Domů     Zámek Duchcov: Sídlo svůdného knihovníka
Zámek Duchcov: Sídlo svůdného knihovníka

Po slavném svůdníkovi jménem Giacomo Casanova vzdychaly ženy už za jeho života a mnohé v tom pokračovaly i v následujících staletích. V Čechách nenajdeme místo, kde by bylo možné si to vzdychání po svůdnické legendě užít tak jako na zámku v Duchcově.

Nejstarší panské sídlo stávalo na místě dnešního duchcovského zámku už na konci 14. století, ale po čtyřiceti letech ho požár navždy vymazal z historie a muselo se začít zase od základů.

Další tvrz se pak stala polotovarem pro zámek, který měl ale k dnešní podobě ještě daleko. Až rod Valdštejnů na konci 17. století se rozhodl sídlo přebudovat.

Byl to především Jan Bedřich z Valdštejna, pražský arcibiskup a neúnavný stavitel, který kromě Duchcova výrazně ovlivnil také podobu arcibiskupského paláce na pražských Hradčanech, postaral se o proměnu Týna nad Vltavou a přebudoval také starou arcibiskupskou tvrz v Louňovicích pod Blaníkem.

Také v Duchcově využil služeb svého dvorního architekta Jana Baptisty Matheye a výsledkem byl reprezentativní objekt sestavený ze tří křídel s čestným dvorem a rozlehlým nádvořím.

Zahradní průčelí. FOTO - Začátečník - CC BY-SA 3.0
Zahradní průčelí. FOTO – Začátečník – CC BY-SA 3.0

Nemocní v umělecké galerii

Přibyl také zámecký kostel Zvěstování Panny Marie připojený přímo k budově zámku. K jeho výzdobě byli přizváni nejvýznačnější mistři své doby jako sochař Matyáš Bernard Braun či malíř Václav Vavřinec Reiner.

Ten se také postaral o vytvoření unikátní fresky v hraběcím špitále, jehož výstavbou bylo završeno barokní stavitelské vzepětí valdštejnské doby a který byl ve své době často posledním útočištěm chudých a nemocných obyvatel z okolí.

Staraly se tu o ně jeptišky z nedalekého kláštera v Oseku. Špitál se do dnešních časů nedochoval, v zámku si můžeme prohlédnout alespoň jeho model.

V Duchcově se toho ovšem dělo ještě víc.

Byla totiž založena také zahrada přísně symetrické kompozice s pravidelně členěnými květinovými záhony, tvarovanými stromy, fontánami a okrasnými zídkami, kde výškový rozdíl dvou úrovní vyrovnává dvouramenné schodiště s kašnou.

Donchuán versus šéfkuchař

Takto zvelebený byl zámek dokonale připraven na rozmach lázeňství, který od poloviny 18. století proslavil nedaleké Teplice.

Lázeňští hosté se často vydávali na Duchcov, aby si tu užili pořádané pastýřské hry, divadelní a hudební představení nebo opulentní bankety. A sestava návštěvníků bývala skutečně hvězdná.

Nechyběly ani takové osobnosti jako Johann Wolfgang von Goethe, Ludwig van Beethoven, Friedrich Schiller nebo Fryderyk Chopin.

A právě v té době se se na zámku objevil i další významný host, slavný italský donchuán, spisovatel, diplomat, špion a intrikán Giacomo Casanova.

V době, kdy ho na Duchcov pozval tehdejší majitel hrabě Josef Karel Emanuel z Valdštejna, už byl pravda poněkud omšelý, životem unavený a leckde v Evropě nevítaný, tady ale pokorně přijal nevýznamné místo knihovníka.

Ostatně duchcovská knihovna byla od časů svého zakladatele Jana Bedřicha proslulá.

Traduje se, že Casanova byl na sklonku svého života poněkud nevrlý, na duchcovském zámku si moc přátel neudělal a prý neváhal ani vztekle pronásledovat po chodbách nešťastného kuchaře, který náležitě nepřipravil jeho oblíbené makaróny.

Na zámku si také s nikým příliš nepopovídal, protože přestože jako velký vzdělanec hovořil francouzsky, italsky, latinsky i řecky, zde používanou němčinou právě nevládl.

O to raději prchal do nedalekých Teplic, kde vždycky potkal nějakou spřízněnou duši z řad evropských intelektuálů. Casanova na duchcovském zámku prožil posledních třináct let života, zemřel tu v červnu 1798 a byl na zdejším hřbitově u kostelíka sv.

Barbory také pochován. Jeho hrob byl ale později zrušen a ostatky nejslavnějšího svůdníka všech dob tak dnes leží neznámo kde.

Socha v levé části nádvoří. FOTO - Začátečník - CC BY-SA 3.0
Socha v levé části nádvoří. FOTO – Začátečník – CC BY-SA 3.0

Monument skrytý v přihrádkách

Slavné časy, kdy Teplice a okolí bývaly křižovatkou Evropy, ve 20. století bohužel neměly důstojné pokračování. V květnu 1945 požár zničil interiér kostela Zvěstování panny Marie včetně vzácných Reinerových a Braunových uměleckých děl.

O desetiletí později se zase plánovaná těžba uhlí těžce podepsala na podobě kdysi krásné zámecké zahrady.

Zámek tak dokonce přišel o cenný barokní špitál a i když z těžby nakonec sešlo a v pozdějších letech byla zahrada zase zčásti obnovena, už nikdy ji nespatříme v původní valdštejnovské podobě.

Naštěstí se podařilo zachovat alespoň Reinerovu fresku nedozírné ceny, která špitál zdobila.

Byla totiž odborně přenesena do nově vybudovaného moderního pavilonu otevřeného roku 1983, kam ji následovaly i původní plastiky ze špitálního kostela a alegorické Braunovy sochy.

Monumentální freska na ploše 270 metrů čtverečních byla dříve nevyzkoušenou metodou sňata, rozřezána na 549 různě velkých kusů, napuštěna speciálními chemikáliemi a uložena do čtyř beden s přihrádkami.

Původně se plánovalo, že bude osazena na nové místo co nejdříve, ale nakonec čekala v bednách celých pětadvacet let.

Díky tomu, že jednotlivé části byly pečlivě zdokumentovány a očíslovány, pak ale její přenesení na strop nového pavilonu proběhlo rychle jako skládání obřího puzzle. Záchrana unikátní fresky Nejsvětější trojice však ještě není definitivní. Nové prostředí betonového pavilonu historickému dílu příliš nesvědčí.

Barokní socha svatého Václava v levé části nádvoří zámku. FOTO - Začátečník - CC BY-SA 3.0
Barokní socha svatého Václava v levé části nádvoří zámku. FOTO – Začátečník – CC BY-SA 3.0

Kavalíři vyrážejí do světa

Obnova duchcovského zámku vlastně pokračuje od 60. let minulého století. Dnes v něm můžeme absolvovat tři prohlídkové trasy.

Ta základní s lakonickým názvem Valdštejn nás provede rodovou galerií i zámeckou obrazárnou a cestou můžeme obdivovat třeba slavnostní schodiště nebo zdobený Valdštejnský sál. Trasa výmluvně pojmenovaná Casanova připomíná pobyt slavného svůdníka a světoběžníka.

Nahlédneme samozřejmě do jeho komnat, ale také do Valdštejnského muzea se zbrojnicí, loveckým kabinetem či sbírkou kuriozit a nevynecháme ani pokojíky zámeckého služebnictva.

Milovníky umění pak určitě potěší nejnovější prohlídková trasa Okouzleni antikou, která připravila pohled na antickou inspiraci šlechty i umělců minulých dob.

Dozvíme se v ní mimo jiné i to, co byly takzvané kavalírské cesty, při nichž mladí příslušníci šlechtických rodů vyráželi do světa poznávat kořeny evropské kultury a navazovat první diplomatické i milostné vztahy.

Zámek najdeme na náměstí Republiky přímo v historickém centru Duchcova. Návštěvníci jistě uvítají možnost parkování zdarma přímo před zámkem, cyklisté si pak mohou svá kola odložit na stojanech přímo na zámeckém nádvoří.

Úvodní foto: Zadní průčelí zámku. FOTO – Schidd – CC BY 3.0, zbytek fotografií – Creative Commons (viz popisky)

Foto:
Štítky:
Související články
Kořeny rodu Lobkowiczů sahají až do 14. století. Zapsal se do historie naší země nejen bohatou sbírkou umění, ale i významnými stavbami. Londýn v Praze Zajímavostí Lobkowiczkého paláce na Pražském hradě je něco, co nemají kupodivu ani v Anglii. Ozdobou místní sbírky jsou totiž dvě nejkrásnější panoramata historického Londýna od benátského malíře Canaletta. Ferdinand Filip z Lobkowicz jel pů
Zmýlená neplatí. Všechny hrady a zámky v zimě zavřeno nemají. Co se tedy vydat třeba na tyto? Hrad Rožmberk (úvodní foto) Cenné sbírky zbraní, nábytku, porcelánu a obrazů, mimo jiné i portrét Bílé paní Perchty z Rožmberka, která se tu dle pověstí zjevuje, je spolu s věží Jakobínka, prostory katovny a muzeem hrdelního soudnictví, součástí expozice, kterou můžete navštívit i v zimních měsících. w
Kraj obklopující hlavní město láká každoročně tisíce návštěvníků do hlubokých lesů, k nedobytným hradům i skvostným zámkům. Toulat se můžete mezi skalami, obdivovat technické památky i malebná náměstí. Itálie v Kosmonosích Loreta byla postavena v Kosmonosích u Mladé Boleslavi na místě dřevěného kostelíka. Je tvořena střední obdélníkovou budovou Santa Casa a jejím vzorem byla první stavba to
Pojďte se s námi toulat labyrinty uliček, objevovat malebná zákoutí kontrastující se syrovostí hradeb, nádherně zdobené renesanční domy, majestátní radnici a pozůstatky hradu nebo nejstarší vodní nádrž ve střední Evropě. Rok 2020 je pro město na řece Lužnici přelomový. Chystají se tu totiž velkolepé oslavy 600 let od založení města. Tehdy se rozhodli stoupenci husitského hnutí založit centrum náb
Olomouc se může pochlubit mnoha pamětihodnostmi, ale o jedné zvláštnosti návštěvníci města příliš nevědí. Stojí zde totiž neobvyklý počet kašen. Zdejší soubor barokních kašen byl dokonce zařazen mezi národní kulturní památky. Dnes bychom ve městě napočítali kašen na pět desítek, i když některé si přece jen zaslouží větší pozornost než ostatní. Ty barokní jsou považovány za evropský unikát také pr
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Luxusní bydlení pod Stolovou horou
rezidenceonline.cz
Luxusní bydlení pod Stolovou horou
Studio Saota Architects v případě rezidence v Kapském Městě ustoupilo od svého tradičního stylu hraničícího s purismem. Čisté linie třípatrové vily rozehrálo pestrou kombinací materiálů: dřeva, cihel, kamene, betonu a skla. Kapské Město, hlavní město Jihoafrické republiky, patří k nejkrásnějším městům na světě. V pozadí s impozantní Stolovou horou a naproti se symbolem mořeplavců, mysem Dobré naděje, láká turisty z celého
Alice Bendová stále vypadá jako bohyně
nasehvezdy.cz
Alice Bendová stále vypadá jako bohyně
Snad každá žena jí závidí. Alice Bendová (50) má postavu jako lusk a v plavkách vypadá jako bohyně. Přesto si však ještě nedávno nepřipadala tak dokonale, jak by chtěla. Proto podstoupila liposukci tu
Proba-3: Dvojice družic vytvářející umělé zatmění Slunce
21stoleti.cz
Proba-3: Dvojice družic vytvářející umělé zatmění Slunce
Slunce je pro nás nezbytné, ale občas je ho až moc. A třeba studovat sluneční korónu je kvůli zářivosti naší mateřské hvězdy nanejvýš obtížné. Evropská kosmická agentura (ESA) nyní přišla s elegantním
Hrušeň na zahradě mě vyléčila z nemoci
nejsemsama.cz
Hrušeň na zahradě mě vyléčila z nemoci
Ten starý strom stále stojí u našeho domu. V dětství jsem si k němu našel zvláštní vztah, když mi pomohl překonat rychle ošklivou nemoc. Stála v blízkosti našeho domu. Větvemi se skoro dotýkala stěny stavení. Více jak stoletá hrušeň byla podivným stromem. Kdysi dávno do ní uhodil blesk a polovinu jejího objemného těla spálil. Druhá polovina stromu však rostla dál,
Jaké přírodní prostředky se hodí pro léčbu akné?
epochaplus.cz
Jaké přírodní prostředky se hodí pro léčbu akné?
Mezi nejúčinnější bojovníky proti akné patří fenykl, kontryhel, měsíček, řepík, kopřiva, heřmánek, šalvěj či mateřídouška, ale dokonce i zelený čaj. Všechny bylinky mají protizánětlivé účinky a nejenže vyjdou mnohem levněji než drahé chemické přípravky, ale mohou být účinnější a bez nežádoucích vedlejších účinků. Fenykl obecný není jenom chutným kořením do pokrmů, ale i léčivou bylinu.
Prokletá vesnice Trasmoz: Řádily v ní čarodějnice?
epochalnisvet.cz
Prokletá vesnice Trasmoz: Řádily v ní čarodějnice?
Plameny rychle stravují připravenou hranici. Ve strašlivých bolestech na ní umírá domnělá čarodějnice. Jde o obyvatelku odbojné španělské vesnice Trasmoz. Podle církevních hodnostářů v ní řádí nekromanti, probíhají satanské obřady i čarodějnické sabaty. Je tomu tak? A je pravda, že obec byla prokleta se souhlasem samotného papeže? Na vrcholku kopce se tyčí zřícenina hradu a pod
Obětovala jsem naše přátelství
skutecnepribehy.cz
Obětovala jsem naše přátelství
S Mirkou jsme byly velké kamarádky už od školy. Bohužel nás rozdělilo pobláznění. Mé a jejího muže. Nestálo to za to. S Mirkou jsme se poznaly na základní škole, kdy jsme ani jedna neznala spolužáky, a tak jsme si k sobě sedly. A sedly jsme si i jako kamarádky. Dokonce jsme spolu pak obě šly na obchodku. Samozřejmě jsme se sobě svěřovaly, prožívaly jsme spolu
Čas svíček a lucerniček
panidomu.cz
Čas svíček a lucerniček
Sázka na červenou se jednoznačně vyplatí. Přes den vynikne v podzimní šedi zářivý odstín aranžmá, večer světýlko v lucerně. Co použít? Středem této dekorace je libavka s drobnými plody a červeně kvetoucí brambořík. Jejich barvu výrazně potvrzuje lucerna a jutová mašle, zajímavým detailem jsou plody okrasné jabloně velikosti třešně. Vyndejte květináčky Sytě barevné dekorativní nádobky
Havarovalo před 50 lety u Kecksburgu UFO?
enigmaplus.cz
Havarovalo před 50 lety u Kecksburgu UFO?
V roce 1965 se do lesa u amerického města Kecksburg v Pensylvánii zřítí neznámý objekt velký jako autobus. Pád objektu zaznamenává řada přístrojů, civilisté i piloti letadel. Místo okamžitě uzavírá ar
Mercedes-Maybach SL Monogram Series: Luxus bez hranic
iluxus.cz
Mercedes-Maybach SL Monogram Series: Luxus bez hranic
Mercedes-Maybach posouvá hranice elegance a výkonu. Vytvořil SL 680 Monogram Series, který kombinuje nezaměnitelný styl, pokročilé technologie a sílu osmiválce tak, že vás dostane – ať už na silnici,
První daguerrotypie? Model se nesmí 15 minut hýbat!
historyplus.cz
První daguerrotypie? Model se nesmí 15 minut hýbat!
„Stůjte. Nehýbejte se,“ volá fotograf na stojícího muže. Jenže účastník jeho pokusů nevydrží strnule čtvrt hodiny koukat do objektivu. Pohne rukou a změní i výraz obličeje. Tvůrce obrazu, psaného světlem, znechuceně mávne rukou.   „Zase zkažená práce,“ mumlá si tiše německý fyzik Ferdinand Hessler (1803–1865), žijící v Praze. Po předchozích zkušenostech už tuší, že obličej
Lahodné perníčky
tisicereceptu.cz
Lahodné perníčky
Perníčky patří mezi nejstarší cukroví v Česku. Dříve patřily především na stromeček, ale dnes mají své čestné místo na sváteční tabuli. Ingredience: na 50 kusů 220 g celozrnné špaldové mouky hla
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz