlastní rozjitřené obrazotvornosti?