Domů     Zámek Dobříš: Rokoková perla ukrytá v zahradách
Zámek Dobříš: Rokoková perla ukrytá v zahradách

Romantický rokokový zámek nás přivítá pokaždé, když vjíždíme do Dobříše. Za jeho fasádou, která nás jistě zaujme při pohledu ze silnice, se ale skrývá mnoho zajímavostí. A to jak uvnitř, tak v zahradách, které ho obklopují.

Romantické místo na okraji dnešní Dobříše zaujalo už krále Václava I., který zdejší původní dřevěnou tvrz proměnil v královský dvorec, vítanou základnu k loveckým radovánkám.

Až jeden z jeho nástupců, Jan Lucemburský, tu nechal vybudovat plnohodnotný kamenný hrad, který dostal jméno Vargač, připomínající označení pro knížecí plášť. Za císaře Karla IV. dokonce na Vargači oficiálně sídlil nejvyšší královský lovčí.

Hrad ovšem zřejmě nepatřil zrovna mezi nedobytné, hlavně za husitských válek byl několikrát poničen a požár v roce 1720 ho už zcela odsoudil k zapomnění.

Zbylé budovy se proměnily v hospodářská stavení a slávu Dobříše převzala stavba, vzdálená jen co by kamenem dohodil.

Inspirace u francouzských králů

Zámek stál nedaleko hradu už delší dobu, po třicetileté válce dostal nový barokní háv, a když ho na počátku 18. století zasáhly dva devastující požáry, nechal kníže Jindřich Pavel Mansfeld postavit zámek vlastně téměř celý nový.

Inspiroval se rokokovou podobou rezidencí francouzských králů, k čemuž samozřejmě neodmyslitelně patřila i reprezentativní francouzská zahrada.

Rod Colloredo-Mansfeldů pak vlastnil dobříšský zámek až do druhé světové války, kdy jej vyvlastnili nacisté, a po nich pak připadl československému státu. Nastalo období, které bychom v dějinách zámku mohli označit jako spisovatelské.

Romantika bez ústředního topení

S nástupem socialismu se stalo zvykem, že vše včetně umělecké tvorby muselo být náležitě organizováno. Dobříšský zámek připadl Syndikátu československých spisovatelů, který ho proměnil na takzvaný Domov spisovatelů.

Tvořící literáti tu nacházeli potřebný klid a zázemí a Dobříši to zase přinášelo občasné besedy či autorská čtení.

Nacházely si sem cestu i světové veličiny jako Pablo Neruda, Jorge Amado, William Saroyan či Martin Andersen Nexö, pobýval tu i světoznámý fyzik Fréderic Joliot-Curie.

A české osobnosti, přespávající v pokojících na dobříšském zámku, bychom také snadno nalistovali v nejvýznamnějších encyklopediích.

Dlouholetým nájemníkem byl spisovatel Jan Drda, potkali bychom tu Josefa Kainara, Vítězslava Nezvala, Eduarda Petišku nebo Valju Stýblovou, na čas se tu zabydlela i herečka Adina Mandlová nebo další ze spisovatelských legend Vladimír Neff.

Spolu s ním tu pobýval a trávil dětství jeho syn Ondřej Neff, dnes také nepřehlédnutelný autor. Bylo to tam krásné, ale žádný velký luxus, jak si lidé představovali.

Šlechtické sídlo, tehdy ovšem ještě bez ústředního topení, se společnými záchody a koupelnami na chodbě,“ vzpomínal po letech na čas strávený v zámeckých komnatách.

Své ano si řekněte v konírně

Po roce 1989 se spisovatelé vytratili a o dobříšský zámek se o to víc začali zajímat právníci. Rozhořela se bitva o restituce.

Zájem o navrácení rodového majetku totiž projevili Colloredo-Mansfeldové, kteří také nakonec ve sporu uspěli a v roce 1998 se opět ujali správy svého dávného majetku. Návštěvníci ovšem o možnost prohlídky zámeckých prostor nepřišli.

Už jen rodová sbírka obrazů z 18. a 19. století by dokázala přitáhnout zástupy zájemců. Zámek poskytuje celkem jedenáct expozičních komnat, zařízených ve stylu klasicismu a rokoka.

Kromě ní je tu ale ještě třeba Muzeum hraček včetně repliky staré školní třídy, v níž si děti mohou vyzkoušet i dobové školní pomůcky.

