Domů     Za kláštery jižních Čech
Za kláštery jižních Čech

Zkuste navštívit některý z klášterů jižních Čech. Je jich tu hodně a my jsme pro vás vybrali malou ochutnávku.

Vyšší Brod

Tohle místo znají vodáci, kteří tu začínají svou pouť po řece. Ale vypravit se sem můžete i na kole nebo pěšky. Opatství bylo založeno Vokem z Rožmberka roku 1259. Prý to bylo z vděčnosti.

Pan Vok se totiž topil v rozbouřené Vltavě, obrátil se o pomoc k Panně Marii a byl vyslyšen. Stavba trvala přes 100 let a klášter s kostelem přežil husity, třicetiletou válku, fašisty i nepříliš dobrou správu socialistického státu.

Nechybělo mnoho a bylo tu skladiště zemědělských strojů. Dnes ho opět spravují a zvelebují cisterciáčtí řeholníci.

Sama stavba je monumentální, a pokud půjdete dovnitř, můžete si prohlédnout klášterní kostel s osmi oltáři, kaple, knihovní chodbu, dva knižní sály: filosofický a teologický a galerii. Nejcennějšími památkami tu jsou Vyšebrodská madona a Závišův kříž.

Zlatá koruna

Klášter založil Přemysl Otakar II., prý tak děkoval za vítěznou bitvu. Jako všechny církevní stavby měl pohnutou minulost, dokonce byl Josefem II. zrušen, ale v jeho historii se najdou i světlé chvilky.

Třeba to, že je pečlivě rekonstruován, nebo že se sem před čtyřmi lety nadobro mohl vrátit gotický deskový obraz známý jako Zlatokorunská madona. Vybrat si můžete dvě prohlídkové trasy.

Ta hlavní vás provede malým i velkým konventem a vrcholí v kostele Nanebevzetí Panny Marie, který je největším kostelem v jižních Čechách, druhá mapuje literární dění na jihu Čech a na česko-rakousko-německém pomezí od středověku do současnosti.

Kuklov

Tady, nedaleko obce Brloh, si přijdou na své spíš romantické duše, milovníci gotiky a tajemství. Roku 1495 Petr IV. z Rožmberka povolal mnichy řádu sv. Františka z Pauly, aby založili na Kuklově klášter.

Nebyl nikdy dokončen a už kolem roku 1530 byl ho mniši opustili. Zbytek zkázy dokonala švédská vojska. Dochovány jsou obvodové zdi pozdně gotického jednolodního kostela a ze zbytků kláštera byly postaveny okolní domky. Místo je to tajemné a magické. Možná proto si je vybral v 1967 František Vláčil jako kulisu filmu Údolí včel.

Milevsko

Léta páně 1148 přichází komunita mnichů svatého Norberta ze Želiva do Milevska a zakládají klášter. Je tak nejstarší v jižních Čechách. Najdeme tu vše, od románského období přes gotiku až po baroko. Jeho osud byl dramatický.

Klášter, jehož moc sahala až k rakouskému Linci, poničili husité, ale premonstráti tu byli až do josefínských reforem. Ostatně historii si můžete zopakovat na jedné z prohlídkových tras.

Milovníci hudby asi zvolí prohlídku varhan v Bazilice navštívení Panny Marie s ukázkami skladeb, ale na tu je třeba se předem objednat. A pro poutníky ještě jedna informace.

Klášter je součástí poutní stezky, takže přicházíte-li ze vzdálenosti delší než 15 km, můžete požádat o razítko a odznak.

České Budějovice

Dominikánský klášter s chrámem Obětování Panny Marie patří k nejstarším a nejcennějším památkám Českých Budějovic a najdete jej na Piaristickém náměstí. Rajský dvůr uvnitř konventu obklopuje ze všech stran křížová chodba se vzácnými nástěnnými malbami.

Právě při její rozsáhlé rekonstrukci byla nalezena freska, na které je Karel IV. zobrazený se synem Václavem IV. Na obrazu je Panna Maria Ochranitelka, která pod svým pláštěm symbolicky opatruje světské i církevní stavy.

Díky písemným pramenům se podařilo určit, z jakého období obraz pochází. Karel IV. byl totiž na návštěvě královského města na jihu Čech od 5. do 7. května 1378, kdy se zde setkaly nejvýznamnější evropské osobnosti.

Unikátních je i pět barokních soch v zahradě kláštera, jejichž autorem je Josef Dietrich. Traduje se, že soše svatého Josefa propůjčil sochař svou vlastní tvář.

Foto: Shutterstock, wikipedie.cz, klaster-zlatakoruna.cz, kc.bcb.cz/

Foto:
Lokalita:
Související články
Není velké ani přehnaně pyšné. Ale je krásné. Navíc je to skutečné místo šťastných lásek. Alespoň tak TELČ nazval spisovatel František Kožík (†87). Asi proto, že se do něj každý ihned zamiluje. Telč je kouzelné místo s bohatou historií a nádherným centrem. Právě to je už od 90. let minulého století zapsané na seznamu UNESCO. Mohou za to jeho renesanční a barokní domy, které  vypadají jako z poh
Máte rádi romantiku, přírodu a historii? Pak můžete vyrazit na hrad Bouzov na Olomoucku, protože tam najdete všechno. Hrad Bouzov leží hned vedle stejnojmenné obce v Zábřežské vrchovině. Tohle nevšední romantické místo vás ohromí svojí kouzelnou atmosférou, která z něj doslova čiší. Dokonce o něm můžeme bez nadsázky říct, že vypadá jako z pohádky. V minulosti totiž posloužil filmařům coby fimov
Nádherná příroda, romantická historie a jako bonus dobré víno. To zažijete na jižní Moravě v Lednicko-valtickém areálu. Toužíte zažít pocity filmové Angeliky? Přesně tak si totiž můžete připadat v překrásném Lednicko-valtickém areálu, který leží na jižní Moravě, mezi Valticemi, Břeclaví a Lednicí, nedaleko hranic s Rakouskem. Rozloha fascinujícího přírodního areálu, kde nebudete vědět, na jakou
Měla být chloubou Prahy, ale dlouho to vypadalo, že se vlastně ani nedostaví. Jenže to by Praha o hodně přišla stejně jako její návštěvníci. Prašnou bránu se naštěstí podařilo dostavět, a tak dnes tou pýchou města opravdu je. Za sídlo českých panovníků je samozřejmě považován Pražský hrad, ale nebylo tomu tak vždycky. Králi Václavu IV. se na konci 14. století se v chladných hradních zdech přestal
Tolik fascinujících zákoutí jako v Adršpašsko-teplických skalách uvidí naše děti jen málokde. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem střední Evropy. Milenci, Starosta a Starostová, Homole cukru, Krakonošova lenoška, Džbán nebo Sloní náměstí, takto jsou pojmenovaná místní skaliska v Adršpašsko-teplických skalách. Některá místa jsou přístupná pouze po žebřících. D
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tipy, kam letos na běžky v Česku
nejsemsama.cz
Tipy, kam letos na běžky v Česku
Nezáleží na tom, jestli jste vášniví běžkaři, nebo jen ti rekreační. I když vytáhnete lyže jen jednou za zimu, pořádně si to užijte! Vždyť nejde o výkony, ale hlavně o krásné výhledy a ten pocit, když se zahřejete na horské chatě u svařáku. Tady jsou ty nejlepší tipy! Červenohorské sedlo Užijte si krásy severní Moravy v zimním kabátě! Oblíbená trasa běžkařů i pěších vede z
Bylinkami na zánět průdušek
panidomu.cz
Bylinkami na zánět průdušek
Nepodceňujte zánět průdušek. Nejen kašel, ale i dušnost či bolest na hrudi mohou být jeho příznakem. Komplikace v podobě zápalu plic na sebe nemusí dlouho čekat. Příčinou toho onemocnění je kromě virů a bakterií i znečištěné prostředí a kouř z cigaret. Svůj vliv může mít i přepracovanost, dědičné dispozice nebo celkové oslabení. Nejúčinnější prevencí je vyhýbat
Borelie jsou mazané, do cév pronikají nenápadně
epochalnisvet.cz
Borelie jsou mazané, do cév pronikají nenápadně
Tým vědců z Biologického centra Akademie věd ČR přinesl nové zásadní poznatky o tom, jak probíhá první fáze infekce lymské boreliózy těsně po přenosu z klíštěte. Pomocí pokročilé elektronové mikroskopie získali vůbec nejdetailnější pohled na to, jak se bakterie rodu Borrelia dostává z místa klíštěcího kousnutí do cév. Českobudějovičtí vědci objevili dosud neznámé mechanismy chování
Brož po prababičce v sobě skrývala zlo
skutecnepribehy.cz
Brož po prababičce v sobě skrývala zlo
Našla jsem ji v maminčině šatní skříni v kapse starého kabátu. Maminka mi vysvětlila, že je to brož po mé prababičce. Vázal se k ní tajemný příběh. Ta starožitná skříň u maminky v pokoji mě vždycky lákala. Byla v ní spousta krásných šatů, jako z pohádky. Některé byly po babičce, nebo dokonce po prababičce. Jako malá jsem do té skříně ráda lezla,
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Zapečená směs cuket a lilků
tisicereceptu.cz
Zapečená směs cuket a lilků
Zapečená letní zelenina je skvělé jídlo, které můžete podávat jako přílohu k masu nebo ho servírujte jako lehké hlavní jídlo. Ingredience 3 středně velké cukety 1 středně velký lilek 500 g che
Fyzická aktivita zřejmě prospívá ženám výrazně více než mužům
21stoleti.cz
Fyzická aktivita zřejmě prospívá ženám výrazně více než mužům
Nové výzkumy naznačují, že kardiovaskulární systém žen může na fyzickou aktivitu reagovat silněji než u mužů. Zatím přitom doporučení o množství času, jaké by lidé měli týdně věnovat cvičení, byla uni
Trendy pro letošní rok: Jak skloubit pohodlí s chytrými technologiemi a péčí o sebe
epochaplus.cz
Trendy pro letošní rok: Jak skloubit pohodlí s chytrými technologiemi a péčí o sebe
Rok 2026 slibuje být rokem, kdy se trendy ve světě módy, technologií a životního stylu budou prolínat. Překročí hranice jednotlivých oblastí a ovlivní způsob, jakým žijeme, pracujeme i tvoříme svůj osobní styl. Nebudou to jen efektní novinky na Instagramu, půjde o hlubší změny, které reflektují naši touhu po pohodlí, individualitě a propojení digitálního světa s
Manželství Ondřeje Havla se proměnilo v peklo
nasehvezdy.cz
Manželství Ondřeje Havla se proměnilo v peklo
Herec Ondřej Havel (31) alias starosta Jirka Hložánek z Ulice už dávno nemá tak spokojené manželství, jak tomu bývalo. Když se se svou manželkou Bárou (31) po letech chození ženil, byla mezi nimi ve
Je kámen Cochno důkazem o ztracených civilizacích?
enigmaplus.cz
Je kámen Cochno důkazem o ztracených civilizacích?
Ve Skotsku je roku 1887 objeven kámen, nazvaný později Cochno. Má pocházet zdoby bronzové a obsahuje okolo 90 zvláštních rytin. Spirály, kolečka, tečky a přímky jsou vrcholným příkladem tehdejšího um
Spálili Gottwaldovu mumii z politických důvodů?
historyplus.cz
Spálili Gottwaldovu mumii z politických důvodů?
„Národní památník na Vítkově bude od 1. dubna t. r. z technických důvodů uzavřen. Současně se také uzavírá mauzoleum Klementa Gottwalda,“ oznámí stručně noviny na začátku roku 1962. O pár měsíců později je tělo prvního československého komunistického prezidenta spáleno. Tolik let ho přísně střežili, a teď ho jen tak hodí do pece? Za tím něco
Bold Gallery uvádí první velkou sólovou výstavu Ilony Koroman
iluxus.cz
Bold Gallery uvádí první velkou sólovou výstavu Ilony Koroman
Ještě loni byla Ilona Koroman studentkou pražské AVU, nyní v Bold Gallery chystá svou první velkou sólovou výstavu. Jejím hlavním motivem se stane klíčová dírka – úzký průzor, kterým nahlížíme do cizí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz