Domů     Zámek Hrádek u Nechanic: Červený skvost jako z pohádky
Zámek Hrádek u Nechanic: Červený skvost jako z pohádky

Na první pohled jako by tenhle nádherný romantický zámek ani do české krajiny nepatřil. Však má také anglický rodokmen a je plný rakouských a italských starožitností. Ale na jeho prohlídku budeme rozhodně dlouho vzpomínat.

Každý významný šlechtický rod vždy toužil po velkém reprezentativním sídle, a rod Harrachů významný rozhodně byl.

A tak velkostatkář a pozdější poslanec Českého zemského sněmu František Arnošt Harrach zakoupil rozsáhlé panství kolem Lubenského vrchu u Nechanic a rozhodl, že Harrrachové se budou pyšnit novým zámkem.

Nechat si postavit drahý a náležitě vyzdobený zámek si mohli dovolit. Starý šlechtický rod šel totiž s dobou a finance získával ze svých sklářských a textilních manufaktur. Jejich zdejší sídlo dnes patří k nejmladším zámeckým stavbám na našem území.

Stavělo se od roku 1839 patnáct let a najdeme na něm mnoho zajímavostí. Už jen půdorys můžeme považovat za výjimečný. Dvojice zámeckých křídel, vybíhajících z ústřední části, připomíná široce otevřené písmeno V.

Vybavení starší než zámek sám

Ani projekt nebyl nijak tuctový. Harrachové zvolili plány anglického architekta Edwarda Lamba, které připravil pro zámek Crewe Hall v severozápadní Anglii, ale na jejichž realizaci nikdy nedošlo.

Podoba zámku je typickou ukázkou takzvané tudorovské gotiky, kterou dobře známe třeba ze slavného anglického Windsoru nebo z naší jihočeské Hluboké.

Nechybí tedy nezbytné cimbuří a další prvky připomínající obranné detaily starých hradů, na zámku ovšem plnící už pouze funkci romanticky okrasnou.

Hrádek působí zajímavě i tím, že stavitelé zvolili docela ploché střechy, z velké části navíc skryté za zvýšenými zdmi. O celou stavbu se staral uznávaný rakouský stavitel Karel Fischer, který dohlížel i na veškeré interiéry.

Aby vypadaly náležitě reprezentativně, svezli sem Harrachové to nejvzácnější ze svých dalších sídel v Rakousku nebo Itálii.

Pojali to tehdy tak důsledně, že se nespokojili jen s cenným dobovým nábytkem, ale neváhali ani rozmontovat a dopravit na Hrádek kompletní vyřezávané stropy nebo portály, mnohdy až ze 16. století.

Pohodlí, a hlavně teploučko

Současně se zámkem se začala měnit i okolní krajina. Harrachové okolí zámku upravili na anglický park původně na rozloze téměř třiceti hektarů, vybudovali i oboru a bažantnici. O zámek i rozlehlý park se za harrachovských dob staralo osmnáct zaměstnanců.

Zámek v Hrádku se pyšnil nejen romantickým vzhledem, ale Harrachové při jeho zakládání dbali i na praktičnost. Do reprezentačních prostor proto zavedli v trubkách ve zdech i podlahách horkovzdušné topení.

Zámek muselo obsluhovat sedm kotelen, v nichž se topilo dřevem. Jen pár let po dobudování zámku načas nedobrovolně změnil účel.

Nedaleko se totiž odehrála velká a slavná bitva u Hradce Králové, v níž se střetla pruská armáda s rakousko-saským vojskem, jíž se na obou stranách účastnilo přes 400 000 mužů, 50 000 jezdců a přes 1500 děl. Hrádek u Nechanic se tenkrát proměnil v lazaret.

Čas se řídí podle orlice

Krátce po svém znárodnění v roce 1945 byl zámek zpřístupněn veřejnosti a dnes sem proudí davy turistů obdivujících vkus a nápaditost jeho dávných majitelů. Ze vstupní haly zkrášlené sbírkou zbraní vstoupíme rovnou do důležitého prostoru zvaného Rytířský sál.

Pokud tam zámecký pán někoho pozval, už to něco znamenalo. Zpravidla mu tam představil celou slavnou historii svého rodu. Na stěnách jsou k tomuto účelu vystaveny portréty významných příslušníků rodu.

Nejdeme tu ale třeba i jeden z nejcennějších předmětů na zámku – hodiny ze 17. století ve tvaru orlice. Kdysi je ruský car daroval císaři Leopoldovi I. a teprve později se dostaly do majetku Harrachů.

Když odbíjí celá, začne orlice mávat křídly a klapat zobákem. Existují pouze dva exempláře těchto hodin, druhé má ve svých sbírkách petrohradská Ermitáž. Hned vedle se můžeme pokochat Zlatým sálem, který si své jméno vskutku zaslouží. Získal ho totiž díky zlaceným koženým tapetám ze 17. století na stěnách.

Rakouská knihovna s českými knihami

Bez povšimnutí nelze minout ani proslulou harrachovskou knihovnu, čítající pět a půl tisíce svazků. Výjimečná je zejména tím, že jsou v ní v neobvykle vysokém počtu zastoupeny knihy tištěné v českém a slovenském jazyce.

Je to především díky synovi zakladatele zámku Janu Nepomukovi Harrachovi, který – ač Rakušan – byl znám náklonností k českému národu, a dokonce aktivně podporoval obrozenské hnutí ve druhé polovině 19. století. Knihovna ale neobsahuje jen knihy.

Nad policemi se ještě našlo místo pro galerii nezvyklých obrazů neznámého autora z 18. století. Pro svá díla si vybral zvláštní téma – anatomické anomálie.

Diamant jako odměna pro opilce

Prohlídka zámku nás poté stále ještě v přízemí zavede do jídelny, kde si můžeme prohlédnout jeden z dalších zdejších unikátů. Velká skleněná číše, stará 400 let, zvaná vítací pohár, je spjata se zajímavou legendou.

Hostitel ji svému návštěvníkovi naplnil vínem, a pokud ten dokázal obsah naráz vypít, získal za odměnu diamantový prsten, jímž směl vyrýt své jméno do poháru. Pečlivý pozorovatel na něm dokáže rozlišit zhruba pětatřicet podpisů, bohužel už dávno nečitelných.

Pak pokračujeme do herny nebo kanceláře správce a samozřejmě také do kaple sv. Anny. Tam uvidíme třeba vzácnou románskou kropenku. Je sice nenápadná, zato ale tisíc let stará.

Výstup na věž řídí počasí

Vystoupíme-li do patra, čekají nás pokoje panstva, tedy soukromá apartmá hraběnky a hraběte s ložnicí, salonem a pracovnou, patří sem i dětský pokoj a pokojík pro komornou. V západním křídle jsou pak pokoje pro hosty.

Ne vždy se poštěstí absolvovat výstup na dominantu zámku – na Hodinovou věž. Je přes 26 metrů vysoká a vede na ni 138 schodů. Z ochozu můžeme spatřit třeba hrad Trosky nebo vrchol Ještědu. Za nepříznivého počasí nebo silného větru však věž bývá uzavřena.

Vezmou vás děti s sebou?

Samostatnou prohlídkovou trasu pak tvoří zámecké sklepy, kde se skrývají překvapivé technické vymoženosti včetně původních kotlů z 19. století nebo přes sto let staré elektrické rozvody.

A že na zámku myslí i na malé návštěvníky, o tom svědčí takzvané prohlídky s hraběnkou či komtesou. Průvodkyně v historickém kostýmu dětem zábavnou formou vyloží vše o historii zámku. Dospělé ale budeme muset zklamat.

S hraběnkou či komtesou se budou smět do zámku vypravit pouze v doprovodu svých ratolestí.

Foto: PX FUEL, Shutterstock

Foto:
Související články
Romantický hrad Svojanov nedaleko Poličky patří k nejstarším hradům u nás a současně představuje nevídanou stylovou kombinaci gotiky a empíru. Přezdívá se mu občas také Vila českých královen. Malebná krajina kolem říčky Křetínky už ve 13. století přímo lákala k usazení. Využil toho královský purkrabí Svéslav z Bořitova a založil tu nad údolím hrad Svojanov, který dnes patří k našim nejstarším kam
Troufli byste si sestavit žebříček deseti nejnavštěvovanějších hradů České republiky? Že v něm budou figurovat Karlštejn nebo Křivoklát, o tom nikdo nepochybuje. Ale své místo v první desítce si spolehlivě drží také Bouzov na středozápadní Moravě. Bouzov se zrodil na přelomu 13. a 14. století a asi bychom popsali hodně stránek, než bychom vypočítali všechny jeho majitele. Nebyl vždy jen panským
Severní Morava se rozkládá na hranicích se Slovenskem a Polskem. Je to kraj zalesněných svahů Beskyd a Jeseníků s dvěma nejvyššími horami Moravy Pradědem a Lysou horou. Spoustu krásy tu ale najdete i v nížinách při cestování po starobylých hradech a zámcích nebo v moderních industriálních městech. Ostrava už není černá Největším městem oblasti je Ostrava, jež je zároveň druhým největším měste
Zámek Litomyšl je dokonce zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Postavil si ho ve druhé polovině 16. století jako své reprezentační sídlo nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna a dnes je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě. Stavba se důsledně držela italských vzorů, takže vnitřní nádvoří je obklopeno arkád
Výstavný klášter Zlatá Koruna patří k nejlépe zachovaným gotickým areálům svého druhu v Čechách a vzhledem ke svému umístění v sevřeném vltavském údolí si do dnešních dnů zachoval i svou dispozici. A také atmosféru, která na návštěvníka dýchne na každém kroku. Na počátku zbožného kláštera byla krutá válka. Jak praví legenda, když se český král Přemysl Otakar II. v červenci 1260 vypravoval do bitv
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
To je přece úplně normální
skutecnepribehy.cz
To je přece úplně normální
Někdy mi přijde, že jsme se narodili s úkolem stát se rodiči svých rodičů. Vždyť život je takový smutný, nevyhnutelný cyklus. Když jsem byla mladší, nikdy jsem si neuměla představit, že se jednou budeme muset postarat o rodiče, kteří nám celý život dávali vše. Teď se situace obrátila a je na nás, postarat se o ně. Spolehlivá rodina Moje sestra
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Je rozchod s Tunou na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Je rozchod s Tunou na spadnutí?
Milostné začátky mezi herečkou Nelou Boudovou (57) a moderátorem Janem Tunou (52) byly vášnivé a romantické. Tohle krátké období už ale dávno odnesl čas. Po čtyřech letech se bohužel ukazuje, že nep
NASA poprvé zachytila viditelnou polární záři na Marsu
21stoleti.cz
NASA poprvé zachytila viditelnou polární záři na Marsu
Byl to záblesk zeleného světla, který nad rudými horami Marsu rozzářil nebe a s ním i oči vědců. Poprvé v historii se totiž podařilo spatřit viditelnou polární záři na rudé planetě. Nečekaný výsledek
Magie včel: Kulturní význam a jak jim pomoci
epochaplus.cz
Magie včel: Kulturní význam a jak jim pomoci
Včely fascinovaly lidi od starověku, kdy byly považovány za posly bohů. Jejich složitá komunikace a nenahraditelná role v přírodě z nich činí zázrak přírody. Jak včely komunikují a co můžeme udělat pro jejich záchranu? Božské včely Ve starověkém Egyptě, Řecku a Římě, v šamanských kulturách v Africe a Jižní Americe byly včely považovány za posly
Kam zmizelo nakradené bohatství piráta Černovouse?
enigmaplus.cz
Kam zmizelo nakradené bohatství piráta Černovouse?
Má pověst postrachu moří. Ale teď by se měl o kořist podělit. Něco takového nehodlá však nikdy připustit! [gallery ids="153766,153767,153768"] „Dobře jste činili, když jste blokovali jiho-karoli
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
panidomu.cz
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až
Básník pro smích: Zakázal Machar vojákům nemravné pohlednice?
historyplus.cz
Básník pro smích: Zakázal Machar vojákům nemravné pohlednice?
Skupinka vojáků vzrušeně diskutuje o novince, kterou jeden z nich zaslechl. Nechtějí věřit vlastním uším. „Víte, kdo se má stát generálním inspektorem armády? Ten básník!“ Když v roce 1887 vychází sbírka básní nazvaná Confiteor, kritika si ji nemůže vynachválit. Kdo je ten autor, který tak dokonale využívá možnosti běžného českého jazyka, a přitom vůbec nepotřebuje berličky patosu,
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Přelstěte cukrovku a jezte jen to, co jí nezachutná!
nejsemsama.cz
Přelstěte cukrovku a jezte jen to, co jí nezachutná!
V posledních letech je cukrovka neboli diabetes velmi rozšířenou chorobou. Naštěstí existuje mnoho potravin, které dokážou snižovat zvýšenou hladinu cukru v krvi. Cukrovka je porucha metabolismu, při které organismus není schopen využívat cukry a další sacharidy. Vážné zdravotní problémy jsou toho nepříjemným důsledkem. Regulujte cukr stravou Proti cukrovce pomáhá černý bez. Upravit jej lze na mnoho způsobů –
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz