Malebné městečko Litomyšl má nejen nádherný renesanční zámek a historické centrum, ale i spoustu přírodních pozoruhodností poblíž, o kterých jste doposud možná neměli ani tušení.
Klidná procházka vede okolo jednoho z nejstarších východočeských rybníků Velký Košíř. Rybník se nachází nedaleko Litomyšle a jeho okolí je významnou ornitologickou lokalitou. Bylo zde pozorováno 179 druhů ptáků, 72 trvale hnízdících.
Čtyři zastávky stezky Vás seznámí s místní faunou a flórou. Mnohé druhy jsou v Česku už vzácností. Vedle naučné stezky Velký Košíř se nachází jedna z dalších oblíbených stezek Nedošínský háj.
Je pouze čtyři kilometry od města Litomyšl. Okružní naučná stezka procházející hájem Nedošín se nachází na kraji lesa nad již zmíněným rybníkem Velký Košíř (červeně značená turistická cesta).
V dubohabrovém lese Nedošín se vyskytují chráněné rostliny a hnízdí zde velký počet ptactva. V 19. století jej Valdštejnové změnili na lesopark s romantickými stavbami.
Na 11-ti informačních tabulích se seznámíte s místní botanikou, zoologií a lesnictvím. Vodní nádrže v okolí nejsou součástí naučné stezky. Tuto stezku si můžete vychutnat v jakémkoli ročním období.
Obě stezky jsou vhodné pro všechny věkové kategorie, zalíbení zde najdou děti v kamenných stavbách.
Za relaxem nebo adrenalinem do Orlických hor!
V Orlických horách Vám nabízíme dva příjemné tipy na procházky. Nejdříve se vydáme na relaxační procházku okolo Lanškrounských rybníků a poté zamíříme na adrenalinovou stezku na vyhlídku do Studeneckých skal.
Lanškrounské rybníky
Okolím kaskády rybníků provádí vycházkové okruhy s naučnou stezkou. Začínají hned u největšího rybníku Dlouhý. Přírodní park se dá projít po zpevněných cestách a pěšinách i po povalových chodníčcích nad mokřady u rybníků.
V roce 2004 byly Lanškrounské rybníky pro svoji výjimečnost zapsány do národního seznamu evropsky významných lokalit Natura 2000.
Na naučné stezce je umístěno osm informačních panelů, Ochrana území přírodního parku, Historie lanškrounských rybníků, Živočichové v okolí rybníků, Vodní a mokřadní rostliny, Lesy v okolí rybníků, Geologie území lanškrounské kotliny, Ekosystém lanškrounských rybníků, Přírodní park Natura 2000. Naučná stezka je dlouhá 5,5 km a je vhodná pro všechny věkové kategorie.
Za dobrodružstvím do Studeneckých skal
Málokdo ví, že nedaleko malé vesničky Studené se nachází nejvýraznější skalní skupina skal v Orlických horách, která vystupuje v jihovýchodním svahu vrchu Studený (721 m) nad Těchonínem v Mladkovské vrchovině vysoko nad pravým údolním svahem Tichá Orlice.
Podobně jako u většiny ostatních skalních útvarů na horských svazích jde o typické mrazové sruby s délkou asi 500 m. Jednotlivé skalní výchozy jsou až 25 metrů vysoké.
Pravděpodobně už v průběhu ledových dob ve starších čtvrtohorách vedlo postupným ustupováním skalního čela do svahu kopce ke vzniku mírně skloněné úpatní plošinky, místy pokryté zřícenými balvany.
Vrch Studený se Studentskými skalami tak představuje jednu z nejhezčích ukázek tzv. kryogenního reliéfu ve východních Čechách.
Na Studeneckých skalách je navíc několik vyhlídek na Orlické hory, na Kralický Sněžník a ostatní okolí, například směrem k Lanškrounu.
Jak se tam dostanete? Odpověď je jednoduchá – pokud pojedete autem z obce Vlčkovice (parkoviště u kravína) po červené značce (cca 1,5 kilometrů).
Z obce Studené (parkoviště u požární zbrojnice, nebo u restaurace Podskalák) po modré na rozcestí Horní Studenský les, poté po červené značce (celkem asi 2 kilometry).