Zmíněnou spisovatelskou éru připomíná pokojík spisovatele, věrně upravený do podoby, jakou si užívali Jan Drda a jeho kolegové.

Zdejší konírna dnes slouží jako oddací síň, honosnější svatbu je možné prožít v zrcadlovém sále, jinak sloužícím především ke koncertům.

A komu se prostředí zalíbí, může se rovnou ubytovat v některém s deseti dvoulůžkových pokojů, nebo se rovnou zamilovat do novomanželského apartmá.

Vytvořit přírodu není jen tak

A pak jsou tu samozřejmě proslulé dobříšské zahrady. V zakládání zahrad spolu už po staletí soupeří dvě základní pojetí.

Francouzské zahrady jsou umělejší, zdobnější a poněkud svázané geometrickými tvary, anglické parky naproti tomu více připomínají původní divokou přírodu, byť náležitě zkrášlenou a pečlivě naplánovanou.

V Dobříši máme unikátní možnost si tyto dvě koncepce porovnat. Zdejší obdélníková dvouhektarová francouzská zahrada, inspirovaná zahradami vídeňského Schönbrunnu, bývá právem označována za českou perlu tohoto zahradního stylu.

Svažitý terén umožnil autorům vybudovat zahradu s pěti terasami, v níž najdeme nejen třeba historickou oranžérii, dodnes fungující jako skleník. Pýchou zahrady je ale především majestátní sousoší s fontánou, zvanou Napájení Héliových koní.

Pískovcové sochy v zahradě pak alegoricky znázorňují lidské činnosti a nesou názvy Domácnost, Řemeslo, Vojenství a Obchod.

Vedlejší anglický park je se svými třiceti hektary o poznání rozlehlejší, vznikl v roce 1816 přeměnou původní bažantnice, a i on nabízí kromě přírodních krás zajímavou podívanou, stvořenou lidskýma rukama.

Jsou tu vyhlídkové plošiny, rybníky, umělé jeskyně či studánky a po širokých cestách se svého času mohly prohánět i panské kočáry.

Čertův most

Návštěvníci anglického parku u dobříšského zámku by určitě neměli vynechat tajemný Čertův most, kterému na romantice nic neubírá to, že je postaven z odpadní strusky ze zpracování železné rudy z nedaleké Staré Huti.

Je nejen patrně jediným mostem na světě, k jehož stavbě byl tento materiál použit, ale jeho černá barva se také dokonale se hodí k jeho názvu. Své jméno totiž získal podle pověsti o chudém ševci, který na tomto místě potkal samotného ďábla.

Ten řemeslníkovi kupodivu neuškodil, ale pomohl, když svou nadpřirozenou silou porazil mohutný strom a uložil ho přes rozvodněný potok jako provizorní lávku. Švec tak mohl včas dorazit na zámek, kam měl v určeném čase dopravit zámecké paní opravené střevíce.

Most z roku 1864 je dlouhý 36 metrů, široký 6 metrů a jeho dva oblouky jsou vysoké přes sedm metrů. Jen ten potok, který nešťastný švec nemohl překonat, už v parku dávno neteče.

Foto:
Předchozí článek
Související články
Romantický hrad Svojanov nedaleko Poličky patří k nejstarším hradům u nás a současně představuje nevídanou stylovou kombinaci gotiky a empíru. Přezdívá se mu občas také Vila českých královen. Malebná krajina kolem říčky Křetínky už ve 13. století přímo lákala k usazení. Využil toho královský purkrabí Svéslav z Bořitova a založil tu nad údolím hrad Svojanov, který dnes patří k našim nejstarším kam
Troufli byste si sestavit žebříček deseti nejnavštěvovanějších hradů České republiky? Že v něm budou figurovat Karlštejn nebo Křivoklát, o tom nikdo nepochybuje. Ale své místo v první desítce si spolehlivě drží také Bouzov na středozápadní Moravě. Bouzov se zrodil na přelomu 13. a 14. století a asi bychom popsali hodně stránek, než bychom vypočítali všechny jeho majitele. Nebyl vždy jen panským
Severní Morava se rozkládá na hranicích se Slovenskem a Polskem. Je to kraj zalesněných svahů Beskyd a Jeseníků s dvěma nejvyššími horami Moravy Pradědem a Lysou horou. Spoustu krásy tu ale najdete i v nížinách při cestování po starobylých hradech a zámcích nebo v moderních industriálních městech. Ostrava už není černá Největším městem oblasti je Ostrava, jež je zároveň druhým největším měste
Zámek Litomyšl je dokonce zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Postavil si ho ve druhé polovině 16. století jako své reprezentační sídlo nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna a dnes je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě. Stavba se důsledně držela italských vzorů, takže vnitřní nádvoří je obklopeno arkád
Výstavný klášter Zlatá Koruna patří k nejlépe zachovaným gotickým areálům svého druhu v Čechách a vzhledem ke svému umístění v sevřeném vltavském údolí si do dnešních dnů zachoval i svou dispozici. A také atmosféru, která na návštěvníka dýchne na každém kroku. Na počátku zbožného kláštera byla krutá válka. Jak praví legenda, když se český král Přemysl Otakar II. v červenci 1260 vypravoval do bitv
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
To je přece úplně normální
skutecnepribehy.cz
To je přece úplně normální
Někdy mi přijde, že jsme se narodili s úkolem stát se rodiči svých rodičů. Vždyť život je takový smutný, nevyhnutelný cyklus. Když jsem byla mladší, nikdy jsem si neuměla představit, že se jednou budeme muset postarat o rodiče, kteří nám celý život dávali vše. Teď se situace obrátila a je na nás, postarat se o ně. Spolehlivá rodina Moje sestra
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Je rozchod s Tunou na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Je rozchod s Tunou na spadnutí?
Milostné začátky mezi herečkou Nelou Boudovou (57) a moderátorem Janem Tunou (52) byly vášnivé a romantické. Tohle krátké období už ale dávno odnesl čas. Po čtyřech letech se bohužel ukazuje, že nep
NASA poprvé zachytila viditelnou polární záři na Marsu
21stoleti.cz
NASA poprvé zachytila viditelnou polární záři na Marsu
Byl to záblesk zeleného světla, který nad rudými horami Marsu rozzářil nebe a s ním i oči vědců. Poprvé v historii se totiž podařilo spatřit viditelnou polární záři na rudé planetě. Nečekaný výsledek
Magie včel: Kulturní význam a jak jim pomoci
epochaplus.cz
Magie včel: Kulturní význam a jak jim pomoci
Včely fascinovaly lidi od starověku, kdy byly považovány za posly bohů. Jejich složitá komunikace a nenahraditelná role v přírodě z nich činí zázrak přírody. Jak včely komunikují a co můžeme udělat pro jejich záchranu? Božské včely Ve starověkém Egyptě, Řecku a Římě, v šamanských kulturách v Africe a Jižní Americe byly včely považovány za posly
Kam zmizelo nakradené bohatství piráta Černovouse?
enigmaplus.cz
Kam zmizelo nakradené bohatství piráta Černovouse?
Má pověst postrachu moří. Ale teď by se měl o kořist podělit. Něco takového nehodlá však nikdy připustit! [gallery ids="153766,153767,153768"] „Dobře jste činili, když jste blokovali jiho-karoli
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
panidomu.cz
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až
Básník pro smích: Zakázal Machar vojákům nemravné pohlednice?
historyplus.cz
Básník pro smích: Zakázal Machar vojákům nemravné pohlednice?
Skupinka vojáků vzrušeně diskutuje o novince, kterou jeden z nich zaslechl. Nechtějí věřit vlastním uším. „Víte, kdo se má stát generálním inspektorem armády? Ten básník!“ Když v roce 1887 vychází sbírka básní nazvaná Confiteor, kritika si ji nemůže vynachválit. Kdo je ten autor, který tak dokonale využívá možnosti běžného českého jazyka, a přitom vůbec nepotřebuje berličky patosu,
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Přelstěte cukrovku a jezte jen to, co jí nezachutná!
nejsemsama.cz
Přelstěte cukrovku a jezte jen to, co jí nezachutná!
V posledních letech je cukrovka neboli diabetes velmi rozšířenou chorobou. Naštěstí existuje mnoho potravin, které dokážou snižovat zvýšenou hladinu cukru v krvi. Cukrovka je porucha metabolismu, při které organismus není schopen využívat cukry a další sacharidy. Vážné zdravotní problémy jsou toho nepříjemným důsledkem. Regulujte cukr stravou Proti cukrovce pomáhá černý bez. Upravit jej lze na mnoho způsobů –
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz