Domů     Zámek Duchcov: Sídlo svůdného knihovníka
Zámek Duchcov: Sídlo svůdného knihovníka

Po slavném svůdníkovi jménem Giacomo Casanova vzdychaly ženy už za jeho života a mnohé v tom pokračovaly i v následujících staletích. V Čechách nenajdeme místo, kde by bylo možné si to vzdychání po svůdnické legendě užít tak jako na zámku v Duchcově.

Nejstarší panské sídlo stávalo na místě dnešního duchcovského zámku už na konci 14. století, ale po čtyřiceti letech ho požár navždy vymazal z historie a muselo se začít zase od základů.

Další tvrz se pak stala polotovarem pro zámek, který měl ale k dnešní podobě ještě daleko. Až rod Valdštejnů na konci 17. století se rozhodl sídlo přebudovat.

Byl to především Jan Bedřich z Valdštejna, pražský arcibiskup a neúnavný stavitel, který kromě Duchcova výrazně ovlivnil také podobu arcibiskupského paláce na pražských Hradčanech, postaral se o proměnu Týna nad Vltavou a přebudoval také starou arcibiskupskou tvrz v Louňovicích pod Blaníkem.

Také v Duchcově využil služeb svého dvorního architekta Jana Baptisty Matheye a výsledkem byl reprezentativní objekt sestavený ze tří křídel s čestným dvorem a rozlehlým nádvořím.

Zahradní průčelí. FOTO - Začátečník - CC BY-SA 3.0
Zahradní průčelí. FOTO – Začátečník – CC BY-SA 3.0

Nemocní v umělecké galerii

Přibyl také zámecký kostel Zvěstování Panny Marie připojený přímo k budově zámku. K jeho výzdobě byli přizváni nejvýznačnější mistři své doby jako sochař Matyáš Bernard Braun či malíř Václav Vavřinec Reiner.

Ten se také postaral o vytvoření unikátní fresky v hraběcím špitále, jehož výstavbou bylo završeno barokní stavitelské vzepětí valdštejnské doby a který byl ve své době často posledním útočištěm chudých a nemocných obyvatel z okolí.

Staraly se tu o ně jeptišky z nedalekého kláštera v Oseku. Špitál se do dnešních časů nedochoval, v zámku si můžeme prohlédnout alespoň jeho model.

V Duchcově se toho ovšem dělo ještě víc.

Byla totiž založena také zahrada přísně symetrické kompozice s pravidelně členěnými květinovými záhony, tvarovanými stromy, fontánami a okrasnými zídkami, kde výškový rozdíl dvou úrovní vyrovnává dvouramenné schodiště s kašnou.

Donchuán versus šéfkuchař

Takto zvelebený byl zámek dokonale připraven na rozmach lázeňství, který od poloviny 18. století proslavil nedaleké Teplice.

Lázeňští hosté se často vydávali na Duchcov, aby si tu užili pořádané pastýřské hry, divadelní a hudební představení nebo opulentní bankety. A sestava návštěvníků bývala skutečně hvězdná.

Nechyběly ani takové osobnosti jako Johann Wolfgang von Goethe, Ludwig van Beethoven, Friedrich Schiller nebo Fryderyk Chopin.

A právě v té době se se na zámku objevil i další významný host, slavný italský donchuán, spisovatel, diplomat, špion a intrikán Giacomo Casanova.

V době, kdy ho na Duchcov pozval tehdejší majitel hrabě Josef Karel Emanuel z Valdštejna, už byl pravda poněkud omšelý, životem unavený a leckde v Evropě nevítaný, tady ale pokorně přijal nevýznamné místo knihovníka.

Ostatně duchcovská knihovna byla od časů svého zakladatele Jana Bedřicha proslulá.

Traduje se, že Casanova byl na sklonku svého života poněkud nevrlý, na duchcovském zámku si moc přátel neudělal a prý neváhal ani vztekle pronásledovat po chodbách nešťastného kuchaře, který náležitě nepřipravil jeho oblíbené makaróny.

Na zámku si také s nikým příliš nepopovídal, protože přestože jako velký vzdělanec hovořil francouzsky, italsky, latinsky i řecky, zde používanou němčinou právě nevládl.

O to raději prchal do nedalekých Teplic, kde vždycky potkal nějakou spřízněnou duši z řad evropských intelektuálů. Casanova na duchcovském zámku prožil posledních třináct let života, zemřel tu v červnu 1798 a byl na zdejším hřbitově u kostelíka sv.

Barbory také pochován. Jeho hrob byl ale později zrušen a ostatky nejslavnějšího svůdníka všech dob tak dnes leží neznámo kde.

Socha v levé části nádvoří. FOTO - Začátečník - CC BY-SA 3.0
Socha v levé části nádvoří. FOTO – Začátečník – CC BY-SA 3.0

Monument skrytý v přihrádkách

Slavné časy, kdy Teplice a okolí bývaly křižovatkou Evropy, ve 20. století bohužel neměly důstojné pokračování. V květnu 1945 požár zničil interiér kostela Zvěstování panny Marie včetně vzácných Reinerových a Braunových uměleckých děl.

O desetiletí později se zase plánovaná těžba uhlí těžce podepsala na podobě kdysi krásné zámecké zahrady.

Zámek tak dokonce přišel o cenný barokní špitál a i když z těžby nakonec sešlo a v pozdějších letech byla zahrada zase zčásti obnovena, už nikdy ji nespatříme v původní valdštejnovské podobě.

Naštěstí se podařilo zachovat alespoň Reinerovu fresku nedozírné ceny, která špitál zdobila.

Byla totiž odborně přenesena do nově vybudovaného moderního pavilonu otevřeného roku 1983, kam ji následovaly i původní plastiky ze špitálního kostela a alegorické Braunovy sochy.

Monumentální freska na ploše 270 metrů čtverečních byla dříve nevyzkoušenou metodou sňata, rozřezána na 549 různě velkých kusů, napuštěna speciálními chemikáliemi a uložena do čtyř beden s přihrádkami.

Původně se plánovalo, že bude osazena na nové místo co nejdříve, ale nakonec čekala v bednách celých pětadvacet let.

Díky tomu, že jednotlivé části byly pečlivě zdokumentovány a očíslovány, pak ale její přenesení na strop nového pavilonu proběhlo rychle jako skládání obřího puzzle. Záchrana unikátní fresky Nejsvětější trojice však ještě není definitivní. Nové prostředí betonového pavilonu historickému dílu příliš nesvědčí.

Barokní socha svatého Václava v levé části nádvoří zámku. FOTO - Začátečník - CC BY-SA 3.0
Barokní socha svatého Václava v levé části nádvoří zámku. FOTO – Začátečník – CC BY-SA 3.0

Kavalíři vyrážejí do světa

Obnova duchcovského zámku vlastně pokračuje od 60. let minulého století. Dnes v něm můžeme absolvovat tři prohlídkové trasy.

Ta základní s lakonickým názvem Valdštejn nás provede rodovou galerií i zámeckou obrazárnou a cestou můžeme obdivovat třeba slavnostní schodiště nebo zdobený Valdštejnský sál. Trasa výmluvně pojmenovaná Casanova připomíná pobyt slavného svůdníka a světoběžníka.

Nahlédneme samozřejmě do jeho komnat, ale také do Valdštejnského muzea se zbrojnicí, loveckým kabinetem či sbírkou kuriozit a nevynecháme ani pokojíky zámeckého služebnictva.

Milovníky umění pak určitě potěší nejnovější prohlídková trasa Okouzleni antikou, která připravila pohled na antickou inspiraci šlechty i umělců minulých dob.

Dozvíme se v ní mimo jiné i to, co byly takzvané kavalírské cesty, při nichž mladí příslušníci šlechtických rodů vyráželi do světa poznávat kořeny evropské kultury a navazovat první diplomatické i milostné vztahy.

Zámek najdeme na náměstí Republiky přímo v historickém centru Duchcova. Návštěvníci jistě uvítají možnost parkování zdarma přímo před zámkem, cyklisté si pak mohou svá kola odložit na stojanech přímo na zámeckém nádvoří.

Úvodní foto: Zadní průčelí zámku. FOTO – Schidd – CC BY 3.0, zbytek fotografií – Creative Commons (viz popisky)

Foto:
Štítky:
Související články
Výstavný klášter Zlatá Koruna patří k nejlépe zachovaným gotickým areálům svého druhu v Čechách a vzhledem ke svému umístění v sevřeném vltavském údolí si do dnešních dnů zachoval i svou dispozici. A také atmosféru, která na návštěvníka dýchne na každém kroku. Na počátku zbožného kláštera byla krutá válka. Jak praví legenda, když se český král Přemysl Otakar II. v červenci 1260 vypravoval do bitv
Hrad s bohatou historií, opředený pověstmi a doslova napěchovaný unikátními sbírkami vzdělaného rodu Berchtoldů, takový je monumentální Buchlov, který se na kopci nad Buchlovicemi tyčí už osm století. Hrad Buchlov byl už od svého založení na počátku 13. století významný. Ležel na strategickém bodě v krajině, a tak byl nejen obrannou pevností, ale i přirozeným správním centrem širokého okolí. Jeho
Většinu kostelů najdeme na hlavních náměstích, tenhle ale leží trochu stranou městského ruchu. O to je ovšem zajímavější na pohled a také jeho historie se běžným představám o církevních svatostáncích poněkud vymyká. Tím, co znamenal Baťa pro Zlín, byla na přelomu 19. a 20. století firma Johann Liebieg & Co pro Liberec. Ve čtvrti zvané Perštýn se dokonce zrodilo takzvané Liebiegovo městečko –
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vondráčková v obavách: Proč odcházejí všichni muži z jejího života?
nasehvezdy.cz
Vondráčková v obavách: Proč odcházejí všichni muži z jejího života?
Z rozvodu s hokejistou Tomášem Plekancem (42) se Lucie Vondráčková (45) už oklepala. Třetím rokem randí se zápasníkem MMA Zdeňkem Polívkou (27), jenž sdílí domácnost s ní i s jejími syny Adamem (9)
Ach, ta bolavá krční páteř
nejsemsama.cz
Ach, ta bolavá krční páteř
Bolest krční páteře je jako nechtěný dárek – nikdo o něj nestojí, ale stejně ho občas dostaneme. Ať už trávíte hodiny u počítače či televize, nebo jen špatně spíte, vaše krční páteř to pozná. Pokud trávíte celé dny v jedné poloze a hlavou otáčíte málo, pravděpodobně jste už zažila ten nepříjemný pocit, kdy vám ztuhne šíje a máte chuť si
Kramáře připravil o křeslo jeho ruský poklad
historyplus.cz
Kramáře připravil o křeslo jeho ruský poklad
„Co je to s Kramářem? Včera se nezdržel ani na hlasování o vlastním návrhu,“ diví se čeští kolegové nadějného poslance v Říšské radě ve Vídni. I přátelé si všímají, že je Karel jaksi mimo. „Není zamilovaný?“ napadne kohosi. Déle už to tajit nedokáže, a tak se nejbližší přátelé a političtí kolegové, k nimž patří i Tomáš Garrigue Masaryk
Věděla, že už nastal její čas
skutecnepribehy.cz
Věděla, že už nastal její čas
Na posmrtný život jsem nikdy nevěřila. Tedy aspoň do té doby, než si moje umírající maminka začala povídat se svou zesnulou kamarádkou. Minulé léto, bezmála šest měsíců předtím, než moje maminka zemřela, jsem vešla do její ložnice jako obvykle. Pozdravila mě a poté pokračovala v rozhovoru se svou dlouholetou kamarádkou Ludmilou, která však tento svět opustila dva
Tajemství dvojčete Ludvíka XIV.: Skončil za mřížemi nepohodlný sourozenec francouzského krále?
enigmaplus.cz
Tajemství dvojčete Ludvíka XIV.: Skončil za mřížemi nepohodlný sourozenec francouzského krále?
Francouzský Král Slunce Ludvík XIV. si pochutnává na luxusní večeři ve svém přepychově zařízeném paláci ve Versailles. „Váš bratr včera v noci zemřel,“ oznámí mu náhle jeho nejbližší poradce Jean-Bapt
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
panidomu.cz
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální
Vědci objevili barvu, kterou dosud nikdo neviděl. Jmenuje se „olo“ a nelze ji zachytit běžnými prostředky
21stoleti.cz
Vědci objevili barvu, kterou dosud nikdo neviděl. Jmenuje se „olo“ a nelze ji zachytit běžnými prostředky
Vědecký tým z Kalifornské univerzity v Berkeley oznámil objev, který poněkud rozčeřil vody optiky a neurovědy: badatelé údajně identifikovali zcela novou barvu, která se vymyká běžnému lidskému vnímá
Revoluce v outdoorovém grilování a relaxačních technikách
epochaplus.cz
Revoluce v outdoorovém grilování a relaxačních technikách
Chystáte se na piknik do přírody a nechcete tahat těžký gril? Nebo hledáte dokonalou oční masku, která uleví od stresu? Přinášíme vám přehled chytrých vychytávek, které usnadní pobyt v přírodě i domácí relaxaci. CAMPING Tenhle gril se dá po použití hodit do křoví. Rozloží se. Jednorázový ekologický grill Casus Grill od stejnojmenné značky se hodí na krátké
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Longines Conquest: Tradiční elegance v novém, moderním pojetí
iluxus.cz
Longines Conquest: Tradiční elegance v novém, moderním pojetí
Kolekce Longines Conquest, která se již více než sedmdesát let drží na výsluní sportovní elegance, vstupuje do nové éry. Rozšiřuje se o řadu svěžích modelů v různých velikostech, barevných provedeních
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz